Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Nejlepší scéna všech Star Wars, jak Vader zjistí že Luk má sestru, tam mě mrazí v zádech.(29.1.2005)

Velký konec jedné z největších sérií všech dob (po letech aktualizováno, v podstatě jde o mezičlánek). Návrat Jediho není můj nejoblíbenější díl, protože je z mého pohledu o něco více roztažený a první část u Jabby má atmosféru, ale nemá spád. Přesto zapadá do série perfektně a přináší Luka Skywalkera jako muže a už ne jako vystrašeného kloučka. Navíc film v závěru přináší do budoucna klasické střídání 2-3 příběhových linií (boj o planetu - boj s Hvězdou smrti - Luke proti Darthu Vaderovi a Císařovi) do jednoho střídajícího celku. Možná škoda, že návrat není ještě temnější (temné jsou jen scény s Darthem Vaderem...) a ten velký happyend se prostě koná. Navíc v "druhé" edici dotvořené triky je těch oslav na mě už trochu moc:-). Má, ale smysl hodnotit původní verzi když jí v podstatě uvidí minimum diváků? PS: já bych tak chtěl vidět tenhle film v režii Davida Lynche, jak bylo plánováno... Duna by se styděla v rohu...(24.6.2004)

Ak mi v sérii Star Wars vadí až prehnaná infantilnosť, tak tu je to dovedené za hranicu znesiteľnosti. Pre mňa suverénne najhoršia epizóda, ktorej ubližujú otravní Ewokovia - tí pre scenár neboli nevyhnutní, úvodná polhodina v Jabbovom paláci je pomerne nevydarená a celkovo je film dejovo roztrieštený, nesúvislý a roztržitý - temnota (Vader) vs. prehnané rozprávkové pojatie (spomínaní Ewokovia). Viac by sa mi pozdávalo, keby v tejto epizóde figurovala najmä temnejšia línia, pretože jednotlivé pasáže Vadera s Lukom (a najmä koniec) ponúkajú to najlepšie. Vzhľadom na poslednú časť zo starej trilógie som očakávala niečo osudovejšie a emocionálnejšie.(11.5.2012)

• - Carrie Fisher si stěžovala, že v předchozích dvou filmech neměla kostým, ve kterém by bylo pořádně vidět, že je žena. Vynahradila si to ikonickou scénu s kovovými bikinami. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Han (Harrison Ford) ve filmu říká Leie (Carrie Fisher), že ji miluje, a ona odpoví: "Já to vím". Téměř stejnou větu můžeme slyšet v předešlém pokračování  epizodě Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980). (vyfuk)

• - Stejně jako Luke měl i Anakin (Dart Vader) světelným mečem useknutu pravou ruku a vždy se to dělo v půlce trilogie. (vyfuk)