poster

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

 • Česko

  Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

 • Česko

  Návrat Jediho

 • Česko

  Hvězdné války: Epizoda VI - Návrat Jediho

 • USA

  Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

 • USA

  Return of the Jedi

 • USA

  Revenge of the Jedi

 • Slovensko

  Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ****

  Závěr ságy přináší návrat nejen titulního jediho, ale i lucasovské nevážnosti, rozvernosti a naivity. Ačkoli si to fanoušci nehodlají přiznat, zdejší dovádění s ewoky nebylo nesoudným úletem či odklonem vůči zamýšlenému vývoji stylu. Naopak "Impérium vrací úder" je vinou fanfikčního přístupu režiséra Irvina Kershnera onou anomálií v Lucasově pohádkové space opeře. Jestliže pátá, původně druhá epizoda postavila pilíře starwarsovského fandomu, pak šestá / třetí nevyhnutelně vzbuzuje nelibost fanů, když styl navrací zpět k naivitě prvního filmu, doslovně konstatuje cílení na děti a mimoděk podkopává vše pro fandy svaté - příkladem za všechny budiž Boba Fett, který se z cool badasse stává směšným joudou s dehonestujícím a nedramatickým skonem. Největší nenávist se snesla na roztomilé ewoky, které z předního místa na fanovském hitlistu posunl až Jar Jar Binks. Ewokové se stali personifikací dětinskosti série a tedy i zosobněním domnělé zrady Lucase na jeho domněle dospělých fanech. Jenže ač to zní děsivě, jestli si někdo zaslouží pokárat, je to Irvin Kershner, který udělal to nejhorší, co mohl – ukázal, jaký by Star Wars sága měla potenciál, kdyby nebyla v rukou George Lucase, který ji vždy koncipoval jako spektakulární sci-fi pohádku pro celou rodinu.(11.10.2015)

 • J*A*S*M
  ***

  Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

 • Dan9K
  **

  Ach bože, tak to je moc. Po první půlhodině bych neváhal s odpadovým hodnocením. Já nevím, když jsou třeba v Nekonečném příběhu fantaskní postavy, přijde mi to přirozené, roztomilé, nebo naopak hrůzostrašné. Tady je to buď trapné, odporné, odpuzující nebo alespoň nehodící se. Naštěstí pak v průběhu filmu přichází snad nejlepší část celé ságy a to jsou scény mezi Luke Skywalkerem, Anakinem a Palpatinem (nějak jsou mi ty jména z nových epizod bližší :-) ). Bohužel jsou často střídány všelijakými akčními bitkařeními, které mi přiliš přes srdce nepřerostly. Ani hudba neni tak dobrá, jako v jiných dílech. Celkový dojem chatrný. Zkrátka mi z toho vychází nejhorší epizoda Hvězdných válek.(25.1.2006)

 • novoten
  ****

  Skywalkerovi do cíle určitě nekulhají, ale těch klopýtnutí tam pár je. Velmi pozvolný nástup hlavních postav na scénu se totitž dost míjí účinkem a až když vzal Luke do ruky světelný meč, dostal jsem konečně atmosféru klasických Star Wars. Co ale Návrat ztrácí na začátku, získává na konci. Finální hodinka s konečným zkřížením mečů, neustávající akcí, posledními odhaleními a neodvratným loučením uchvacuje i dojímá najednou.(20.5.2006)

 • Kaka
  ***

  Kromě osudového zakončení je to jen dětinská a ukrutně natahovaná nuda. Slabá výprava, špatné efekty, zdlouhavé dialogy. Navíc téměř absentuje střih (podobný fail je i v dalších starých epizodách) a tak se dočkáme několika x minutových sekvencí pospojovaných do dlouhého a rádoby osudového filmu. Díky bohu za nové epizody. Tohle je totiž téměř pro smích a filmařsky se do nedá srovnávat. Jen škoda toho sentimentu. Jinak by bylo hodnocené výrazně slabší a to i s ohledem na to, kolik let zpět se to točilo. Efekty jsou zdaleka ten nejmenší problém.(25.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace