Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Tak tohle je vyvrcholeni cely ty obri sagy a nutno rict, ze dustojny, ale presto z toho mam rozporuplny pocity. Prvni pulka filmu je totiz az na akci u Jabby Hutta a Carrie Fisher v kozenejch plavkach ne moc zajimava a oproti Epizode V je tu dost velkej ubytek akce. Nastesti v druhy pulce filmu zacne obri bitva ve vzduchu i na zemi a to uz je jina kava. Jenze bohuzel nakej strasnej inteligent tam narval plysovy medvidky, coz trochu kazi vyslednej dojem. Nastesti sou spis v pozadi a neni to jak s Jar Jar Binksem. Jinak Ford je tu opet skvelej, ale Hamill uz krapet zestarnul a jeho xicht zacina pomalu vypadat dost priserne, navic ani herecky na tom neni nejlip. A co se tyce vsazeni Christensena na zaver filmu, tak jako nevim, sice to vic odpovida novy trilogii, ale aspon ho mohli udelat starsiho. Taky zde uvidime tri zasadni smrti a Sidiouse v akci. Triky jsou opet diky vylepsenim v pohode a k hudbe snad ani neni potreba se vyjadrovat. Asi bych tenhle dil oznacil za nejslabsi z cele stare trilogie, ale nemuzu ho tak oznacit celej, protoze par scen a hlavne druha cast filmu je hodne dobra. Sice nevim, kde vyhrabali Marquanda, ale na to, ze toho za zivot moc nenatocil a jen samy kraviny, tak tady odved dobrou praci.(23.9.2007)

Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

• Enšpígl

Tak to se mě snad zdá na cokoli si vzpomenu to bylo uděsný vyjma několiak soubojů-honiček.Za to dvě hvězdičky.Ale i tak nesmím moc myslet na ty koaly nebo co to bylo za eskamotéry.To jako i šmoulové jsou proti nim drsńáci.A ta diskoška ??? tam chyběla fakt už jen Dáda Patrasová se svým magahitem "Chytila jsem na pasece Felixe" a blití by mohlo začít. Ještě že to skončilo ,mám chuť se přidat na temnou stranu a tenhle kýč bych zničil.(14.8.2006)

// Production Companies: Lucasfilm //(13.2.2011)

Obcas ma napadne, ako by vyzeral Navrad Jedifo, keby reziroval Irvin Kershner, to je uz vsak jedno. Fakt, je ze Epizoda VI ma par hluchych miest, nieje vsak nic jednoduchsie ako sa znova ponorit do tohto uzasneho sveta a na malicke nedostatky proste zabudnut. Ved film ma co ponuknut. Uzasny "navrat Jediho" a oslobodenie Hana (podla mna ta najfajnovejsia scena zo svetelnym mecom v celej trilogii), Leia v paradnom oblecku, fantasticka nahanacka na vznasadlach....ano je to skvele vyvrcholenie. Nove Star wars nemaju, ani nikdy nebudu mat tu spravnu atmosferu, ten krasny vyzual, ten naboj ako povodna trilogia. (10/10)(2.11.2007)

• Ian McDiarmid

• - V knižním pokračování série se diváci mohou například dozvědět, že Bobu Fettovi (Jeremy Bulloch) se ze Sarlacca podaří utéct. (Beer Ceps)

• - Na tomto filmu již nespolupracoval John Mollo, expert na historické vojenské uniformy, který navrhl většinu kostýmů pro oba předchozí díly. (tomalakis)

• - Pri natáčaní filmu boli členovia štábu v blízkosti Petra Mayhewa (Chewbacca) oblečení v reflexných vestách. A to z toho dôvodu, aby si ho niekto na západe Severnej Ameriky nepomýlil s Yetim a nezastrelil ho. (busev)