poster

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

 • CZ název

  Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

 • USA

  Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

 • SK název

  Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

 • Gilmour93
  ****

  Tolik příbuzenských zjištění.. Už jsem jen čekal, že Chewbacca je nevlastní matka Hana Sola (pod tak hustou srstí si nemůže být nikdo jistý).. Přidávám se do řad nenávistné skupiny brojící proti chundelatým indiánům z planety Endor. S marketingovým cílem „Děti do 6 let“ mi ve Star Wars seděli stejně jako Jabbovi džíny velikosti 32 a vzhledem k lesnímu charakteru jejich domoviny pak nemůže přijít nic jiného, než zvolání: „Smrk Ewokům!“ I přes všechnu tu dětinskost filmařsky nejvyspělejší díl, přičemž konečnou rovnováhu sil mi nenastolil Anakin, ale maestro John Williams (ať už hravou „Parade of the Ewoks, či smutečním Imperial March při „odchodu“ Lorda Vadera). Nikdy nebudu Lucasovu vesmírnou ságu obdivovat, ale můj respekt si zaslouží. Vždyť já se na konci cítil stejně, jako když na něco pořád brbláte a jakmile ona věc skončí, je vám najednou teskno..(19.12.2013)

 • novoten
  ****

  Skywalkerovi do cíle určitě nekulhají, ale těch klopýtnutí tam pár je. Velmi pozvolný nástup hlavních postav na scénu se totitž dost míjí účinkem a až když vzal Luke do ruky světelný meč, dostal jsem konečně atmosféru klasických Star Wars. Co ale Návrat ztrácí na začátku, získává na konci. Finální hodinka s konečným zkřížením mečů, neustávající akcí, posledními odhaleními a neodvratným loučením uchvacuje i dojímá najednou.(20.5.2006)

 • Amarcord_1
  ****

  75% - Největší přehlídka princezniných účesů a poslední useknutá ruka celé ságy. Motiv vnitřního boje, o kterém se nemohu rozepisovat, abych někomu nekazil zážitek, byl zpracován ledabyle. To, co mohlo celý závěr okořenit ustoupilo akčnímu evergreenu s přerostlými mončičáky v hlavní roli. Takové završení celé ságy jsem nesl těžce. Mé nižší hodnocení se týká i Williamsovy hudby, která místy příliš moc připomíná známé ruské romantiky. Teď, když jsem se již dostatečně kriticky vyřádil, musím přiznat, že tato trilogie mi v dětství přivodila utkvělou představu, že se musím stát borcem v kimonu a v plášti s kapucí, který se světelným mečem za pasem zachraňuje svět. Věřím, že nejsem sám. Problém však je, že člověk z lecčehos vyroste. Je smutné vyrůstat z rytířských ideálů… Ale třeba z nich člověk neroste, a vnímá je jinak. Vidí zde černobílou transparentnost dobra a zla, strašně moc zabitých, a tu si řekne „I have a bad feeling about this“… V jistém smyslu je toto téma stále aktuální… Tak ať vás Síla provází!(18.10.2006)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Znělka v závěru filmu při oslavách byla v novější verzi filmu změněna. (Beer Ceps)

 • - Ač to zní neuvěřitelně, veškerý řev a zvukový projev strašlivého Rancora jsou upravené zvuky obyčejného jezevčíka. (-bad-mad-wolf-)

 • - Spoiler: Ben Kenobi (Alec Guinness) nepřesně vypráví: „Od počátku byl tvůj otec výborným pilotem. Velmi mě udivilo, jak velká Síla se v něm skrývá, a tak jsem se rozhodl vychovat z něj rytíře Jedi.“ Tento příběh je jen zpola pravdivý. V Epizodě I (1999) vidíme, že potenciál malého Anakina (Jake Lloyd) objevil mistr Qui-Gon Jinn (Liam Neeson). (J0I-INY)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace