Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Povedený zakončení celé ságy s dost emotivním závěrečným soubojem otce a syna. O to víc naštve, když je tahle perla přerušována každých pár minut záběry na hnusné zakrslé chlupaté tlusťochy s prasečím nosem. Pátou hvězdu dát nemůžu právě kvůli nim, stvořením hodícím se tak akorát do HappyMealu. Kéž by si je byl Lucas odpustil, vyloženě kazí filmu vážnost a osudovost. Dabing se povedl jen tak na půl, u pár postav není moc zvládnutá intonace (obzvlášť Imperátor), například když na konci Darth Vader mluví s Lukem o Leie, s dabingem ani není pořádně poznat, že se o ní sám právě dozvěděl z Lukových myšlenek... Stačí porovnat s originálním zněním a to taky doporučuju zhlédnout.(30.12.2010)

Marquand má smůlu, že přišel na řadu až po brilantní páté Epizodě. U Návratu Jediho se navíc Lucas, narozdíl od minulého dílu, režisérovi výrazně pletl do práce a tak oživlí mončičáci málem pohřbili celý film. Ovšem oproti tomu co si pro nás Lucas nachystal v Epizodě I, jde stále ještě o snesitelnou dávku dětinské trapnosti, jakkoli otravnou. Oproti minulé části to má zpočátku až přespříliš pozvolné tempo a v závěru je to naopak zbytečně uspěchané. Každopádně se jedná o důstojné uzavření původní trilogie, které však mohlo (a mělo!) být výrazně lepší.(12.3.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Důstojné rozloučení s rytířy Jedi. Přestože není tak velkolepě výpravný jako díl 5 a navzdory mírné infantilitě robota C-3PO i divošských Ewoků jde o plnokrevnou fantasy s krásnými vizuálními efekty vhodnou pro celou rodinu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SKh2MENj7ug(16.5.2011)

Veľkolepé vyvrcholenie pôvodných a vlastne jediných pravých Star Wars. Bohužiaľ, už vtedy bolo zľahka vidieť, kam to spadne pri pokuse o comeback.(6.2.2012)

Ak mi v sérii Star Wars vadí až prehnaná infantilnosť, tak tu je to dovedené za hranicu znesiteľnosti. Pre mňa suverénne najhoršia epizóda, ktorej ubližujú otravní Ewokovia - tí pre scenár neboli nevyhnutní, úvodná polhodina v Jabbovom paláci je pomerne nevydarená a celkovo je film dejovo roztrieštený, nesúvislý a roztržitý - temnota (Vader) vs. prehnané rozprávkové pojatie (spomínaní Ewokovia). Viac by sa mi pozdávalo, keby v tejto epizóde figurovala najmä temnejšia línia, pretože jednotlivé pasáže Vadera s Lukom (a najmä koniec) ponúkajú to najlepšie. Vzhľadom na poslednú časť zo starej trilógie som očakávala niečo osudovejšie a emocionálnejšie.(11.5.2012)

• - Spoiler: George Lucas vysvětlil, proč Yoda potvrdil, že je Vader (David Prowse) otec Luka (Mark Hamill). Konzultoval to s dětskými psychology, kteří mu prozradili, že diváci ve věku 12 a méně by tvrzení pouze z úst Vadera považovali za lež. Právě to bylo hlavním důvodem, proč se Yoda ve filmu objevil, původně s ním Lucas nepočítal. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Spoiler: Počet mrtvých v původní trilogii: 78 zabitých jedinců v Epizodě IV (1977), jen 30 v Epizodě V (1980) a nakonec 69 v této epizodě. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - Stejně jako Luke měl i Anakin (Dart Vader) světelným mečem useknutu pravou ruku a vždy se to dělo v půlce trilogie. (vyfuk)