Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Slávna sága o nekonečnom boji medzi dobrom a zlom pokračuje. Tretí diel mal tú smolu, že nastúpil po veľmi kvalitnom, mnohými tak vychvaľovanom, temnom 'The Empire Strikes Back'. To, že šialenstvo okolo celej tejto sérii ma obchádza potvrdilo aj zhliadnutie po dlhých rokoch, keď som mysle, že ho dokážem dostatočne oceniť, no nestalo sa. Druhý diel zostáva zatiaľ najlepším dielom starej trilógie, no zvyšné dva mi v mysli nikdy nebudú evokovať nič až tak prevratne dokonalé. A pritom musím podotknúť, že námety sú v každom diely nekonečne inšpirujúce a originálne a dodnes z nich čerpajú mnohé filmy. Keby tvorcovia nedávali taký dôraz na infantilnú zábavu a mnohé postavičky a mimozemské tvory, ktorých pôvod by som netipoval iný, než je Stredozem, by vystriedali temnejšou verziou celkovej atmosféry, tak by tým určite potešili jedného diváka navyše. Koľkých by tým stratili si netrúfnem odhadnúť, ale mne osobne by bolo fuk, pretože také plytvanie sci-fi potenciálom nemôžem nevytknúť. 70%.(6.11.2009)

rozpočet : $32.5 million tržby celosvetovo : $475,106,177(7.12.2006)

Anakin nastolil rovnováhu Síly a spolu s ním i má duše získala klid.(31.1.2007)

Marquand má smůlu, že přišel na řadu až po brilantní páté Epizodě. U Návratu Jediho se navíc Lucas, narozdíl od minulého dílu, režisérovi výrazně pletl do práce a tak oživlí mončičáci málem pohřbili celý film. Ovšem oproti tomu co si pro nás Lucas nachystal v Epizodě I, jde stále ještě o snesitelnou dávku dětinské trapnosti, jakkoli otravnou. Oproti minulé části to má zpočátku až přespříliš pozvolné tempo a v závěru je to naopak zbytečně uspěchané. Každopádně se jedná o důstojné uzavření původní trilogie, které však mohlo (a mělo!) být výrazně lepší.(12.3.2005)

Fantastické zakončení úvodní triologie a zároveň ukončení jednoho z největších a nejpromyšlnějších příběhů v dějinách světové kinematografie! Hvězdné války vždy budou rozdělovat publikum na dvě části - na ty co podlehly jejím krásám a na ty, kteří je budou zavrhovat! Před shlédnutím jsem si říkal, že tohle mě přece nemůže nikdy bavit, ale po zkouknutí jsem naprosto propadl fenoménu, který v roce 1977 způsobil doslova revoluci v kinematografii. Ačkoliv je Návrat Jediho ze "starých" dílů patrně ten nejslabší, tak stále si dokázal udržet hodně vysoký standart. Nebudu to tu dále rozpytvávat a na závěr jen poděkuji Georgovi Lucasovi, že zplodil něco tak fascinujícího jako Star Wars........(4.2.2009)

• - Když se Han Solo loučí se svojí lodí Millenium Falcon slovy „Mám jen divný pocit, že už jí nikdy neuvidím“, není to jen jeho vnitřní nejistota. Jistou dobu se uvažovalo, že Falcon závěrečnou destrukci nové Hvězdy smrti opravdu nepřežije. (Beer Ceps)

• - Znělka v závěru filmu při oslavách byla v novější verzi filmu změněna. (Beer Ceps)

• - Film se původně měl jmenovat "Revenge of the Jedi" (Pomsta Jediho), nicméně protože se čestní Jediové nemstí, stal se z něj "Return of the Jedi" (Návrat Jediho). Kvůli kolizi názvů se přejmenoval i Star Trek, jehož druhý díl se připravoval ve stejné době a měl se jmenovat "The Revenge of Khan". Slovo "pomsta" tak nakonec nepoužil žádný z nich. (-bad-mad-wolf-)