Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Mark Hamill - (Luke Skywalker) +++ Harrison Ford - (Han Solo) +++ Carrie Fisher - (princezna Leia) +++ Billy Dee Williams - (Lando Calrissian) +++ Pater Mayhew - (Chewbacca) +++ Sebastian Shaw - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (hlas Yody) +++ James Earl Jones - (hlas Dartha Vadera) +++ David Prowse - (Darth Vader) +++ Alec Guiness - (Ben ´Obi-Wan´ Kenobi) +++ Hudba: John Williams +++(22.7.2007)

(1001) A tady zase musím říct, že se mi líbí, jak je vystavěný scénář. Stejně jako v prvním díle mi přijde úžasné, že nejdřív exponuje roboty jako hlavní postavy, zůstává s nimi a s jejich nejistotami, a teprve od nich se potom odráží k dalším postavám a větším věcem, tak tady jsem rovněž celá nadšená z toho, jak se všichni jeden po jednom slévají jako potůčky do hlavní řeky, aby potom mohli společně pokračovat. Zkrátka, že si dají tu práci s poctivou výstavbou příběhu, ačkoliv je to všechno vysvětlené už v úvodním žlutém písmu do vesmíru. Přivádí mě to ovšem k myšlence, že Lucas umí příběh začít, ale neumí ho uspokojivě ukončit, protože model "přiletíme k té velké věci, střelíme do ní, ona vybouchne a tím se naše všechny problémy vyřeší a nastane dobro", je nejenže recyklovaný, ale také pořád tak nějak nedostatečně sofistikovaný, řekla bych. A nyní osobní poznámka: Z dnešního pohledu pláču vždycky, když se Darth Vader dívá z Luka na Císaře, z Císaře na Luka, protože si říkám: "A teď si asi vzpomněl na Padmé..."(6.12.2014)

Nejlepší scéna všech Star Wars, jak Vader zjistí že Luk má sestru, tam mě mrazí v zádech.(29.1.2005)

Tolik příbuzenských zjištění.. Už jsem jen čekal, že Chewbacca je nevlastní matka Hana Sola (pod tak hustou srstí si nemůže být nikdo jistý).. Přidávám se do řad nenávistné skupiny brojící proti chundelatým indiánům z planety Endor. S marketingovým cílem „Děti do 6 let“ mi ve Star Wars seděli stejně jako Jabbovi džíny velikosti 32 a vzhledem k lesnímu charakteru jejich domoviny pak nemůže přijít nic jiného, než zvolání: „Smrk Ewokům!“ I přes všechnu tu dětinskost filmařsky nejvyspělejší díl, přičemž konečnou rovnováhu sil mi nenastolil Anakin, ale maestro John Williams (ať už hravou „Parade of the Ewoks, či smutečním Imperial March při „odchodu“ Lorda Vadera). Nikdy nebudu Lucasovu vesmírnou ságu obdivovat, ale můj respekt si zaslouží. Vždyť já se na konci cítil stejně, jako když na něco pořád brbláte a jakmile ona věc skončí, je vám najednou teskno..(19.12.2013)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Důstojné rozloučení s rytířy Jedi. Přestože není tak velkolepě výpravný jako díl 5 a navzdory mírné infantilitě robota C-3PO i divošských Ewoků jde o plnokrevnou fantasy s krásnými vizuálními efekty vhodnou pro celou rodinu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SKh2MENj7ug(16.5.2011)