Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Return of the Jedi

Revenge of the Jedi

Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1983, 134 min (SE: 136 min)

Dost rozporuplné vyvrcholení nejpřeceňovanějšího příběhu v dějinách kinematografie. Scény s Imperátorem a Darth Vaderem skvělé, dění na lesním měsíci zbytečně negativně poznamenané infantilními Ewoky, úvodní půlhodinka na Tatooine dokonce takřka nesnesitelná. Zábava určitě slušná, ale stavět svět Star Wars na úroveň jiných fantasy a sci-fi světů je neskutečně přestřelené.(21.2.2009)

Obcas ma napadne, ako by vyzeral Navrad Jedifo, keby reziroval Irvin Kershner, to je uz vsak jedno. Fakt, je ze Epizoda VI ma par hluchych miest, nieje vsak nic jednoduchsie ako sa znova ponorit do tohto uzasneho sveta a na malicke nedostatky proste zabudnut. Ved film ma co ponuknut. Uzasny "navrat Jediho" a oslobodenie Hana (podla mna ta najfajnovejsia scena zo svetelnym mecom v celej trilogii), Leia v paradnom oblecku, fantasticka nahanacka na vznasadlach....ano je to skvele vyvrcholenie. Nove Star wars nemaju, ani nikdy nebudu mat tu spravnu atmosferu, ten krasny vyzual, ten naboj ako povodna trilogia. (10/10)(2.11.2007)

Marquand má smůlu, že přišel na řadu až po brilantní páté Epizodě. U Návratu Jediho se navíc Lucas, narozdíl od minulého dílu, režisérovi výrazně pletl do práce a tak oživlí mončičáci málem pohřbili celý film. Ovšem oproti tomu co si pro nás Lucas nachystal v Epizodě I, jde stále ještě o snesitelnou dávku dětinské trapnosti, jakkoli otravnou. Oproti minulé části to má zpočátku až přespříliš pozvolné tempo a v závěru je to naopak zbytečně uspěchané. Každopádně se jedná o důstojné uzavření původní trilogie, které však mohlo (a mělo!) být výrazně lepší.(12.3.2005)

Jasně, Epizoda VI je bez diskuze ta nejblbější a nejinfantilnější z původní trilogie, ale mám ji rád úplně stejně, jako Novou naději a Impérium. A vidět ji v kině na kopii z roku 1983 (tedy bez pozdějších vylepšujících úprav) byl splněný sen a jeden z největších filmových zážitků v mém životě.(15.4.2013)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Důstojné rozloučení s rytířy Jedi. Přestože není tak velkolepě výpravný jako díl 5 a navzdory mírné infantilitě robota C-3PO i divošských Ewoků jde o plnokrevnou fantasy s krásnými vizuálními efekty vhodnou pro celou rodinu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SKh2MENj7ug(16.5.2011)

• Ian McDiarmid