Asi nikdo není v městečku North Bath tak složitá osobnost, jako Donald "Sully" Sullivan. Také se tu spousta věcí točí jen kolem něho. Dokáže stále ještě pořádně zamotat ženským hlavu, stejně jako nedá nikdy dopustit na své přátele, na druhé straně dokáže být neobyčejně tvrdý, paličatý a během okamžiku pořádně naštvat policistu či příbuzné. Někteří lidé nad Sullym dávno "zlámali hůl" a myslí si, že je prostě potrhlý blázen, zato jeho domácí, stará paní Berylová na něj nedá dopustit. Pro další obyvatele městečka v sobě nese jakýsi zvláštní nevypočitatelný kompas, pomocí něhož se řídí v okamžiku, když se znovu zamiluje, nebo se usmíří se svým synem... (oficiální text distributora)

route60

Nejsem blázen Roberta Bentona je takový můj miláček na který nedám dopustit, Paul Newman jako vzpurný Sally je neodolatelný a ostatní mu zdárně sekundují ve větších či menších rolích jako třeba tupý policajt v podáni Philipa Seymoura Hoffmana, zklamaná Melanie Griffith nebo Bruce Willis jako mísni podnikatel, scény s navzájem si kradenou sněhovou frézou jsou parádni a příjemná hudba Howarda Shorea jen podtrhuje celou atmosféru filmu, poslední film skvělé Jessici Tandy, jedná se sice malý film o obyčejných starostech člověka a lidí na malém městě, který ale o to více potěší každého diváka. ()

manonfire

Newmanův děda s manýry mladíka a Willisův další chlápek nad věcí, který má dědu stejně tak očividně rád, že by mu odpustil cokoliv. Navíc Melanie Griffith udělá Newmanovi a nejen jemu radost tak mile a prostě zvednutím svého svetru, že to je více lidské nežli erotické, přestože erotický podtón tam díky ní vždycky bude. Je zde velmi milá, a to je slovo, které mám u žen nejraději. Film je ale jinak postaven na Newmanovi, který si dojemně dokazuje svou stále nekončící samčí integritu, která v moment rozhodnutí v počáteku road movie s Melanií upřímně vyměkne, ale její existenci tak úplně nepopírá..80% ()

classic

Nikto nie je blázon” , je venovaný na pamiatku → britskej, uznávanej herečke Jessice Tandyovej, ktorá sa bohužiaľ už nedožila premiéry, a tak ešte v požehnanom veku, predvádza (pred)posledný a naprosto bravúrny herecký výkon na striebornom plátne, kedy jej kolegom sa naposledy stáva → renomovaný herecký veterán Paul Newman, ktorý je v podstate i hlavnou postavou celej línie udalostí, práve okolo ktorej, sa zoskupujú aj niektoré daľšie charaktery, medzi inými napríklad aj ten, ktorý stvárňuje Bruce Willis, alebo povedzme i Melanie Griffithová, to sú mimochodom všetko mimoriadne zvučné mená, no i napriek tomu, sú zvyčajne odsunuté na vedľajšiu koľaj, aj keď svoju príležitosť všetci poporiadku dostanú, a (po)pritom sa dá navrch dodať i to, že tieto kapacity neustále »zatieňuje« práve asi trochu menej známy, čo sa týka celovečerných, kinematografických počinov, za to ale na televíznych obrazovkách, sa taký Dylan Walsh, určite nikdy nestratil, no zároveň podotýkam, že minimálne z tohto hľadiska, ktoré zrežíroval režisér → klasiky Kramerová verzus Kramer, sa v jeho prípade rozhodne jedná o jeden z najlepších zárezov, akými sa môže vôbec pochváliť, keďže príliš veľa filmov v červených číslach nemá ! / Nakoľko som predstavil filmové obsadenie, tak si preto myslím, že sa taktiež patrí čosi to načrtnúť i o samotnom, kostrbatom deji. Nie je to skrátka nič nové, čo by ste už predtým niekde inde nevideli. Akonáhle nadhodím opätovné zbližovanie otca so synom, ktorého pred mnohými rokmi opustil, ešte ako malé dieťa, tak vtedy hneď pravdepodobne zbystríte pozornosť, lebo ste to proste už kdesi videli, však, ba dokonca aj v lepšej variácií ? Vskutku, možné by to teoreticky bolo ? Nevravím, že by mi zrovna táto verzia bola akosi príliš protivnou, ale jednoducho povedané, od oscarového tvorcu, som čakal asi oveľa viac, než to, čo mi nakoniec naservíroval na tanier. Väčšinou sa ide presne podľa nastavenej šablóny, čím film ako celok → nemôže, a ani sa mu nedá diváka nejakým ucelenejším spôsobom prekvapiť. Z mojej strany som priam presvedčený o tom, že sa to mohlo nakrútiť aj podnetnejšie, už len kvôli tomu, kto sa na tom celkovo podieľal. ()

P@\/EL

Vydařené drama o muži, který žije poněkud podivinským způsobem na pozadí jednoho malého městečka plného svérázných postav. Děj se nese v poklidném, nenáročném tempu bez velkých zvratů v ději, přesto dokáže na diváka zapůsobit. Vyzdvihnout je třeba vynikající herecký výkon Paula Newmana, který roli samotářského chlapa hraje opravdu přesvědčivě. Osobně se mi hodně líbilo soupeření mezi Sullym a Carlem, nejvíce potom přetahování o sněžný pluh. ()

F.W.Colqhoun

You are man among men, Sully. Maloměsto lze zobrazit třemi základními způsoby - roztomile (Střihoruký Edward), strašidelně (třeba Twin Peaks) nebo realisticky. Druhé dva způsoby přinášejí většinou podobné výsledky, první má mívá hodně blízko k pohádce, fantasy, nebo muzikálu. V idylicky pojatém Nobody's Fool reprezentuje maloměsto komunita svérázných, různě deformovaných charakterů, mezi kterými sice nevládnou úplně harmonické vztahy, ale když jde o důležité věci, všichni táhnou za jeden provaz (pohádkový prvek). Paul Newman je stavební dělník, který krade sněžné frézy; nevybíravě a krutě ponižuje lidi ve svém okolí; balí zadané mladé nešťastné ženy, jejichž manželé jsou po infarktu; mlátí nejisté policisty, kteří mají problém s tím, že jezdí svým rezavým pickupem po chodníku a ignoruje i další předpisy; celý život sere na syna, protože manželství s jeho matkou byl omyl, a proto si neví rady ani s vnukem. V jádru je to roztomilý rošťák se srdcem na pravém místě, což se projevuje nepředvídatelně se vynořujícími se záchvaty dobroty a jemného psychologického vhledu, jenž se ve vztahu k blízkým obvykle neprojevuje. Bez tohoto svérázného občana by to v North Bathu prostě mohli zabalit. Sázka na jeho nezpochybnitelné modrooké charisma vyšlo z cca 50%, protože jeho hrdina Sully fakt JE kretén. Pozoruhodné jsou v tomto nesnadno stravitelném patosu, kolorovaném dost nečekaným kýčem Howarda Shorea, přesně dva momenty - když bez předchozího varování ukáže kozy protivně ukňouraná Melanie Griffith, které v životě sedla přesně jedna role - nesnesitelné Lolitiny matky (cca 0,34 vteřiny), a když ukáže kozy Drenda Spohnholtz (podstatně delší výhled). Je nicméně fajn koukat na film, který se odehrává ve skutečném sněhu. ()

• Film venovaný Jassice Tandy (zomrela 11. 9. 1994). Film sa mal premiéru v USA 23. 12. 1994. (ČSFD)
  • Když Sully (Paul Newman) se synem kradou sněžný pluh, lezou přes plot, ale jak se dostali zpět už ve filmu nevidíme. (griph)
  • Bruce Willis strávil natáčením pouze 22 dní. (MeanWhile)