Rodinný příběh o dětech, které postrádají domov, končí spřátelením Větrováků a jejich nepřátel Šímáků, nalezením nového domova pro vysloužilého psa Dana a odjezdem Bystré lišky z domova na Větrově, kterého si do péče vzala jedna bezdětná rodina. Film je natočen podle knižní předlohy Markéty Zinnerové. Markéta Zinnerová byla dramturgyní literárně-dramatického vysílání pro děti. Pracovala také v Domově dětí jako medička, takže dokonale poznala dětskou psychiku a také zde načerpala inspiraci pro své dětské příběhy. Jako malá holka jsem příběhy paní spisovatelky Zinnerové milovala.(14.10.2008)

Rodinný film z roku 1979. Nic víc, nic míň.(26.1.2008)

Filmové zpracování známé dětské knihy nabízí obyčejný klukovský příběh, kdy se každá lotrovina a klukovina odpouští. A dvě nesmiřitelné klukovské party vedou spolu blátivé války. A každý malý indián nepatří do děcáku. Je šance, že si ho dokonce i někdo osvojí. Jenže tu klučičí svobodu, kterou malý chlapec ve Větrově má, už v nové rodině mít nebude, i když na něho budou sebehodnější. Vzorně zahrané, citlivě zrežírované, ale už to nějak moc zestárlo. Rovněž motiv pohraničníků byl dost rušivý prvek, ale vzhledem k době, ve které film vznikal a s ohledem na literární předlohu, která tím ovšem tolik netrpěla, zřejmě nutný. 60%(15.5.2013)

Ti kuci si na indiány nehráli. Oni jimi byli. Pro dnešní, cokoliv sdílející, generaci - nepředstavitelné. Krásná Pálava, hudba. Příběh, který byl po celou dobu spíše průměrný, byl na konec i celkem dojemný.(27.4.2015)

• Ivoshek

Vlastěn si z toho tu agitku ani nějak nevybavuju, spíš takové ty klasické dětské výkony, co se mi jako děcku líbily a jako dospělému mi lezou na nervy. Jinak Zinnerová byla na dětskou tvorbu dobrá, ale tohle není úplně nejpovedenější dílko.(22.10.2009)