Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový

Československo, 1974, 88 min

Petr Hapka

Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Helga Čočková, Zdena Studenková, Vlado Černý, Jiří Hálek, Blanka Waleská, Bohumil Šmída, Václav Mareš, Gustav Heverle, Petr Čepek, Jana Brejchová, Slávka Budínová, Josef Somr, Josef Abrhám, Vlastimil Hašek, František Hanus, Eva Friedrichová, Václav Postránecký, Jan Teplý st., Ivo Niederle, Jiří Schmitzer, Václav Vydra nejml., Karel Hábl, Miroslav Chochola, Oldřich Vlček, Karel Vítek st., Jaroslav Mareš, Vlastimil Čaněk, Rudolf Jelínek, Karel Fridrich, Josef Velda, Miloš Vávra, Marie Motlová, Nina Divíšková, Jan Faltýnek, Karel Bělohradský, František Rokos, Jiří Wohanka, Milena Svobodová, Mária Nováková, Slávka Krauskopfová, Martin Liška, Miloslav Vajnar, Vladimír Lemon, Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslav Pavlis, Josef Bárta, Leoš Jirsák, Jiří Bednář, Filip Renč, Josef Langmiler, Oldřich Velen, Viktor Maurer, Eugen Jegorov, Radim Vašinka, Stanislav Litera, Viktor Očásek, Josef Šebek, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Jaroslav Tomsa, Ladislav Gzela, Lucie Krátká, Josef Blažek, Jiří Flíček, Otto Ohnesorg, Magda Maděrová, Kateřina Macháčková, Tomáš Töpfer, Jiří Němeček, Tomáš Sedláček

Prostřední Rukojmí s excelentním Jiřím Hájkem je fakt malý klenot, zajímavou atmosféru má i poslední povídka s Petrem Čepkem, jakási variace na western (s pěknou atmosférou lidových putyk), nejméně nápaditá mi přišla povídka úvodní. Celkově však dobrý film.(7.12.2009)

Zajímavý kompilát různých pohledů a typů zločinu!(31.7.2007)

Víkend - 65%, Rukojmí - 55%, Kapsář - 45% - 5. 12. 2009 - 55%(5.12.2009)

Hodně dobrý trojfilm - dojem z něj mi pokazila jen "mistrná" dedukce, díky níž strážci zákona začali v první povídce podezírat postavu Ilji Prachaře, a pak úplně poslední věta v závěrečné povídce (bohužel ji říká Josef Abrhám). Jinak bez výhrad. Povídka Víkend je podařený rozjezd, jemuž hudba Petra Hapky místy dodává i nečekaně poetický nádech. Druhá část Rukojmí je zase nebývale drsná - Jiří Hálek coby panikařící nebezpečný narkoman nemá obdoby a řádí jako bestie. Povídka je natočená velice svižně, akčně a napínavě. Závěrečný příběh má nejsilnější obsazení a také podle toho vypadá - uhrančivě smutný Petr Čepek se mi vryl hluboko do paměti, finále žene slzy do očí. A opět výborná Hapkova hudba.(17.3.2013)

Velmi dobrý normalizační kriminální tryptich, od zajímavých autorů, pro všecky, to byl de facto režisérský debut a to dost výrazný. Pro mě osobně, jasně nejlepší druhá, která je i nejvíc ceněná, často se o ni mluví, jako o tě, která rázně překračovala, dobové konvence žánru, jmenovala se "Rukojmí", Jiří Hájek v roli nebezpečného narkomana, který potřebuje nutně novou dávku morfia, je zde opravdu excelentní, jeho role je opravdu hodnověrná. Ve třetí mě bohužel trochu vadila, ta kolotočářská hudba, na kterou jsem alergickej, jinak první a třetí, jsou oproti té druhé, velmi sugestivní, už méně výrazné, i co se týče jednotlivých hereckých výkonů..(10.12.2006)