• honajz

V 15 letech se mi to líbilo, protože jsem se chtěl toulat světem nezávazně stejně jako hlavní hrdina, a protože jsem byl zamilovaný do Markéty Fišerové. Teď po letech za obě tyto položky dávám z nostalgie 2 hvězdičky, jinak je to o ničem, navíc ten úděsný střih mi nedává spát a budím se z něj hrůzou ještě dnes.(22.6.2010)

• Mulosz

Film, ktery mi svym stylem tak trochu pripominal "kultovni" Matulovy Haury, nicmene na to, aby to bylo tak blbe, az vlastne ve finale dobre a abych se nad to vse dokazal povznest plny sarkasmu, to prece jen nemelo. Rehtal jsem se zase jako kun, zejmena u akcnich scen jezdicich traktoru snimanych frontalne s durazem na bojovy vyraz traktoristu, podbarvenych opravdu hodne akcni a dramatickou hudbou, kdy v jednom pripade byla tato scena "ozvlastnena" prostrihem na Zednicka v brutalnim kovbojskem klobouku. Bavil jsem se tezovitosti a prvoplanovitosti postav, nicmene zadna si me "neziskala" tak, jako Vasut v Haurech. Neucarovala mi ani jezedacka sexbomba Fisarova, snad mi spolecnost odpusti, ze tohle pisu i s plnym vedomim toho, jak nakonec skoncila a jak se s tim dokazala vyporadat. Za kultovni blbost na entou jsem schopen dat v dobre nalade z hecu 5 hvezdicek. Zde nalada urcite byla, ale vyhecovan jsem nakonec nebyl, cili davam jen jednu. Hodnoceni 2-4 hvezdicek u techto normalizacnich perel samozrejme nepripada v uvahu a na odpad to take nebylo, nebot mi u toho filmu nebylo zle od zaludku, jako treba u jineho Matulova skvostu Posledni vlak, kde se tento agilni propagator soudruzskych myslenek zejmena v zaveru predvedl ve sve "nejlepsi" forme. Vse vyse uvedene nemeni nic na tom, ze jeste dnes by mel Matula chodit kanaly.(2.12.2009)

Snímek by rád byl odpovědí třeba na takové romantizující chlapské drama Grandes gueules s Lino Venturou, ale za boha mu to nejde málo nápaditou režií a nevhodným výběrem většiny hlavních představitelů (Haničinec a Filipovský jsou pořád teatrální) a jejich vedením (snad až na Kozderkovu, Vochoče a Myslíkovou), naštěstí dlouhá scéna ze zábavy je hodně realistická (a je v ní pěkné Havelkovo a Zedníčkovo hudební číslo, které je navíc velmi vtipné) a o něco zlepšila můj divácký dojem. Ursínyho jazzrock je sice fajn a 70. létům hodně odpovídá, ale k podobnému typu filmů je zcela nevhodný (jinak Matula měl Ursínyho evidentně rád, jeho hudba zněla i v Nevěstě k zulíbaní). Námět a i jeho scénaristické zpracování mi nepřišel tak úplně pitomý, odpovídá vystižení mentality vesničanů (a nejen českých), příjemně mě překvapila i absence dobového vychovávajícího akcentu, ale jak už jsem řekl, režisér si s tématem nevěděl bohužel rady.(27.8.2010)

Neprávem polozapomenutý debut režiséra Julia Matuly, které tvoří podhoubí o dekádu později realizované veleslavné Menzelovy komedie Vesničko má středisková. Komedie z idealizovaného prostředí českého združstevněného venkova má v našem prostředí silnou tradici, té Matulově chybí především geniální a do posledního detailu i slova cizelovaný scénář Zdeňka Svěráka. Velkým plusem je naopak nadčasová hudba Deža Ursínyho...(27.8.2010)

• meave

Ale ak fandíte starším filmom s nádychom socializmu a máte radi traktory, tak hurá na to. Nie je to vrcholné dielo, ale dívať sa na to dá.(25.2.2007)

• - Natáčení probíhalo na Táborsku. (M.B)