Winter on Fire: Ukraine's Fight For Freedom

• Ukrajina Зима в огнi (více)

Dokument zachycuje protesty ukrajinských občanů proti úřadující vládě v hlavním městě Ukrajiny v období mezi 21. listopadem 2013 a 20. únorem 2014. Ve snímku jsou použité autentické záběry z barikád a výpovědi lidí čelících ozbrojené speciální jednotce zvané Berkut. (Kacula24)

Zeck

Proruská hovna budou hystericky kvičet o propagandě, aniž by předložily jediný pádný argument, krom stupidních konspiračních teorií nebo záměrných kremelských dezinformací. Normálně smýšlející člověk před odhodláním lidí z Majdanu smekne, stejně jako před Ukrajinci samotnými, kteří ještě dávno po Majdanu musí bojovat v cizí občanské válce na vlastním území proti ruským vojákům na "dovolené". Dokument vřele doporučuji, rusofilům doporučuji emigraci do Ruska, ony by je ty názory po týdnu v jejich domnělém ráji rychle přešly. 90 % ()

*CARNIFEX*

Netflix, ako politická žumpa plná - poloprávd. Pred pár dňami som z úst jedného geopolitika započul krásny citát: "Nevyjadrujte sa tí, čo o tom nič neviete. Nevyjadrujte sa ku koncu (myslené, ako začiatok vojny medzi Ukrajinou s Ruskou federáciou), keď nepoznáte začiatok" (dôvody eskalácie konfliktu). Toto je najväčšia choroba dnešnej doby. Na sociálnych sieťach sa vyjadrujú ľudia, ktorý o danej veci nevedia absolútne nič, nemajú ani len záujem čokoľvek si naštudovať, no trasú sa od nervov či šťastia, že vďaka slobode prejavu (pokiaľ majú momentálne jediný možný, tolerovaný názor), sa konečne môžu aj oni prejaviť, a tak boli "videní". Nemám Netflixu za zlé, že takéto niečo natočil, lebo vtedy nemohol disponovať informáciami, ktoré po 6 rokoch vyšetrovania vyšli najavo. V skratke. Útok ostreľovačov, nezosnovali žiadni ruskí vojaci, ani Berkut (ukrajinská polícia) ani Titušky (žoldnieri s kriminálnou minulosťou). Toto šíril zapredaný Kličko, ktorý si robil propagandu pre svoju politickú stranu. V dokumente dokonca zaznie, že ho ľudia s tým jeho billboardom poslali do piče a donútili ho dať dolu z plošiny. Taktiež sa nespomína, kto prišiel s tým buldozérom pred policajné zložky, čo je od Netflixu riadne falošná kurváreň, pričom toto je už priam manipulácia diváka. Dnes sa veľmi dobre vie, kto vyhrotil situáciu, pričom to dokazujú výpovede ľudí, ktorí sa priamo podieľali na týchto krvavých jatkách. Tak pekne poporiadku: Vyšetrovací spis padol na stôl prokurátora Serhije Horbaťuka, ktorý po zistených podrobnostiach, vyšetrovanie radšej stopol, nakoľko sa obával ďalších nepokojov. Mená vrahov však zo spisu aj tak "ušli". Ivan Bubenčik bol jedným z tých, čo dodal zbrane, pričom sa priamo podieľal na smrti dvoch policajtov počas streľby z konzervatória. V 2018 bol zatknutý, no zmenili mu paragraf tak, aby sa na neho vzťahovala amnestia. Ďalším vrahom je otec jedného z terajších poslancov: Zinovuj Parasjuk. Veľmi dôležitú výpoveď podal najmä Dymytry Lipov, ktorý stál za útokom na Berkut. Ten priznal, že Berkut na civilistov počas protestov nestrieľal, pričom motívom ich "akože" odvetného útoku na Berkut, bolo narušenie prímeria medzi opozíciou a vládou, no hlavným zámerom bola provokácia Berkut zložiek tak, aby sa spustil masaker. Ďalším pánom na "holenie" bol Nazar Juskevyč, ktorý spáchal v 2015 lúpežné prepadnutie, pričom následne sa zistilo, že s danou zbraňou sa vraždilo počas Majdanu. Dostal 7 rokov, odsedel si časť trestu a ušiel. Z jeho výpovede sa podarilo zistiť, že strelci prišli do konzervatória deň pred útokom na Berkut z Lvova. Následne prokurátor Serhije Horbaťuk vyšetrovanie zastavil. V spise je údajne uvedených 34 mien, pričom terajšia Ukrajinská vláda bráni ďalšiemu vyšetrovaniu. Na záver len dodám, že je dnes náročné vedieť pravdu, pričom jediného koho treba ľutovať, je ten obyčajný ľud, ktorý sa opäť zas a znova stal obeťou nenažratých bastardov, bažiacich po moci v mene slobody. Dám dve hviezdy. Jednu za obete, jednu za maximálne priblíženie samotného konfliktu. P.S.: pokiaľ by mi ZAS chcel niekto písať, že som rusofil, píšem houxy, kde som zobral informácie, a aby som dal zdroj, tak my všetci môžete vyskočiť na moje ctené prirodzenie. Nie som kurva váš knihovník. Keď si viete nájsť videá na PornHub, nájdite si aj informácie, ktoré Vám môžu poskytnúť aj iný pohľad na danú problematiku. A mimochodom, informovala o tom aj iPrima. Len nikto to nečítal, lebo veď takto to bolo na Markíze a Jojke, tak to musí byť pravda. () (méně) (více)

Cappuccino

Mrazivý autentický náhľad do stredobodu protestov, ktoré sa odohrávali u našich východných susedov. Obsahovo mi chýbalo detailnejšie objasnenie celej udalosti a pohnútok hlavných aktérov. Na úvod a záver nám síce filmári posunú základné informácie, no podľa môjho názoru sa tomu mali určite venovať viac. Vyhli by si tak možno niektorým komentárom, ktoré považujú Winter on Fire: Ukraine's Fight For Freedom za jednostranný propagandistický projekt. Avšak pokiaľ si divák pustil dokument s pevným proruským presvedčením o demonštráciách platených západom, je jasné, že tomu tak či onak napáli 1 hviezdu alebo odpad. ()

HAL

Čistokrevně západním stylem točený dokument, takže ruku v ruce s dokonalou technickou vymazleností, u které si říkáte jak doprdele dokázali takové vizuálně nádherné a zároveň i obsahem děsivé záběry natočit, jde i těžké tlačení na patos a emoce. Jímavá hudba všude. Ale vadí to nějak? Jednostrannost dokumentu je samozřejmá, on nerozebírá komplexní situaci celé Ukrajinské politiky posledních třiceti let a její protichůdné proudy, ale opravdu "jen" ten Euromajdan, lidi kteří na něm byly, a brutální opresi ze strany prezidenta a jeho policejních speciálních jednotek. Dramaturgicky vynikající zachycení nezměrné touhy po svobodě tváří tvář masivnímu útlaku. A když vidím že se tu v komentářích objevují i zapálení milovníci konspirací se svými hovny, tak zaokrouhlím o hvězdu nahoru. ()

dr.horrible

Neskutočné zábery. Že je to trochu jednostranné? Áno, logicky, keď je to dokument o štátnom terore. Neviem či tu niekto očakával, že tam budú aj zábery vyviňujúcich sa policajtov, ktorí by bez mlátenia neozbrojených a strielania ostrými prišli o prácu. Že tam nemali dávať toho chlapca? Áno, nemali. Ale je to nepodstatné, dnes, v čase imperiálnej fašistickej invázie zakomplexovaného národa do suverénnej krajiny, viac než kedy predtým. Ja len dúfam, že budú mať naši lídri guráž  uťahovať opasky a za cenu drahších energií nás konečne oprostia spod vplyvu sovietskych vrahov detí.  Ps: Len alkoholické rusofilné hovno ako je Netrass dokáže napísať “Tady ty záběry vypadají zase třeba trochu jinat, že” ako komentár k videu, kde niekto s šatkou cez hubu mláti nehybné telo tehlou do hlavy. Tfuj. ()

MikeCool

Drsný a unikátní dokument, ukazující tvrdou realitu. Dokument, při kterém sami dokumentaristé (kameramani) nasazovali svůj vlastní život, aby natočili a zmapovali autentické záběry těchto protestů na Ukrajině. ___ PS: Pro uživatele Morholt: Ty jeden naivní zaujatý komunisto! Myslím si, že tu tvojí pravou (druhou) stranu úhlu pohledu, Ti tam po celou dobu zjevně a krásně ukázali! Ukázali Ti tam, co jsou tamní, zkorumpovaní komunističtí svině zač! Jak vláda, tak i samotná "policie pro lid." Jsou to bezduší, bezcitní hyeny a masoví vrazi. A ty máš tu drzost napsat takovou p*čovinu, že Ti v tomto dokumentu chyběl jejich pohled na věc? Vždyť ten kre*én Janukovyč ani nevystoupil před rozzuřeným davem, aby alespoň obhájil svoje vlastizrádské smýšlení. Místo toho, pan Hrdina zdrhl do Ruska nebo spíše do SSSR, vybrečet se Putinovi na ramínko. Tak tady prosím tě nepiš takové bejkárny, že je tento dokument příliš zaujatý a nedá tak prostor chudáčkům, masovým vrahům a vlastizrádcům, co pošpiňují tento národ! ()

DwayneJohnson

Naprosto jednostranný dokument, který je skoro tak trapný, jak kdyby ho dělali soudruzi před 25 lety. Hlavně, že zvítězila "revoluce" a za všechno, co se teď děje na Ukrajině může samozřejmě Putin, to je jasný. Že má možná ještě větší podíl slavná EU a hlavně, že je teď situace ale totálně v prdeli, to nikoho netrápí. Ti nahoře si stejně nakradou a ti dole, ti to zaplatí. Fuj tajbl, velebnosti, chce se mi blejt... ()

Nettrass

Jednostranná trapnost, která opomíjí, vše podstané: Co se připravuje ( před Majdanem...) https://www.youtube.com/watch?v=XGo8GHD1s-A Kolik ta ,,revoluce,, stála: https://www.youtube.com/watch?v=2y0y-JUsPTU Tady ty záběry vypadají zase třeba trochu jinat, že: https://www.youtube.com/watch?v=6v_VdFaTMo0 A jak vypadá situace teď? Myslím, že život Ukrajinců je o hodně horší než před revolucí. Jen oligarchové jsou na tom o něco lépe. Sláva dnešní Ukrajině:-):https://www.youtube.com/watch?v=54id_nQr0E8 P.S: Safra lidi, většina z Vás tady je mladých vysokoškoláků, vtloukají vám do hlavy ,,kritické myšlení,, tak co kdyby jste ho trochu používali a neplácali se tady v emocích... ()

Morholt

Tohle neberu. Záběry z demonstrací sice byly místy děsivé a běhal mi z nich mráz po zádech, nicméně tvůrci naprosto ignorují širší souvislosti a vystavují dokument na základě "spravedlivě rozhněvaný lid vs. zlá vláda", což je hodně zavádějící. Tu jednostrannost pohledu dokresluje i fakt, že prostor dostává pouze jedna strana konfliktu a o Pravém sektoru a dalších podobně laděných skupinách se taktně mlčí. Pro zaryté příznivce Majdanu bude Winter on Fire potvrzením jejich víry, ale pro mě, skeptika, se jedná jen o další zbytečný dokument viděný černobílou optikou. 30% ()

JohnCZ

Dojemný dokument z pohledu těch, kteří chtěli žít ve svobodné a prosperující zemi a byli ochotni za to bojovat. Vypráskali je jednou a vypráskají je znova! ()

Kwaichi

Spor medzi Ruskom a Ukrainov ma ďaleko hlbšie počiatky ako začiatok 21. storočia. Práve na to mohli v dokumente viac poukázať, aby divák a širšie publkum pochopili jeho podstatu. Tu nám autori naservírovali len zmes pouličných záberov z Maidanu. Autentické, brutálne a mrazivé, no v dnešnej dobe očakávam viac. ()

Cheeter

Celkově, a nepřekvapivě, tu převažuje čistě ukrajinský narativ. Jde spíš o rekonstrukci události, scházelo mi hlubší a širší zasazení. Celou dobu se hraje čistě na city, což je škoda. Ačkoliv tvůrci svoji práci odvedli dobře, tak za mě tu jsou tyto problémy. Byť chápu proč dokument takto vznikl a co bylo jeho účelem. Pokud se podívám na něj pohledem toho, jak moc se rekonstrukce událostí povedla, tak v tom případě by to nebylo zlé, spíš naopak. Ten širší kontext ale prostě chybí... ()

campix

Tady se opravdu těžce něco komentuje. Nesmírně silný dokument, u kterého se mi často stalo, že už jsem nechtěl koukat dál. Je zarážející jak se něco takového může dít v dnešní době a tak blízko nás. Rozhodně chápu, že je všechno bráno jenom z jedné strany, ale nějak si nedokáži představit jaké argumenty by měla mít protistrana, aby toto všechno bylo ospravedlnitelné. Tvůrci shromáždili strašně moc autentických a opravdu drsných záběrů, které Vás rozhodně nenechají chladnými. ()

zette odpad!

Brilantne natocena propaganda, ktera zase "chvili" bude psat dejiny. Zajimave, jake mj. delaji hrdiny z ukrajinskeho roma, ktery nikdy nechodil do skoly, ale umi udelat molotov ci prurez zivotem muslima, ktery se ocitl na Ukrajine, za kterou nevahal obetovat svuj zivot... Zde, vysoke hodnoceni vidim jako odpoved toho, co vas uci nebo pred peti, deseti lety ucili v dejepisu. Kazdopadne za tento "dokument" by se nemusela stydet ani Leni Riefenstahl, zde bohuzel chybi ta historicka hodnota... ()

mr.filo

Běžně se ve filmu neukazuje smrt a brutalita války takle z blízka. Válka ve městě, v civilizaci, je stejně nemilosrdná jako kdekoli jinde, jen tady to je více na dosah mobilů a kamerek. Ukrajincům můžem závidět odvahu s jakou se hlásí o slovo, nám mohou závidět armádu, která nenasadí na své lidi ostré střelivo. Problém je, že politici si jedou stále "svoje". ()

Mishqo

90% ... Výborne natočený dokument. Vtiahol ma na Majdan a všetko som to prežíval s nimi. A to je asi aj všetko, čo je nutné k tomuto povedať. Mal by si to pozrieť ten, kto vie, čo sa tam dialo. Musí si to pozrieť ten, kto nevie, čo sa tam dialo. ()

LEGACY

Jedni z nejstatečnějších lidí, co se nesklonní před ruskou tlapou a jsou ochotni za to umřít. Těžko uvěřit v jaké situaci se celkově nachází východní blok v 21. století. Bojím se jen toho, že ty nejhorší zvěrstva nás teprve čekají a bojím se, že Rusko si bude svoje bývalé sovětské země hlídat a jakákoliv forma odporu bude prolita krví. Je to aktuální téma, které by mělo strčit do kapsy všechny brexity a banality, které vidíme ve zprávách - důležité je, že i v tomto případě platí, že kde je snaha, soudržnost a naděje je i cesta. ()