Edward Hopper!

(TV film)
  • Francie La Toile blanche d'Edward Hopper (více)
Francie, 2012, 52 min

Portrét předního amerického snového realisty (1882–1967). Když se ptali amerického malíře Edwarda Hoppera (1882–1967) po smyslu jeho tvorby, odpověděl, že se jen snaží zachytit sluneční paprsky dopadající na architekturu. Goethe řekl: „Veškeré literární snažení je pouhým napodobováním světa, který mě obklopuje, s pomocí prostředků, které jsou mě vlastní. Vše je nutné uchopit, propojit, obnovit, vytvarovat a stvořit podle svého, novým, originálním způsobem." Podle Hoppera totéž platí pro malbu. „Zkoumám sám sebe; můj vnitřní svět je rozlehlý, živoucí oceán". Je to snový realista, má blízko k filmu, někdy i k surrealismu. Po smrti E. Hoppera v roce 1967, jeho obrazy vystavili na bienále v Sao Paulu vedle díla Warhola a Rauschenberga. (Česká televize)

rowdys

Vyber reprodukcii pri dekoracii bytu ma priviedol ku knihe Art: The Definitive Visual Guide. Okrem inych som si vybral Hopperov ikonicky Nighthawks, no samotny maliar ma zaujal natolko, ze som nasiel tento dokument. Prvych desat minut sa javi neusporiadanych, no potom to chyti spravny takt. Nie je to natocene a vyrozpravane tak zrucne ako by to dokazal Ken Burns, ale dozvedel som sa toho celkom dost. Najvystiznejsie spomedzi "talking heads" zhrnul moje pocity z Hoppera Wim Wenders: "Usually paintings show a moment in time so they suggest a story. But with Hopper when you look at the same painting, ten minutes later you'd swear something terrible has just happened or is about to happen. This is the eerie quality Hopper knew how to incorporate into his paintings. They prompt us to think about what is going to happen next." ()