Smrtonosná past

Die Hard

Smrtonosná pasca

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

Vánoční akční thriller vykrádající pohádku o zakleté princezně. Princem je John McClane, toho času policejní důstojník, kterému to neklape v manželství. Místo gotického hradu mrakodrap Nakatomi Plaza, místo sedmihlavé saně tucet teroristů, kteří chtějí celé království, místo nablýskaného kordu poloautomatická pistole Beretta M-92. Přesná muška. Přesné hlášky. Amerika objevena. 19 let po premiéře. Merry Christmas. :-)(7.6.2007)

První Past jsem neviděl už hodně let a byl moc příjemně překvapen, jak vůbec nezestárla a pořád skvěle funguje: nedokonalý, ale dokonale sympatický hrdina, skvělá akce, která ladí s konverzačními scénami, spousty (nejen McClaneových) hlášek, výrazné vedlejší postavy (Johnson and Johnson), výborná práce s detailem a náznaky atd. atd. Dát míň než pět je hřích.(23.9.2009)

Tak tenhle film navždy změnil tvář akčních filmů. po něm už hlavní hrdina není neprůstřelný, ale je to normální, chybující týpek. Bruce Willis je dynamit. Tenhle snímek můžu sledovat stále dokola a nikdy mě neomrzí.(25.6.2005)

"Na světě je 9 milionů teroristů a já zabiju zrovna toho, kterej má menší nohu než moje sestra." S pistolí v ruce, sarkasmem v ústech a dotěrností v genech se John McClane rozhodl překazit rafinovaný obchod poctivým teroristickým obchodníkům. Tak vítej, Johne, a veselé vánoce. Rád tě kdykoli znovu uvidím - třeba na letišti, v ulicích New Yorku, v kybernetickém neznámu nebo třeba v Černobylu. Všude nám bude fajn.(24.7.2011)

Soundtrack Michael Kamen: 1. The Nakatomi Plaza [1:48] ,2. Gruber's Arrival [3:40] ,3. John's Escape/You Want Money? [5:52] ,4. The Tower [1:49] ,5. The Roof [3:37] ,6. The Fight [1:07] ,7. He Won't Be Joining Us [3:53] ,8. And If He Alters It? [2:40] ,9. Going After John Again [4:31] ,10. Have a Few Laughs [3:30] ,11. Welcome to the Party [0:58] ,12. TV Station/His Bag is Missing [3:52] ,13. Assault on the Tower [8:17] ,14. John is Found Out [5:01] ,15. Attention Police [3:38] ,16. Bill Clay [2:02] ,17. I Had an Accident [2:37] ,18. Ode to Joy [3:36] ,19. The Battle [10:15] ,20. Gruber's Departure [2:00] ,21. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! [1:57],(14.5.2011)

• - Teroristé přijeli v kamionu PACIFIC COURIER, což je ironické, jelikož v přeneseném překladu to znamená něco ve smyslu "přinašeč míru". (fannah)

• - Spoiler: První výstřel ve filmu padne po 18 minutách. Počet mrtvých ve filmu je 20. John McClane (Bruce Willis) zabije 10 ľudí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film byl zparodován v padesáté epizodě seriálu Cleveland Show (od r. 2009). (Fenk)