V mládí jsem tenhle kousek, jako nepříliš velký vyznavač akčního žánru, plně nedocenil, ačkoliv jsem si ho tehdy osobně vychutnal i v kině. Nyní, po 20-ti leté pauze, konečně s odpovídající kvalitou obrazu (blu-ray projekce) mohu s klidem říct – ano, tohle je jeden z nejlepších, ne-li vůbec ten nejlepší akční film všech dob, citován a nebo vykrádán žánrově spřízněnými filmy dodnes. Tady se všechno sešlo v té nejpříznivější konstelaci. Hlavně naprosto špičkový scénář, který nápaditě pracuje v několika rovinách, bohatý o skvělé zvraty, místama s příjemně sebeshazovačným humorem (Willisovy a Rickmanovy hlášky), trefnými kritickými postřehy (honba bulvárních médií za senzacechtivými reportážemi) a i fungujícími emocemi. Willisův McClane není prototyp pravého akčního geroje, je svým vzhledem i smyslem pro humor a ironii spíše takovým chlápkem od vedle, s kterým byste klidně skákli na jedno točený a to ho dělá uvěřitelným. Rickmanův záporák Hans Gruber je zase se svým stoickým klidem a elegantní ležérnosti, pod kterou se ale skrývá nesmlouvavost a chladnokrevnost, brilantní figurkou, kterou je požitek sledovat. Technické aspekty a těch pár triků dodnes nezestárly (oprávněné oscarové nominace) a tak jedinou opravdu malou výtku bych měl ke skutečnosti, že zejména na ostrém blu-ray obraze je jasné vidět, kdy je Willis Willisem a kdy ho v rychlejších střízích zaskakuje dubl (a že těch scén není málo). Ale to je opravdu jen takové hnidopišské konstatování, které nesnižuje kvalitu a význam téhle nesmrtelné pecky.(1.8.2013)

Oscar 4 nominace: Vizuální efekty, Střih, Zvuk, Střih zvukových efektů(20.2.2004)

|| Scenár: Steven E. de Souza, Jeb Stuart / Based on Forever by Roderick Thorp | Hudba: Michael Kamen | Produkcia: Lawrence Gordon, Joel Silver, Beau Marks / Executive: Chrles Gordon | Distribúcia: 20th Century Fox, | Štúdio: Silver Pictures, Gordon Company | Rozpočet: 28 miliónov $ | Tržba: 138,708,852 $ ||(3.9.2011)

„Takto niekoho vytočiť dokáže iba John.“ Klasika akčného žánru, ako stvorená na pokojný vianočný čas. Režisér McTiernan mal vtedy za sebou už úspech s horormi NOMÁDI a PREDÁTOR a SMRTONOSNÁ PASCA nielenže určila smer „uzavretých trilerov“ (napr. PREPADNUTIE V PACIFIKU, AIR FORCE ONE...), ale masovo preslávila nenapodobiteľne bosého Brucea Willisa ako newyorského policajta Johna McTiernana a svojim kritickým a komerčným ohlasom nechala vzniknúť celej sérii. Už ani jeden z troch dielov, ktoré nasledovali, sa však nemá právo zaradiť po bok tohto žánrového klenotu, plného akcie, suchého humoru a výborného hereckého obsadenia (Rickman, Bedeliaová, VelJohnson). Snímka vznikla podľa knižky Rodericka Thorpa, ktorú adaptovali skúsení akční scenáristi Jeb Stuart (neskôr LEVIATAN, KRIMINÁL, UTEČENEC) a Steven E. de Souza (48 HODÍN, KOMANDO) v produkcii Joela Silvera a Lawrencea Gordona.(25.12.2004)

Akční film pro ty, co neradi klasické akční filmy. Svaly byly nahrazeny mozkem, málomluvnost zase ukecaností a přehnaná vážnost vystřídal důvtip. John McClane zkrátka dokázal osvěžit skomírající žánr a nastartoval novou vlnu polidštěných hrdinů, co měli dar dostávat se - ne vlastní vinou - do šílených průserů. John si takhle zpříjemnil vánoční svátky ve skleněném pekle jednoho mrakodrapu, kde si to s bandou germánských teroristů rozdával všude, kde se dalo: třeba na schodištích, v rourách vzduchotechniky nebo ve výtahových šachtách. Byla to těžká robota a John prolil hodně krve, ale protože Gruber někam uletěl, náš borec mohl slavit vítězství a pomalu se začít těšit na další Vánoce - tentokrát na letišti.(2.6.2016)