Ani po mnoha letech mě nepřestane udivovat sofistikovanost této nesmrtelné klasiky. Osmdesátkové akce s nadliskými hrdiny, přepálenými zápletkami a nereálnou akcí jsou daleko, daleko za skvostem jménem Die Hard. Divák jakoby očima hlavní postavy poznává složitost situace pěkně postupně, pevně drží krok s jeho uvažováním a logikou, dostává se mu pod kůži... Díky režisérskému smyslu pro detail, velice vhodnému hudebnímu doprovodu a samozřejmě charismatickému Willisovi se jakoby sami ocitáme přímo v akci. Film se nemusí hnát za hromadami mrtvých, plížení se v chodbách a postupné potahování teroristů za ocásek, byť jejich plán je také pekelně promyšlený, dokáže předčit napětí a intenzitu kdejaké přestřelky. 9/10(9.7.2008)

Hergot, kdeže jest psáno, že na jednoduchém scénáři lze postavit kultovní akčák? S arzenálem jako jeden barák, pár teroristů a jeden polda bez bot, to by si asi mariňák rozmyslel než by vlétl do válečné vřavy. Jenomže i takhle jednoduché vybavení nadělalo celkem slušnou neplechu. Pod režijní taktovkou specialisty na akční podívané Johna McTiernana vzniklo opravdu pozoruhodné dílo, jenž se nestaví do zástupu leckdy bezduchých stříleček či stupidních teroristo-likvidovaček jež zaplavují plátna kin a posléze televizní obrazovky. Bruce Willis vytvořil jednu z legendárních postav, která vám neproběhne záplavou kulek bez jediného škrábnutí, ale krvácí, neví si rady a leckdy opravdu uniká či zasahuje v poslední chvíli. Navíc hází jednu hlášku za druhou a jeho trochu podivná samomluva z něj nedělá vola jak by tomu bylo v reálu, ale naopak mu ještě více přidává. Hlavní záporák pak už není jen loutka v rukou scénáristy, jenž si s ním hraje maňáskové divadlo, ale stojí si sám za sebe a dělá čest své profesi. Speciální efekty se tváří dost realisticky, kamera na jejich působivosti rozhodně neubírá. A ještě plusko v podobě hudby M. Kamena. Zkrátka kdybych dal něco jiného než je 5 hvězdiček, asi bych si musel připadat jako dosti retardovaný promítač v kině, jenž pouze zapne promítačku, ale jinak mu je film úplně pouhým blikáním na plátně. Let´s go Bruce!!!!!!!(15.8.2004)

Je to veľmi dobrý akčný film s Bruceom Willisom, ktorý je prvým dielom tejto vydarenej série. Má skvelý príbeh o policajtovi, ktorý pricestuje za svojou manželkou na vianočný večierok v budove úspešnej spoločnosti, lenže počas jeho pobytu je budova obsadená výborne organizovanou skupinou zločincov, ktorým ide o peniaze a nezastavia sa pred ničím. A tak musí policajt urobiť všetko preto, aby zachránil nielen svoju ženu, ale aj celú situáciu. So spracovaním som nadmieru spokojný, táto zápletka už na prvý pohľad pôsobí výborne a našťastie nesklame ani jej podanie. Film si aj napriek svojej, na pomery žánru až prekvapivo veľkej dĺžke po celý čas udržuje svižné tempo, dej je po celý čas zaujímavý a ponúka plno výborných nápadov, ktoré do žánru prinášajú veľmi príjemné oživenie a navyše prichádzajú v pravidelných intervaloch, takže sa je stále na čo tešiť. Jedine ma trochu mrzí, že výber niektorých prevažne interiérov mi nepríde dostatočne atraktívny, film sa snaží pôsobiť až moc realisticky, čo sa mu na prvý pohľad aj celkom darí, ale len bez premýšľania a navyše obsahuje aj pár prvkov, bez ktorých by som sa kľudne obišiel, ako napríklad šofér limuzíny, ale to sú všetko skôr len také maličkosti, ktoré úroveň filmu moc nenarušujú a tak aj takto ma to veľmi bavilo. Akcie je tu dosť a páči sa mi, ale mohla byť aj o trochu lepšia. Je perfektne natočená a aj technicky veľmi dobre zvládnutá, ale obsahovo mi predsa len príde trochu chudobnejšia, než by bolo najvhodnejšie. Súboje sú len tie najobyčajnejšie, aké len múžu byť, lepšie sú na tom prestrelky, ktoré síce až moc stoja na náhodách a zabitých tu tiež moc nie je, čo ma ale kvôli tej snahe o realističnosť ani moc neprekvapuje, ale inak sú kvalitné a hlavne na tie efektné priestrely sa je skutočne radosť pozerať. A potešia aj rôzne doplnkové akcie, ako skvelé výbuchy alebo skok na požiarnej hadici. Herecké obsadenie je skvelé, Bruce Willis síce v akcii nemá čo ponúknuť, ale jeho prejav, hlášky a podanie celej tejto postavy ma veľmi bavili, k tomu veľmi dobrí záporáci na čele s Alanom RIckmanom a ešte niekoľko vydarených vedľajších postáv, hlavne dôležití členovia polície. Réžia a technická stránka sú perfektné, John McTiernan to zvládol prvotriedne prakticky po všetkých stránkach. Síce nasledujúce diely ma bavia ešte viac, ale aj táto Smrtonosná pasca je rozhodne klasika, ktorá sa dá pozerať stále a po pár úpravách by som dal aj plné hodnotenie. 81%(22.7.2011)