Smrtonosná past

Die Hard

Smrtonosná pasca

Akční / Thriller

USA, 1988, 131 min

Alan Rickman a Bruce Willis stvořili dvě rozdílné postavy, z nichž se obě staly legendou. Zatímco první jmenovaný utvořil soustavu nejdrsnějšího elegána na poli záporném, ten druhý vytvořil etalon akčního hrdiny, který není jen bezduchým strojem na zabíjení, ale zažívá bolestné útrapy, mluví o svých problémech, sprostě nadává a samozřejmě bezchybně zabíjí teroristy, přičemž u toho všeho stíhá nezapomenutelně hláškovat. Yupee-ki-yay, motherfucker.(2.6.2007)

„Takto niekoho vytočiť dokáže iba John.“ Klasika akčného žánru, ako stvorená na pokojný vianočný čas. Režisér McTiernan mal vtedy za sebou už úspech s horormi NOMÁDI a PREDÁTOR a SMRTONOSNÁ PASCA nielenže určila smer „uzavretých trilerov“ (napr. PREPADNUTIE V PACIFIKU, AIR FORCE ONE...), ale masovo preslávila nenapodobiteľne bosého Brucea Willisa ako newyorského policajta Johna McTiernana a svojim kritickým a komerčným ohlasom nechala vzniknúť celej sérii. Už ani jeden z troch dielov, ktoré nasledovali, sa však nemá právo zaradiť po bok tohto žánrového klenotu, plného akcie, suchého humoru a výborného hereckého obsadenia (Rickman, Bedeliaová, VelJohnson). Snímka vznikla podľa knižky Rodericka Thorpa, ktorú adaptovali skúsení akční scenáristi Jeb Stuart (neskôr LEVIATAN, KRIMINÁL, UTEČENEC) a Steven E. de Souza (48 HODÍN, KOMANDO) v produkcii Joela Silvera a Lawrencea Gordona.(25.12.2004)

Naprosta akcni klasika a film, diky kterymu to Willis rozjel ve velkym. Uz to samo o sobe je na 5*, ale on ma film k tomu jeste spoustu dalsich kladu. Samozrejme ten nejvetsi je sam Willis, kterej je sympatickej, pusobi realne, protoze je furt od krve a zasvinenej, dokaze rozjet slusnou akci a navic sem tam hodi nakou paradni hlasku. Zaporak se taky hodne poved. Alan Rickman je totiz naprosto dokonalej. Jinak pribeh filmu sice neni nic moc originalniho, ale samotnej scenar je napsanej velmi slusne, takze neni nouze o napeti, paradni akci nebo vtipny momenty. Je tu jen skutecne nepatrne mnozstvi hluchejch mist, kdy filmu krapet klesne tempo, ale neni to nic, kuli cemu bych snizoval hodnoceni.(21.9.2007)

První Past jsem neviděl už hodně let a byl moc příjemně překvapen, jak vůbec nezestárla a pořád skvěle funguje: nedokonalý, ale dokonale sympatický hrdina, skvělá akce, která ladí s konverzačními scénami, spousty (nejen McClaneových) hlášek, výrazné vedlejší postavy (Johnson and Johnson), výborná práce s detailem a náznaky atd. atd. Dát míň než pět je hřích.(23.9.2009)

(1001) Čím jsem starší, tím absurdnější mi přijdou jakékoliv politické narážky v podobném typu filmů. Sice jsem to myslím špatně formulovala (mám na mysli věty jako "vy Američani jste všichni stejní" i třídní boje a ještě další věci, ale nyní nejsem v ráži, abych to rozvíjela), ale naštěstí na tom nesejde, protože tenhle konkrétní kousek si na tom tolik nezakládá. Johnovu ženu jsem nikdy neměla ráda, ale hlavní je to, že John je unavený a že jeho nožičky krvácí. Často si v rozsáhlejších komplexech představuji, že najednou civilizace zkolabuje a já budu muset prolézt nějakou šachtou a čelit světu jako zvířátko. Inspirací je mi tento film a potom Vetřelci.(10.1.2015)