Uprostřed New Yorku vybuchne za bílého dne bomba. Atentátník zavolá šéfovi policie Walterovi a chce hrát hru „Simon říká“ s poručíkem Johnem McClanem. Walter se mu snaží vysvětlit, že McClane je suspendován, ale když Simon pohrozí, že nechá vybuchnout další budovu, nechá Walter Johna najít. Prvním jeho úkolem je jít do černošské čtvrti s transparentem, že nenávidí černochy. Všimne si ho černý prodavač Zeus a John mu při rozhovoru řekne, o co jde. V ten moment si ho však všimne i parta mladíků a vytáhnou na něj zbraně. Zeus Johnovi pomůže a společně ujedou taxíkem. Dostanou se na policejní stanici, kde se všichni snaží vypátrat Simonovu totožnost. Johnův kolega analyzoval Simonovu bombu, která je velmi propracovaná a součásti na ni byly nedávno ukradeny z jednoho skladu. Podle množství, které zmizelo, je jasné, že Simon může sestrojit obrovské množství bomb, které lze navíc odpálit rádiem, vysílačkou nebo mobilem... Simon znovu zavolá a spojí se s Johnem. Ví i o tom, že Johnovi pomohl Zeus, kterého zapojí do hry také. Za čtvrt hodiny musejí být oba u stanice metra, kam jim zavolá do budky. Po vyřešení jeho hádanky je pošle na další místo, kam musejí dorazit včas, jinak vyhodí do vzduchu vlak metra. John se snaží najít bombu v metru a Zeus jede na určené místo, kam bude Simon opět volat do telefonní budky. Simon to ale neuzná jako splnění úkolu, když přišel Zeus sám. John mezitím našel ve vlaku bombu, kterou vyhodí z okna a ta pak exploduje. Výbuch způsobí obrovské škody v metru i na povrchu, a protože se úkol téměř nedal splnit, myslí si John, že bomba měla vybuchnout právě tady, na Wall Street... Objeví se agenti FBI a několika dalších agentur, kteří si myslí, že za útoky stojí Peter Simon Gruber, bývalý důstojník německé armády, který je zároveň bratrem Hanse Grubera, jehož John před časem zabil v Los Angeles při útoku na budovu Nakatomi. Jeho pomocníky jsou Targo, bývalý důstojník maďarské armády a jeho přítelkyně Katya. Pak zavolá Simon a oznámí jim, že do jedné základní školy umístil jedenáct set kilo trhaviny a je načasovaná na třetí hodinu odpoledne. Nesmějí se pokoušet bombu deaktivovat a rozbušky prý fungují na frekvencích policie a FBI, takže nesmějí používat ani vysílačky... (TV Prima)

tron

„A to sa pýtaš?!“ McClane sa z cudzieho prostredia (L.A., Washington) dostáva na domáce pieskovisko: do New Yorku. Nedá sa však povedať, že by mu to prospelo: na konci vyzerá ešte zbedačenejšie, ako na konci jednotky a dvojky. Keď šla Smrtonosná pasca 3 do kín, očakávania boli obrovské. Po dvojkovej prestávke sa do série mal veľkolepo vrátiť režisér kultovej jednotky McTiernan, samozrejme Bruce Willis, rozpočet nakysol na fajnových 90 miliónov (čo bolo na „len“ akčný film v polovici 90. rokov až divne veľa, napr. trikovo revolučný Jurský park nestál ani 64, ale to máte tak, ak vám hlavná hviezda zhltne 15 miliónový honorár a natáčate uprostred reálneho veľkomesta) a scenár bol oveľa ambicióznejší. Film mal slušné recenzie a na celom svete zarobil viac ako 360 miliónov, ale mňa neoslovil. S pribúdajme desaťročiami som si k nemu (vďaka nekonečným televíznym reprízam) síce vytvoril ako-taký vzťah, ale stále ho nevnímam ako jeden z naj akčniakov desaťročia (fakt to chce niekto stavať vedľa Matrixu, Skaly, Twisteru a Nebezpečnej rýchlosti?). Problém vidím v rozšafnom scenári, ktorý síce newyorské lokality (aj vďaka hudbe Michaela Kamena a dravej, dynamickej a živej kamere Petra Menziesa Jr.) predáva ak nie na jednotku, tak prinajhoršom na dvojku (pesničkový úvod, park, podzemné metro, Harlem), ale práve rozšírenie lokality z uzavretého priestoru (mrakodrap, relatívne aj letisko môžeme vnímať ako uzavretý svet sám osebe) snímke ubralo z atmosféry. Už to proste nie je Smrtonosná pasca, ale film, v ktorom náhodou "hrá" John McClane. Niekomu to nevadí. Inému je to fuk. Mne to vadí. Navyše sa nielenže narušil koncept prostredia, ale dokonca sa dej neodohráva počas Vianoc (čo je ako keby sa Halloween odohrával v lete, síce sa to dá, ale prečo?). Vrcholom zmien je hrdina-samotár. Ďalšie poznávacie znamenie série v trojke prestáva platiť (tohto trendu sa následne držala aj štvorka s päťkou). S rasistickým Jacksonom má síce Willis chémiu, ale Smrtonosná pasca odohrávajúca sa v letnom veľkomeste a stojaca na buddy movie pre mňa proste nie je Smrtonosná pasca. O to by ale nešlo. Ide o to, že scenár od flákača Jonathana Hensleigha (Jumanji, Svätý) sa tvári hrozne inteligentne, vynaliezavo, hravo a rafinovane, ale... hádanka po telefóne? To ako vážne? Jednotlivé Simonove úlohy sú pritiahnuté za vlasy, absurdné, naivné, detské. Neskôr je to ospravedlnené tým, že v skutočnosti síce šlo o odlákanie pozornosti, ale aj tak je to na mňa pôsobilo nemiestne. Hensleigh nie je žiadny majster, robí si čo chce a ako sa mu to práve hodí, takže keď od McClanea potrebuje zdemolovať park plný ľudí, nikoho to netrápi, ale keď si Zeus nekúpi lístok do metra, hneď je po ruke ozbrojený policajt, aby samoúčelne skomplikoval situáciu. Akcia je monštruózna, ale zároveň nudná. Je fajn, že spoznáme McClaneových kolegov, ale šéf je nemastný-neslaný a ostatní tiež (až na svojrázneho pyrotechnika, ktorý sa s bezpečnosťou na oddelení príliš nese...). Bohužiaľ vrátane Grahama Greenea, inak môjho obľúbenca. Vyložene zaujať ma zaujal snáď len Jeremy Irons, ktorý si záporáka vychutnáva. Dosť mu pomáha aura tajomnosti: nevieme, kto to je ani o čo mu ide a v prvej polovici je prítomný len ako hlas v telefóne. Zaujímavým osviežením je tiež to, že hoci je obklopený početnou bandou odhodlaných zabijakov, ani tých počas prvej polovice neuvidíme (!). Čím bližšie sme ku koncu, tým to síce začne dostávať väčší zmysel (zaujímavé a nečakané napojenie na jednotku), ale zároveň ma to už fakt prestávalo baviť a to vrátane akčného finále. Na tom je vidno, že tvorcovia boli čoraz bezradnejší a zmätenejší a sami poriadne nevedeli, čo robiť, takže to pôsobí uponáhľane. McTiernan pôvodne natočil iný záver. Je absolútne neakčný (môžete ho nájsť na YouTube), ale napokon ho nepoužil. Mnohým pripadá čudný, ale mne sa jeho komornosť páčila, aj keď uznávam pritiahnutosť za vlasy (americký policajt lietajúci po celom svete a likvidujúci teroristov). Bez Joela Silvera to asi nemohlo fungovať. () (méně) (více)

Xmilden

Třetí díl a je opět zcela jiný než předchozí dva. Poprvé udeřili v mrakodrapu, potom na letišti a teďka na Wall Street. McClane má plné ruce práce aby se dostal Simonovi na kobylku, naštěstí má k ruce Zeuse. Napsat o tohle díle že se jedná vlastně o buddy movie by nebylo zcela dostačující. McTiernan natočil svůj poslední mistrovský kousek. 90% ()

Sarkastic

(Můj) brácha má prima bráchu? Simon sice Hansovi co do vzhledu zrovna z oka nevypadl, ale stejně jako on má charisma na rozdávání (jestli ne ještě víc) a znovu jde o prvotřídního záporáka. John je zde sice už bez manželky, ale zato se samotným Diem (tudíž kdo by ji potřeboval, že). Akce (i té méně snesitelné) je tady oproti předchozím dvěma dílům ještě víc, stejně tak, a to zvláště potěší, i humoru, ale kompenzace se musela někde projevit, a to v neúměrné délce. Ke konci se už prostě vytratilo napětí a já myslel na to, kolik minut ještě zbývá, to by se stávat nemělo. Takže, stejně jako u jedničky a dvojky to budou celkově znovu 4*. ()

choze

Třetí Past byla natočena podle scénáře Jonathana Hensleigha (ARMAGEDDON, PUNISHER) k řadovému akčňáku s pracovním názvem Simon Says, který původně neměl se Smrtonosnými pastmi nic společného. A je to poznat. Trojka zvysoka kašle na prvotní premisu série - osamělého bojovníka v uzavřeném prostoru - a za hřiště určuje celý New York (a ještě si udělá výlet na kanadskou hranici), v jehož ulicích rozehrává monumentální velkoměstský akčňák/pyrotechnický thriller/jednu velkou honičku, plus McClaneovi poprvé přihrává rovnocenného (opět černošského) parťáka. Johnova manželka, o kterou se vždy hrálo, se tu jen letmo zmíní, a ostatní známé vedlejší postavy jako bezskrupulózní reportér jsou nahrazeny nevýraznými novými postavami (členové Johnova policejního sboru v čele s jeho kapitánem). A považte, ani se to neodehrává na Vánoce! Otázka je, jestli by další opakování takto sevřeného mustru už nepůsobilo totálně neuvěřitelně a směšně. Ale když se to stalo podruhé... A pořád se bavíme o akčním filmu, no ne? Naštěstí McClane je i nadále ten starý dobrý McClane, Bruce je ve formě a pořád dostáváme kvalitní akčňák, což je hlavní. Záporák je sice smutně nevýrazný a funguje hlavně v první třetině coby zlověstně veršující a úkolující hlas v telefonu, taky jeho zastírací plán s rozmetáním zlata po dně řeky je stupidní (to zlato by se pak prostě vylovilo, nezmizelo by ze světa, že jo), ta bomba ve škole Zeusových děti je neuvěřitelná náhodička a finální pochytání/likvidace padouchů působí hodně bezradně a natahovaně a mělo se odbýt na té lodi. Dvojka Willis a Jackson ale funguje, děj šlape, akční scény taky a speciálně oceňuju, jak scénář/postavy pracují s městským prostředím, které McClane tentokrát zná jako svoje boty a ví, jak dlouho mu bude trvat se někam přesunout, a kudy a jak to bude nejrychlejší. Poslední dobrý film klasika žánru Johna McTiernana. ()

Divočák

Včera jsem to viděl těsně před čtyřkou a zvedám hodnocení na 5* (i když je to teda spíš 4*1/2). McTiernanovi bylo asi jasné, že točit už třetí film o tom samém zkrátka nemá cenu a rozhodnul se proto nakopnout trojku úplně jiným směrem. Zapomeňte na vánoce, zapomeňte na uzavřený prostor, zapomeňte na single akci. Na co ale zapomenout nemusíte je skvělý John McClane a ta pravá ušpiňená, upocená Die Hard atmosféra. McTiernan zkátka McClanea umí a ví přesně, co si chlap jeho formátu žádá. I když je oproti "uzavřeným" prvním dvěma dílům trojka neuvěřitelně "rozlétaná", akce střídá akci, děj neztrácí tempo a oproti dalšímu dílu je ještě správně zemitý a fyzický a neutápí se v mělké vodě digitálních udělátek. Willis navíc dostal do vínku perfektního parťáka v podobě rasistického Samuela Jacksona, se kterým si sedli jako staří manželé a jak už je u nich zvykem, oba hláškují ostošest. Škoda jen, že záporák v podání Jeremy Ironse působí jaksi nijace a taky toho šíleně odfláklého konce. ()

• Katya (Leslie Ann Phillips) vo filme neprehovorila ani slovo. V jednej scéne je možné vidieť, že má na krku jazvy. Samotná herečka sa vyjadrila, že jej mlčanie vôbec neprekážalo. (WalterIK7)
  • Anthony Peck (Ricky Walsh) hrál také v prvním filmu jednoho z podřízených velitele policejního zásahu proti teroristům (v titulcích je uveden jako "mladý policista"). Zde hraje důstojníka newyorské policie. (casyy)

Smrtonosná past 6 se Samuelem L. Jacksonem?

Smrtonosná past 6 se Samuelem L. Jacksonem?

16.04.2014