Smrtonosná past 3

Die Hard: With a Vengeance

Smrtonosná pasca 3

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1995, 131 min

Je to dosť dobrý akčný film s Bruceom Willisom, ktorý je už tretím dielom tejto slávnej série. Má vydarený príbeh o Johnovi McClaneovi, policajtovi vo výslužbe, ktorý je nútený vrátiť sa späť, keďže práve v meste začal vyčíňať mimoriadne nebezpečný terorista a od policajta chce, aby spĺňal jeho nebezpečné úlohy. Ale McClane si spolu so svojim nedobrovoľným partnerom postupne uvedomuje, že je za tým niečo úplne iné a tak sú nútení sa postaviť schopnej zločineckej organizácii. Spracovanie sa mi páči, dej pôsobí v rámci žánru pomerne nezvyčajne, keďže je rozdelený na dve takmer úplne odlišné polovice s inými prístupmi k akčnému žánru. Prvá je zaujímavý thriller, kde sú postavy nútené neustále sa rýchlo premiestňovať na rôzne miesta a spĺňať tu rozmanité úlohy, len tentoraz vo viac odľahčenej podobe a druhá je už bežný akčný film, kde sa bojuje proti teroristom v klasickej forme. Síce sa to stále dalo podať aj lepšie, bez pár situácií, napríklad hľadanie výbušnín v škole by som sa kľudne obišiel a hlavné duo spolu moc nefunguje, ale aj tak je to vydarená akčná zábava. Akcie je tu dosť a je aj celkom slušná. Síce moje typy akcie tu majú omnoho menší priestor, ako tie zvyšné, ale aj tak som spokojný, akcia je pomerne veľkolepá, rozmanitá, nápaditá, veľmi dobre natočená a dostatočne zábavná. Nájde sa tu plno zaujímavých naháňačiek, prípadne iných scén s dopravnými prostriedkami, pár slušných prestreliek, len nanešťastie krátkych a k tomu ešte nejaké tie kvalitné explózie a iné doplnkové akcie. Najviac sa mi páčia všetky tie krátke prestrelky. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Bruce Willis je tu ešte lepší, než v predchádzajúcich dieloch a má pár skvelých hlášok a replík, prekvapivo ma sklamal Samuel L. Jackson, bežne ho mám rád, ale tu mi prišiel skôr navyše a jeho výkon ma vôbec nebavil. Ale spokojný som so záporákmi, obzvlášť Jeremy Irons na ich čele a nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú výborné, John McTiernan zvláda tento žáner bez najmenších problémov. Smrtonosná pasca 3 tejto sérii a ani žánru rozhodne hanbu nerobí, výrazne nadpriemerný akčný film, ktorý si rád občas pozriem. 83%(5.1.2011)

Třetí Past byla natočena podle scénáře Jonathana Hensleigha (ARMAGEDDON, PUNISHER) k řadovému akčňáku Simon Says, který původně neměl se SMRTONOSNOU PASTÍ nic společného a je to poznat. Trojka se hodně vzdálila prvotní premise osamělého bojovníka v uzavřeném prostoru, když za hřiště určila celý New York (a ještě si udělala výlet na kanadskou hranici) a McClaneovi přihrála (tentokrát) rovnocenného černošského parťáka (jak originální, ještě že ho hraje Jackson a je tu ten bílý rasismus). O Johnově manželce, o kterou se vždy hrálo, se tu jen mluví a chybí i ostatní vedlejší postavy jako William Atherton coby bezskrupulózní reportér, nemluvě o tom, že se to ani neodehrává na Vánoce! Přesto vznikl nadprůměrný, i když místy těžkopádný akčňák s pár dobrými nápady (terorista je dlouho jen hlasem v telefonu, vyslání McClanea do Harlemu s cedulí Nenávidím negry), ale i násilně působícími náhodami jako je bomba ve škole kam náhodou chodí Jacksonovy děti. Jeremy Irons je velmi nevýrazný záporák a stejně je na tom i zbytek jeho týmu, a finální likvidace padouchů je oproti předchozím dílům velmi nevýrazná. Poslední dobrý film klasika žánru Johna McTiernana.(16.9.2005)

Trojka je dle mého názoru ještě o něco lepší než dvojka. Zatímco dvojka nepřinesla kromě větší naturalističnosti skoro nic, trojka jede v úplně jiných kolejích. Akční rodeo začíná až ke konci, začátek je spíše thriller alá "Telefonní budka". Bruce Willis je zde spíše než Johnem McLanem Johnem Hallenbeckem z "Posledního skauta". Zápasí s kocovinou a sype ještě víc hlášek, než v minulých dílech. Samuel L.Jackson je mu důstojným parťákem a nijak ho nezastiňuje a ani on jeho. Padouši jsou opět Němci v čele s bratrem Hanse Grubera, kterého zahrál Jeremy Irons. Herec, který svým vyrovnaným a klidným vzhledem byl spíše využíván k rolím klaďasů a nebo psychologických postav, zde jako démonický záporák je velmi dobrý a přesvědčivý. Docela mě zklamalo (podobně jako ve dvojce) závěrečné zúčtování. Prásk - bum - hotovo. Kdyby se John zbavil jednoho neřáda po druhým, bylo by to mnohem zajímavější, než takhle. To je podle mě jediná vada na kráse. Jinak je "Past trojka" nabušený akčňák, který v žádném případě nedělá ostudu předešlým dílům.(17.6.2007)

Jako samostatný film solidní podívaná, jako hrdě se tvářící rozvinutí výborné série je Vengeance zklamání. McTiernan nedokázal zopakovat lehkost prvního dílu a ani se nedokázal přizpůsobit Harlinovu pokusu o rozpoutání nefalšované akce. Respektive se o to pokusil, ale udělal tím z McClanea tvrďáka, který pije, nadává a krvácí, ale není to ten John z prvních dvou dílů, o kterého se divák bál. Od jisté chvíle jsem jen čekal, kdy už konečně toho drzého Simona doběhne a nějak parádně odpraví s "Yipee-ki-yay" na rtech. A když doznělo finále, jenom jsem kývnul, protože zúčtování je natočeno natolik chladně a téměř nezúčastněně, že k celému filmu až symbolicky patří. Přesto Vengeance nejde úplně odsoudit. Jackson se ukázal jako výborný parťák a třeba pesimistický začátek s nevrlým hlavním hrdinou je naprosto bezchybný. Základní problém ale pramení z toho, že okruh dění je znovu zvětšen, tentokrát ovšem neúměrně moc. Pokrok z mrakodrapu na letiště navnadí, z letiště do celého velkoměsta ale roztříští děj do příliš velkého množství roztodivných variací a divák tak ztrácí z neustálého zřetele hlavního záporáka. Ten je v Ironsově chladnokrevném podání bohužel jen ukecanou figurkou, která nedokáže nic dotáhnout do konce. Ale ještě jednou říkám - není to úplně zklamání a to z jediného důvodu. Je tu McClane a tudíž nechybí Bruce. Pouhý jeho "pissed-off face" zabraňuje jít níž.(16.6.2007)

Na třetí díl to není vůbec špatné.Willis a Jackson jsou vynikající duo.Samozřejmě by tento díl neustál při srovnání s jedničkou nebo dvojkou, ale pokud ho beru jako obyčejný akčňák, nemohu být zklamaný!(29.8.2002)

• - Spoiler: K filmu byl původně natočen jiný konec. Terorista Simon Gruber v něm uprchne do Rakouska, kde ho o půl roku později najde John McClane (který byl mezitím od policie opět propuštěn) a po krátké konverzaci teroristu zastřelí. Režisér McTiernan se ovšem rozhodl konec přetočit, protože mu přišlo divné, aby newyorský expolda létal po světě a honil teroristy. (korbitch22)

• - Reklamní cedule, kterou nosí John McClane (Bruce Willis) na začátku filmu v Harlemu, byla původně zakryta speciálními efektovými značkami, aby nebyl nikdo uražen rasistickým nápisem. Nápis byl přidán pomoci CGI triků až v postprodukci. Některé televize používaly alternativní verze, kde byl nápis "nesnáším každého", což bývá někdy mylně uváděno za původní nápis na reklamní ceduli, ale i tento nápis byl dodělán pomocí CGI triků v post-produkci. (MrPierc)

• - Původně mělo jít o akční film s Brandonem Leem, později se ale producentům zdálo téma vhodné jako pokračování série Smrtonosná past. (jenik71)