Smrtonosná past 3

Die Hard: With a Vengeance

Smrtonosná pasca 3

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1995, 131 min

Rozpočet $90miliónovTržby USA $100,012,499Tržby Celosvetovo $366,101,666 (z toho v Japonsku film zarobil pekných $81,762,589)║ Režisér John McTiernan a jeho návrat k tejto legendárnej sérii priniesol ďalšiu strhujúcu jazdu Johna McClane, kde sa ani na chvíľu nepoľavuje. A ponúka zbesilý dej plný pascí, ktoré za pochodu rieši McClane s tým že nemôžu chýbať jeho klasické hlášky a akcia na každom kroku. Do deja výborne zapadá aj postava Zeusa hraná Samuelom L. Jacksonom, ten ako nechcený parťák McClanea vytvoril spolu s ním skvele sa dopĺňajúce duo. /90%/(18.5.2005)

John McTiernan opät prevzal zezlo po jednotke a natocil dalsie pokracovanie nestastnika Johna McClanea, ktory sa opät ocitol v nespravnom case na nespravnom mieste, aj ked v tomto pripade to bol zrejme zamer teroristov na odputanie pozornosti niecoho, coho moze napadnut len samotneho McClanea, kedze policajti mali plne ruky prace s hladanim bomb po celom New Yorku. Na tejto casti sa mi pacilo hlavne duo Willis - Jackson, pricom prave Jackson narazal casto na svoju ciernu plet a preto boli z mojho pohladu niektore dialogy humorne, ale o napätie a vybuchy tu nebola nudza, malo to svizny rychly dej, co na akcnych filmoch zboznujem. V roku 1995 som explozie v New Yorku povazoval iba za akcnu filmovu show a ani vo sne by mi nenapadlo, ze by sa mohlo stat nieco omnoho horsie a tym bol 11.09.2001. Ak som si spravne vsimol vo filmografiach oboch hercov, tak Willis si s Jacksonom okrem tretej Smrtonosnej pasce zahral aj v akcnej parodii na SMRTONOSNE ZBRANE pod nazvom NABITA ZBRAN 1 (1993), dalej v PULP FICTION: HISTORKY Z PODSVETI (1994) alebo i v thrilleri VYVOLENY (2000)... 20.09.2010 ______ Bruce Willis - (John McClane) +++ Samuel L. Jackson - (Zeus Carver) +++ Jeremy Irons - (Simon Gruber) +++ Graham Greene - (Joe Lambert) +++ Colleen Camp - (Connie Kowalski) +++ Larry Bryggman - (Walter Cobb) +++ Anthony Peck - (Ricky Walsh) +++ Nicholas Wyman - (Mathias Targo) +++ Hudba: Michael Kamen +++ Produkcia: Andrew G. Vajna, John McTiernan, Robert Lawrence +++ Nemecka Cinema - 75%(20.9.2010)

A John McTiernan se vrací k režii a znovu dokazuje svůj talent pro nabité, nahláškované a dnes už kultovní akční filmy. Sice je to tentokrát o dost jiné, ale funguje to skvěle. I kvůli tomu, že John má tentokrát nejedná zcela na vlastní pěst, ale má velmi obstojného "parťáka" Samuel L. Jacksona. A ten, jak je známo, umí předvádět opravdové herecké koncerty. Tady se role černošského elektrikáře samaritána znovu zhostil výborně a hláškuje stejně dobře jako McClane sám. Ten je ale trochu v oslabení, po noci prožité v alkoholovém opojení musí bojovat nejen s novým šílencem, ale i s nepříjemnou kocovinou a nemůže se dočkat, než mu někdo konečně dá aspirin. A v čem přesně se tento díl líší od minulých dvou? Rozhodně mnohem větším rozsahem zločincova ďábelského plánu, který nutí Johna hrát si dětské hry napříč celým New Yorkem a možná i někde dále. Dále kromě jednoho černocha přibude i mnoho dalších vedlejších postav, které tentokrát taky nehrají úplně nedůležité role a aktivně se zapojují do pátrání a zachraňování. Tím je sice Johnova role ještě více zmenšena, ale stále má obrovské množství času na mnoho hlášek a velmi zajimavou komunikaci s teroristy. První polovinu polovinu je samotný záporák někde v pozadí a jenom udílí rozkazy, což mi přišlo opravdu jako dobrý nápad a má to určitou zajimavost, v druhé pak už přebírá iniciativu a rozjiždí se krvavé rodeo. Scény jsou dynamické, akce je stále nápaditá a většinu filmu jsem se bavil skvěle. Proto opravdu škoda divného konce, který je velmi neosobní a rychle odbytý bez nějakého toho skvělého finálního zůčtování. Samotná pointa ale jako obvykle byla skvělá.. John McClane zase nezklamal, ale samotný záporák nedokázal překonat ty dva předchozí i když ho Irons zahrál skvěle. Rickman by byl pyšný :))(10.2.2011)

Pro mě nejlepší díl celé série. Skvělý záporák Jeremy Irons, k detektivovi McClanovi se přidal můj oblíbenec Samuel L. Jackson a výborný scénář. Když vezmete v potaz, že je to už třetí díl tak je to nadprůměrná akční podívaná, u které se nebudete nudit ani minutku.(1.12.2007)

Bruder Gruber chtít svá Revanche a wenig Gold, ale přes díl od dílu více krvácejícího nezmara McClanea a jeho věrnou opici (pro rasisticky smýšlející uživatele: opravdu tím myslím kocovinu a ne S.L.Jacksona) to půjde jen sehr schlecht. Nadupaná akce stíhá akci, hláška stíhá hlášku, vděčné téma verbální konfrontace černoch vs. běloch také nesmí chybět a iniciativu postupně přebírající John tak už může pomalu přeIRONSovat německou vlajku na rakev Hansova bratříčka.. Jedna z posledních vzpomínek na časy, kdy McTiernan sprostou rutinou dokázal převýšit drtivou většinu hollywoodské akční produkce, načež mu Grendel sežral všechen režisérský um a nastartoval začátek jeho konce. Vzhledem k počtu filmů z 90.let s námětem mezinárodního terorismu se dá s trochou nadsázky říct, že tak dlouho se chodí na pozadí Twin Towers pro vodu, až se ucho utrhne..(19.9.2011)

• - Smrtonosná past 3 je jediný díl série, ve kterém John McClane vysloví hlášku "Yippe ki yay motherfucker" až po smrti hlavního záporáka. (tamadas)

• - McLane (Bruce Willis) říká Zeusovi (Samuel L. Jackson), že vyhodil Grubera (Alan Rickman) ze 32. patra budovi Nakatomi. V jiné scéně je však řečené, že trezor, u kterého k události došlo, se nachází v patře 30. (korbitch22)

• - Přestože McClane (Bruce Willis) často zmiňuje, že je policista z New Yorku. Tohle je však jediný díl série, který se v New Yorku skutečně odehrává. (ing.Frosty)