Smrtonosná past 3

Die Hard: With a Vengeance

Smrtonosná pasca 3

Akční / Thriller / Krimi

USA, 1995, 131 min

Přesun z relativně uzavřeného prostředí do volného prostoru sice trošku degraduje prvotní nápad, i přesto ale zůstává třetí díl Die Hard důstojným členem série. bavit totiž stále zvládá na výbornou.(7.7.2010)

O zbytečnosti pokračování Die hard se dá polemizovat už u druhého dílu, ale trojka už je čistým parazitováním na této ikoně akčního filmu. Oslovský můstek v podobě „případu Nakatomi“ společně s Gruber bruders je vyloženě trapný a prochlastaný John McLane je standardní scénáristické klišé, se kterým si díkybohu režisér McTiernan ví rady a tak Bruce Willis opět cedí suché hlášky jako o závod. Ale zde už ani nadhled nepomůže k tomu, aby se trojka právoplatně zařadila po bok svých předchůdců. Akční pasáže jsou sice skvělé a taková demolice metra se jen tak nezapomíná, jenže na druhé straně je to spíše žánrová akční rutina bez vážnějšího dějového zlomu, která víceméně stojí na režijním podání páně McTiernana, který z možností Hensleighova scénáře vytřískal maximum a trojka Die Hard je jeho posledním dobrým filmem, zřejmě nejlepším třetím dílem vůbec, který by ale jako samostatný film fungoval (možná) mnohem lépe. Jen ta „rasová politika“ byla poněkud mimo…(27.9.2006)

Třetí díl celé trilogie už je o něco slabší, ale rozhodně se divák nenudí. Zaujal mě Jeremy Irons v roli psychopatického teroristy. Ten chlap vážně zahraje cokoli.(31.7.2002)

Simon říká: S McClanem já zahraju si hru, vytrhnu mu chrup, rozervu mu trup, nezbyde z něj ani chlup... Tohle je pravá McTiernanská jízda! Sled událostí je rychlejší než kmitající nohy sprintera Maurice Greena. Útočník hovořící v rýmovačkách, hádankách a náznacích si zasedl na McClanea jako výbušný tělocvikář na tlustého brýlatého jedničkáře a McClane kvůli němu lítá po New Yourku od jedné telefoní budky k druhé rychleji než chrt pronásledující umělého zajíce. Tempo filmu je doslova zběsilé, až je to možná na škodu, protože jedna akční scéna střídá druhou a při dvouhodinové stopáži si pak ani nevzpomenete, co se dělo před půlhodinou. Je toho tolik, že to prostě nestíháte všechno vstřebat. A ke všemu ještě pálí ústřední duo trefné hlášky s kadencí jakékoliv střelné zbraně ve filmu. To abyste měli hlavu jako barák. Willis s Jacksonem se skvěle doplňují, jako akční dvojice fungují parádně. Zklamal mě Irons, nebyl to prostě záporák hodný série Die Hard. Chytlavé hudební tóny a skvěle natočená akce. A teď po dvanácti letech všichni do kina na čtyřku! Aaa, to Simon neřekl:) (Ale my všichni stejně půjdem) 90 miliónů dolarů(rozpočet)/361 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(23.6.2007)

Třetí díl už je úplně o něčem jiném než jeho dva starší bratříčci. Do děje se vkrádá příliš mnoho postav a John dostává relativně málo prostoru. Řemeslník McTiernan ale uspívá s hrou na kočku a myš stále úspěšně a film neztrácí tempo a humor ani ke konci. Dvěma největšími slabinami jsou nepochybně odfláklý závěr, který vypadá vedle svých závěrových bratří z předešlých dílů jako postižené batole, a především pak mužatkovitý Jeremy Irons, kterému sice nelze upřít snahu nahradit respekt inteligentními formulemi místo vypracované tělesné schránky, ale...není dost zlý a podlý na záporného hrdinu. Celkově vzato je ale "Past trojka" velice zdařilou akční peckou, na třetí díl filmové série až pozoruhodně rychlou a údernou.(17.5.2003)