Šaman

USA, 1992, 106 min

John McTiernan

Tom Schulman

Donald McAlpine

Tu sa to všetko posralo. Nehovorím, že to má na svedomí Connery, pretože ten si svoju rolu viditeľne užíval, rovnako ako scenéria džungle bola rozprávková, no Johnov potenciál akčných peciek sa nadobro vytratil pričuchnutím k takejto limonádovej somarinke, ktorá navyše berie na ramená posolstvo, ktoré si kľudne mohla odpustiť a prenechať vážnejším filmom. (to bola veta :D) Ale na druhej strane ak odhliadnem od toho, tak vznikol celkom pohodový snímok. 60%.(20.6.2007)

Je to ten typ filmu, který vás může zaujmout snad jen při jakési speciální konstelaci hvězd, jež vytvoří takové rozpoložení mysli, ve kterém člověku stačí nechat se unášet klidnými vlnkami. Klasický scénář; génius samorost dostane k ruce asistentku z velkého města, kterou nejprve opovrhuje, následně zaučuje, aby se pak od ní místy učil a na konci ji miloval. Překonají společně pár překážek, pár věcí objeví, pár podělají, projdou pralesem a je hotovo. :-) Proti gustu žádný dišputát (nebo jak se to říká), leč já radši vlny o něco divočejší.(4.4.2011)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $45,500,797Tržby Celosvetovo $-John McTiernan je v džungli ako doma, čo je z tohto filmu dosť cítiť, len škoda že tento príbeh o zázračnom lieku nemá o niečo viac pútavejšiu podobu, postavám chýba väčšia hĺbka, je to bez nejakých silných scén, čo by priniesli niečo emociálne silné a preto to príde dosť nudné. Taký neškodný film na strešne nudnú chvíľu ale pre druhé pozretie vás k nemu už nič nebude ťahať. /60%/(2.2.2009)

Po akčních peckách jako "Predátor" a "Smrtonosná past" si John McTiernan odpočinul tímto pohodovým ale docela zdlouhavým snímkem o civilizací zhnuseném postarším doktorovi, který našel azyl v džungli, který mu narušuje návštěva ambiciózní a navíc pohledné doktorky. Connery je jistota, stejně jako hudba Jerryho Goldsmithe ale jinak nemá film co nabídnout a funguje pouze jako zabiják těžké nudy, kdy není do čeho "píchnout".(19.9.2012)

Nevstoupíš dvakrát do téže...džungle, McTiernane! Horor v džungli ano, ale drama bohužel nevyšlo. Nebýt Seana Conneryho, byl by Šaman lehce zapomenutelný film.(25.4.2003)