Šaman

USA, 1992, 106 min

John McTiernan

Tom Schulman

Donald McAlpine

Příjemná hudba, příjemný Connery, příjemné prostředí, příjemná kamera, příjemná Lorraine, příjemný film pro příjemné chvíle pohody :)(29.9.2005)

Nádherný film, kterému musím pět hvězd dát. Spojení Connery+džungle+neskutečný Goldsmith+McTiernan+kamera mě bude fascinovat pořád. Film je dojemný, zábavný i poučný a je třeba si cenit toho, že se z něj nestane laciná ekologická agitka, ačkoliv by mohla.(19.9.2009)

Ekologická agitka s pomalu se rozvíjející love story na pozadí, kterou vytahuje z bažiny průměru Sean Connery a pár docela dobrých dialogových scén.(28.7.2013)

„Už ako malý som nerád rozprával. Nezbavil som sa toho.“ Päť rokov po PREDÁTOROVI hrýzlo skúseného frajera Johna McTiernana (SMRTONOSNÁ PASCA) svedomie a tak sa do džungle vrátil, aby sa jej ospravedlnil neškodnou, pozitívnou a zasnenou rozprávkou o zázračnom lieku na rakovinu. Hoci je výsledok napínavejší, ako by si plytký scenár (ktorého vrcholnou akčnou scénou je búchanie dvoch palíc o seba pri vodopáde) zaslúžil, stále sme zostali pri zaujímavej filmovej skúsenosti s pôsobivou výpravou, hravou hudbou Jerryho Goldsmitha a so zábavným iskrením medzi 62-ročným ležérnym Seanom „Mengelem s vrkočom“ Connerym a 37-ročnou Lorraine Braccoovou (neskôr psychologička zo „Sopránovcov“). Bohužiaľ, hoci je ŠAMAN (bohvie prečo) trvalkou slovenských televíznych staníc (s odpudivým slovenským dabingom ho vysielajú minimálne 2x do roka), nikdy ma nechytil za srdce. Zároveň si ho ale vždy rád (vďaka chytľavej atmosfére miesta, kam stačí prísť s chrípkou a bacilonosič vyhubí celý indiánsky kmeň) pozriem zas a znova. Zakaždým potom nadávam na priemerný scenár.(1.2.2009)

• kingik

Doktor Campbell hledá hluboko v amazonském pralese přírodní lék proti rakovině. Do života podivínského dobrodruha zasáhne nezkušená mladší kolegyně. Chovám vůči režiséru Johnu McTiernanu averzi a od toho se odvíjí i moje hodnocení. Vadí mně jeho režijní styl a má vrozenou schopnost podělat co se dá. Navíc tenhle film je málo zajímavý a velmi zdlouhavý.(4.3.2009)

• - Účes Seana Conneryho je inspirován účesem hudebního skladatele Jerryho Goldsmitha (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Mexiku. (Terva)

• - Sean Connery dostal za tento film 10 milionů USD. Tom Schulman dostal za scénář 3 miliony USD. (Bauer)