Šaman

USA, 1992, 106 min

John McTiernan

Tom Schulman

Donald McAlpine

J. McTiernan ešte v čase slávy a plnej tvorivosti. Výborný dobrodružný film kompletne odohrávajúci sa v džungli. Zaujímavé prostredie s ešte zaujímavejším S.Connerym. Už stačí spomenúť iba legendu menom J.Goldsmith a jeho úžasný hudobný doprovod a spokojnosť je zaručená. 80%.(25.10.2009)

New York, 1992 John McTiernan je právě na návštěvě u svého psychiatra: ,,Doktore, já už nemůžu. Už mi z těch akčních filmů a ruchu velkoměsta jde hlava kolem." Doktor se protáhl ve svém křesle. Většinu jeho příjmu tvoří tvůrci akčních filmů a tak se bojí, aby nepřišel o nejvýraznějšího zástupce tohoto žánru: ,,Podívejte Johne, vy prostě potřebujete odpočinek. Pozvěte si někoho a udělejte si výlet do přírody. No a až se vrátíte, tak můžete zase začít točit akčňáky." McTiernan pozval starého parťáka Conneryho a po ubytování se v pralese dělal strašně překvapeného, když ve svém kufru nalezl kameru: ,,Tak Seane, když už jsme tady, co takhle něco natočit?" A tak vznikl velice poutavý a hřejivý příběh o muži, který svůj život zasvětil vědě a mladé doktorce, která musí s arogantním vědcem vyjít, protože lék na rakovinu je na dosah. Krásné záběry okolní přírody jsou doprovázeny úžasnou hudbou Jerryho Goldsmithe a tak není důvod se nepodívat na tento pohodový dobrodružný film od překvapivě klidného Johna McTiernana.(17.9.2007)

Příjemná hudba, příjemný Connery, příjemné prostředí, příjemná kamera, příjemná Lorraine, příjemný film pro příjemné chvíle pohody :)(29.9.2005)

CITÁT - Proboha ženská, musím s vámi tak diskutovat? Prostě to udělejte!......... Snímek s krásného prostředí, s milou hudbou a šarmantním Seanem Connerym a to je tak vše. Jakási nedodělaná snaha o nalezení léku na rakovinu a podstrkování divákovi jakési myšlenky a těžařských společnostech. CITÁT - Joko. Říkaj tomu Joko? Tohle vypudí veškerý kafe z pultů. To by mě, ale nesměli chytit s protigrogovýho přímo na letišti. Chce to cukr, smrdí to jak hovno........ Scénu okolo 66 minuty jsem nějak nechápal, Doktorka při svém příjezdu létá nad stromy jako orel a najednou jí tady vadí výšky - je to nelogické. Hlavně ta její nenadálá hysterie. Je to celkem nedůstojná scéna. A ten konec? To jako mělo být co? No nic slabých 50%(26.8.2014)

• kingik

Doktor Campbell hledá hluboko v amazonském pralese přírodní lék proti rakovině. Do života podivínského dobrodruha zasáhne nezkušená mladší kolegyně. Chovám vůči režiséru Johnu McTiernanu averzi a od toho se odvíjí i moje hodnocení. Vadí mně jeho režijní styl a má vrozenou schopnost podělat co se dá. Navíc tenhle film je málo zajímavý a velmi zdlouhavý.(4.3.2009)

• - Natáčení probíhalo v Mexiku. (Terva)

• - Sean Connery dostal za tento film 10 milionů USD. Tom Schulman dostal za scénář 3 miliony USD. (Bauer)

• - Účes Seana Conneryho je inspirován účesem hudebního skladatele Jerryho Goldsmitha (Terva)