Lék na život

Liek na život

A Cure for Wellness

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2017, 146 min

Verbinski si vzal mustr od Sorrentina a stvořil hororovou verzi Mládí. Tak to na mě působilo, neboť styčných bodů je tu víc než dost (sanatorium ve švýcarských Alpách, impozantní práce s kamerou, kompozice některých scén, luxusní výprava a nádherná hudba). Samotná atmosféra A Cure for Wellness je od začátku velmi mysteriózní (pro mne, jako člověka, který horory normálně nesleduje, až strašidelná), čemuž pomáhá i herecké obsazení - Jason Isaacs je démon. V samém závěru jsem chvíli měla pocit, že to Verbinski zbytečně natáhl a mohl se na posledních 30 minut vykašlat, nebýt tak doslovný, ale s odstupem pár hodin cítím, že to všechno mělo smysl.(23.2.2017)

Kdokoli dal Verbinskému ty miliony, díky nimž může A Cure for Wellness vypadat tak krásně, jak vypadá, byl šílený. Ono šíleného je toho na tom filmu víc - a zákonitě zklame každého, kdo se nedokáže přepnout z očekávání inteligentní, ambiciózní budoucí žánrové klasiky (a že minimálně první půlhodinu je zaděláno). Na druhou stranu, myslím, že nikdy nikdo v historii takhle dobře a s takovýmhle rozpočtem nenatočil čistokrevný hammerovský scénář gotického hororu. Ústřední nápad je fajn, jeho zpracování je na poměry dané žánrové podkategorie zhruba průměrně sofistikované (tzn. debilní, ale spíš milým než otravným způsobem). Hlavní potíž je bohužel v délce, v tom souhlasím s řadou kritičtějších recenzentů. Začátek je výborný, to film dokáže vzbuzovat diváckou zvědavost, působí tajemně a znepokojivě. Závěr je taky super, protože wtf momenty v něm naberou na obrátkách takovým způsobem, až jsem chvílema váhal, jestli opravdu vidím, to co vidím. Jason Isaacs hraje Christophera Leeho v nejlepších letech a je to celé úplně krásné (ale kdo z dnešních návštěvníků kin to ocení?!). Naneštěstí prostřední víc než hodinu Verbinsky povážlivě natahuje a výrazné pokrácení by jí rozhodně neuškodilo. Kdyby se všechno mezi první a poslední půlhodinou smrsklo zhruba na polovičku času, asi bych šel do plnejch. Protože jsem fakt rád, že něco takového vůbec vzniklo.(18.2.2017)

• fallangell

*spoiler alert* Film postavený na myšlence, že nejbohatší lidi planety nebude po jejich smrti nikdo shánět a elixír mládí z vás udělá i nejlepšího plastického chirurga na světě. Tenhle film je s mizerným scénářem, scéna od scény přebýhající mezi různými žánry od misterióznozsti Shutter Island přes "hororový" Hostel (kulhající hrobník nesmí chybět) až k vizuálně krásně vyladěným scénam. U Edward D. Wood jnr. člověk aspoň chápe motivaci. Z tohodle cítím jen pokus vytřískat prachy na osvědčených postupech, které jsou ale hloupým scénářem pohřbeny stejně jako pacienti švýcarského sanatoria.(17.2.2017)

Ze začátku jsem myslela, že dám filmu pět hvězdiček a půjde na mou úvodní stránku, opravdu jsem o tom hodně přemýšlela. Jenže pak se stala věc, co se teď stává hodně často - film měl našlápnuto, ale konec ho zase posunul vzad. Nebudu to tady rozebírat. Ale celkově zajímavý námět na filmové zpracování. Doporučuji.(16.2.2017)

Prokletý ostrov tenhle snímek opravdu připomíná a nejeden člověk si na něj během filmu vzpomene, podobnost hlavního herce s Leonardem se tak jeví více než jen náhodná :-D Každopádně Lék na život není žádná vykrádačka, ale velmi dobře natočený horor, který si dokázal v pohodě udržet moji pozornost po celou dobu stopáže, ani chvilku mě nenudil a postupně více a více odkrýval tajemství léčebny. Jak to celé bude se sice dá celkem lehce uhodnout, ale na kráse to kvůli tomu neztrácí. Rozhodně to není horor u kterého budete ječet strachy( u nás ve městě, je film jako horor označen) , nicméně rozhodně stojí za pozornost.(21.2.2017)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)