Lék na život

Liek na život

A Cure for Wellness

Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2017, 146 min

Kdokoli dal Verbinskému ty miliony, díky nimž může A Cure for Wellness vypadat tak krásně, jak vypadá, byl šílený. Ono šíleného je toho na tom filmu víc - a zákonitě zklame každého, kdo se nedokáže přepnout z očekávání inteligentní, ambiciózní budoucí žánrové klasiky (a že minimálně první půlhodinu je zaděláno). Na druhou stranu, myslím, že nikdy nikdo v historii takhle dobře a s takovýmhle rozpočtem nenatočil čistokrevný hammerovský scénář gotického hororu. Ústřední nápad je fajn, jeho zpracování je na poměry dané žánrové podkategorie zhruba průměrně sofistikované (tzn. debilní, ale spíš milým než otravným způsobem). Hlavní potíž je bohužel v délce, v tom souhlasím s řadou kritičtějších recenzentů. Začátek je výborný, to film dokáže vzbuzovat diváckou zvědavost, působí tajemně a znepokojivě. Závěr je taky super, protože wtf momenty v něm naberou na obrátkách takovým způsobem, až jsem chvílema váhal, jestli opravdu vidím, to co vidím. Jason Isaacs hraje Christophera Leeho v nejlepších letech a je to celé úplně krásné (ale kdo z dnešních návštěvníků kin to ocení?!). Naneštěstí prostřední víc než hodinu Verbinsky povážlivě natahuje a výrazné pokrácení by jí rozhodně neuškodilo. Kdyby se všechno mezi první a poslední půlhodinou smrsklo zhruba na polovičku času, asi bych šel do plnejch. Protože jsem fakt rád, že něco takového vůbec vzniklo.(18.2.2017)

• POMO

Verbinsky na drogách? Tretí klon Shutter Island, zmätenejší než Stonehearst Asylum, a ešte bizardne krížený Dr. Phibesom? Zámer strihnúť si obsahovo béčkové guilty pleasure s luxusným rozpočtom chápem. Tajuplnosť a nepredvídateľnosť fungujú minimálne prvú polovicu parádne. Ale ku koncu je to všetko k smiechu. DeHaan sa isto tešil na prvú veľkú hlavnú rolu, ale touto neprerazí. Zaujímavé plagáty, nejasná cieľovka, a výsledok fiasko. Chcem komornú verziu bez CGI od Polanskeho.(20.2.2017)

Ta atmosféra vás pročistí jako slavná voda profesora Volmera. Prvních cca 15 minut čistá extáze. Jako gotický horor od Sorrentina. Dokonce člověka asi hodinu Lék na život drží v podezření, že přichází s chytrou metaforou světa stiženého rakovinou ambicí a mamonu. Nic takového se samozřejmě nekoná, scénář má roztroušenou sklerózu, takže celkem primitivní incestní storku cestou rozsype tak dokonale, že na konci moc nedává smysl. Ale to nevadí. Tenhle film ztrácí příčetnost stejně zábavně jako hlavní postava a plesový závěr je něco, co v Hollywoodu umřelo ve 30. letech. A Verbinski to tahá z rakve, jako by to byla ladná křepelka. Nekrofilní soulož se vším všudy. Nesoudná, nepříčetná, místy bezmála debilní... ale strašně zábavná. Nevíte, kde se dá ta alpská voda pořídit?(16.2.2017)

Modro-zelený vizuál, všadeprítomná voda, steampunkové a (ne)moderné prvky (nádrže, sanita, dekorácie), uzavretá svojská komunita, svojský vodca komunity, snová atmosféra a šaty Hannah - jo, Liek na život je jeden obrovský Verbinskeho love letter Bioshocku. Projektu, ktorý pred pár rokmi mal ošéfovať a ktorý nevyšiel. A projektu, pre ktorý by on konkrétne bol evidentne tou najlepšou možnou voľbou a môžeme si už len predstavovať aká nehorázna pecka to mohla byť (hoci plne chápem producentov čo do toho nechceli naliať niekoľko sto mega). K samotnému filmu - audio-vizuálne krásny, herecky v pohode, dejovo zaujímavý, osviežujúco explicitne násilný a po celý čas svojský. Niečo podobné človek veľmi v kinách nevída, podobné pocity som mal minulý rok na Mad Maxovi a rešpekt producentovi čo mal gule dať na toto Verbinskému desiatky miliónov. Chyby by sa určite našli -- v logike, v jednaní postáv, stopáž je pridlhá, atď. Film nie je dokonalý. Ale tá osobitosť, technická vypiplanosť, hutná atmosféra, zaujímavý námet a prekvapivá drsnosť si ma získali.(18.2.2017)

Konečně něco nového, netradičního a netypického. Nějaké výhrady k příběhu by byly ale tentokrát mi bohatě stačila ta forma. Za mě naprostá spokojenost.(20.2.2017)

• - Film se natáčel na hradě Hohenzollern v městečku Hechingen v Německu. (MessiM)