Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

"Když může krvácet, může i umřít." Pokud chtěl Predátor udělat na Zemi mimořádný dojem svými schopnostmi, tak si na to vybral asi nejméně vhodného soupeře Dutche. Kdyby si vybral mě, tak by sice taky prohrál, ale bylo by to alespoň rychlé - pravou do nozder, levou do laseru a pak bych ho vykopl do vesmíru směrem k domovské planetě. Nekecám, přesně takhle to ve snu vidím. Nicméně padouch to chtěl jinak. Proto musel Dutch a jeho zblajznutý tým sehrát se špatně viditelným mimozemšťanem velmi zábavnou a rozhodně napínavou bojovku v džungli, kterou jsem nejednou statečně sledoval kvalitně schovaný v křoví a potichu fandící reprezentantovi planety Země.(2.2.2017)

Jeden z tech lepsich Arnoldovych filmu. I s odtupem nekolika let nadprumernejsi akcni rezba.(3.8.2002)

Naprosto přimočará, nahláškovaná, atmosferická, pěkná hororově-akční střílečka a po zásluze klasika na věky věků. Dal jsem si teď po dlouhých letech opáčko a ano, nadčasovost ověřena. [kino projekce Premiere Extra](13.4.2016)

„Keď to môže krvácať, môže to aj skapať.“ VOTRELCOV mladší brat (skupinka nič netušiacich pozemšťanov bojuje v de facto uzavretom priestore s tajomným mimozemšťanom, ktorý ich po jednom vyvražďuje) od rovnakého štúdia (20th Century Fox). Tu naozaj nie je dôvod šetriť hodnotením (napriek slabšiemu "pračlovečiemu" finále, ktoré ma vždy otravovalo a asi dvadsiatim sekundám s dosť úsmevne zostarnutým počítačovým trikom). PREDÁTOR je úžasná klasika 80. rokov 20. storočia. Strhujúca hudba Alana Silvestriho, kultová vojenská macho atmosféra (naolejované svaly, sexistické vtipy o vagínach, penisoch a prsiach, "Bezbolestná", hnusný žuvací tabak), kultové hlášky ("Nemám čas krvácať."), nenapadnuteľné herecké obsadenie (naozaj ťažko povedať, či je nalepší Weathers, Black, Duke, Ventura, Landham alebo Chaves... ale asi Arnold), drastické vraždy, hrôzostrašné Zlo (nápad Stana Winstona a Jamesa Camerona) a dusná džungľová atmosféra. Vidieť Barbara Conana strácať jeho povestné sebavedomie je pohľad na nezaplatenie. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/182632/Predator-100.html(2.11.2004)

RETRO Potřebujeme ty nejlepší. Proto jsi tady…. Po letech jsem se vrátil do časů, kdy se s Predátorem ještě nerval Vetřelec, ale Arnold. A je to příjemné ohlédnutí. Spolu s Komandem bych to viděl na základ dobrého akčního filmu. Hustý ,,béčkový“ hlášky a Predátorův ohňostroj na závěr – P A R Á D A! P.S. dřív bych dal ****, dnes dávám 5.(19.7.2005)

• - Ve scéně, kdy se Dillon (Karl Weathers) a Mac (Bill Duke) domlouvají a sledují predátora, je možné spatřit v horní části obrazovky mikrofon. (Kroup4)

• - Spoiler: Poté, co střelí Predátor (Kevin Peter Hall) Mackovi (Bill Duke) do hlavy, je možné si všimnout, že když se na něj o chvili později dívá Dillon (Karl Weathers), je hlava nedotčená. (dc125)

• - Z natáčení se dochovala se vzácná fotografie, na niž stojí představitel predátora Kevin Hall s Arnoldem Schwarzeneggerem, který mu sahá sotva po ramena. (Roobs)