Aféra Thomase Crowna

The Thomas Crown Affair

Aféra Thomasa Crowna

Krimi / Romantický / Thriller

USA, 1999, 113 min

Aneb Pierce Brosnan v letech, kdy měl ukrutnou jiskru v oku, samčí sebejistotu a slušné scénáře se u něj objevovaly častěji, než jednou za tři roky. Tentokrát vytáhl jeden o tom, kterak coby multimilionář krade. Teoreticky může mít všechno, ale golf holt není tak vzrušující jako promyšlený plán, jak čmajznout nějaký veleslavný obraz. Většinou má navíc tolik odvahy a drzosti, že ukáže na údajné pachatele. Klec možná sklapne až s příchodem vyšetřovatelky pojišťovny s tváří Rene Russo (jedna z jejích skutečných velkých rolí), která je chladnokrevná a cílevědomá a používá ryze ženských zbraní. Zlodějská čísla jsou slušná (pěkně mazaně a s elegancí), s romancí je to krapet horší. Vedlejší postavy jsou zanedbané, těm hlavním chybí větší tah ve vzájemné hře na kočku a myš. Celkově je prostě snímek takový uhlazený, ostřejší hrany a víc šťávy by mu náramně slušely. Akční specialista John McTiernan na režijní stoličce docela překvapil. Sympatická kriminální zábava na dlouhé večery.(20.6.2015)

Rene Russoová je V TOMTO FILME krásna (a to ju nijako zvlášť "nemusím"), Pierce Brosnan šarmantný i bez koncovky 007 a vidieť, že ak dáte Johnovi McTiernanovi (PREDÁTOR, VIKINGOVIA) voľné roky, nemusí zakaždým vzniknúť ROLERBALL. AFÉRA THOMASA CROWNA nie je nič velké. Ale aspoň vám vytvorí na tvári lišiacky úsmev. Galantne starosvetská heist movie atmosféra (v miernom štýle Amielovej PASCE).(24.10.2004)

Míval jsem podobné decentní a inteligentní zloděje rád. V podstatě až do tohohle filmu. BrosnanCrown mi je trochu znechutil. Brosnan když si na sebe vezme kvádro, tak je to prostě Bond, který sice nikoho nemlátí a netrousí ultrasuché hlášky, ale prostě je to Bond a tady mi Brosnan připadá jako Bond v důchodu, což mi hrozně vadí. Stejně tak mi vadí to okázalé a před oči pořád vyskakující hrdinovo bohatství a bezstarostnost. Kromě toho, ústřední dvě postavy (ač je hrají dobrý Brosnan a skvělá Rene Russo - jen kvůli ní jsem na ten film šel kdysi do kina a nezklamala) hrozně smrdí papírem, ani jednomu z herců je nevěřím. Přesto, přesto všechno je to vcelku fajn dospělácká romantika. Přistoupí-li divák na tu kartonovost, až negativní výhru formy nad obsahem a samozřejmou neskutečnou předvídatelnost hlavního superhrdiny.(23.7.2015)

Kde sa podeli McTiermanové napínavej akcie, ktorými oplývali jeho predošlé snímky. Akčnejších chvíľok sa dočkáte iba v úvodných minútach filmu a pri naivnom finále. Že by sa vám však pri týchto scénach výrazne zrýchlil tep, sa nedá vôbec konštatovať. Preto pôsobí Aféra Thomasa Crowna skôr ako romantický slaďák ako napínavý thriller. Rovnako kvalitne vynaložená práca je zreteľná aj na scenári. Film ťažko chytá toľko potrebný druhý dych a potom, čo sa film prehupne do svojej druhej fázy, usadne na diváka nuda. Jedinou svetlou stránkou filmu je snáď herecké obsadenie. Napriek tomu, že mala Aféra Thomasa Crowna všetky predpoklady upútať pozornosť divákov - originálna zápletka, hviezdne herecké obsadenie a skúseného režiséra - tak sklamala a nás divákov len utvrdila v tom, že kvalitných thrillerov sa natáča naozaj málo.(21.10.2013)

Film ve staromódním duchu (že by proto,že jde vlastně o remake? ),s odpovídající atmosférou,výpravou a hereckými výkony.Odpočinková podívaná.(21.7.2003)

• - Původně měl film ukázat, jak Thomas Crown během loupeže přeloží Monetův obraz, aby se mu vešel do kufříku. Nicméně režisér McTiernan později usoudil, že by divákům mohlo vadit, kdyby Crowna viděli, jak plátno ničí. Scénu tedy následně nechal sestříhat tak, aby v ní bylo vidět jen, jak Crown vkládá obraz do kufříku. Myslel si, že si většina lidí stejně nevšimne, že má kufřík jen poloviční velikost vůči obrazu. (StarsFan)

• - Když Thomas Crown podepisuje smlouvu, dá se podle pohybu pera poznat, že píše "Pierce" a ne "Thomas". (StarsFan)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku a Francii. (Terva)