Road to Perdition

Road to Perdition

Cesta do zatratenia

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 117 min

„Ľudia sa ma často pýtajú, aký bol. Odpovedám – bol to môj otec.“ Toto keď som videl v kine, skoro som skapal od nudy, lebo ma tento prízemný "film o veľkých veciach" absolútne neprekvapil ani len jedným jediným zvratom. Akademický film, ktorý by sa tak rád stal klasikou, až je otravný (pekná výprava nestačí). Nezaujímavé herecké obsadenie (s čestnou výnimkou mentora Paula Newmana a šialeného Judea Lawa, inak sú všetci slabí, vrátane zasa sa opakujúceho Toma Hanksa v kvázi zápornej necharizmatickej úlohe), suchý scenár bez napätia... dokonca i záverečná prestrelka v daždi pôsobí až nechutne "seriózne", takmer akoby sa Sam Mendes (AMERICKÁ KRÁSA) HANBIL za to, že robí "len obyčajný mafiánsky akčný triler" (podľa komiksového románu, ktorý som nečítal). Smutnú korunku "tomu všetkému" v závere nasadzuje detsky polopatistická myšlienka o otcoch a ich synoch. Jedna úchvatná hra na klavír nestačí. Jaj bože, tie precenené filmy, režíruje to Mendes, hrá v tom Newman a už je to geniálny film. Kino Považan 2002(24.10.2004)

Nemůžu si pomoct, ale film jsem viděla v době, kdy vůbec vyšel a pamatuji si, že mě opravdu nudil .. možná by mé hodnocení bylo dnes už jiné, ale to nezjístím, dokud si film znovu nepustím. A já nechci...(23.5.2008)

Mendes nezklamal a ozivil zanr vynikajici gangsterkou s uzasnejma hereckejma vykonama v cele s Tomem Hanksem a Jude Lawem. Ale i vsichni ostatni hrajou vice nez dobre, vcetne detskych hercu. Pribeh je uzasny, se spoustou dokonalejch scen a prestrelek a vyborne napsanejma dialogama. Samotne postavy jsou uveritelne, takze to s Hanksem skutecne prozivate. Potesilo me, ze to nemelo zadnej happy-end. Pro me jeden z nejlepsich mafianskejch fillmu s vybornou hudbou.(7.5.2005)

Asi jen absolutní blázen by od Road To Perdition mohl očekávat druhou Americkou krásu...Oba jsou to naprosto rozdílné snímky, které spojuje jen několik málo věcí - geníální kameramanské řemeslo (Conrad L. Hall) a režie, nádherná hudba (opět Thomas Newman) a vynikající herecké výkony (Hanks snad neumí ani zahrát špatně).Navíc má snímke velmi silný závěr, který spíše než rozplakal naprosto rozklepal a tak jsem z kina odcházel s pocitem dosud nepoznaným :)(9.11.2002)

Mé oči hltaly každý nádherný záběr, uši se kochaly hudební složkou filmu (připomínající mi náladou Mendesův snímek AMERICKÁ KRÁSA)... a můj mozek měl co dělat, aby všechno toto stačil vnímat, zpracovávat, vyhodnocovat, archivovat a současně vydávat nezbytné signály do dalších částí těla (očím ke spuštění slz, koutkům úst k úsměvu, nohám k nakopnutí Maguireho atd.). Za použití všech možných prostředků je zde výborně vystavěna atmosféra - déšť, tma x slunce, denní světlo, voda etc. Bylo by hříchem nezmínit také práci kameramana - kamera je prostě perfektní (klidné najíždění, objíždění objektů, zaostřování a rozostřování objektů, hra se stínem a dalo by se pokračovat dále). Mírně jsem se obával toho, jak si Sam Mendes pohraje s citlivým námětem. Jde o dostatečně citlivé téma na to, aby se dalo zmršit a z takto zpracovaného výsledku by pak divákovi zůstala jen divná pachuť v mysli. Naštěstí Mendes předvedl, že i tuto oblast má v malíčku - samotný závěr přesvědčí i nás ze "staré školy", že vše je jak má být (že dobré je dobré a špatné špatným bez ohledu na to, jak to kdo vyargumentuje). Vše je navíc předloženo bez zbytečného moralizování a okecávání. Shrnuto a podtrženo: Tomuto teda říkám čistá filmařina - krásně natočené, výborně zahrané... a s myšlenkou, která člověku něco dá.(18.1.2004)

• - Maskér Daniel C. Striepeke jako první věc poradil všem hercům, aby se vyhýbali slunečním paprskům, jelikož se děj filmu odehrává v zimě. (Hal_Moore)

• - Město Perdition je ve filmu zmíněno pouze jednou. (Hejtmy)

• - Postava Franka Nittiho byla vášnivým kuřákem, jeho přestavitel Stanley Tucci proto musel vykouřit 80 cigaret denně. (toy79)