Road to Perdition

Road to Perdition

Cesta do zatratenia

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 117 min

„Ľudia sa ma často pýtajú, aký bol. Odpovedám – bol to môj otec.“ Toto keď som videl v kine, skoro som skapal od nudy, lebo ma tento prízemný "film o veľkých veciach" absolútne neprekvapil ani len jedným jediným zvratom. Akademický film, ktorý by sa tak rád stal klasikou, až je otravný (pekná výprava nestačí). Nezaujímavé herecké obsadenie (s čestnou výnimkou mentora Paula Newmana a šialeného Judea Lawa, inak sú všetci slabí, vrátane zasa sa opakujúceho Toma Hanksa v kvázi zápornej necharizmatickej úlohe), suchý scenár bez napätia... dokonca i záverečná prestrelka v daždi pôsobí až nechutne "seriózne", takmer akoby sa Sam Mendes (AMERICKÁ KRÁSA) HANBIL za to, že robí "len obyčajný mafiánsky akčný triler" (podľa komiksového románu, ktorý som nečítal). Smutnú korunku "tomu všetkému" v závere nasadzuje detsky polopatistická myšlienka o otcoch a ich synoch. Jedna úchvatná hra na klavír nestačí. Jaj bože, tie precenené filmy, režíruje to Mendes, hrá v tom Newman a už je to geniálny film. Kino Považan 2002(24.10.2004)

Tak nevím. Nechápu postoj některých uživatelů. Jednou Mendes natočí film, který je velice dobrý a pokud nenatočí stejně dobrý film i na druhý pokus, už to nezvládl? Nevím, přijde mi to divné. Rozhodně tohle není nijak slabý či nezvládnutý film. Jediné, co mi tam nesedlo, či vadilo, byl Craig. Na toho herce mám zřejmě alergii.(9.3.2008)

Silná filmařina, od luxusní dobové výpravy přes skvělou kameru (scény zabíjení v jednom dlouhém promakaném záběru) a melancholickou hudbu, až po příběh a vynikající herce (atypicky obsazený Hanks, stylově se loučící Newman).(15.8.2014)

Mafiánské filmy dokážou mít sílu, dokážou. Je k tomu ale potřeba pár dost zásadních věcí a ty tady dobré sice jsou, ale ne natolik dobré, abych si je nadobro vypálil do hlavy. Příběh? Nechci říkat, že je úplně nezajímavý, ale přiznám se, že zajímavých částí bych v něm našel méně než pomálu. Hudba? Hezká, vždyť jí složil Thomas Newman, ale v závějích mlhy a šedě, jako celý film. Herci? Dobře, ti jsou dobří, těm se skutečně nic vytknout nedá. Akce? Rychlá, efektivní, ale okamžitě jsem na ní zapomněl. Výsledkem je film, který u mě skončil tak nějak na půli cesty. Prvně jsem u něj usnul, podruhé jsem ho s veškerým vypětím sil shlédnul. Nezaujal mě a asi nikdy nezaujme. Holt mafiáni ve filmech své krále už dávno mají.(9.5.2011)

Film plný mnoha geniálních jednotlivosti však bez pořádné gradace je pro mě pouze dobrým nadprůměrem. A právě takovým filmem je pro mě Road to Perdition.(2.7.2007)

• Tom Hanks

• - Postava Franka Nittiho byla vášnivým kuřákem, jeho přestavitel Stanley Tucci proto musel vykouřit 80 cigaret denně. (toy79)

• - Film je inspirován komixem jménem "Cesta do pekel", který napsal Allan Max Collins. (Beckett51)

• - Tyler Hoechlin svou roli získal v národním castingu, kde se sešlo více než 2.000 mladých herců. (Hal_Moore)