Roztomilá komika v podání známých tváří, na pozadí však tušení dramatu, stesku a vzpomínání..(4.8.2008)

Rukopis Jiriho Menzela je vice nez zrejmy. V tomto filmu s prehledem dominuje Abrham v roli knize Alexeje, jeho hlasky jsou casto vtipne. Bohuzel, kdyz se na obrazovce nejaky cas neukaze, film uvada do sedeho prumeru...(25.12.2010)

Poetický návrat do starých časů. Až nadpozemsky poklidná atmosféra, jemný humor, Josef Abrhám v jedné ze svých nejlepších rolí, výborný Josef Somr. Zajímavá paralela k době vzniku filmu - konec starých časů aneb konec jedné éry tuzemského filmu. Jiří Menzel a jeho na dlouhou dobu poslední mistrovské dílo. 95%.(19.12.2006)

Vančura jako vyšitý, včetně uhlazené mluvy a elegantních postav, navíc s přídavkem menzelovského požitkářství a životní chuti. Jedinečný příběh o rozpadu starých jistot, který u nás vlastně ani neměl šanci proběhnout, a tak jsme si na něj paradoxně počkali až do dob mladé republiky. Příběh, který je nejlépe charakterizován už svým názvem, a který toho, kdo má chuť naslouchat a v tomto případě sledovat, zanese do dob, kdy se za vůdčí nositele noblesy a starých dobrých pořádků považovali vypasení a polovzdělaní továrníci, na kterých visely chuchvalce pijavic. To, že nejvíce elánu, podnikavosti a chuti do života si mohla uchovat právě jedna taková pijavice (Dokonale starorusky zarostlý Josef Abrhám), nám vypráví právě tato perla české literatury i filmu.(23.12.2004)

a potom, že je V. Vančura nezfilmovatelný. Nejen Hrabalova díla, ale i Vančurova poetika ožívá díky Jiřímu Menzelovi na filmovém plátně. ČEŠTINA je vskutku nádherný jadrný jazyk. Děkuji mistře. p.s. Můj velký dík se snáší i k J. Abrhámovi.(26.9.2010)