Ne všechno končí razítkováním. MÁŠENKO, POČKEJ CHVILIČKU, JÁ JSEM HNED ZPÁTKY.(3.3.2009)

80% - Film je krásně natočený, excelují v něm jak Neckář se Somrem, tak nespočet dalších hereckých hvězd českého nebe, ale bohužel mi něco k dokonalosti chybělo. Možná to bylo tím ukvapeným koncem, ale na plný počet u mě Ostře sledované vlaky nedosáhly...(7.4.2008)

Velmi milé, sympatické a přirozené, hlavně díky opravdu roztomilému mladíkovi v podobě Václava Neckáře. Film je evidentně poznamenán typickou Menzelovskou režií (a snad i jeho drobnými zásahy do scénáře?), což je jen dobře. Snad jen od závěru jsem čekal více, určitě se nedalo počítat s tím, že bude někoho šokovat, neboť knižní předloha je notoricky známá (ačkoliv jsem nečetl), ale trošku více poetiky a emocí tam určitě vloženo být mohlo. Doporučuje 7/10 orazítkovaných slečen.(31.1.2008)

Konečně jsem měl tu čest vidět tento slavnej film. Neni to špatný, ale čekal jsem teda mnohem víc. První polovina (do Neckářova pokusu o sebevraždu) za moc nestojí, v tý druhý polovině se pak najde několik téměř geniálních scének, který daly zapomenout na ten nudnější začátek. Ale trochu mě udivuje, že zrovna tenhle film vyhrál osrala. Schválně jsem si našel, jaký další filmy byly v nominaci, ale o žádnym z nich jsem v životě neslyšel.(11.10.2013)

Ostře sledované vlaky jsou ostře sledovanou klasikou snad víc ve světě než u nás?! Film oceňován za svojí tématiku a oceněn kvůli tomu Oscarem je pomalu plynoucí dramou plnou úsměvných scén a herecky skvěle zvládnutých výkonů Somra s Neckářem. Ale ja prostě Menzlovi moc na chuť nepřišel, takže pro mě další československý film, který mi způsoboval nudu. Závěr je hodně ušmiklý a není vůbec gradován, což je škoda.(1.3.2009)

• - Honorář Václava Neckáře činil 160 Kč denně. Za celý film si přišel na 9 000 Kč. (M.B)

• - Sovětská kritika čpěla na film a tvůrce zdrcující kritiku pro znevážení protinacistického odboje. Vadilo jim, že Miloš není uvědomělým odbojářem a hrdinou se stane jen tak mimochodem, jelikož ho nezajímá nic jiného než jeho osobní problémy. A co hůře... erotické osobní problémy. (DaViD´82)

• - Detail ruky, která otiskává razítko na zadeček Zdeničky není Josefa Somra, ale režiséra Menzela. (DaViD´82)