Česká klasika podle knihy B.Hrabala. Viděl jsem to pouze z nutnosti mít něco "přečteno" k maturitě. Nudil jsem se slušně, ale je tam pár napínavých scén, které mají grády. Nikdy více, nikdy méně. 60%(21.6.2008)

Zatímco knihu tvořil spíše mozaikovitý soubor tragikomických příběhů, který teprve v závěru stmelí válka, film je vyprávěn chronologicky, s pevnou logickou návazností jednotlivých scén. Přesto nepostrádá charakteristickou hrabalovskou poetiku (Hrabal údajně preferoval filmovou adaptaci před vlastní knihou). Jde hlavně o smířlivé nahlížené figurky, o jejich drobné strasti a radosti, nadšení i zklamání ze života. Teprve na konci filmu se dostává do popředí tragický dobový kontext, druhá světová válka. Je pravda, že Hrmova bezbřehá naivita působila na papíře lépe, než při Neckářově monotónním přednesu, ten ale svým elévským výrazem do role pasuje dokonale a díky jeho prostomyslnému pronikání do (penetrování, chcete-li) světa dospělých, dodává filmu nadčasové kvality. 85% Zajímavé komentáře: B!shop, Anderas(28.10.2006)

Některé scény jsou opravdu pamětihodné, ale když se nudili hlavní "hrdinové" filmu, nudil jsem se i já.(7.2.2006)

Dobrý film se sympatickým Neckářem v hlavní roli, se kterým se dá poměrně lehce ztotožnit, ale nejsem tak nadšen, jak jsem předpokládal. Od filmu, který vyhrál Oscara bych čekal víc. Hlavní problém mám se scénářem (hlavně s monology), který mi v jistých situacích připadal, jak to jen napsat, nekvalitní(?), mizerně napsaný. Můj další problém s Ostře sledovanými vlaky je ten, že Miloš se zaobíral pouze sebou, ale o ostatní dění se moc nestaral, což mi přišlo zvláštní v té době. No a nakonec mohl být děj trochu rozvinutější, ne o moc, ale něco málo bych přidal (možná kdyby to točil někdo jiný, tak by to nevadilo). Jinak spokojenost, ale dávám 3,5*.(25.2.2015)

70%. Zacinalo to celkom humorne, avsak neskor sa mi to zdalo byt chvilkami monotonne, teda bohuzial trosku nudne, ale na to som uz pri starych filmoch zvyknuty, avsak mal pekny pribeh a tak 3 hviezdicky by bolo primalo. Najviac ma tu milo prekvapil Vlastimil Brodský, ktoreho som v zapornej ulohe videl po prvykrat a taktiez som netusil, ze doktora Brabca si zahral samotny reziser Menzel. Je to tragikomicky pribeh, avsak u mna staci na jedno pozretie. V oscarovej konkurencii mu sekundovali 4 dramy: Juhoslovansky NÁKUPČÍ PEŘÍ (1967), Francuzsky ŽÍT A UŽÍT (1967), Japonsky PORTRAIT OF CHIEKO (1967) a Spanielska OČAROVANÁ LÁSKA (1967). Nakoniec si Oscara prisiel prevziat osobne reziser Menzel osobne... 06.10.2009 _____ Václav Neckář - (Miloš Hrma) +++ Jitka Bendová - (Máša) +++ Vladimír Valenta - (Přednosta stanice) +++ Libuše Havelková - (Přednostová) +++ Vlastimil Brodský - (Zedníček) +++ Josef Somr - (Výpravčí Hubička) +++ Květa Fialová - (Pani Hraběnka) +++ Naďa Urbánková - (Viktoria Freie) +++ Jiří Menzel - (Dr. Brabec) +++ Pavel Landovský - (Zloděj) +++ Václav Fišer - (Zedník) +++ Jiří Kodet - (SS) +++ Hudba: Jiří Šust +++(6.10.2009)