Skřivánci na niti

Larks on a String

Komedie / Podobenství

Československo, 1969, 90 min

• novoten

Nezažil jsem to období, necítím mrazení při dobových situacích a určitě mi nějaká ta souvislost unikne. Jenže ta optika růžových brýlí ukázaná skrz nuceně hřejivé dialogy ve zlých podmínkách a náhlá zamilování bez zamyšlení nad budoucností, tomu já prostě nevěřím. Menzelovská topornost, zvýrazněná o zírajícího naivku Neckáře a brebentící ženské osazenstvo, se mi právě tady zajídá natolik, že se jakékoli vtipné situace nebo příjemně absurdní hlášky v tom marastu kolem ztratí.(22.2.2008)

Nehostinné šrotiště Kladenských oceláren 50. let by se mohlo zdát poněkud nešťastně vybranou kulisou pro lásku a úsměvné momenty. Ovšem všude se najdou svérázní lidé, kteří dokáží brát svůj úděl s nadhledem sobě vlastním, tací lidé, které Bohumil Hrabal tolik miloval. A v tu ránu mezi haldami železa začíná vznikat nejjemnější lidský cit a lidské šarvátky získávají nečekané obrátky. Avšak nakonec zmizí vše co bylo alespoň trochu fajn. Světýlko v tunelu (popřípadě v šachtě), které se nenávratnou rychlostí vzdaluje. Vzdaluje se nejen našim hrdinům, ale na mnohem delší dobu se vzdaluje i ve skutečnosti. Hluboký, tísnivý a přesto poetický a něžný film – to jsou Skřivánci na niti. 100%.(5.1.2007)

Menzel ide fakt mimo mňa ale aspoň celkom odvážny film na danú dobu /40%/(22.11.2013)

Nečetla jsem knížku, takže nevím, jestli je to spíše zásluha Hrabala, nebo Menzela (ale díky společné práci na scénáři tipuju, že je to rukopis obou), ale obdivuju ten úžasný nadhled, se kterým byli schopni kritiky komunistického režimu, bez jakéhokoliv patosu, už v roce 1969.(22.8.2010)

80% - Krásný film o tom, jak to po "Vítězném únoru" nebylo zrovna růžové, přesto vše bylo bráno s hutnou porcí nadhledu, bez kterého by se to nedalo přežít, aniž by člověku nehráblo...(22.2.2008)