Skřivánci na niti

Larks on a String

Komedie / Podobenství

Československo, 1969, 90 min

No nevim, tento film me v podstae nicim nezaujal - vetsina hercu ovadi svuj standard a pribeh me vubec nechytl.(25.7.2002)

Zdramatizovaný Hrabal. Raději se dívam na film, než jej čtu; tohle mi ovšem nepřipadá jako úplný vrchol.(25.2.2011)

Pokřivená doba, kritika komunistické zvůle, ideologické žvásty. Jeden z těch lepších Menzelových lyrických výletů po stopách slov, myšlenek a povídek Bohumila Hrabala. Krása života pohledem „politických provinilců“ z kladenských oceláren má výborné herce, skvělou Šofrovu kameru, Šustovu hudbu a několik mrazivých scén (uvěznění ohřívající se u ohně společně s „kopečkářkami“). Paradoxní situace Menzel skvěle přenesl na plátno (tedy až po „propuštění“ filmu z dobře utěsněného trezoru), groteskno jakbysmet. PS: Vedle Věry Křesadlové a Jitky Zelenohorské bych ten šrot taky klidně přehazoval – když už by nebylo zbytí.(3.12.2012)

Kopečkářky s drdoly... ano, to není věrné. Jeden z mnoha zestátněných filmů, ve kterých se Věra Ferbasová nemohla pořádně uplatnit.(18.2.2009)

,,Už abych se dočkal tý doby, až budou burziáni v Paříži zametat ulice a pracující je budou kopat do prdele... ''(30.1.2010)