Pro příznivce Bohumila Hrabala a Jiřího Menzla povinnost a vpravdě kultovní záležitost, pro ostatní příjemná, pohodová komedie se spoustou špičkových českých herců, kteří se v tak silné sestavě často nevidí. Ukázka příkladné spolupráce autora předlohy a režiséra - Menzel s Hrabalem si zkrátka rozuměli. Režijně nelze filmu nic podstatného vytknout, ale tahle část Menzelovy tvorby mě neoslovuje přesně z téhož důvodu, proč ostatní uvádí v nadšení - pro tu svoji selankovitou pohodovost. Mám raději dílka temnější a konfliktnější, které provokují k myšlení a směřují k nějaké katarzi. Celkový dojem 75%.(8.8.2007)

Další ze skvostů českého filmu. Jaromír Hanzlík tady doslova září jako supernova. Naprosto nezapomenutelné jsou tahanice dvou mysliveckých spolků o jednoho divočáka. Jiří Menzel jako režisér "hrabalovských" filmů rozhodně nezklamal.(28.4.2003)

Zábavně poetická pohlednice odeslána z Kérska všem milovnikům humoru, krásných záběrů, kvalitních herců a především obyčejně kouzelných příběhů o obyčejně kouzelných lidičkách. Sněženky nemohly dostat lepší slavnosti.(5.1.2008)

Dříve jsem tento film považoval za průměr a docela mě nudil. Ale čím jsem starší, tím víc se mi líbí. Výborné herecké výkony (navíc skvělě vykreslené charaktery postav), úžasná poetičnost, chytlavý humor a z každého záběru sálající pohoda. "Jak by tady bylo krásně...kdyby nebyly ty děsný vosy."(16.12.2007)

Dalsi perfektni adaptace dila Bohumila Hrabala v podani Jirihi Menzela - ty dva snad spojovalo nejake nadprirozene pouto.(25.7.2002)

• - Postava akademického malíře Junka (Ferdinand Havlík) je inspirována skutečným malířem Václavem Junkem (nar. 1913), který měl v Kersku chatu. (navabaca)

• - Jiří Krejčík (Karel) často fušoval Jiřímu Menzelovi do natáčania, a preto medzi nimi panovali časté hádky. (Jello Biafra)

• - Natáčelo se skutečně v chatové oblasti východně od Prahy, v Kersku, kde se děj filmu odehrává. Interiéry už se však točily v pražských ateliérech. Nezapomenutelnou scénu s divočákem z lyrické komedie natočil režisér Jiří Menzel na návsi v obci Sluštice nedaleko Říčan. Od začátku osmdesátých let, kdy byl film natočen, zde však došlo k mnohým změnám. Od dob natáčení byla uzavřena místní škola na návsi. Odstraněna už je také autobusová zastávka před školou. (hippyman)