Typická Menzelovka.(5.8.2008)

Hrabalovské pábení se stalo zhruba od poloviny šedesátých let fenomenem české - a možná nejen české - kultury a doslova životního stylu mladších generací té doby. Do jisté míry bylo únikem, do jisté přesahem doby, která je zrodila. Kersko a osobitost jeho obyvatel je ve SNĚŽENKÁCH povýšena na uměleckou a možná až estetickou kvalitu. Jinak totiž nelze přehršel svérázných postav, osobitých rčení a obratů interpretovat. Ústřední body této mozaiky příběhů jsou dva: spor o kance a Leliho tragický osud (v nezapomenutelném Hanzlíkově ztvárnění). Podobně jako v případě OSUDŮ DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA ale i tady prosvítá skutečná podoba českého průměru, chcete-li české malosti. Scény se zasedacím pořádkem, několikerý vznět, hrozící rvačkou a uhašený náhodou, malost a provincialismus, které z toho čiší (až trapná školní scéna po zastřelení kance s učitelkou Šafránkové jako smiřovatelkou dubových hlav) této zdánlivé idyle propůjčuje až satirický "truchlosměšný" ráz. Schopnost - Hrabalova i Menzelova - vidět věci v souvislostech, poetizovat, ale nikoliv idylizovat nebo vědomě lhát, tvoří monumentální typy a znamená skutečné velké umění. A nadčasové - chcete-li i klasické - hodnoty.(2.12.2007)

Dříve jsem tento film považoval za průměr a docela mě nudil. Ale čím jsem starší, tím víc se mi líbí. Výborné herecké výkony (navíc skvělě vykreslené charaktery postav), úžasná poetičnost, chytlavý humor a z každého záběru sálající pohoda. "Jak by tady bylo krásně...kdyby nebyly ty děsný vosy."(16.12.2007)

Krásněji českou náturu dokáže ztvárnit snad už jen politik. Ale když se do toho obuje Jiří Menzel a Rudolf Hrušinský, přeci jenom je to trošičku lidštější a příjemnější. Na jejich filmy se prostě nezapomíná, stejně jako na herecké koncerty pana herce Rudolfa Hrušinského.(4.7.2010)

Dalsi perfektni adaptace dila Bohumila Hrabala v podani Jirihi Menzela - ty dva snad spojovalo nejake nadprirozene pouto.(25.7.2002)