• Dever

// Distribútor: Ústřední půjčovna filmů // Ja si proste nemôžem pomôcť, ale tento film mi jednoducho nesadol.(6.2.2011)

Film, ktorý môžem pozerať aj niekoľkorát do roka a napriek tomu ostáva stála neopozeraný. Jednoznačne, pre mňa, najkrajší a jedinečný skvost československej kinematografie. Na srdci mám vždy taký zvláštny tŕnistý balzam, krásny pocit, neopísateľný ako pri žiadnom inom filme doposiaľ. Plných 100%.(3.3.2007)

Geniální kousek s nazapomenutelnými postavami v čele s geniálním Rudolfem Hrušínským.(31.3.2004)

Tohle je klasika. Nádherná milá inteligentní vtipná česká komedie, která nepotřebuje žádné pokleslé vtípky k tomu, aby byla dokonalou. Dokonalou jí dělá bravurní scénář a citlivá režie pana Menzela. Tohle je prostě film, který nelze nevychválit. Naprostá paráda a jednoznačně film, který patří k tomu nejlepšímu, co u nás kdy vzniklo. Pět hvězdiček!(3.1.2008)

Tato česká komedie ač je plná skvělých vtipů a komických situací, tak mi na ní něco nesedí a nedokázal jsem ji zkouknout snad ani jednou vcelku. 80%(23.12.2007)

• - Scenárista Zdeněk Svěrák velmi dlouho vybíral filmové jméno pro roli doktora (Rudolf Hrušínský). Ironií okolností se stalo, že jméno doktora Skružného v celém filmu nezazní. (sator)

• - Vznícení krabičky zápalek v kapse živočicháře (Oldřich Vlach) měli původně obstarat pyrotechnici. Ti však byli odvoláni na natáčení jiného filmu. Výsledkem improvizace byly zničené kalhoty a především popálenina od rozžhavené azbestové dečky, kterou měl herec položenou na stehně. (VMa)

• - Slavná slina Zdeňka Svěráka byl ve skutečnosti vaječný bílek. Zdeněk Svěrák později zmínil, že držet bílek v puse bylo hrozné. (dimaggio)