Líbilo se mi to, ale podruhý už bych to vidět opravdu nechtěl.(16.7.2005)

Jeden z mála opravdu kvalitních porevolučních filmů jak příběhem, tak zpracováním. Několik zbabělých venkovských sedláků proti kolaborantskému hovadu, které je však několikrát převyšuje silou vůle. Opět potvrzení toho, že teprve v ohrožení a těžkých podmínkáchsi člověk strne masku a odhalí, co je zač.(30.11.2005)

Trvalo mi docela dlouho, než jsem film dokázal plně docenit. Ale po třetím zhlédnutí zvyšuju hodnocení na 5*. Sedlák Sekal byl svině, Sekala se každý bál, Sekala každý nenáviděl, Sekal mohl všechno a nikdo se mu neopovážil vzepřít. Až jednou přišel do vesnice neznámý Jura Baran, který jako jediný odmítl před Sekalem sklonit hlavu, bohužel na to ale nakonec doplatil (paradoxem samozřejmě je, že nejen Sekalovým přičiněním). Obrovsky smutné drama, které ukazuje poměry české vesnice za dob Protektorátu (morální myšlenka filmu). Na konci snímku jsem však necítil ani tak smutek, jako hněv.(16.12.2007)

Pokud tohle není vůbec nejlepší český film 90. let, tak je to tedy alespoň jeden z těch několika nejlepších. Opravdu skvělá podívaná s výbornou atmosférou a bravurními hereckými výkony, hlavně ze strany hlavních polských protagonistů.(26.8.2002)

Tak tento film, ačkoli bývá často vynášen hodně vysoko, mě obzvlášť nezaujal. Obraz vesnice nepůsobí zrovna věrohodně stejně jako Bartoška v roli faráře nebo Sekal jako 100% zrůda. Ocenit však musím velmi příjemnou zlatavo-hnědou atmosféru:-)(31.12.2005)