Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Film, ktorý stojí a padá na Arnoldovi. Na jednej strane jeho ikonická hora svalov bola predurčená na stvárnenie tohto mytologického bojovníka, na druhej strane otrasný herecký výkon podkopáva túto kultovú postavu. Je škoda, že s týmto spracovaním nepočkali pár rokov, kým Arnold nenavštívil pár hodín herectva. Zaujímavo je vymyslené zastretie jeho otrasného prízvuku, keď je takmer celý film prerozprávaný rozprávačom a Arnie v ňom celkovo vysloví asi tri súvislé vety. Takisto so stopážom si mohli dať tvorcovia trošku viac načas, pretože táto dvojhodinová eskapáda jednoduchých mečiarskych súbojov ma už ku koncu trošku nudila. Naopak musím pochváliť hudbu, ktorá je monumentálna a dokonale vystihuje film, fantasy scény a všetko, čo je spojené s príbehom, film disponuje aj celkom dobrou atmosférou a vizuálnym spracovaním. 65%.(1.12.2013)

BARBARA CONANA, jeden z nejzásadnějších filmů fantasy vlny v první polovině 80. let, jsem nikdy moc nemusel a ani s přibývajícími lety se na tom nic nezměnilo. Dobře napsané (o rok později Stone napsal ZJIZVENOU TVÁŘ) a pěkně natočené, ale rozvleklé jako svině a narozdíl od ostatních mě nezaujala ani Poledourisova hudba. Sequel a RUDÁ SONJA jsou pak ještě horší. Mým favoritem a jediným koukatelným snímkem filmově obecně mizerně zastoupeného fantasy subžánru sword and sorcery zůstává PÁN ŠELEM. Pobavilo mě tohle tvrzení na IMDb, jak CONAN zrcadlí Arnoldův život - Conan's formative years are spent in a small village, then spent in hard manual labor as a slave. Then Conan gains fame and wealth through his physical prowess. Although at first given to wine and women, he eventually abandons his hedonism and uses his skills for acts of heroism. Eventually, Conan becomes a king. In real life, Schwarzenegger was born in a small Austrian village and spent his life bodybuilding. He then becomes famous and wealthy through bodybuilding competitions and action/adventure movies. Schwarzenegger engaged in drug use and womanizing in his past, but gave those up later in life and then campaigned for social causes. Eventually, he was elected Governor of California.(27.10.2007)

• Anthony

Lépe míti CD s hudbou než VHS (DVD) s filmem.(12.6.2003)

Filmové dílo kvalit vskutku barbarských. Příšerné herecké výkony, primitivní režie, triviální příběh, výtečný hudební doprovod... To vše dává dohromady naprosto jedinečnou atmosféru, která k námětu pásne jako meč do hrudního koše. Co naplat, že souboje jsou stavěny spíše jako fitness předváděčka Arnieho svalstva, co naplat, že z herců předvádí plnohodnotný výkon snad jen démonický James Earl Jones... Miliusův Conan zůstává neohroženým válečnickým kultem mezi fantasy filmy, protože navzdory všem objektivně viditelným vadám (a je jich tam jako nahých ženštin Thulsově harému) si udržuje zvláštní pohanské kouzlo. Což nic nemění na faktu, že film je to vlastně mizerný...(30.9.2004)

Tak takáto heroic fantasy mi tu chýba už roky . To sa vážne nedá nič tak nekompromisné, priamočiare, bez blbých kecov, s poriadnou hudbou a rúbačkou ako sa na fantasy patrí v dnešnej dobe natočiť? To sa vážne musia točiť len predigitalizované sračky, infantilné spevavé animáky a romantické - podla jednej šablony 1000 x natočené filmy?. Parádna hudba. Poriadny masaker. Kult.(1.4.2011)

• - Přípravy na roli v Conanovi Arnolda Schwarzeneggera motivovaly do intenzivních tréninků. Nakonec to vedlo až k nečekanému návratu na vrcholnou kulturistickou soutěž Mr. Olympia, kterou Arnold k nelibosti mnoha konkurentů vyhrál. Jak sám přiznal, několik jeho přátel s ním poté několik let nepromluvilo. (-bad-mad-wolf-)

• - Ed Pressman a jeho partner videli film Pumping Iron (1977) a okamžite sa zhodli na tom, že Arnold Schwarzenegger je ten pravý predstaviteľ Conana. (gogo76)

• - První volbou pro krále Osrica byl Sterling Hayden, ale před natáčením vážně onemocněl. (HellFire)