Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Filmové dílo kvalit vskutku barbarských. Příšerné herecké výkony, primitivní režie, triviální příběh, výtečný hudební doprovod... To vše dává dohromady naprosto jedinečnou atmosféru, která k námětu pásne jako meč do hrudního koše. Co naplat, že souboje jsou stavěny spíše jako fitness předváděčka Arnieho svalstva, co naplat, že z herců předvádí plnohodnotný výkon snad jen démonický James Earl Jones... Miliusův Conan zůstává neohroženým válečnickým kultem mezi fantasy filmy, protože navzdory všem objektivně viditelným vadám (a je jich tam jako nahých ženštin Thulsově harému) si udržuje zvláštní pohanské kouzlo. Což nic nemění na faktu, že film je to vlastně mizerný...(30.9.2004)

Jeste docela slusna akcni fantasy, ktera sice postrada vyraznejsi dejovou linii, ale Arnold svoji pritomnosti na tuto "drobnost" dava zapomenout.(4.8.2002)

Nebýt Terminátora, stal by se Conan Arnieho nejlepší rolí. Skvělé převedení fantasy příběhu do filmu, co postava to perla... to sice nemusí na pět hvězd stačit, zvlášť když to o těch postavách platí jenom pokud o nich uvažujete jako o archetypech fantasy hrdinů a nečekáte od nich nějaké realistické emoce:) Ale ještě nepadlo ani slovo o Poledourisově hudbě, která je jednoduše řečeno pro daný film dokonalá. A kdyby i to bylo málo, vždycky mi imponovaly úderné prology a slibné epilogy:) Hrdiny jako Conana, Valerii nebo Subotaie nemůže Valhalla minout. Každá repríza u mě dokonale funguje, a že už jich bylo a ještě bude. Režisér Milius tady dokonale využil Arnoldovu prkennost a mluvu cizince, protože tak nějak by zřejmě Cimmeřan v krajích na jihu působil. Je to prostě srdcová devadesátka. PS: Sandahl Bergman je překvapivě původně tanečnice, což jde ve filmu vidět např. v All That Jazz (ano, až tak byla dobrá). A je na co se dívat;)(20.1.2003)

Když jsem viděl válečníka z Cimmerie poprvé, v mozku se mi utvořili tři nové neuronové dráhy, které zaznamenaly a navždycky uložily tři momenty z filmu. První: démonický Thulsa, co se při obřadu promění v obrovského hada, druhý: ďábelská past, na jejímž začátku leží nástraha v podobě helmy a na konci ohromný dřevěný bodec, co proráží hrudník jednoho z nepřátel, a třetí: dva masivní kopce... ale teď nemluvím o reliéfu krajiny, ale o bicepsech Arnolda Schwarzeneggera! Nikdo jiný tehdy nemohl hrát Conana než tohle monstrum, co má ramena široká jako čtyřkolový povoz, záda mohutnější než vrata od stodoly a hrudník objemný jako sud na víno. Conan byl nadčlověk! Světem naostřených mečů a černé magie se pohyboval neochvějně, sebevědomě a dosyta si užíval všeho: soubojů, žen i dobrého pití. Zkrátka Barbar Conan je kult, který obsahuje všechno, co má fantasy film obsahovat. Někdy možná příliš zdlouhavé, ale ani po tolika letech to nezevšednělo a pořád si to drží svůj status. 69 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.5.2011)

Barbar Conan je již klasickou postavou v celém fantasy světě. A pouze některým pomatencům či hůře ignorantům toto jméno připomíná pouze typ tureckého jídla. Zapomeňte na zženštilý hobitín, rozšafné čaroděje a veselé barevné draky, naopak se připravte na surově temnou fantasy, před kterou by se i Gandalfovy vousy rozutekly strachy. K tomuhle krvavému bifteku se vážně obloha nepřidává. Film si bere z Howardovy předlohy jen několik motivů a naopak vypráví svůj soběstačný příběh. Epopej pomsty, krve a zatraceně zlých hrdinů si nemohla přát lepších tvůrců. Autor hudby Basil Poledouris si vyskládal soundtrack ke své nesmrtelnosti a John Milius společně s ramenatým Arnoldem si vysekali hodně hluboké místo ve fantasy vodách. I po dvacetipěti letech snímek duní, klape a dýchá jako za mlada. Tahle oslava jedince a jeho individuality je učebnicovým protikladem ke společenství humanistických obyvatel Středozemě. U Croma, tohle je doposud nepřekonané fantasy.(23.1.2004)

• - Laurentis po prevzatí projektu neustále dával režisérovi Miliusovi najavo svoju nenávisť k Arnoldovi, vravel mu: „Nemám toho Schwarzeneggera rád. Je to nacista." Milius bol však pre Arnolda pevne rozhodnutý a odpovedal: „Nie Dino. V tomto tíme je iba jeden nacista a ním som ja. Ja som nacista." Po zvyšok produkcie chodieval po rôznych antikvariátoch, kupoval olovené figúrky Mussoliniho, Hitlera, Stalina či Francisca Franca a dával ich Laurentisovi na stôl. Stále urazený Laurentis sa rozhodol, že Arnoldovi nedá sľúbených 5 percent zo zisku filmu. Poslal za ním svojho firemného právnika, ktorý s ním mal prerokovať podmienky zmluvy. Arnoldova odpoveď ho zaskočila. „Vezmite si tie percentá, nie som v pozícii, aby som mohol vyjednávať," povedal herec. Zaskočený právnik sa spýtal: „Všetkých päť?" Na to Arnold len zopakoval: „Všetky percentá. Berte si ich. Berte si ich všetky..." (gogo76)

• - Pri natáčaní scény s vlkmi, ktorí Conana strhli zo skál a stiahli ho do tŕňových kríkov, prišiel John Milius za krvavým Arnoldom Schwarzeneggrom usmievavý a bez slovka ľútosti povedal: „Teraz vidíš, aký film bude. Toto je presne to, čím Conan prešiel." (gogo76)

• - Kolo bolesti z úvodu filmu bylo tak dobře vyvážené, že nestálo příliš námahy jej rozpohybovat. Členové štábu tak museli tlačit proti Arnoldovi, aby se docílilo efektu tvrdé dřiny. (Kriklan49)