Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

rozpočet : ? tržby americke : $38,376,497(15.12.2006)

Kdyby se v dnešní době točily takovéhle filmy pro teenagery místo homosexuálních upířin s nesympatickými postavami, byl bych spokojen. Tohle je prvotřídní zábavné béčko se spoustou později známých herců. Je to navíc film, ve kterém smysl pro americký patriotismus vůbec nevadí. Kdo od tohohle čeká intelektuální válečné drama nebo ještě něco víc, než ryze americkou akční podívanou pro mladistvé, má asi poruchu vnímání a spláče nad špatným hrobem. Já se moc dobře bavil a přiznejme si, kdo si občas nesnil o tom, jak se stane členem odboje na nepřátelském území po boku svých přátel?(30.8.2012)

• Special One

To si někdo vzal příklad z Návratu Jediho, kde prakticky celou galaxii zachránili plyšoví medvídci. Tady zas drtí ruskou armádu pět puberťáků, co ještě před měsícem cucali mámě kozy. Bez pořádného rozpočtu natočit film o třetí světové prostě nejde, a pokud se někdo o to pokusí, dopadne to asi takhle, na píču!(23.2.2013)

• - Sovietsky plukovník Strelnikov (William Smith) používa v závere filmu fínsky samopal Jatimatic. (Jello Biafra)

• - Film bol zapísaný do Guinnesovej knihy rekordov za dovtedy najviac násilných činov. V priemere sa vo filme nachádza 134 násilných činov za hodinu alebo 2.23 násilnosti za minútu. (matt6)

• - Filmová replika ruského tanku T-72 bola tak presná, že po prenesení tanku na plac s ňou prišli dvaja agenti CIA a chceli vedieť, odkiaľ ju filmári vzali. (matt6)