Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Fantastický námět s malinko béčkovým provedením. Nalít do tohohle obrovský rozpočet, pořádné bitvy a efekty, je to jeden z mých oblíbených filmů. 70%(28.12.2010)

Béčko, které jsem jako malý nemohl dlouho dlouho vyhnat z hlavy.(19.3.2006)

Sovietsky Zväz trpí najväčšou neúrodou pšenice za posledných päťdesiat päť rokov. Občianske nepokoje v Poľsku vyprovokovali intervenciu vojsk varšavskej zmluvy. Počet kubánskych a nikaragujských vojakov presiahol pol miolóna. Štáty Honduras a Salvador prestali existovať. Strana zelených ovládla nemecký parlament. Požaduje stiahnutie nukleárnych zbraní z územia Európy. V Mexiku vypukla revolúcia. NATO sa rozpadlo. Spojené štáty americké zostali osamotené. Túto napätú geopolitickú situáciu využil Sovietsky Zväz na vojenskú inváziu do USA. Na Američanov udrela "Červená smršť". V USA nastal "Červený úsvit". ***(14.1.2017)

Film na téma co by, kdyby. Realizuje myšlenku invaze Sovětů do USA. Útok přichází nečekaně a všichni jsou jím šokováni. Myšlenka je to nereálná, ale nápad je to zajímavý. Patrick Swayze vede partičku studentů, kteří se stanou partyzány. Začnou provádět výpady proti okupantům. Nad filmem doporučuji vypnout mozek a nad ničím nepřemýšlet. Malá domu: Ve třetí světové válce se bude válčit přece jenom nečím jiným. Pak se budeme opět učit používat kyje a pazourky. Vzhledem k tomu, že se jedná o 80. léta, tak budiž.(12.3.2009)

Mnohem víc guilty pleasure pro milovníky nekompromisně nablblé a politicky angažované osmdesátkové tvorby, než objektivně kvalitní film. Nahlouple agitační tón a dětská naivita, s nimiž se odehrává celá komunistická invaze do USA i následný odboj vyvolává úsměv, vysoká míra repetivnosti zase apatii a nudu, ale naštěstí se najdou i scény, které snesou označení napínavé či dramatické. Rudý úsvit je jeden z těch filmů, které si můžete užít naplno, jen když je vidíte v té správné době a v tom správném věku; rády se totiž nečekaně mění z totálních nářezovek na hloupé artefakty minulosti. 55%(30.3.2009)

• - Herci podstúpili intenzívny 8-týždňový vojenský výcvik, než začali na filme pracovať. (matt6)

• - V PC hře "Call of Duty: Modern warfare 2", kde Rusové taktéž provedou invazi do USA, se nachází mise s názvem "Wolverines". Jde o odkaz na tento film. (Guilemot)

• - Pri natáčaní scény s inváziou parašutistov boli piati parašutisti, prezlečený za ruských vojakov, odviati vetrom o viac ako míľu ďalej od miesta dopadu. (matt6)