Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

Film který ... byl, je a vždy bude naprosto parádní.(2.5.2007)

Ako sedemročný som bol z toho excitovaný a pár týždňov som behal v bielej plachte po lese. Ako desaťročného ma to už vôbec nebavilo. Po dnešnej projekcii konštatujem, že je to mierne podpriemerný film, nemôžem však nezohľadniť jeho unikum, čo sa týka námetu. Prvá polovica má celkom dobrý spád, ale druhá už je dosť nuda. Sú to celkom šikovne pozliepané motívy z vojenských a najmä partizánskych filmov. Prestrelky a pátos ako z Ramba. Zaujímavý je ideologický podtext: Tí kubánci majú ešte nádej, to nie su až také svine ako Rusi. Kubánsky vojenský vodca si nakoniec sype popol na hlavu a ľutuje, že sa vôbec zúčastnil invázie do USA. Ruský politruk je však nefalšovaný hajzlík a toho treba na konci s chuťou zastreliť. Kuba (a iné menšie národy) sú len nevoľníkmi ruského komunizmu. Toto je asi hlavný ideologický odkaz filmu Rudý úsvit.(1.3.2013)

Celkem dobrý akční film, kterej má tak neuvěřitelnou začáteční scšnu že mě totálně odzbrojila. Seskok Rusů byl fakt geniální. Film poté vyprávý o skupině partyzánských dětí. Moc se mi líbilo herecké obsazení, v čele se Swayzem a Howellem. Atmosféra toho rozpadu byla taky dobrá, jediné co mi vadilo byla občasná nuda a konec mi nějak nešel po chuti. Nicméně jako jednorázová zábava to bylo vynikající.(14.2.2012)

Příběh postavený na hypotéze, co by se stalo, kdyby Rusové podnikli invazi na USA a obsadili část území. Film ukazuje, jak se z party amerických výrostků z jednoho malého města stavá partyzánská bojůvka, válčící proti ruským okupantům. Ano, zní to šíleně a je to šílené. Nebo spíše směšné. Ale když vypnete mozek, koukat se na to dá.(4.7.2002)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zase jeden film, kdy samotný námět zajistí diváckou atraktivitu filmu. V tomto případě jde o pozemní útok Sovětů na USA... a Amíky jako partyzány. Fascinující béčková stupidita, ale kde něco takového můžete vidět? (Z filmů s blízkým námětem sovětského útoku na Ameriku doporučuji komedii "Dožeň, co se dá http://www.csfd.cz/film/16539-dozen-co-se-da/", kdy rodina stráví 35 let v atomovém krytu.) Trailer Rudý úsvit: http://www.dailymotion.com/video/x3vv8q_red-dawn-theatrical-trailer_shortfilms(9.3.2009)