Rudý úsvit

• slovenský

Červená smršť

Akční / Válečný / Dobrodružný

USA, 1984, 114 min

V dětství jsem tohle béčko žrál i navijákem. Myšlenka vpádu SSSR do USA a partyzánského boje mladých školáků se mi tak moc líbila. Ten film jsem viděl asi 100 krát na videu :). V rolích středoškoláků je plno dnes oblíbených herců (Sheen, Swayze, Grey)! Takže do toho rosomáci!(10.11.2007)

• Enšpígl

No ty krávo, to byl super mazec. Během celýho filmu jsem byl neustále v šoku z té neuvěřitelné imbecility, kterou ze sebe film chrlí jak Etna lávu v dobách své největší formy. Jako aby si rozuměl(a) o čem je řeč, tak takhel tam nějakej voják vysvětluje jak se událo přepadení Ameriky "Od Mexika byla Amerika napadena vojsky Kuby a Nikaraguly a ze severu jim pomohlo 60 pluků Sovětů, který přešli přes Kanadu." Ty vole i rekláma na tampony má v sobě víc myšlenek než tohle. Bylo super vidět spolu zase hříšné tanečníky Johnyho s Bejby a film má v sobě určitý kouzlo nechtěnýho, ale je to hustý mlha nad Brčálníkem.(24.10.2014)

Záživná americká klasika, která pravděpodobně na zakázku Ronalda Reagana přenesla na plátno tehdejší obavy běžných američanů ze Studené války. John Milius to ovšem napsal v polospánku, logických berliček se tu člověk nedohledá a ke konci to působí dojmem, že už všem dochází dech. Nicméně pokud chcete vidět absurdní jízdu o partičce puberťáku, kteří založí militantní partizánskou buňku a vyjebou s komunisty, tak to tu máte. RED DAWN! Mimochodem, hraje tu Powers Boothe a Harry Dean Stanton a snímek obsahuje klasickou scénu, kdy Jennifer Grey prosí Patricka Swayzeho aby jí zastřelil.(20.5.2014)

Akční pecka, která se odlišuje sur-realismem, který však tehdy, možná snad i stejně jako dnes, se mohl stát z vteřiny na vteřinu realitou...?!!! Má to vše, pointa dává důkaz lidskosti a porozumění hlouposti války..(16.9.2011)

• Visáč

Miliusov propagandistický vlhký sen sa utopil v disproporcii medzi námetom Kevina Reynoldsa a jeho vlastnou „exekúciou“ v štýle najhorších céčiek od Cannonu. Tie sú (aj po rokoch) aspoň zábavné a plné nadhľadu, ktorý bohužiaľ v Rudom úsvite absentuje. Kto má chuť na kvalitnú protiruskú agitku, nech si dá tretieho Ramba.(5.4.2014)

• - Filmová replika ruského tanku T-72 bola tak presná, že po prenesení tanku na plac s ňou prišli dvaja agenti CIA a chceli vedieť, odkiaľ ju filmári vzali. (matt6)

• - Film, ktorý púšťajú okupanti Američanom v zajateckom tábore je Alexander Nevský (1938). (matt6)

• - Herci podstúpili intenzívny 8-týždňový vojenský výcvik, než začali na filme pracovať. (matt6)