• SK název

Dobrodružný / Drama / Rodinný

USA, 1994, 91 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,820,893Tržby Celosvetovo $18,633,893(23.11.2008)

„V živote som veľa cestovala a ešte ma veľa ciest určite čaká, ale nikdy som už nenašla takého priateľa, akým bol Andre.“ Keď som v polovici 90. rokov išiel do kina na Emmerichov hlúpy sci-fi biják HVIEZDNA BRÁNA, ujo premietač omylom na desať minút pustil kotúč s ANDREM – viete si predstaviť moje znechutenie! Dnes sa nad Rolandovým „veľkofilmom“ usmievam, kým poctivo nakrútený (George Miller - MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY) ANDRE u mňa rokmi získava peknou atmosférou i výpravou, fajn hereckým obsadením, šikovným tuleňom v hlavnej úlohe (príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami!) a smutným záverom (z ktorého si čo-to zobral neskorší, podobne ladený, ale o čosi lepší, MÔJ PES SKIP) o tom, aké dôležité je zviera pre dieťa. Kino Považan 1994(2.1.2009)

Jeden z dalsich rodinnych filmov, ktore sa mi velmi v tom obdobi pacili a to som si myslel, ze to bude akasi blbost, alebo priemerny detsky film. Reziser George Miller natocil v roku 1989 pokracovanie Nekonecneho pribehu, ktory uz samozrejme nemal kvalit jednotky, ale bol stale lepsi, ako nepodarena trojka, ale Andre sa mu podla mna dost vydaril. Skoda, ze som ho uz tak dlho nevidel, rad by som si dal reprizu. Myslim si, ze dolezitu ulohu vo filme zohrala aj hudba Brucea Rowlanda... 04.10.2009 ______ Keith Carradine - (Harry Whitney) +++ Chelsea Field - (Thalice Whitney) +++ Tina Majorino - (Toni Whitney) +++ Joshua Jackson - (Mark Baker) +++ Hudba: Bruce Rowland +++(4.10.2009)

Nezávadný rodinný film s roztomilou holčinou a ještě roztomilejším tuleněm v titulních rolích. Za zmínku stojí také Keith Carradine v roli lehce svérázného otce. Vyloženě příjemná podívaná, která prosluní upršené nedělní odpoledne. Coby náctiletá bych dala alespoň 4*, ovšem dnešní dospělá cynička už tolik nepreferuje slaďoučká zvířátka a dětičky a smích nad zvířecími gagy a morální poučení, prostě ten nezbytný balast pro školáky. "Andre" spadá do stejné filmové rodiny jako "Zachraňte Willyho", ovšem mému srdci je přece jen bližší a mírnou nostalgii ještě vyvolává - to kosatka Willy už pro mě na televizní obrazovku připlula příliš pozdě. Pro děti fajn, pro dospělé imho přinejmenším snesitelné. 65%(29.6.2010)

Už dosť dávno som videl tento film, ale pamätám si, že ten tuleň bol sympaťák.(21.3.2008)

Zábavná komédia o dievčatku a tuleňovi, na ktorej sa pobaví celá rodinka. K tomu samozrejme vtipné scény.(16.10.2012)

Velmi dobrý film pro všechny dětské diváky. Mají tady vše, co potřebují. Celkový dojem nakonec korunuje i sympatické zvířátko, tentokrát tuleň. Podruhé to vidět nemusím, ale dětem to klidně pustím bez obav.(28.7.2007)

Žádné hodnocení?Zajímavé.Zvlášť zajímavé,když jde o podle mě docela kvalitně natočený film,který nemá co do příběhu daleko k Zachraňte Williho.Ovšem na rozdíl od několika tunové kosatky byl tento tuleň daleko lépe vstřebatelný,co se přátelství člověk-zvíře týče.Tina Majorino byla perfektní,škoda že už jí role "dospělaček" moc nejdou...(2.5.2006)

Kdo má rád zvířátka, malé děti a pohnutý příběh, který se zakládá na pravdě, tak je tento snímek správná volba na nedělní odpoledne :-) Hezká podívaná, ale trošku mi tomu chyběla větší dávka kýče, napětí a vyhrocených scéna.. Příjemné béčko a pro děti naprosto ideální :-) Velké plus za atmošku 60. let :-)(27.5.2012)

Rodinná podívaná, která splní všechna očekávání, ale více už toho nenabízí. Na odreagování je to příjemná dětská záležitost. Zajímavé herecké obsazení, tuleň/lachtan celkem legrační, příjemná hudba x infantilnost, některé herecké výkony však působí pochybně. --> Pro mě prostě průměr. 50%(21.7.2009)

Pohodový rodinný film.(29.3.2013)

Objektívne, nič výnimočné, ale bol to prvý film, na ktorom som bola v kine. Bol s titulkami a ja som ešte nevedela dosť rýchlo čítať. Ale bolo to vonku, bolo to na dovolenke, na stoličke, na ktorej som sedela, sa mi hompáľali nohy a bol to pre mňa jeden MEGA zážitok :)(18.8.2013)

Jedna za pribeh, jedna za tulena, a jedna uplne z nostalgie...ked si spomeniem ako rad som to pozeraval...ach...asi sa mi chce dat styri :))))))(15.12.2006)

• Killer_The

Rodinných filmov o nových členoch rodiny je množstvo. Nie v každej rodine však pobehuje vtipkujúci bernardín, niekde sa starajú o klzkého tuleňa:-)). Priemerný filmík a to doslova.(24.11.2006)

• ballerina

celkom fajn, rozpravocka pre deticky :-)))(28.7.2007)

Skvělej rodinnej film pro děti, i když mě samotnýho tam hodně štvalo to malý děcko... ale dětem to asi tolik jako mně vadit nebude.. :)(25.11.2012)

• Svadbos

Staromódny rodinný film, zameraný na deti, ale pobavia sa aj dospelí. Film je plný hudby 60-ych rokov. Bol natočený na motívy skutočnej udalosti. Nevymeškajte špičkové zábery Andreho z domáceho videa počas záverečných titulkov. Kačka žije na vrchu chladničky Whitneyových, kohút ich chodí každé raňajky navštevovať , žijú tu žaby, psy, ale keď otec prinesie domov mláďa tuleňa, až vtedy dostanú ich životy tvar a zmysel. Saga rodiny Whitneyovcov je vyrozprávaná práve v tomto filme, ako pravdivý príbeh. ďalší pravdivý príbeh by mohol byť o tom, ako mamka Whitneyová čistí chladničku od kačacích výkalov , ale to by asi nebolo také dojímavé, ako tento príbeh, v ktorom otec prinesie domov malého tuleňa, ktorý prišiel o matku. po nadájaní fľaškou dostane meno Andre a stane sa členom rodiny. NVo filme neide o to obľúbiť si miestne postavy, ako som si začínal myslieť, kým som neuvidel Billyho, ktorý nenávidí tulene. Billy (Keith Szarabajka) ako vodca väzenskej vzbury, je miestny rybár, ktorý viní tulene z toho, že mu trhajú siete. V jednom momente je tak vytočený, že naháňa Andreho s vidlami. billy taktiež veľa pije a robí roztržky v krčme. Andre sa zatiaľ ukáže byť skutočným tuleňom. Na začiatku filmu prechádza zdravotnou krízou a Whitneyovci nemôžu zistiť, čo mu je. Moja teória: ako divé zviera dostal Andre šok, keď zistil, že žije vo vani v podkroví. Keď sa Andre zotaví, rýchlo sa učí, takže čoskoro začne maľovať vodnými farbami, zfukovať sviečky na svojej narodeninovej torte, vydávať zvuky na ľudí, ktorí sa mu nepáčia, tancovať Peppermint Twist a zapínať televíziu (obľúbené programy: „Lassie“ a „Voyage To The Bottom Of The Sea“). Štruktúra takéhoto filmu natočeného „podľa skutočných udalostí“, vyžaduje veľmi častú krízu. Prosím nečítajte ďalej, ak si neprajete zistiť, že Andre zmizne v chladnom januári a všetci sa boja, že zmrzne. Tuleň je taktiež raz takmer zastrelený a temer samozrejme prepichnutý vidlami. Otec Whitney strávi hodiny vychovávaním tuleňa a ináč zranené rodinné zvieratká a pravdupovediac nie je veľmi dobrý majster prístavu. Raz pri potápaní narazí na starú mínu (ešte že na nej bolo napísané „T.N.T.“) a nebyť Andreovho varovania vyletí do vzduchu. S približujúcim sa koncom sa veci zhoršujú. Staršia dcéra Whitneyovcov za zaľúbi do Billyho syna, ktorý temne vysvetlí, že môžu vyriešiť všetky svoje problémy tým, že sa nadobro zbavia tuleňa. Mladí milenci odchádzajú s Andrem na more, sú však spozorovaní malým Tonim, ktorý myslí na najhoršie a prenasleduje ich v loďke rozmerov Andreovej vane. A samozrejme je tmavá a zapršaná noc a Pop Whitney s Billom urobia prímerie, aby vytvorili tím a zachránili Toniho. Niečo sa muselo urobiť aj s Andrem a tak film nachádza riešenie, ktoré je majstrovským dielom umu: posielajú ho na zimu do akvária a potom šup-šup domov do Maine na letnú sezónu. Filmy, ako je tento, sú pravdepodobne ideálne pre osoby vo veku a s osobnosťou podobnou Tonimu. Som si istý, že deti si Andreho obľúbia. Ale tento film nemá chytrosť snímku „Free Willy“ a séria kríz je taká nemilosrdná, že sa staneme obozretní voči neúnavným scenáristom, manipulujúcim pravdivý príbeh za každú cenu.(2.10.2011)