poster

Muž od Sněžné řeky

 • Austrálie

  Man from Snowy River, The

 • slovenský

  Muž od Snežnej rieky

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Western

Austrálie, 1982, 102 min

Režie:

George Miller

Scénář:

John Dixon

Kamera:

Keith Wagstaff

Hudba:

Bruce Rowland

Střih:

Adrian Carr
(další profese)
 • Disk
  ****

  Dějově značně předvídatelné, hudba a kamera, která skvěle zachytila australskou přírodu, stojí za pozornost. A Kirk Douglas si toho otce náramně užívá. 7/10(2.1.2010)

 • kajda.l
  ***

  Naivní příběh z drsné australské buše s charismatickým Douglasem, jeho šukézní dcerunkou, během jehož sledování jsem dostal obrovskou chuť na "klokaní" guláš:).(2.1.2010)

 • sportovec
  *****

  Na toto pozoruhodné dílo lze pohlížet dvojí optikou: jako na hraný film i i jako na western. Ne americký, ale australský. Australský jihovýchod s Alpami a řekou Murray, zřejmě na na australské poměry nezvykle vodnatou, nejvíce připomíná tamějším obyvatelům Evropu. Krajinou, způsobem života, klimatem. Ne náhodou tu jsou dvě největší města (Melbourne, Sydney) i hlavní město Canberra (z necelých 25 milionů Austrálie jich tu žije více než polovina). Látka filmu i herecké obsazení tyto skutečnosti potvrzují. Doba předautomobilová, jak lze vyčíst z nepřímých náznaků v díle, kořeněná porcí počínajícího soudného feminismu, je bohatá i na lidské charaktery. Povahy tesané buď z mramoru, nebo žuly. Dvojrole Kirka Douglase naznačuje skutečné možnosti vynikajících herců země za Atlantským oceánem. Výkony těch dalších to určitě nekazí. Spíš naopak. Romantickou krajinu doplňuje romantická nadsázka a westernová pohádka inspirovaná - zdá se - BÍLÝM TESÁKEM Jacka Londona. Drama citu a vášně, které z toho vyrůstá, selfmademanství, na kterém je to založeno, tomu všemu nahrávají. Výsledný pocit, že dobré filmy dokáží natáčet v zemi, která má stále jen o něco málo více obyvatel než naše země, se tím vším jen utvrzuje. Snad ještě jeden poznatek: člověk by neřekl, jak rychle dokáží filmové kopie stárnout. A klade si otázku, proč takové filmy marně hledáme na moderních nosičích. Tím spíše, jedná-li se o díla tak divácky vděčná, jakým MUŽ OD SNĚŽNÉ ŘEKY, strhující příběh jinošství a rychle vyzrávajícího a dospívajícího mužství, nesporně je.(2.2.2015)

 • WANDRWALL

  Tenhle film se dle čísel T2 investorům vyplatil.(15.7.2011)

 • Šandík
  ***

  Slušně natočené i zahrané, ale dost se to táhne a je to táááák romantické... Celkový dojem: 70%(11.3.2012)

 • - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)

 • - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)

 • - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace