Muž od Sněžné řeky

John Dixon

Keith Wagstaff

Bruce Rowland

Adrian Carr

Na toto pozoruhodné dílo lze pohlížet dvojí optikou: jako na hraný film i i jako na western. Ne americký, ale australský. Australský jihovýchod s Alpami a řekou Murray, zřejmě na na australské poměry nezvykle vodnatou, nejvíce připomíná tamějším obyvatelům Evropu. Krajinou, způsobem života, klimatem. Ne náhodou tu jsou dvě největší města (Melbourne, Sydney) i hlavní město Canberra (z necelých 25 milionů Austrálie jich tu žije více než polovina). Látka filmu i herecké obsazení tyto skutečnosti potvrzují. Doba předautomobilová, jak lze vyčíst z nepřímých náznaků v díle, kořeněná porcí počínajícího soudného feminismu, je bohatá i na lidské charaktery. Povahy tesané buď z mramoru, nebo žuly. Dvojrole Kirka Douglase naznačuje skutečné možnosti vynikajících herců země za Atlantským oceánem. Výkony těch dalších to určitě nekazí. Spíš naopak. Romantickou krajinu doplňuje romantická nadsázka a westernová pohádka inspirovaná - zdá se - BÍLÝM TESÁKEM Jacka Londona. Drama citu a vášně, které z toho vyrůstá, selfmademanství, na kterém je to založeno, tomu všemu nahrávají. Výsledný pocit, že dobré filmy dokáží natáčet v zemi, která má stále jen o něco málo více obyvatel než naše země, se tím vším jen utvrzuje. Snad ještě jeden poznatek: člověk by neřekl, jak rychle dokáží filmové kopie stárnout. A klade si otázku, proč takové filmy marně hledáme na moderních nosičích. Tím spíše, jedná-li se o díla tak divácky vděčná, jakým MUŽ OD SNĚŽNÉ ŘEKY, strhující příběh jinošství a rychle vyzrávajícího a dospívajícího mužství, nesporně je.(2.2.2015)

ANO, jak píše uživ. senor, tohle rozhodně není pravý divoký západ, natož klasický western, ale kombinace jeho hodně zidealizované a zromantizované představy šmrncnuté řádně červenou knihovnou. Je to spíše taková australská romance zasazená do " tvrdého " honáckého prostředí. Nicméně musím přiznat, že k tomuto snímku se u mě váže nostalgie z klukovských let. Nádherné scenérie australské divočiny, krásná Sigrid Thornton ( narozdíl od uživ. sud, já byl naprosto spokojen :o) ) a dvojroli zatvrzelého rančera Harrisona a jeho bratra zlatokopa Diggera Spura si notně užívající, nestárnoucí Kirk Douglas. Nevím, možná na mě zapůsobila i ta doznívající horečka ( co mám ), snad je to tím, že jsou vánoce, ale já dám za slabší 4*. Spíše to bude ale tou kombinací nádherné přírody a koňských očí. Že bych byl nakonec romantik :o)? NÉ, spíše to bude opravdu tou horečkou a vánocemi :o) p.s. ale přiznávám, dá se k tomu přistoupit i tak, jak to udělal uživ. kajda.l Ne nadarmo se totiž říká, že láska prochází žaludkem :o)(26.12.2010)

"Přijel jste pozdě, všichni už odjeli !!" - "Hrozně jsem chtěl jet taky, ale někdo se musí postarat o ženské !!" ;)(16.1.2014)

Solidní dobrodružná film s jasně daným dobrem a zlem, jednoduchým příběhem, krásnými exteriéry, příjemnou hudbou a poměrně svižně ubíhajícím tempem.(21.4.2013)

Ne western, ani southern, ale jen cituplný romantický film z prostředí australského venkowa poblíž Snowy river :) Muž od Sněžné řeky je tak nejvíce filmem pro ženy, především pro milovnice zkrocených koní a nezkrocených horalů. Mně ale už bohužel od půlky začala vadit poněkud stereotypní limonáda, ve kterou se změnil nadějný drsný začátek filmu. A tak mne zaujal jen legendární Kirk Douglas ve své dvojroli rančera a jeho bratra. Trailer: http://www.reelzchannel.com/trailer-clips/43525/the-man-from-snowy-river-trailer/(16.3.2011)

• - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)

• - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)