Muž od Sněžné řeky

John Dixon

Keith Wagstaff

Bruce Rowland

Adrian Carr

Film, kterej mám rád už od dětství. Drsná země, koně, mladík, který se stává mužem a pohledná rančerova dcera, která mu dá své srdce. Romantika jak dělo.(20.3.2013)

Na toto pozoruhodné dílo lze pohlížet dvojí optikou: jako na hraný film i i jako na western. Ne americký, ale australský. Australský jihovýchod s Alpami a řekou Murray, zřejmě na na australské poměry nezvykle vodnatou, nejvíce připomíná tamějším obyvatelům Evropu. Krajinou, způsobem života, klimatem. Ne náhodou tu jsou dvě největší města (Melbourne, Sydney) i hlavní město Canberra (z necelých 25 milionů Austrálie jich tu žije více než polovina). Látka filmu i herecké obsazení tyto skutečnosti potvrzují. Doba předautomobilová, jak lze vyčíst z nepřímých náznaků v díle, kořeněná porcí počínajícího soudného feminismu, je bohatá i na lidské charaktery. Povahy tesané buď z mramoru, nebo žuly. Dvojrole Kirka Douglase naznačuje skutečné možnosti vynikajících herců země za Atlantským oceánem. Výkony těch dalších to určitě nekazí. Spíš naopak. Romantickou krajinu doplňuje romantická nadsázka a westernová pohádka inspirovaná - zdá se - BÍLÝM TESÁKEM Jacka Londona. Drama citu a vášně, které z toho vyrůstá, selfmademanství, na kterém je to založeno, tomu všemu nahrávají. Výsledný pocit, že dobré filmy dokáží natáčet v zemi, která má stále jen o něco málo více obyvatel než naše země, se tím vším jen utvrzuje. Snad ještě jeden poznatek: člověk by neřekl, jak rychle dokáží filmové kopie stárnout. A klade si otázku, proč takové filmy marně hledáme na moderních nosičích. Tím spíše, jedná-li se o díla tak divácky vděčná, jakým MUŽ OD SNĚŽNÉ ŘEKY, strhující příběh jinošství a rychle vyzrávajícího a dospívajícího mužství, nesporně je.(2.2.2015)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $20,659,423Tržby Celosvetovo $35,700,000(16.11.2009)

Dobrodružně romantický western těžící z rozlehlých australských plání, koňských záběrů a podmanivé hudby. Trochu zamrzí neuzavřenost příběhu a postupně uvadající tempo. 7/10(2.1.2010)

Pamatuju si, že ani jako kluk jsem kdysi z kina neodcházel nijak zvlášť nadšený. A při repríze po letech to dopadlo stejně. Příjemná, ale ve všech ohledech průměrná romantika vystavěná z tradičních a notně ošoupaných žánrových prefabrikátů. Nedokáže zaujmout, nedokáže přitáhnout a nemá čím by se udržela v paměti. Když už divočina, zvířata a syrové pojetí, mnohem raději bych si zopakoval kanadský film Volný jako vítr.(1.9.2013)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)

• - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)

• - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)