Kluci

Pojkarna

Chlapci

Girls Lost

Švédsko, 2015, 106 min

Fascinujúci príbeh, ktorý možno pochopiť buď ako neskutočne citlivý pohľad na ľudskú sexualitu, alebo naopak ako genderovú propagandu. Až dodnes som otázky genderu považoval za podružné, resp. neveril som, že niekto môže mať kvôli svojmu pohlaviu naozaj neprekonateľné psychické problémy. Teraz už verím.(11.1.2017)

Kromě ideálního hereckého obsazení, které pomohlo k bezproblémové fyzické transformaci z holek na kluky, vyzdvihnu také hypnotickou hudbu k zvýšení filmové nálady. Byla cítit i snaha o elegantní vizuální stránku. Celkově měli autoři zřejmě velké ambice, já bych charakterizoval pokorněji: film co stojí za pozornost.(21.1.2017)

Mám radši filmy, které dávají návod, jak něco dělat, ne co nedělat. I tak jde ale o skvělý počin. Škoda, že tomu chybí konec.(7.11.2016)

"Jseš si jistej?" Mutující Čestmír - z holky kluk a zpět. Nám přízemním zbývá - jen mu závidět... Nějaké dětičky a kouzelné kytičky tu už sice jednou byly, ale tohle teda opravdu nedělaly. Krásná pohádka s ošklivým koncem, jejíž příběh je jen dalším případem sladkého opojení i hořkého vystřízlivění, v jehož závěru čeká na hlavní postavu jenom obrovská tíha pocitu nesnesitelné beznaděje. Film vznikl podle románu pro mládež, který napsala švédská autorka Jessica Schiefauer již během roku 2010. Knižní předlohu pak o tři roky později zdramatizovala Ninna Tersman za Městské divadlo Uppsala. Ačkoliv nikdy nikomu nevnucuji filmy, které jsem viděl, tento snímek bych si dovolil doporučit všem učitelkám tělocviku.(7.11.2016)

Nezkušenost režisérky je z toho sice znát, ale za nápad si zaslouží bod navíc.(19.1.2017)