Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Kolikrát jsem hrál stejnojmennou hru? Snad stokrát (ovšem nikdy jsem ji nebyl schopen dohrát). Kolikrát jsem dočet tu velkou obrázkovou knížku? Taky hodněkrát. A co teprve složil ty supr malinký puzzlíky s Pumbou, Timonem a Simbou? A to mi tak dlouho trvalo, než jsem zkouknul tenhle nejlepší animáč od Disneyho? Všechny ty charaktery od Scary po Rafikiho, super. Jediné, co mi přišlo trochu nepatřičné, byly písničky Eltona Johna, i přesto, že samotná hudba Hanse Zimmera je (nikdy jsem nečekal, že to řeknu) fantastická, a to možná i proto, že jsem k ní přilnul už od děství ze hry ( vysvětlí mi nějaký znalec, jak je možné, že hudbu do filmu dělal Hans Zimmer s Eltonem Johnem a ve hře (dle IMDb) úplně jiní 4 skladatelé (včetně mého oblíbence Franka Klepackiho) a přesto tam jsou hudební témata takřka stejná?). Každopádně tenhle animáč mám fakt rád a prolejzá ke mně ze všech stran! :-)(26.6.2007)

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. ***(27.1.2009)

rozpočet : $45 million tržby celosvetovo : $783,841,776(20.12.2006)

Klasika, která zcela minula období, kdy se mohla stát nostalgickou vzpomínkou, takže k ní můžu přistupovat poněkud střízlivěji a se špetkou zdravého odporu, kterou si tenhle pateticky přemoralizovaný remake Bambiho zaslouží. Aladdinovi - Disneyho králi let 90tých, není tenhleten lví ani v patách.(30.8.2007)

Keď som to prvý krát videl bol som ešte decko a Lion King bol pre mňa neskutočne fajn animák.A teraz keď sa na to po rokoch pozriem, tak zistím, že to skoro nič nestratilo.Dokonalý strih, humor, animácia, nápady, dialógy, akcie a slovenský dabing :-) , to všetko je zabalené do skvelej hudby a pôsobí to skvelo aj naďalej. Obľúbený soundtrack : This Land. 90% - 5*(1.11.2010)

• - Jeden z brouků, které vytáhne Timon z díry ve dřevě během "Hakuna Matata", má Mickey Mouseovy uši. (HappySmile)

• - Disneyho animátorskému oddělení trvalo asi 3 roky zanimovat zběsilý útěk stáda pakoňů. (HappySmile)

• - V červnu 2008 byl film zvolen Americkým filmovým institutem na 4. místo v seznamu 10 nejlepších filmů v kategorii animované filmy. (HappySmile)