• anderson

STV 2 = 24.2.1993, v pôvodnom znení s titulkami (30.3.2012)(30.3.2012)

It's a bore! Not at all! Zbožňuji tento film. Zcela upřímně a zcela bez zábran. Ještě před jeho zakoupením jsem znala ústřední píseň Gigi nazpívanou úžasně Bingem Crosbym (ve filmu se objevuje v podání Louise Jourdana) zpaměti, profil filmu na ČSFD jsem si ale nezobrazovala, abych se při jeho sledování nenechávala příliš ovlivnit názory jiných. Gigi jsem si tak na místní databázi vyhledala až po zhlédnutí a nestačím se divit. Jen 71%? Bez přehánění jsem čekala klidně 80% i to, že nebudu první člověk píšící oslavný pětihvězdičkový komentář. Ale osud zjevně chtěl, abych byla první, kdo tu tento americký muzikál vychválí do nebes a já si tuto příležitost nenechám ujít. Ano, můžete si povzneseně stěžovat, že je to vlastně příliš ploché, ale který romantický film přímočarý není? Gigi není v základní lince o nic nápaditější než desítky jiných příběhů, obsahuje ale ten pověstný stupínek k nezapomenutelnosti v jeho obalení do zajímavých písní, vtipných dialogů a netradičních postav, především bezchybné a neopakovatelné postavě věčně nespokojeného Gastona, který právě kandiduje na mého nejoblíbenějšího romantického hrdinu vůbec. Jeho písně zaměřující se místo stokrát slyšených variací na spojení "Miluji tě," případně "Jsi úžasná" na to, jaká je vše nuda a jak jeho přítelkyně rozhodně nemyslí na něj, jsou dokonalé. Ano, dokonalé. Už dlouho jsem se u filmu takhle nebavila a snad ještě nikdy mi nepřišlo, že by měly filmové duety lepší využití než právě v Gigi. Tento film chci vidět ještě několikrát znovu! "I was refused, rejected, rebuffed and repudiated!"(18.10.2010)

50-te a 60-te roky boli zlatou érou muzikálov, hlavne na Oscaroch bol vtedy tento žáner megaúspešný. S odstupom polstoročia však väčšina z týchto slávnych filmov stratila svoje kúzlo a aj keď mám muzikály rád, príliš ma nechytajú, či už dejom alebo hudobným spracovaním. Bližšie sú mi tie novšie (Moulin Rouge, Chicago, Dreamgirls), ktoré sú o kúsoček menej naivné. Tento 9-násobný oscarový víťaz žiaľ nefunguje ani ako romantický film, keďže v ňom nie je jediná scéna, kedy by to medzi ústrednou dvojicou mohlo zaiskriť a ani ako muzikál, keď ma nedokázala zaujať ani jediná pieseň. Možno mala dostať viac priestoru Leslie Caron než Chevalier s Jourdanom, lebo ich spev mi vôbec nesedel.(18.12.2015)

• Hejtmy

{332/1001} Nuda, navíc to vyumělkované rádoby buržoazní prostředí mě těžce sralo. Písničky, pokud se o těch zfušovaných výstupech dá vůbec jako o písničkách mluvit, taky nestály za nic, o postavách radši nemluvím, jsou všechny krajně nesympatické. A vzhledem k tomu, že Gigi ani nevystoupila na posvátný pahorek Žiži, nemám vůbec žádný důvod film chválit. 25 %(22.11.2013)

Gigi je příběh o změně dívky v ženu. Maurice Chevalier k tomu zazpívá píseň "Dík, bož dík, za ta malá děvčátka , co rostou do krásy" a prochází se po slavném pařížském parku Elysejských polích. Gigi je příběh, ve kterém můžeme sledovat, jak je dívka vychovávána v kurtizánu. Jako při každá výchově i při této se to dítě docela obyčejně nudí. Gigi je příběh s dnes již neviditelným lehce moralistickým a erotickým nádechem. Gigi je Minelliho poctou Paříži, stejně jako mnohem slavnější Američan v Paříži. Gigi patří mezi mé nejoblíbenější filmy v rámci Minelliho tvorby, už jenom pro tu scénu u kašny, která vypadá jako reminiscence Američana v Paříži. Svým nasvícením a atmosférou je téměř totožná z jednou z částí oné legendární čtvrdhodinové taneční sekvence v jeho závěru. Zatímco v Američinovi je však už tahle scéna překomobinovaná (Tímhle směrem již dále vývoj nemohl jít), zde si divák užije mnohem více melancholické atmosféry, kterou chtěl Minelli zřejmě dosáhnout. Gigi je na muzikál film s nezvykle intimních příběhem jen několika málo postav. Gigi ani není vlastně pravý muzikál a pro to má na muzikál právě třeba ve srovnání s Američanem v Paříži nezvykle zajimavý a propracovaný děj, což je dáno tím, že vychází z ve své době poměrně slavné literární předlohy.(11.4.2004)

• - Jedná se o poslední muzikál, který byl napsán speciálně pro filmové plátno, pomineme-li proud barevných „presleyovek“ v 60. letech. (Pavlínka9)

• - Hlavní role byla původně nabídnuta Audrey Hepburn, ta ji však odmítla kvůli snímku Funny Face (1957). (Kamiiik)

• - Film byl primární inspirací k desce Loud City Song z roku 2013 americké hudebnice Julia Holter. (Ersian)