Papež František: Modlete se za mě

• Španělsko Francisco - El Padre Jorge (více)

Snímek je nejucelenějším filmovým portrétem argentinského kněze jménem Jorge Bergoglio, který se v roce 2013 stal papežem Františkem I., 266. hlavou římsko-katolické církve a zároveň prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu. Františkovi je připisována snaha vytvořit tzv. "Františkův efekt" – podněcuje obnovený zájem o církev svými pokrokovými názory, skromností, starostí o chudé i závazkem rozvinout mezináboženský dialog, o jeho využívání sociálních médií nemluvě. Film mapuje život papeže, je o jeho dětství v Buenos Aires, kde svým rozhodnutím stát se knězem sice potěšil italskou babičku, ale matku dohnal k slzám. Následně se zaměřuje na jeho první léta v kněžském úřadu, pochybnosti o jeho práci během argentinské diktatury v sedmdesátých letech minulého století, jmenování biskupem v Buenos Aires, poté kardinálem a nakonec i jeho zvolení papežem. (HBO Europe)

fafejt001

Nějak extra to životopisné zase nebylo .Ty skoky v ději , sice ne nějak chaotické , ale nemělo takovou posloupnost v ději . Určitě papež František je velmi zajímavá osobnost , ale jestli se na ni hodil Grandinetti , o tom se dá polemizovat . MNĚ teda něčím vadil . Takový bez osobního kouzla , často strohý , chladný , nějaký divný . Ten smysl pro humor co v něm bylo , to trooošku vyvážilo . I to konkláve bez špetku napětí , tajemnosti , emocí . Dalo by se říci , celkově slabší průměr . ()

Arsenal83

Asi najhorší film o pápežovi. Nie formou, spracovaním, to obstojí pri snímkoch podobného druhu. Ale obsah. Obsah jasne naznačujúci, aký zlý bol ten konzervatívny Ratzinger a že liberál Franta ľudomil všetkého druhu to mal ťažké, ale nakoniec jeho klika medzi ctihodnými kardinálmi vyhrala a vraj sa i miništranti potešili. Z jeho života sme sa veľa nedozvedeli, ale troška glorifikácie bolo a keď ho dnešný mainstream tak chváli, je treba mať sa na pozore. Lebo to "Modlite sa za mňa" je ozaj trefné. Čo už len ostáva pápežovi, ktorý sa rozhodne požehnávať najprv rozvedeným, po novom už aj homosexuálnym párom a hovorí, že viera sa vyvíja? Nuž, pápežovi, ktorý tvrdí, že sa vyvíja desatoro, dogmy, Biblia či dokonca Boh, naozaj ostáva len prosiť o modlitby. ()

Anderton

Našťastie sa nestalo, aby film skĺzol k lacnému pátosu a glorifikácii, dokonca sa ani nesnažil byť k Jorgemu nápomocný v tom smere, že by sme sa smiali nad nejakou jeho roztomilosťou, ktorá by nám mala prvoplánovo ukázať, že aj on je predsa iba človek. Takže dve prvotné obavy sa nevyplnili. Tematicky vhodne povedané, chvalabohu. Nejaké tie scény so životnými múdrosťami tu sú, ale napríklad pri žene, ľutujúcu svoj potrat, máte plné právo s budúcim pápežom a jeho reakciou nesúhlasiť. Feijóo vám neplieska vyjadrené názory o hlavu, ako raz dané pravdy. Film je ale trochu zmätočný, skáče sa stále v čase, na druhú stranu tak ale nie je jednotvárny. Chýba mu však tým, že zachytáva hrdinu vo veľkých časových odstupoch, možno hlbší ponor do všetkého, o čom rozpráva. Rád by som sa viac dozvedel o zákulisí, ktoré je tu veľmi zaujímavo naznačené, ale ďalej neriešené iba zbežne. Samozrejme chápem, že toto je film o niečom inom, ako politike Vvatikánu. ()

blondboss

Príbeh novodobého pápeža, ktorý svojim nekonvenčným prístupom a spôsobom vyjadrovania vniesol do katolíckej cirkvi nový dynamický prúd. Tvorcovia sa tu zamerali na jeho myšlienky a práve na tento prístup, ale už menej priblížili jeho súkromný život, čo z toho tvorí taký trošku viac priemerný životopisný príbeh, aký by z toho mohol byť. Čakal som trošku viac. 50 % ()

Flego

Na počiatku bola nekresťanská túžba natočiť film. Výsledok je taký, že sledujeme plytko natočený príbeh pápeža Františka plný skratiek a zrýchlených presunov. Tvorca vypichol zásadné momenty z jeho života a bez nejakej filmárskej schopnosti ich posunul divákovi. Tak film stratil akýkoľvek dramatický oblúk a pri troche snahy sa mohol stať dokumentárnym filmom. Takto zostal kdesi uprostred... ()

• Film sa natáčal v Taliansku, Španielsku a Argentíne. Obdobie natáčania trvalo od 28. januára do 31. marca 2015. (Arsenal83)
  • Film je údajne inšpirovaný knihou novinárky Elizabetty Piqué ("František, život a revolúcia"), pričom využíva fiktívnu postavu – španielsku novinárku (Silvia Abascal). (Arsenal83)