Třetí princ

Tretí princ

Third Prince, The

Pohádka

Československo, 1982, 84 min

Pohádka, která má jádro v pověsti o Dívčím kameni z hradu Lichnice. Já se u toho jako malá vždycky tak bála. To jak tam ve skalách tepe srdce a ty meče vrostlé do kamene. Malá provazochodkyně a nečekaně objevený míč. A obraz zlé princezny na půdě. Je to vlastně pohádka o recyklaci a důsledném využívání zdrojů - z rybího masa zabřezne fena, z vody kobyla, královna taky otěhotní, z kostí vyrostou meče. Aby se člověk o Vánocích začal bát.(2.10.2010)

Jedna z tech puvodnich nejelpsich a nejkvalitnejsich. Adspasske skaly tomu dodavaji nadheru a lesk. Pribeh je velice dobry, herecke dvojrole se vydarily a ja tleskam nadsenim. Krasna pohadka. Neotrela a trochu jina, tim padem i originalni. Nikdy neomrzi ..(23.10.2012)

Tolik Trávníčků najednou je na mě moc:-))(15.12.2003)

Celkem temná, ale originální pohádka, o které říká máma, že je depresivní. Celý příběh si vystačí s minimem herců (zvlášť hlavní postavy stíhají hrát dvakrát) a tato prázdnota je asi největší kámen úrazu.(2.12.2008)

Moskalyk a pohádka. Proč ne, bylo by to terno, jenže se mu to jaksi vymklo z rukou. Spojení Trávníčka se Šafránkovou už nepůsobí ani zdaleka tak svěže jako u klasiky o jednu dekádu starší. Můžeme si tak postesknout nad prapodivně depresivně-afektovaným scénářem nebo mdlou režií. Jako by tahle pohádka předznamenala dekádu další a její trend filmů pro děti.(3.3.2006)

• - Ve scéně, kdy si princové prohlíží obrazy princezen v sále, je pod jedním ze závojů vidět zakrytý obraz Infantky Margarity od Diega Velázqueze. (Braddy)

• - Herec Pavel Trávníček se svěřil, že natáčení v exteriérech i interiérech bylo poměrně náročné. Například musel v lehkém kostýmu natáčet při mínus 20 stupních Clesia na Šumavě, nebo naopak ve filmových ateliérech, kde pro změnu bylo hrozné horko. (Lynette)

• - Když Jaromír poprvé uvidí princeznu ve skalách, začne ji pronásledovat na koni. V jednom záběru je vidět, jak mu spadnul plášť, v dalším ho má zpátky. Nakonec, když se dostane před hrad princezny, je opět bez pláště. (Terva)