Kořist

• USA Crawl (více)

Nadějná plavkyně Haley Kellerová (Kaya Scodelario) není sebevrah. Do uzavřené zóny na Floridě, která se připravuje na jeden z největších hurikánů za posledních pár desítek let, se vypravila jen kvůli tátovi (Barry Pepper). Ten se snažil na poslední chvíli zabezpečit svůj dům, ale už měl být z oblasti dávno evakuovaný, přesto se neozývá. Haley ho najde v už částečně zaplaveném sklepě, v bezvědomí a těžce zraněného. Než ho stačí odtáhnout do relativního bezpečí, připomenou se nezvaní hosté, kteří jejímu otci to zranění způsobili. Stoupající hladina vody totiž výrazně rozšířila loviště zdejších aligátorů, kteří jsou poměrně hladoví a zvědaví. Situace je vážná a poměrně beznadějná. Hurikán udeřil naplno, sklep se plní vodou a Haley je jasné, že bude záhy čelit volbě, zda se utopit nebo nechat sežrat při pokusu o záchranu. (CinemArt)

verbal

Jaxe krotí krokodýli aneb Aligátornádo z divokých snů Maxipsa Fíka. Porno se zvířátky už tu dlouho nebylo a Ája zmákla se čtyřmi herci (včetně krokoušů) docela kulantní, jednoduchou a přímočarou žánrovou možná i dvojhubku s nesežratelným rodinným tandemem, natolik hezky natočenou, zábavnou a vinně potěšující, že ji bez zardění odpustím všechny ty díry v sýru a lapsy, rozzuřenou turboplavkyni, co je schopna s PMS dohnat a pokousat aligátora v jeho přirozeném prostředí, a dokonce i terminálními traumaty, šokem a akutní hemoragií pohrdajícího kůl dedyho Beryho Pepře, který si s otevřenou zlomeninou bérce a in ulna ukousnutou hnátou v pohodě střihne hoďku intenzivního crossfitu a ještě při tom pěstí nenažrané plazy. ()

Yoshitsune

Aja zase u hororu, takže lze v pohodě přehlédnout, že zde chybí propracované postavy a i to, že zde neni žádné zapamatovatelné úmrtí, tak jako u jeho předchozích filmů. Ale Aja je zase u hororu, co jako víc chtít ? Je to jednorázová akční podívaná, kde dcera a její tatík dostávají od aligátorů, solidní čočku. A je fajn, že si tvůrci tady dali práci s tím, aby ukázali, že aligátoři sou potomci dinosaurů a tak milí aligátoři zde předvedou svoje schopnosti lovení a dokonalé zabijácké instinkty. A k mému překvapení i ten pes přežije. Aja je zase u hororu, ale příště ať je to za plný počet. ()

George Stobbart

Trvalo mu to síce takmer 10 rokov, ale konečne Aja natočil zase dobrý film. Pre mňa dokonca natoľko dobrý, až sa „obávam“, že tento rok lepší horor neuvidím... Nevadí, ja v hororoch nepotrebujem monumentálne myšlienkové presahy, sociálno-politické podtexty či meditáciu nad záhrobným životom. Pokojne mi stačí aj priamočiary, minimalistický survival horror / animal attack, pokiaľ mi sadne. A tento mi kurva že sadol, už sa teším na repete. ()

filmfanouch

Hned na začátek bychom si měli ujasnit, že by nikdo neměl mít od Kořisti nějak velká očekávání.... Produkuje sice Sam Raimi (Spider-Man 1-3) režíruje ovšem Alexandra Aja, jehož Rohy jsem výrazně protrpěl a zatím jsem se ke zbytku jeho tvorby (čítající Hory mají oči nebo Piraňa 3D) nedostal a nedá se ani říct, že by mě k tomu Kořisti donutili. Kořist je prostě horrové béčko, které nemá nic vysoké ambice, do encyklopedie žánru se nezapíše a pravděpodobně za ní do pár týdnů všichni zapomeneme, pořád se nicméně musí uznat, že je to fajn béčko. Kostra filmu je jednoduchá: Většina času strávená v jednom domě, který se aktuálně nachází v zatopeném městečku na Floridě a navíc tu utekli aligátoři z aligátoří farmy. Ve sklepě toho dome uvízne muž, jeho dcera pro něj jede a skončí tak společně s otcem v baráku kudy se snadno dostanou aligátoři a i když se dcera a otec z baráku dostanou, pořád jsou aligátoři po celém městě. Musí se uznat fakt, že má Kořist sice jen dvě hlavní lidské postavy ale ty jsou obsazeny hodně dobře. Hlavní hrdinku hraje Kaya Scodelario a v rámci charakterové šablony ,, silná ženská postava, která se dostane do děsivé lokality plné děsivých překážek´´ funguje hodně dobře. Umí uhrát emoční scény, nedělá jí problém působit v akční kondici a především nepůsobí hloupě a ve všem si poradí. Její otec, kterého hraje Barry Pepper je jinak typově také obsazený hodně slušně, akorát se větší důraz klade právě na Kayu Scodelario a otec je většinu času ten zraněný, který toho tolik nesvede a dokáže svojí dceru jen pozbuzovat. I tak je to ale slušně odehrané. Scodelario ani Pepper se do encyklopedie horrových hereckých výkonů nezapíšou, pořád je to ale slušné. A především se scénář nebojí aby jim občas šlo opravdu o krk..... Scénář je bohužel příliš jednoduchý a i přes celkem originální zápletku vlastně neutáhne nějaký delší čas. Film tak sice trvá jenom 87 minut a díky tomu uteče jako voda, pořád se ale zdá, že mohlo jít o solidní kraťas na 20-30 minut, než ho někdo roztáhl na delší film. Poněkud chytře jsou alespoň do scénáře zasazeny vedlejší postavy, které fungují jako důkaz toho, že tyhle aligátory nerado podceňovat a může jít fakt o krk. Těch smrtí ve finále není tolik, každá je ale zajímavě vymyšlená, přesně tak brutální jak se na aligátory sluší a film si v tomhle ohledu nebere servítky. Oni aligátoři jsou navíc pomocí vizuálních efektů vyrobeni hodně slušně a působí jako opravdoví, což je vzhledem k nízkému rozpočtu hodně milé překvapení. Vždycky se objeví nějaká nová překážka. Vypadá to, že je konec, že jsou obě hlavní postavy konečně v pořádku a ve finále přece jen nejsou. Tohle přidávání komplikací sice může působit líně a jasně ukázat, že se prostě někdo snaží zápletku ještě více roztáhnout, nepůsobí to ale zbytečně a naopak to do zápletky přidává některé zajímavé dějové vývojové odbočky. Pořád je to ale béčko, které nemá nějak vyšší ambice, vlastně začne být po polovině hrozně průhledné a pořád by to jako 30-minutový kraťas asi fungovalo lépe. Ale na film ,který se většinu času odehrává v jednom sklepě a jeho hlavní hvězdou jsou digitální aligátoři se jedná o slušnou záležitost, která je v ohledech brutality, promyšlenosti různých překážek a jumpscarů hodně slušná. Vlastně to ani nešlo udělat o moc lépe, takže vlastně dobrý. Nedokážu si představit, že bych aktuálně chtěl vidět Kořist 2 i když by ji Aja dle svých slov natočil rád, když jí ale natočí stejní tvůrci, vymyslí nějaké nové prvky a bude to znova minimálně oukey, nebudu mít problém. A pokud Kořist ještě někdy uvidím, tak ho taky mít nebudu..... () (méně) (více)

Matty

Na americký film natočený v Srbsku a odehrávající se ze dvou třetin ve sklepě jednoho starého baráku, jde o nadstandardně uspokojivou žánrovku. Přes béčkový námět film nadto nevypadá lacině a nabízí velmi solidní CGI se zvířátky, která nepůsobí digitálně. Aja počínaje úvodními titulky nepromarní jedinou minutu a neustále dávkuje informace o postavách a vztazích mezi nimi, které později přijdou vhod (stejně ekonomicky jsou zužitkovány skoro všechny postavy a objekty, na něž protagonistka během svižné expozice narazí). Hrdinové tak nepředstavují jen chodící fláky masa pro aligátory. Rozumíme jejich motivacím, fandíme jim a chápeme, kde v sobě berou sílu vzdor všem šrámům zatnout zuby a postavit se nebezpečí. Překonávání rodinného traumatu je s eko-hororovou zápletkou umně provázané i díky skutečnosti, že dům, kde se většina děje odehrává, zpřítomňuje hrdinčino dětství, potažmo otcovo selhání. Jeho zaplavování vodou (díky které Halley může předvést, co jí jde nejlíp) a postupná likvidace tak představuje nevyhnutelnou součást „rodinné terapie“. Pravda, během delších dialogů vyprávění padá řetěz, postavy jsou až příliš šablonovité a vzhledem k R-kovému ratingu bych čekal víc scén, v nichž aligátoři trhají lidi na kusy, ale když už zábavnou a nenáročnou formou připomínat, že pokud chceme přežít, měli bychom respektovat hlavně přírodu, pak klidně takhle. 65% ()

• Tento film byl inspirován skutečným aligátorem z Hurricane Florence. (ČSFD)
  • Priezvisko hlavnej protagonistky Keller znamená v nemčine "pivnica", čo je aj miesto, kde sa odohráva väčšina deju. (Astonko)
  • Vo filme je veľmi často vidieť hlavnú postavu plávať rýchlejšie ako aligátor, čo je nemožné. (Zeker)

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019