The Boy

(neoficiální název)

Chlapec

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

// Distribútor: STX Entertainment // Počet premietajúcich kín v USA: 2,671 // Otvárací Víkend v USA: $10,778,392 //(17.6.2016)

• BoPo

Annabelle našla brášku? Drtivú väčšinu času sa The Boy tak aspoň tvári, ale...SPOILER...od určitého dejového zlomu sa prehupne skôr do subžánru, ktorý predstavuje najmä Texaský masakr motorovou pilou. Béčkové prostredie a základná zápletka. Céčkoví herci a rozuzlenie. Úroveň sa teda počas sledovania pohybuje niekde na rozmedzí 2*-3*, ale pri nástupe záverečných titulkov sa celkom dosť pevne uhniezdi na tom nižšom kvalitatívnom poschodí.(16.7.2016)

Komornější horůrek, který napíná diváka a snaží se ho milně svést na spirituální cestu, aby v závěru víc šokoval. Závěr bohužel originální nebyl, protože jsem to viděl třeba u novozélandského Housebound. To ale nevadí, přeci jen z té panenky šel chvílema strach. :-)(31.7.2016)

• lamps

Modernistická směs hororové gotiky, duchařských klišé a tuctů žánrových odkazů, která určitě neurazí a formálně se celkem bez problémů drží ve vyšší řemeslné lize (jakkoli samotný dům vypadá spíše jako útulný pohádkový palác než strašidelné sídlo s koncovkou -ville ve svém názvu), ale co do úrovně prožitku, obsahové manipulace s divákem či atmosférické gradace je film slabý a nevýrazný. První hodinu jsme sice svědky sympatické snahy o pár neotřelých lekaček a originální příběh, který slibuje velké vypointování, strach z očekávaného se ale tvůrcům nedaří stupňovat a ona pointa, která udeří jako blesk z čistého nebe, degraduje (v očích někoho jiného ale třeba posouvá) scénář do sfér ukázkové béčkovosti a vícežánrového patlalství. Nebudu spoilerovat, ale taková charakterní proměna celé výpravy, přestože obecně nejsem odpůrcem takového postupu, sem příliš nezapadá a působí jako pěst na oko. Nejpozitivnějším prvkem tak v mých očích zůstává přítomnost fajnové šťabajzny Lauren Cohan, které to k smrti vyděšené sluší snad stejně jako po horké sprše v přiléhavém ručníku...(25.2.2016)

Rating PG-13 beze zbytku naplněn a The Boy je "horor" vhodný i na nedělní odpoledne nebo na postrašení ještě neochmýřených adolescentů. Přitom hororové ingredience vynikající: rozlehlé panské sídlo, strašidelná panenka, osamocená dívčina. Bell mohl upéct excelentní a chutný žánrový dortík, místo něj však splácal jen obyčejnou bábovku, která se mu navíc i docela propadla. Velmi záhy je sice odtajněno, kdo že se tu bude starat o pozdvižení, jenže celé to strašení nenabírá žádných grádů. Porculánový hošík, z kterého tu a tam spadne deka nebo sedí trochu jinak, mnoho strachu nenažene. Postupně se sice trochu osměluje a dojde i na nějaké to jemné duchařské bubu, ale většinou jen zírá. Tupě. Vzhledem k přístupnosti pak ani překvapivý závěr nemohl vykročit směrem ke krví zalité tečce, která by tuhle krotkou a ušmudlanou fádnost trochu nablýskala. Dvě hvězdy a jedna navíc za sympatickou Lauren Cohan, ač neukázala nic z toho, na čem by nejen verbalovy zraky rády spočinuly.(9.1.2017)

• - Přestože se film má odehrávat v Anglii, byl natáčen pouze v Kanadě. A to ve městě Victoria ve vile Craigdarroch Castle, která posloužila jako dům Heelshireových. (hansel97)

• - Do role Grety Evans byla zprvu obsazena herečka Jane Levy, později však tvůrci svěřili roli Lauren Cohan. (hansel97)

• - Spoiler: Ve filmu zemřou tři lidé. (fiLLthe3DD)