K2 a neviditelní pěšáci

(festivalový název)
  • Česko K2 and the Invisible Footmen (festivalový název) (více)
USA, 2015, 54 min

Režie:

Iara Lee

Ve snímku K2 A NEVIDITELNÍ PĚŠÁCI filmařka Iara Leeová se svým týmem líčí život domorodých nosičů v pákistánském regionu Gilgit-Baltistán. Tito hrdinové umožňují horolezcům zdolat druhou nejvyšší horu světa K2. Snímek na pozadí úchvatné scenérie zobrazuje odvahu a každodenní oběti těchto nosičů, kteří zůstávají bez povšimnutí. Přináší také neotřelý pohled na Pákistán, zemi představovanou v zahraničních médiích obvykle jako oblast konfliktů a sektářského násilí. (Ekofilm)

POMO

Agitka za pakistánských nosičov, ktorí to majú ťažšie než tí himalájskí, pričom sú (údajne) 10x horšie platený. Film obsahuje aj niekoľko strhujúcich záberov z výstupu na K2, okolo ktorej sa točí, ale z 95% stopáže sa drží na zemi a sleduje nosičov. A na jednu vtipnú dvojsekundu zaberie aj našu Lucku Výbornú. V závere mi vo filme trochu zavadila hláška, ktorá obhajuje Pakistán a navádza k jeho návšteve: “Niečo sa stať môže, ale to sa môže stať kdekoľvek vo svete. Nesmieme sa nechať odradiť od návštevy Pakistánu”. Nepochybujem o úžasnej pohostinnosti normálnych ľudí Pakistánu, ale vo Svajčiarsku sa ťažko stane, že by skupina extrémistov vystrielala zakladný tábor plný medzinárodných horolezcov. ()