M*A*S*H (TV seriál)

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972, 251x25 min

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Christopher Allport, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd

Nejoblíbenější postava: Charles. Nejlepší záporák: Frank. Nejoblíbenější hláška: "Řikals, že je mrtvej? - A už je mu líp." Nejoblíbenější dialog: "Nevypadáte jako Číňan. - To by nevypadal ani Ling Čou." Nejoblíbenější epizoda: Příjezd B.J. Největší sympaťák: Traper ("Jsi ženatej? - Tu pomluvu vymyslela moje žena"). Nejlepší generál: "Tady generál O'Reilly." Nejlepší blondýna: Šťabajzna Margaret. Nejlepší doktor: Hawkeye. Nejlepší Libanonec: Klinger. Nejlepší kavalerista: Sherman T. Potter. Nejlepší šéf: Henry Blake. Nejlepší mechanik: Seržant Rizzo ("trvalo mi 11 let, než jsem se stal sežantem. 5 poprvé a 6 podruhé"). Nejlepší granát: Letákový. Nejlepší boxer: Otec Mulcahy ("Protestanti 15, katolíci 3. Ale my se jentak nedáme."). Nejzmatenější špión: Plukovník Flagg ("udržuji se ve stavu permanentního zmatení"). Nejlepší barva: zelená ("tuhle jsem se řízl a tekla mi khaki"). Nejlepší věta na baru: "Ne peníze, ne ohnivá voda." Nejlepší nápoj: Hroznový Nehai. Nejlepší... P.S. Co píše Canakja je naprostá pravda, ale tak nějak jsem si na seriál zvykl, že mi chybí, když ho zrovna nevysílají.(26.9.2006)

Pro mě osobně jeden z nejkultovnějších seriálů, který je doslova napěchován skvělými hláškami a gagy. Alan Alda jakožto Hawkey je nezapomenutelný a jeho humor mi je velmi blízký. Kdo neviděl má velkou mezeru ve vzdělání.(29.11.2007)

Seriál kôli ktorému mám rád Novu.(2.6.2005)

"Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek." Není mi ctí, když k nebi stoupá vlajka s hvězdamy a pruhy, ale dost mne baví, když kapitáni v bílých pláštích berou válku z té humornější stránky, na kterou vojenská propaganda obvykle nepochopitelně zapomíná. Vždyť výzva „I ty se pojď zasmát při ochraně světového míru v Koreji (Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Iránu)“ by jistě dokázala do uniformy navléct spoustu cool týpků, kteří by jinak neprojevili odpovědný zájem nechat se zastřelit pro zvýšení ceny akcií zbrojařských firem.(1.10.2012)

Tento seriál patří k mým nejoblíbenějším! :-) vynikající herecké obsazení, inteligentní a osobitý humor, mě stále a stále dokáže rozesmát a pobavit. Vážnější a dojemné scény mě dokáží opět pořádně dojmout, přestože jsem ho viděla snad stokrát a vím o čem díly jsou. MASH může běžet v televizi do nekonečna a já zato budu nesmírně vděčná :-)(4.8.2011)

• - Plukovník Henry Blake (McLean Stevenson) má ve skutečnosti hodnost podplukovníka, v originále Lieutenant Colonel. (Matamoroz)

• - Radar i Klinger se v seriálu představují dvěma různými armádními čísly. (HappySmile)

• - Herci si mimo kameru tropili žertíky jeden z druhého, házeli po sobě lžíce nebo dělali legrácky v jídelně. Jedna z věcí, které měli ve zvyku, když čekali na sále, byla nenápadně brát svorky z táců s chirurgickými nástoji a snažit se je připevnit jich co největší počet na něčí plášť, aniž si toho dotyčný všiml. Rekord drží Mike Farrell (B.J.), kterému se jich nepozorovatelně podařilo připevnit 23 na plášť Davida Ogdena Stierse (Charles). (HappySmile)