poster

Démanty noci

 • Československo

  Diamanty noci

  (Československo)
 • anglický

  Diamonds of the Night

Drama / Psychologický / Válečný / Podobenství

Československo, 1964, 64 min

 • amirgal
  *****

  Černobílá horečnatá koláž snění, bdění a toužení. Nestejně dlouhé sekvence doplněné hrou s výrazným ambientním zvukem, který s danou scénou nekoresponduje, tedy který patří (či by patřil) scéně jiné; hra která vytváří pocit neskutečna, snění, horečky a dezorientace. Dynamické scény cesty se prolínají s krátkými statickými až fotografickými záběry; některé obsedantně a opakovaně se vnucující, jiné jedinečné a neopakovatelné (kontrastující klidnou scénu detailu ruky pomalu se položivší na zábradlí, považuji za jednu z nejzajímavějších vůbec). Děj je sestaven z mozaiky retrospektiv a anticipací; děj cesty poslední. Psychologická surovost, staví do kontrastu základních lidské potřeby a společenské banality a lidskou ubohost (veteráni); sonda do proměn lidské psychiky ve stavu mezní situace ...(20.2.2010)

 • CheGuevara
  *****

  Jan Němec zadaptoval Lustigovu předlohu neznaje hranic filmového jazyka a s bravurou evropského filmaře.(15.9.2008)

 • Němi
  ***

  ...ale asi jsem to viděl v nevhodnou dobu.(17.5.2009)

 • Jellini
  *****

  Dlouhý skla, jízdy, staťáky, zoomy, subjekťáky, představy, vzpomínky, imaginativní až kolážistická montáž, přesně vybrané tváře do všech "rolí" a nad tím vším geniálně sestavená zvuková stopa. To vše v "přesné" režii Jana Němce a s kamerou Jaroslava Kučery. Vedle Návratu ztraceného syna, Studu, ..a pátý jezdec je strach a Případu pro začínajícího kata asi nejzajímavější film české nové vlny (ikdyž těch je vlastně strašně moc, takže spíš "vedle cca dvouset dalších filmů nové vlny...).(22.9.2011)

 • xxmartinxx
  ****

  Spíš respekt než zážitek, ten přinesli až Slavnost a hosti. I tak ale rozhodně zajímavé už jen proto, jak skvělé, Němec do toho skočil hezky po hlavě.(19.6.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace