Agent FBI je posedlý vědomím nebezpečného zločince. (Disney+)

Colonist

Můj původní komentář k této epizodě byl velmi strohý a zněl: "Průměrný díl první série. Nic víc, nic míň." Tak za tenhle canc bych si dneska nejradši nafackoval. Onen obsáhlý komentář plný konstruktivní kritiky omlouvá fakt, že jsem ho psal v době, kdy jsem se po několikaleté pauze vrátil na ČSFD a zjistil, že přibyla možnost komentovat jednotlivé epizody seriálů, a tak jsem v záchvatu nadšení chrlil jeden komentář za druhým, aniž bych si ty díly nějak blíže připomenul. Naštěstí jsem u Akt X takhle zprasil jen první sérii (svou chybu nyní v rámci rewatche seriálu napravuji). Tím vším chci jen říct: "Omlouvám se Ti, Lazare!" Tenhle díl jsem nikdy nevyhledával a měl jsem ho zafixovaný jako takový standard, ale po posledním zhlédnutí musím vystřelit jasných 5 hvězdiček. "Lazarus" je hodně podceňovaný díl. Teď po aktuálním zhlédnutí ho považuji za vynikající počin. Není to ikonická epizoda, dokonce ani v rámci pětihvězdičkových dílů by nestál na prvních místech, ale z těch 74 % a převládajících tříhvězdičkových hodnocení je mi trochu smutno. První řada Akt X má dost rozkolísanou kvalitu, jeden díl je naprostá pecka, další naopak šedý průměr (nebo dokonce slabota). "Lazarus" z mého pohledu patří mezi to lepší, co může začátek seriálu nabídnout. Když už, tak je to v rámci první série minimálně nadprůměr. Není to nic převratného, ke štěstí mi to však stačí. Ale dost okecávaček, pokusím se ve stručnosti specifikovat, proč jsem z toho dílu tak nadšený (možná se nevyhnu drobným SPOILERŮM!). Akta X mám nejradši hororová, ale kvalitním napínavým dílem nepohrdnu. A to je právě případ "Lazara". Těch 46 minut má rychlý spád, pořád se tu něco děje. Je to fakt napínavé a já se hodně bavil. Zápletka sice není moc originální, ale co na tom, když je kvalitně zpracovaná. Občas v komentářích u jednotlivých epizod nadávám, když nějaký díl spíše než Akta X připomíná standardní policejní procedurál. To u této epizody neplatí. Ona to je de facto taková kriminálka (dokonce i s obligátním technikem z laborky, který dokáže na počítači dělat zázraky), ale ten "akťácký" element tu převažuje, takže díl dostává vlastní osobnost. Není to thriller zabalený do hávu Akt X, tohle jsou plnohodnotná Akta X. Postavy jsou dobře napsané a ještě lépe zahrané. I když jsem si v minulosti o tomhle dílu myslel cokoliv, představitel Willise (nebo spíš "Willise") se mi vryl do paměti. Oceňuji, že se scenáristé nebáli přiložit pod kotlem - záporáci jsou nejen bankovní lupiči, ale také brutální násilníci a vrahové, kteří se neštítí ničeho... a ještě je jejich řádění rajcuje. Zároveň jsou ty postavy poměrně realistické, žádný vraždící pojídač jater se tentokrát nekoná. Romantická linie mezi záporáky (taková cyničtější variace na "Bonnie a Clyda") není překvapivě vůbec rušivá, v tom dílu funguje a její závěr je poměrně silný. Musím ocenit i to, že tu Scullyová není obligátní dámou v nesnázích jen proto, že by to po ní vyžadoval scénář, aby měla epizoda dramatické finále - zde je její zajetí logickým vyústěním předešlých událostí a přichází mnohem dříve než v samotném závěru. Hrozně fajn je tady Mulder, který má o Scullyovou obavy a je vidět, že mu na ní opravdu záleží...viz jeho řeč směrem k agentům FBI (těchto momentů si já v rámci budování vztahu mezi Mulderem a Scullyovou vážím víc než všech shippery vynucených dotyků a polibků z pozdějších řad). Dobrá je postava věčně žvýkajícího agenta s nejhranatější bradou na světě, který chová k Mulderovi až nečekaný respekt a v klíčové chvíli ho podrží. Ta postava není kdovíjak důležitá, ale do příběhu pasuje. Jako zkrátka všechno v tomhle díle - jednotlivé aspekty do sebe přesně zapadají jako součástky do stroje. Díly postavené na charakterech a dialozích režisér David Nutter prostě umí. Velmi se mi líbí prostředí, v němž se epizoda odehrává. Hnusné a špinavé byty k tomuto tématu sedí. Několikrát jsem tu zmínil konec epizody - ten je opravdu výtečný, nejen závěrečné zúčtování v bytě, ale i finální rozprava Muldera a Scullyové. Ta po krátké době zažívá další silný paranormální zážitek, který se jí osobně dotýká a nutí ji přemýšlet o věcech mezi nebem a zemí. S postupem let zjišťuji, že tahle raná Scullyová je mi mnohem sympatičtější než její pozdější "verze" (třeba z takové 7. série). Byť kovaný skeptik, tak v prvních sériích je Dana přeci jen trochu otevřenější uznat nepopiratelná fakta odporující racionálnu. A hlavně tolik nebrblá. Ale to sem tak úplně nepatří... Já se u tohoto dílu vážně skvěle bavil a jiné hodnocení než 5 hvězdiček pro mě nepřichází v úvahu. Mně tato nenáročná napínavá záležitost ke štěstí stačí. () (méně) (více)

Jara.Cimrman.jr

"Pro ty z Vás, kteří to nevědí - tenhle případ je pro mě důležitej." V jednom těle je málo místa pro dva lidi. To jsem věděl už předtím, než se o něj agent Willis a bankovní lupič Dupre začali přetahovat. Mě to tedy dost bavilo, ale přízemní naivita Scullyové to trošku kazila. Ona snad o životu po životě opravdu nic neví. ()

tron

Smrť grázla a prevtelenie jeho duše do inej osoby (alebo plastovej hračky, ehm) bolo v tých dobách v obľube. Tento fígeľ použila nielen Detská hra, či Prvotná sila s Louom Diamondom Phillipsom, ale taktiež Cravenov Shocker a Anjel smrti s Denzelom Washingtonom, Donaldom Sutherlandom a Johnom Goodmanom. V tejto časti Aktov X je s tým pracované síce trochu inak. Ak som to správne pochopil, tak do agenta FBI de facto nebola prenesená choromyseľná duša zločinca, ale skôr „len“ spomienky...? A skrátka tak či onak to pôsobí podobne. Kuriózne je, že podobná zápletka o prevteľovaní sa objavila už v nasledujúcej (!) epizóde s názvom Mladý srdcom. ()

Grogan

Velmi dobrá epizoda, která si pohrává se záměnou těl dvou mužů na opačných stranách zákona. Nebo spíš dva rozdílní muži v jednom těle? (byly zde náznaky, že Willis je pořád uvnitř) Sice mi ten vztah Willise a Scullyové přišel trochu násilím do epizody napasovaný, ale nakonec mi to tak moc nevadilo. A jak ten kolega bránil Muldera před tím posměváčkem (viz hláška výše) se mi líbilo, přece jen ho všichni nepovažují jen za "strašidelného" Muldera. ()

Tommassi3

"Hele, Mulder je dobrej !! Nech ho bejt a dívej se !! Mohl by ses dost přiučit.." Že Mulder platí za skvělého detektiva a ne jen nějakého bláznivého Bubáka, všichni dobře víme.. Výtečná epizoda, v níž nic není, jak se zdá.. Willis není ani Bruce a vlastně ani Willis, ale muž v masce hokejového brankáře, který nakonec není ani tak brankář jako spíš bankář..;) Nikoli bankéř, ale bankář..;) ()

• V této epizodě na začátku při resuscitaci podávají dle českého dabingu ampule epidurálu, což je nesmysl. Jedná se o adrenalin. (Winster)
  • Název epizody je inspirován biblickou postavou Lazara. (Kubaaa97)