Aby Mulder zachránil svou umírající matku, musí ochránit mimozemského léčitele. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! "Talitha Cumi" vs. "Herrenvolk", to je jako nebe a dudy. Zatímco první část dvoudílu byla lehce nedůstojným závěrem sezóny, který s odřenýma ušima a víceméně jen z povinnosti dosáhl na 5 hvězdiček, pokračování je o parník lepší. Parádní začátek nové série. "Herrenvolk" patří k mým nejoblíbenějším mytologickým dílům. Je to jízda od začátku do konce, skvělý zážitek. V určitém ohledu se jedná o přelomový díl, neboť se tu poprvé setkáváme s důležitým aspektem hlavní příběhové linie, který bude hrát klíčovou roli v prvním filmu - včelami. Ty jsou po černém oleji a mimozemském lovci mou třetí nejoblíbenější součástí mytologie (a jelikož jsou v tomto dílu právě v kombinaci s mimozemským lovcem, tak nemohu být spokojenější). Tato epizoda je dokonalým mixem akce a pomalejších, dialogově založených scén. Takhle přesně by měla mytologická epizoda vypadat, ty upovídané scény jsou mnohem kvalitnější než v "Talitha Cumi". U "Herrenvolk" já osobně zbožňuji ten hororově pojatý úvodní teaser, další z dokladů toho, že i mytologie umí být děsivá (kdybych někdy dělal žebříček mytologických "otvíráků", tak tato scéna bude hodně vysoko). Je mimochodem trestuhodné, že v české distribuci byl tento teaser vystřižen, nenadabován a nevysílán (ani na originálních VHS, ani v TV). Akční naháněčka v průmyslovém areálu je povedený moment, kterému sílu dodává vynikající hudba Marka Snowa (ten jako tradičně exceluje po celou epizodu). Jen mě trošku zaráží, že Scullyová k mimozemskému lovci přistupuje neobezřetně, jako by se s ním nikdy nesetkala a nevěděla, čeho je schopný (přitom v epizodě 2x17 "End Game" si s ním zažila své). Lovec je v tomto dílu zase ve formě a opět je to ten akťácký terminátor, jak ho známe. Kanadská odysea Muldera a Jeremiáše je velmi povedená pasáž s tou správnou mytologickou atmosférou. Akorát mě Jeremiáš trošku irituje tou svou pózou, že odhaluje zásadní fakta, ale přitom je pořád tajemný jako hrad v Karpatech a žádného celkového vysvětlení se od něj nedočkáme :-). Je to ovšem pochopitelné, "Herrenvolk" uvádí nejen novou sérii, ale také novou etapu mytologie, proto tato epizoda přináší více nových otázek než odpovědí. Jedním z vrcholů dílu je zúčtování s Mr. X. To je silný moment a z mého pohledu chudák X dostal přesně to, co si zasloužil (pro mě to byl vždycky spíše záporák, který občas Mulderovi pomohl, když se mu to zrovna hodilo do krámu). Každopádně tím seriál přišel o dobrou postavu, která bude chybět. Marita mi vždycky přišla taková nevýrazná a nezajímavá. Milé je to, že díl končí pozitivně, a ne nějakou depkou. Úmrtí v rodinách Muldera a Scullyové bylo za poslední dobu až dost. Pro mě je "Herrenvolk" naprosto klasický mytologický díl a nedám na něj dopustit. Mytologický orgasmus! ()

Arkanoid

Scéna pred openingom zaujme, scény po nej už pomenej, až na jeden krvavý masaker, ktorý mohol byť kultovejšou scénou. Mimozemšťan sa tvári ako Terminator, ale Schwarzenegger to nie je. Naháňačka v opustenej budove nepôsobí až tak napínavo. Dej je postavený do veľkej miery na rešpekte súperov, čo uberá napätiu z obáv o život oboch súperiacich strán. ()