Smrt dívky odhalí prorocký zápas mezi dobrem a zlem. (Disney+)

Trevor

Uprostred noci zo svojej izby odíde mladé dievča, ktoré nájde otec mŕtve na ulici s na kolenách s rukami zloženými ako pri modlitbe. Je mŕtva a má vypalené oči. Záhadou je nielen to, kto jej smrť zavinil ale aj to, ako sa tam dievča dostalo, kedže bola od narodenia odkázaná na invalidný vozík. Ďalšia časť v ktorej sa dej sústredí predovšetkým na Danu Scullyovú a jej náboženskú nevyrovnanosť, príbeh s dobrým nápadom o úlohe anjela Serafína by bol oveľa lepší, ak by sa jeho tretina neodohrala v spovednici a nebola dialógom Dany s kňazom. ()

Colonist

POZOR SPOILERY! V každé sérii se objeví minimálně jedna epizoda s náboženskou tématikou, v níž se role našich agentů otočí - Scullyová jde cestou víry, zatímco z Muldera se rázem stává skeptik. Vždy je to příjemným osvěžením. Nejinak je tomu i zde. Mulder v tomhle dílu nemá zase tolik prostoru, a tak jde čistě o sólo pro Gillian Anderson, která opět předvádí skvělý herecký výkon. Příběh je na můj vkus trochu moc přehnaný (Serafín zplodí s pozemskou ženou čtyři postižené dcery, o jejichž duši svádí souboj Nebe a Peklo), ale nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé nebo napínavé. Navíc tu najdeme pár opravdu děsivých momentů. Nicméně retrospektivní vyprávění orámované zpovědí Scullyové je docela klišé (nechybí obligátní popisek "O týden dříve"). A závěr je takový...podivný. Chápu, že se Scullyová nebude prát s démonem vyslaným z pekla, ale působí poněkud směšně, když na ni hlavní záporák jen pokřikuje od dveří do kostela, do něhož nemůže vkročit. Takhle si finále dramatického příběhu tedy nepředstavuji. Je to škoda, Glenn Morshower mi do role démona pasuje, bohužel zůstal poněkud nevyužit. Jedna věc mi u tohoto dílu vrtá hlavou už od mládí - nerozumím tomu, proč se Scullyová obviňuje ze smrti té poslední dívky. Serafín by si její duši odnesl stejně, ať už by v tom kostele byla nebo ne. Vlastně jde zas o jeden z těch dílů, kdy jsou Mulder a Scullyová jen zúčastněnými pozorovateli a jejich vliv na děj je prakticky nulový. I kdyby to agenti nevyšetřovali, na vyústění příběhu by se nic nezměnilo - démon by se snažil získat duše dívek, ale Serafín by ho na poslední chvíli vždycky předstihl a zachránil je. První, druhou, třetí i čtvrtou. THE END. Takže zpověď Scullyové je jen zbytečně melodramatická. Ale chápu, že na to scenáristé ještě chtěli nabalit trauma s Emily (na můj vkus poněkud pozdě, po epizodách jako "Chinga" nebo "Bad Blood" je těžké uvěřit, že je Dana ještě pořád takhle na dně). "All Souls" jsou solidní díl, ale k mým oblíbeným nepatří. Slabší čtyři hvězdičky. Z epizod s náboženskou tématikou u mě zatím stále vítězí "Revelations" ze 3. série. ()