Předměty, které byly nalezeny v Africe, jsou důkazem, že ke vzniku života nedošlo na Zemi. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! Tento díl (respektive celou trilogii) jsem nikdy neměl v lásce. Na můj vkus je to až moc velká slátanina a fantasmagorie. Přitom se zápletkou jako takovou problém nemám. Témata mimozemských astronautů, kontaktů starověkých národů s návštěvníky z hvězd či možného mimozemského původu lidského života se v komunitě ufologů objevují často (koho to zajímá podrobněji, doporučuji "dokumentární" seriál UFO: Ztracené důkazy). V případě žánru sci-fi pak můžeme říct, že jde vlastně o jedno z klasických témat. Do Akt X zapadá a hlouběji rozvíjí jejich fikční svět. Takže v tomto ohledu je to v pořádku. Problém mám s kvalitou scénáře. Ta je místy opravdu bídná. Scenáristické hovadiny se v průběhu trilogie vrší jedna na druhou a z některých dialogů a scén je mi vyloženě trapně. Motivace postav je často nejasná a znenadání se mění. A je pravdou, že mě jako celek tato trilogie příliš nebaví. Dvoudílem "Two Fathers" / "One Son" skončila stará mytologická linka kolem Syndikátu a kolonizace. "Biogenesis" je počátkem nové etapy mytologie, která do seriálu přináší nové dějové linie. Ale ty jsou mně osobně ukradené. Obzvláště po událostech "One Son" je tento díl studenou sprchou. V minulé mytologii byly sázky opravdu vysoko, planeta Země stála na prahu počátku mimozemské invaze. A co se řeší v "Biogenesis"? Jestli náhodou mimozemšťané nestvořili člověka a jeho náboženství. Ať je to jakkoliv, je to vlastně jedno, o nic nejde (navíc jsme v Aktech X, takže odpověď na danou problematiku dopředu známe). Jak už jsem uvedl, zajímavým způsobem to svět Akt X rozvíjí, ale věnovat tomu hned tři díly, to je z mého pohledu omyl. Pro mě to není tak atraktivní téma - na rozdíl od mimozemského viru, zabijáckých včel, únosů, experimentů nebo války s rebely bez tváře. Téma "Biogenesis" je zajímavé, ale ne napínavé nebo dramatické. A s jeho roztažením do tří epizod to opravdu přepálili. Je to strašně natahované (nejpatrnější je to v 7x02, kdy jsou do děje vkládány zbytečné snové sekvence). Už tato první část se neskutečně vleče. To zásadní pro příběh, co se v "Biogenesis" stane, by se dalo zkrouhnout do 20 minut klasického dvoudílu. Z této epizody je vskutku patrné, že jde pouze o úvod trilogie. Úvod, kde se nic moc neděje. Na finále sezóny je to opravdu slabota. Po nápisu "To be continued" nemám náladu na okamžité puštění pokračování, protože je mi to celé úplně šumák. A ani jako úvod trojdílu to není příliš povedené, srovnejme to třeba s "Anasazi" nebo "Gethsemane". To byly plnohodnotné a napínavé začátky trilogií, které měly spád a nepůsobily jen jako příprava pro zbylé díly. Pro mě je "Biogenesis" nejhorším článkem celé trilogie kolem mimozemského artefaktu. Já to vnímám jako extrémně nudný díl. Je to závěrečný díl série, v němž de facto chybí Mulder. On tu tedy je, ale jakmile se u něj začne projevovat jeho "nemoc", tak se začne pomalu vytrácet z děje. A ten jeho stav mě zrovna dvakrát nevzrušuje. Sice bude v dalších částech bojovat o život, ale "umírání na vysokou mozkovou aktivitu kvůli mimozemskému šutru" nezasáhne tak silně jako Scullyová a její boj s rakovinou. Navíc všichni víme, že se z toho stejně Mulder dostane. V "Biogenesis" se to hemží postavami, které ovšem nic nepředvedou (kromě Scullyové, ta táhne celou trilogii). Je to mytologie a konec série, tak se sem tvůrci pokusili nacpat zásadní mytologické hráče, i když pro ně neměli v příběhu opodstatnění. Skinner, ten jako by tu ani nebyl. Akorát se rozjíždí pokračování dějové linky z 6x09 ohledně jeho vydírání Krycekem. Krycek konkrétně je tu zbytečný a působí navíc (jeho roli mohl zastat jakýkoliv bezejmenný zabiják, vyšlo by to nastejno). A třeba Albert Hosteen - návrat staré mytologické postavy je fajn, ale proč si na něj vzpomněli, když je jen ležící, spící? Čím tomuto příběhu přispěje? Kuřák je v tomto dílu odsouzen k pouhému cameu. V té jeho scéně mimochodem lidé v pozadí probírají blížící se kolonizaci a totální vyhlazení...to mě fakt štve. Ona nás tím Carterova parta bude pořád dráždit a vzbuzovat v nás marné naděje, i když už se stejně dějové linii s kolonizací věnovat nebudou. Kolonizace se stává prostým pojmem, kolem nějž seriál vzdáleně krouží. Scenáristických kravin je v tomto dílu opravdu hodně. Ani nemá cenu je všechny vypisovat. To, že k vyvolání Mulderova stavu stačí pouhý kontakt s obkresleným artefaktem na papíru, je opravdu k smíchu. Chápal bych, kdyby byl v přímé blízkosti té věci, ale on začne umírat JEN KVŮLI PAPÍRU! No ale z něj určitě vycházelo to magické kosmické záření, které je zdrojem všeho (scenáristé přišli s novou berličku, s jejíž pomocí mohou věci "vysvětlovat"). Zdrojem děsu má být v této epizodě točící se artefakt (sorry, to mi přijde spíš blbý). Když artefakt vyletí a prosekne bibli, je to efektivní moment, ale nemá to žádnou logiku. To byl k tomu naprogramovaný? Nebo ho s náboženskými texty pojí magnetismus? Pardon, zase zapomínám na kosmické záření, v tom to určitě bude. Ale abych nebyl jen negativní, pár pozitiv se na "Biogenesis" najde. Jelikož jde o nejslabší část trilogie, tak už hůř nebude. To je rozhodně klad :-). Pak musím zmínit úvodní monolog Scullyové, ten je povedený. Klasicky dobrá je hudba. Líbí se mi lokace na mořském pobřeží, to je pro seriál neokoukané prostředí. A to je asi vše. 6x22 je pro mě zatím nejslabším finále sezóny v dosavadní historii seriálu. Nemám to rád, je to stupidní a moc mě to nebaví. Na druhou stranu chápu lidi, kterým se to líbí. Ono to pořád má určité kvality. Víc než 3 hvězdičky ale za sebe dát nemůžu. () (méně) (více)

Loki_Six

"From Space, it seems an abstraction - a magician's trick on a darkened stage. And from this distance one might never imagine that it is alive. It first appeared in the sea almost four billion years ago in the form of single-celled life. In an explosion of life spanning millions of years, nature's first multicellular organisms began to multiply... and then it stopped. 440 million years ago, a great mass extinction would kill off nearly every species on the planet leaving the vast oceans decimated and empty. Slowly, plants began to evolve, then insects, only to be wiped out in the second great mass extinction upon the Earth. The cycle repeated again and again. Reptiles emerging, independent of the sea only to be killed off. Then dinosaurs, struggling to life along with the first birds, fish, and flowering plants - their decimations Earth's fourth and fifth great extinctions. Only 100,000 years ago, Homo Sapiens appear - man. From cave paintings to the bible to Columbus and Apollo 11, we have been a tireless force upon the earth and off cataloging the natural world as it unfolds to us. Rising to a world population of over five billion people all descended from that original single cell, that first spark of life. But for all our knowledge, what no one can say for certain, is what or who ignited that original spark. Is there a plan, a purpose or a reason to our existence? Will we pass, as those before us, into oblivion, into the sixth extinction that scientists warn is already in progress?" ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% Biogenesis se mi vždy jevilo jako nezvykle zklamávající závěr, a to tak parádní série jako je zrovna šestá. Při druhém shlédnutí mi už epizoda přišla skvělá, sama o sobě, ale pořád mi tam docela dost věcí vadí. Za prvé já nejsem největší fanoušek celé trilogie "Šestý Zánik", která se ještě prolíná se začátkem sedmé série. Jediný díl z této trojice který doslova zbožňuju je ten finální (Amor Fati). Jinak je to výrazně slabší než většina předchozích mytologických epizod. Když pomineme to že se děj v celé trilogii poměrně vleče, je tu taky ne zas tak moc zajímavý scénář. Mě tahle zápletka nikdy moc neseděla, a nebavila mě tak jak by si asi tvůrci přáli. Nejsem úplně fanoušek šíleného Muldera, a ani nějakou silnou atmosféru tento díl nemá. Část před znělkou celkem zajímavá, finální scéna dost hustá. Dění v Africe je ale méně zábavné, než to v FBI. A Mulder co pomalu podléhá síle toho předmětu, mě baví. Taky měla epizoda celkem zajímavý začátek, a neměla by vás moc nudit. Jako závěr podle mě nedostatečné, ale jinak je to solidní mytologie. ()

Trevor

Na brehu more v Pobreží Slonoviny nájdu miestny obyvatelia záhadný artefakt, ktorý začne skúmať miestny vedec. Potom, čo rozlúšti časť odkazu vyrytého v artefakte sa spojí s profesorom s univerzity v Bostone, Massachusetts a odletí do Spojených štátov. Tam sa však stratí a do pátrania po ňom sú zapojený Mulder so Scullyovou. Solídne zakončenie šiestej série. ()