Mulder sejde kvůli svým snům z cesty, ale Scullyová pokračuje ve snaze ho nalézt. (Disney+)

Tommassi3

"Dáš si cigaretu ??" - "Já přece nekouřím !!" - "A víš to tak jistě ??" ;) Šílený kombinátor Carter a další bizarní "jsem tvůj otec, Luku !!" epizoda.. Ve své době upoutávky k těmto epizodám vzbudily velký rozruch.. ()

Trevor

Agent Mulder naďalej bojuje v nemocnici a jeho priatelia ale aj nepriatelia sú mu nablízku. Vyvrcholenie minisérie troch častí deliacich 6 a 7 sériu pridá Dianu Fowleyovú na zoznam postáv, ktoré v seriáli umrú. Aj keď, ako raz povedal Chris Carter v Aktoch X nikto nezomiera. Tieto epizódy v ktorých sa viac ako dej rozoberá podstata bytia či nebytia v štýle gréckych filozofov, Nietscheho či Freuda seriálu podľa môjho názoru príliš nesedeli, ale ako sa hovorí, koľko ľudí toľko chutí a tak si počkám na pre mňa zaujímavejšie hororové či sci-fi epizódy. ()

Colonist

Pozor spoilery (a velké množství hnidopíchání)! Díky bohu, že už je této přiblblé a zbytečně natahované trilogii konec. Minulá část mě celkem bavila, ale tady opět sledujeme přehlídku scenáristické bídy a špatných rozhodnutí. Je to jen o něco málo lepší než "Biogenesis" (protože to není taková nuda). Linie se zkoumáním mimozemského artefaktu skončila s poslední scénou předcházejícího dílu, a tak tu máme celou epizodu o umírajícím Mulderovi, kterého se Scullyová snaží zachránit, zatímco Kuřák sleduje vlastní cíle. Znovu opakuji: tato zápletka není tak silná jako rakovina Scullyové. Situace, do níž se Mulder dostal, má pachuť stupidity, a kromě toho všichni víme, jak to dopadne. Na začátku nové sezóny určitě žádný z hlavních hrdinů neumře. Tak proč bych měl být zainteresován? Emoce to u mě nevyvolá a ani mě to moc nezajímá. A už vůbec mě nezajímají Mulderovy snové sekvence. Setkání s Mužem z Pentagonu a Samanthou je mi úplně buřt, když to stejně není pravda. Nefunguje to ani jako bouda na diváka (zajímalo by mě, koho ten "zvrat" v půlce dílu překvapil). Mulderovy sny jsou jen vata sloužící k natažení tohoto plytkého dílu na 45minutovou stopáž. Chápu, co tím chtěli říct, ale Mulderův snový život na předměstí působí dojmem mýdlové opery. Kuřák je jednou z mých nejoblíbenějších postav, ale v tomto dílu je mi neskutečně protivný. Nejen ve snech, ale i mimo ně. Je to dáno především úděsnými dialogy, které jsou neuvěřitelně strojené, šustí papírem a nepůsobí věrohodně (takhle by nikdy nikdo nemluvil - ani v seriálu). Epizoda se tváří jako neskutečně chytrá a umělecká (kvůli všem těm náboženským a filosofickým přesahům - viz Mulder v pozici Ježíše Krista...ech), a přitom je jen neuvěřitelně blbá. Krycek je tu stejně jako v 6x22 úplně navíc a jeho roli by mohl zastávat jakýkoliv bezejmenný poskok. Po "One Son" holt scenáristé nevěděli, jak s Krycekem naložit. Už jsem to myslím zmiňoval v komentářích k předešlým částem, ale ještě jednou: pokud nemá postava v příběhu opodstatnění, není nutné ji tam za každou cenu dávat. To platí v celé trilogii pro Alberta Hosteena (ten je tu jen kvůli paranormálnímu zážitku Scullyové) a v 7x02 i pro Michaela Kritschgaua. Přijde mi, že se tyto postavy vrátily jen proto, aby je scenáristé mohli nechat zabít. Carterova banda systematicky likviduje všechny zbytky staré mytologie, včetně výrazných epizodních postav. Nechtějí nechat žádná vrátka otevřená. Masakr postav zde dostihne i Dianu Fowleyovou. Já tu postavu i herečku nenávidím, takže jsem za její odchod ze scény rád. Její hlavní funkcí bylo tvořit milostný trojúhelník mezi Mulderem a Scullyovou, což je už z podstaty věci hrozné. Tohle do seriálu podle mě nepatří, kvůli tomu já na Akta X nekoukám. Na chvíli tak z mytologie zmizí "telenovelácký aspekt", ale zanedlouho přijdou tvůrci s novým (bude na písmeno W). Jsem rád, že šla Fowleyová pod kytičky, akorát nejsem spokojen se způsobem, jakým to scenáristé udělali. Ať už si o ní myslím cokoliv, ta postava celou jednu sezónu patřila mezi klíčové mytologické hráče. A mytologické postavy se prostě nezabíjejí mimo záběr. Když Scullyová na konci jen tak mimochodem Mulderovi oznámí Dianinu smrt, vždycky si vzpomenu na díl "Představují se Itchy, Scratchy a Poochie" ze Simpsonových, kde to s obdobně nepopulární postavou vyřešili podobným způsobem ("Poochie zemřel cestou zpátky na svou planetu."). Klidně bych oželel Mulderův opakující se sen s chlapečkem na pláži, místo toho mohli natočit smrt Fowleyové. Byla to takřka všemi fanoušky nenáviděná postava, ale důstojný odchod ze seriálu by si zasloužila. Zvláště proto, že se v ní hne svědomí a rozhodne se Scullyové pomoci (opět "off-camera"). Heroickou smrtí by její charakter dostal hloubku a částečně si vylepšil reputaci. Takhle s ní bylo naloženo ve stylu: "Fanoušci, ta kráva je konečně mrtvá, to jste vždycky chtěli, radujte se, veselte se!" To není dobrá scenáristická práce. Ještě jednou se vrátím ke Kuřákovi, dobrou scenáristickou práci totiž neodvedli tvůrci ani ohledně něj. Tato trilogie mohla být jedinečnou příležitostí, jak vhodně navázat na tu starou mytologii a spojit ji s novými tématy. Čekal bych, že Kuřák dostane vlastní dějovou linii, v níž se bude konec Syndikátu a Projektu nějak řešit. Že ho třeba uvidíme v nějaké netradiční pozici. Že dojde k posunu jeho charakteru dál. Jenže opak je pravdou - všichni se tváří, jako by se nic nestalo. Události z "One Son" nejsou vůbec reflektovány (kromě drobných zmínek). Kuřák je v podstatě pořád tam, kde byl. Vždyť už v jeho cameu v "Biogenesis" jsme ho viděli s nějakou další skupinou. Já vím, představitelé Syndikátu byli jen špičkou ledovce, ta konspirace byla obrovská a zapojilo se do ní velké množství lidí z řad vlády, armády, vědců, lékařů apod. Ale seriál se prostě nemůže tvářit, jako že k ničemu nedošlo. Na to byly události z 6. série až moc zásadní. Nečekám, že uvidíme kolonizaci (chraň bůh v epizodě, jejíž název evokuje apokalypsu :-D ), ale udržování statutu quo za každou cenu je špatné. Stará mytologie z pohledu tvůrců skončila, ovšem do nějakého výraznějšího příběhového posunu se jim nechce. To raději budou už navěky kolem té kolonizace bezcílně kroužit. Kuřák zde třeba provádí na Mulderovi experimenty, které mohou lidstvo před invazí zachránit (primárně chce však zachránit sám sebe). Jak to s tou operací nakonec dopadne? To se nedozvíme, protože už na to nebude navazováno, jak je již v této fázi seriálu zvykem (když nepočítám vliv té operace na Kuřákův zdravotní stav, který se bude dále v 7. sérii řešit). Psal jsem to už v komentáři k 7x01, scenáristé přestali dávat odpovědi. Věci se dějí jen tak a dějové linie často nemají konec. Mytologie Akt X i v minulosti končila otevřeně, ovšem po nějakém čase vždy přišlo pokračování. Seriál diváky nikdy nevodil za ručičku a řadu věcí jsme si museli domýšlet, přesto se nás scenáristé snažili k pravdě nasměrovat. Bylo nám jasně naznačováno, co si máme myslet. A nějakého vysvětlení jsme se dříve či později dočkali. To už je pasé. U této trilogie je tolik nezodpovězených otázek, že fanouškům nezbývá než si vytvářet vlastní teorie (bez konkrétních vodítek, kterých by se mohli chytit). Jako příklad zmíním pár nejpalčivějších otázek, které trápí mou hlavu. Proč měl mimozemský artefakt vliv pouze na Muldera, když černým olejem byla infikována řada lidí? Původní části artefaktu z "Biogenesis" byly úlomky té vesmírné lodi, nebo šlo o samostatnou věc? Proč tenkrát přesekl tu bibli? Jaká byla v trilogii role Kryceka? Jen zahlazování stop? Proč tedy pomáhal bláznivému doktorovi? Jednal na vlastní pěst, nebo byl pořád ve službách Kuřáka? A proč šel v této epizodě za Skinnerem v tom dlouhovlasém převleku z 6x09, když v "Biogenesis" ho navštívil normálně? (tady ale můžu odpovědět: aby ho Scullyová nepoznala, jiný důvod to nemělo) Co ta radikální charakterová proměna doktora Barnese? Co to bylo s tím africkým šamanem? Jak pokračovalo dění v Africe po skončení minulého dílu? Jak to dopadlo se zombie řidičem? Kam zmizelo zahrabané UFO? Konkrétně v tomto případě věřím, že ve staré mytologii bychom viděli to UFO vzlétnout nebo nad ním alespoň kroužit jiné. Nevěděli bychom "proč" zmizelo, ale aspoň bychom tušili "jak". Otázek je tady hodně, odpovědi takřka žádné. Tenhle nový přístup "jsou to Akta X, dějí se tu paranormální záhady, vysvětlení není nutné" se mi vůbec nelíbí. Scénář zatraceně skřípe a místy je opravdu stupidní. Mulder umírá, přijde Scullyová, uroní na něj slzu, políbí ho...a hle - Mulder je jako rybička. Zázrak. Přitom operace, kterou na něm Kuřák udělal, mu neměla zachránit život, Mulder tam byl jen jako pokusný králík. My se tedy v pozdějších mytologických dílech dozvíme, že Mulder úplně zdráv není, ale stejně konec tohoto dílu nedává smysl. Mulder zničehonic přestane umírat, abnormální mozková aktivita se utlumí a vše se vrátí do normálu. Proč? Protože scenáristé potřebují, aby byl v příštím dílu zase na značce a vyšetřoval další případ. To je ten mimopříběhový důvod. Ale ten příběhový? Jen další z mnoha nezodpovězených otázek... Ohledně záporů epizody musím zmínit ještě výkon Davida Duchovnyho. Před 7. sérií došlo mezi ním a studiem 20th Century Fox ke konfliktu kvůli honoráři. Duchovny dokonce své chlebodárce zažaloval. Nakonec se obě strany domluvily, ale Duchovny byl rozhodnutý své působení v seriálu po 7. sezóně ukončit. V průběhu této řady tak můžeme pozorovat, jak to má někdy úplně na háku. Ne že by hrál vyloženě špatně, ale v některých dílech se moc nesnaží. Přistupuje k tomu jako k práci, která ho mírně sere. Je to profesionál, takže si odehraje svůj standard, ale tím to hasne. Chybí tam to nadšení, co v sobě dřív měl. Občas vypadá dokonce otráveně a znuděně. Jak říkám, neplatí to pro každý díl, ale sem tam se to objeví (nejvíc je to vidět v mytologii, v běžných epizodách to není tak nápadné). Na půl plynu bohužel jede i v 7x02. A rozhodně to není tím, že tu Mulder má působit unaveně. "Amor Fati" není dobrý díl. Svou blbostí mě irituje. Ale i přes všechna negativa jde o koukatelnou epizodu. Člověk ji s drobnou bolestí hlavy přežije. Pár dobrých momentů se tu najde, avšak v té záplavě hnoje snadno zapadnou. Nicméně jeden velký přínos tato trilogie má - na jejím konci se Scullyová konečně stane otevřenější. Po tom všem, co zde vyjde najevo, už nemůže být zaslepeným skeptikem (ne v oblasti mimozemského života). Tři slabé hvězdičky. Skoro se divím, že nedávám míň. Asi proto, že je mi to vlastně ukradené. Necítím k tomu smrtící zášť jako k epizodám s nižším počtem hvězdiček. Zítra už si na tento díl nevzpomenu a vrátím se k němu až při dalším kompletním seriálovém maratonu. P. S. V tomto dílu kolonizaci přeci jen uvidíme, ale pouze v Mulderově fantasmagorickém snu. Každopádně je to nejblíže, jak se seriál k této události dostane... () (méně) (více)