Lovná zvěř (festivalový název)

• Austrálie

Austrálie, 1986, 90 min

Rob George

Andrew Lesnie

Ashley Irwin

Čekal jsem béčkový rape and revenge a tudíž mě to hodně překvapilo řemeslnou profesionalitou. Skvělá režie, skvělá kamera plus úžasné exteriéry z toho dělají nadstandardní podívanou. Scéna, kdy zoufalou hrdinku honí v káře, která by se neztratila ani v Šílenym Maxovi, a křovím vždy nenápadně probleskne prasátko z optiky na sniperce je toho důkazem. Na nic moc se nečeká a záporáci začnou obtěžovat hned. Půvab je v tom, že si to s hlavní hrdinkou rozdávají v podstatě na kola, přičemž každé další střetnutí je o stupeň drsnější, než předchozí. Hrdinka je krásná a velice schopná žena a není jim v míře destrukce nic moc dlužna. Hodně mě pobavilo, jak na ně poslala traktor s cirkulárkama. Co mě ale dostalo byly ty kaskadérský kousky. Týpek tam běhá po bortící se střeše, jak ježek Soník, nebo skáče na motorce přes gigapříkop přičemž pod ním rajtuje hrdinka na koni. Fakt to má nápady, dobře to vypadá a hraje k tomu super hudba.(13.2.2016)

Sám doma: ztracen v Austrálii.(5.2.2011)

Hm.., překvapení zcela určitě..Tento film spadá do speciálního subžánru, který se honosí názvem ozploitation. To byly australské žánrové filmy exploitace během plodných zlatých 70. a 80. let, kdy vzniky patrně asi nejznámější australské fláky jako "Stone", "Mad Max", "Wake In Fright/Zapadákov", "Turkey Shoot" nebo "Road Warrior", tedy filmy, pro které byl charakteristický nízký rozpočet, rychlá akce, nějaké ta hrůza a násilí a samozřejmě i nějaké to sexuální dovádění. Byla to vůbec taková pestrá směska různých žánrů (jako sexploitation, bikers movie, postapocalyptic movie, horor-thriller, eventuálně kung fu). Tento film byl zároveň žánrově už jeden z těch pozdních. Australské filmy jsou vůbec zajímavou kapitolou. V šedesátých letech tu bylo natočeno opravdu pár filmů v tomto žánru, které snad ani nestojí za zmínku. V pozdních 80. letech období ozploitation skončilo, v 90. lletech se dá vypozorovat mírná obnova, a dnes se tam točí opět něco jiného. Zpět k filmu: Hlavní roli zde vytvořila docela atraktivní osamělá mladá žena jménem Jessica, která provozuje přírodní rezervaci, kde chová různou zvěř, žije poklidným životem, až jednoho dne se všecko změní. Ona tu je zcela bezdůvodně konfrontována třemi znuděnými lovci s puškami a značným sklonem k násilí nebo spíše k psychologickému teroru. Film není tak násilný a krvavý, jak by možná někdo chtěl chytře podotknout. Je to spíše neuvěřitelná hra nervů, kdo s koho, akce střídá akci, ocenil bych zvláštní dynamickou a velmi pulzující hudbu, která nás celým filmem provází. Zvítězí nakonec bezbranná ženská, avšak s velkou vnitřní silou a značnou inteligencí, která se tak snadno nedá, anebo banda vysmátých trotlů, kteří mají sklony k agresivitě a k ničení všeho, co jim jen přijde do cesty? Bude to ještě tvrdá bitva a až čas a především chytrá hlava spolu s orientací v terénu ukážou, kdo tuto hru podobnou honu kočky na myš zvládne lépe. Ve filmu (přesně někdy už v jeho polovině) byly přinejmenším dva momenty, kdy žena mohla se dvěma chlapy snadno skoncovat, bohužel, režisér to tak nechtěl a vše si nechal až na samotný konec. Finále je opravdu dobře vygradované. Film v sobě, jak už napsal Flipnic, šikovně proplétá všechny tři uvedené žánry a mně nezbývá nic jiného, než si po parádním zážitku otevřít dobře vyhlazenou desítku a trochu se osvěžit...P.S.: Auto a vůbec i ti chlapi vypadali jak z nějakého postapokalyptického filmu:-) Komentář zde jako čtvrtý v pořadí...(26.1.2010)

Špičkový akční australský explotaition nášup!!!! Na tenhle film mohu mít prostě jen slova chvály a absolutně žádnou výtku. Už strašně dlouho se mi nestalo, že bych od samého začátku do úplného konce zůstal u obrazovky jak přibitý kladivem. Okamžitě od prvních minut začíná tradiční exploitační mrazení z bezprostředního ohrožení, které tlačí na osamělou překrásnou hrdinku filmu stejně intenzivně a nekompromisně, jako na samotného diváka. Úžasné na filmu prostě je, že absolutně nedává divákovi čas na vydechnutí. Film má neuvěřitelné akční grády od samého začátku do grandiozního konce. Krásná mladá ženská je obtěžována v okolí svého příbytku v Austrálii třemi hovady vybavenými monstrózním autem, řadou palebných zbraní a zejména žádnými zábranami. V podstatě celý film nemá hrdinka proti partě buranů žádnou šanci a zažívá pouze teror, zabíjení zvířat o které se stará a pečuje a ustavičné nahánění a násilí. Ve chvíli, kdy jsem měl pocit, že film trochu ztratil na tempu, okamžitě nabral dech v podobě opravdu pobuřující scény, a pak už tu byla jen pomsta a tu jsem si vychutnal opravdu do sytosti ... Absolutní špička v oblasti subžánrů jako je "explotation", "rape and revenge" apod. Přitom však neuvěřitelně akční dinamická podívaná, která nepovolí ani na vteřinu. Film jasně reaguje na exploitační brutality let 70. a jen díky zemi, kde byl natočen (Austrálie) mohl vyjít v letech 80., které jak známo v USA tvrdě cenzorsky tyto filmy postihovaly ... S naprostým klidem se pak vyrovná a pro mne i předčí většinu dnešních exploitation horrorů... Jinak musím vyzdvihnout triky, akci, kameru, střih, herečku, která se nebála nahoty, úžasné záběry na neokoukanou přírodu, prostě vše. Tohle je pro mne v oblasti exploitation žánru naprostý TOP, protože je úžasně spojen s akčním žánrem a v podstatě i thrillerem ... Pro příznivce žánru je tato zapomenutá bomba naprostou povinností!!!!(26.2.2009)

• EdaS

Jako béčková blbina to není nějak moc výživné (s výjimkou konce), jako exploitation velmi krotké. Hudba strašná. 50%(4.2.2011)

V tomhle případě mě zřejmě postihnul totální error, protože míjet jednu z nejvýraznějších australských exploatací by bylo skoro pro ostudu. Ok, za chybu se obdaruju nějakou tou fackou (plesk, plesk) a teď k filmu. Fair Game šlape jak dokonale promazaný stroj. Akce od začátku do konce, neutuchající napětí, nádherné scenérie rozpálené Austrálie a trio agresivních zmrdů, co udělají lovenou kořist z hlavní hrdinky. Ta je nejenom krásná a nesmírně sympatická, ale i - bohužel pro záporáky - poměrně schopná v jízdě na koni, střelbě, svařování a kladení různých pastí. Jejich hra na kočku s myší se během filmu několikrát přehodí, než dojde k velkému akčnímu finále. Do toho si připočtěte rockovou muziku, plus minimum dialogů, plus bradavky hlavní hrdinky, plus chytrej pes, plus neodolatelný klokani... ale co, mrkněte se sami! :)(9.1.2016)

I Spit on your Last Kangaroo on the Left! Fair game je perfektní Australský revenge thriller o mladé, krásné slečně, která se stane divokou zvěří tří imbecilů ,kteří jí budou terorizovat od začátku až do konce v cat-and-mouse game ve skvělé pustině. Napínavé, rychlé a hezky natočené. Paráda!(4.9.2013)

Odľahlá farma uprostred nehostinnej, zemitým prachom posiatej časti Austrálie, je domovom a takým malým prírodným kráľovstvom nádhernej ochrankyne zvierat a silnej ľudskej osobnosti – Jessicy. Nad jej doposiaľ pokojným životom sa ale začínajú sťahovať tmavé mračná, vyvolané nečakaným príchodom trojice ozbrojených pytliakov divokej zvery. Ich záujem sa čoskoro preorientuje z kengurieho mäsa na mäso ženské. Vzájomné, spočiatku nevinné, ale obťažujúce podpichovanie, vyvrcholí po nevyberavom “exploitation” besnení až ku tvrdej, vždy akčnej odplate. Parádna, ale bohužiaľ pravdepodobne zásluhou podcenenej propagácie a distribúcie, málo známa exploit perla svojho žánru. Akcia strieda akciu, krásna hlavná hrdinka, hnusácki pytliaci s plným vybavením, kaskadérske kúsky, množstvo vypätých situácii, nádherná príroda, kamerová štylizácia, hudba, silný príbeh ...a mnoho ďalšieho, to všetko pozdvihuje Fair Game na kvalitu prvej triedy. Objektívne ale musím povedať, že jednanie ústredných postáv nebolo vždy najšťastnejšie čo sa uvažovania týka. Ale zas slabšie chvíľky má azda každý :) Navyše Mario Andreacchio sa do tvorby Fair Game pustil s celým srdcom a vášňou, preto to minimum akýchkoľvek malicherných nepresností sa razom stráca nenávratne do stratena. Fair Game nepochybne reaguje vlastným invenčným spôsobom na radu predchádzajúcich exploitation filmov, ja som si ale spomenul na o dva roky staršieho TERMINATORa - Jessica, srdnato bojujúca ako Sarah Connor proti neporaziteľnému stroju na zabíjanie. BTW je možné, že aj samotný Quentin Tarantino obľubujúci staré grindhouse klasiky, sa nechal pri tvorbe svojho DEATH PROOF z časti inšpirovať práve Fair Game.(18.9.2009)

Kvalitní matroš v podobě R&Rka, které má ďábelský drive, příjemnou thrillerovou a slušně znepokojující první polovinu, no zakončené je pak celkem akčně, což v mém celkovém hodnocení bere pátou hvězdu, protože já bych volil komornější a více osobnější a surovější provedení. Nic to nemění na tom, že jelikož podobného spektáklu zase tolik není, a tento obstojí úplně s přehledem, dávám velmi slušných 80%. Stejně jako např. francouzskému Traque, které bylo rozvlečenější, ale mnohem lépe zakončené.(3.9.2013)

• Chrustyn

Vyjma "Krokodýla Dundee" dostávali se do světa v 80. letech z Austrálie docela drsný kousky s neskutečně syrovou atmosférou rozpálené Austrálie. Ať už to byl "Šílený Max" nebo béčkový "Razorback/Kanec". Neznámý "Fair Game" je přesně ten typ drsného filmu, kde je kladnou postavou jen hlavní hrdina (v tomto případě "ona") a všichni ostatní se jí snaží co možná nejbrutálnějším způsobem sprovodit ze světa, což se samozřejmě obrátí proti nim. Bohužel docela slabota a z "hunterskýho" žánru si raději dám Wooův "Živý terč", který sice není syrově drsný ale určitě o hodně zábavnější.(6.9.2011)

Dle mého jednoznačně nejlepší hororový kousek z neméně dobrého a krásného roku 1986 a to nejen proto že jsem se v tomto roce narodila :-) Výborný film kdy jsem se ani na chvilku nenudila, moc se mi líbila hlavní hrdinka a záporáci taky správně "slizcí". Horká a divoká Austrálie taky super ! Bylo to akční, syrové, napínavé a drsné....A poslední půlhodinka pro mě jakožto milovnici tohoto typu hororů a thrillerů byla naprostou pastvou pro oči, co pro oči - pro všechny smysly :-)(5.5.2012)

Fair Game je "seriózní" exploitation a třeba nevraživost mezi postavami je skvěle vybudovaná, tj. pomaličku a polehoučku. Ale má to i své vtipné momenty, např. když hrdinka chlapům svaří zbraně (!)(a žádnou si nevezme) a oni pak vytáhnou ze skrytých kompartmentů další, nebo když chlapi svorně nakráčí do jeskyňky, kde se přece nikdo nemůže skrývat, a pak tam uvíznou, nebo když musí uhýbat rozjetému traktoru s cirkulárkou... Bohužel, Peckinpahovi Strašáci jsou mnohem drsnější, Sám doma mnohem zábavnější a cokoli jiného 80s' mnohem vděčnější. Nakonec to nejlíp pořešil ten pes, co se na půl filmu ztratil v buši a přišel do baráku až když bylo po všem.(22.5.2016)

Australská exploitační pecka.Pro milovníky exploitationu povinnost.Příběh ošetřovatelky a milovnice zvířat Jess,která od začátku až dokonce musí čelit nájezdům pytláků.Totální psychonátlak a neustupující teror,kterému musí čelit jak hlavní hrdinka tak i její zvířata se v zápětí změní v krvavou pomstu.Kde se zavedená hra kočky s myší obrací proti bandě lovců.Prostě nářez.Hlavně se mi líbilo,že Jess je normální obyčejná(sympatická) žena,která neovládá žádný bojový umění či něco jinýho čím by se mohla ubránit,ale i tak má dostatečný "koule" na to aby si to rozdala z přesilou ozbrojených lovců.Nevím co bych tomuto filmu vytkl.Vše bylo excelentní-od výběru herečky,přes kameru,střih,hudbu,efekty a zajímavou(od civilizace)odlehlou přírodu.Prostě překvapení jako kráva.DOPORUČUJU!!!!!!(12.7.2015)

• berusche

Přiznám se, že tomu asi nerozumím, protože mně se to nelíbilo. Dívka je provokatérka a celý film na sebe upozorňuje víc než je nutné. Místo volání o pomoc a hry na schovávanou se stále vrací k domu (asi tak 50x za film), což vám v polovině leze krkem. Její snaha o napodobení Culkina je sice úchvatná, ale hrozné na tom je, že se předpokládá, že to nemělo působit směšně, ale vážně. Takže vzhledem k tomu, že to skutečně byla snaha o akční/thriller/horor a působilo to směšně, mám co dělat, abych to nezahodila úplně.(5.2.2011)

• topi

Hlavní hrdinka filmu, která vypadá jako Linda Hamilton z Terminátora a tři nesympatičtí (i po stránce herecké) chlapíci, kteří ji neustále nahání v australské přírodě. Pořád dokola, až mě to už nudilo. Jedna hvězda za opravdu perfektní a nadčasovou kameru a druhá za synťáčkovou hudbu, na kterou jsem si nemohl ze začátku zvyknout, ale po čase jsem se už těšil, co se tam zase vyvrbí za šílenej motiv.(24.4.2014)

Australská "exploaitivní" pakárna, kterou není špatné vidět -- sice má mnoho chyb, ale zároveň ukazuje, jakou cestou se pozdjěi dalo jít ve stylu úžasné kamery a blbého vděčného krvavého příběhu. Ve své době to nemohlo vzbudit nic než zájem teenagerů a nenávist kritiků... Dneska je to cenná historická relikvie, tj inspirace pro všelijaké obory, nejen filmové...(10.1.2009)

Jeden z těch filmů, který tvůrci mysleli nejspíš smrtelně vážně, ale výsledkem je komická zhovadilost. Jinými slovy, to je tak blbé, až je to dobré. Hudba skvostná, Cassandra Delaney uaaaaaaa 3,5*(5.2.2011)

Naprosto zaslouženě je tenhle australský film nejen ve své domovině téměř legendární. Je to neskutečně drsné drama o tom, jak si trojice vidláků zasedne na jednu ženu. Ono to není ani tak explicitní, ale to, jak je snímek nasnímán, jaké jsou zde záběry, jaká je zde nejistota, to z něj dělá film, který se směre vyrovnává podobným americkým filmům a v lecčems (práce s exteriéry) je překonává.(20.1.2015)

No nevim, jak to viděli ostatní, ale já viděl, jak jedna naprosto vylízaná kráva potká 3 celkem normální chlapíky, co jsou v divočině na lovu. Je pravda, že na ní lehce zaflirtovali, ale ona, jakoby dostala najednou krámy a začala ty chlapy šikanovat a kurevsky srát a dost se divim, že jim ruply nervy až tak dlouho. Nakonec ta děvka ty frajery brutálně zamordovala :-D Jinak je to solidní, svižná věc, Australani tohle zkrátka uměj(18.1.2016)

Nonono, kapínek přeceněný film. Pro mě nic víc než počátky předchůdce klasických směšných hollywoodských ačňáků. Ani ta hrůza z toho nejde a toho smíchu taky neni zas tak moc ačkoliv na něj čekáme a bereme každou příležitost, aby ta hodina a půl nebyla zcela zabitá. Na takový snímek se lehce zapomíná. 5,5/10(5.2.2011)

<< předchozí 1 2