O slavnosti a hostech

The Party and the Guests

(festivalový název)

Podobenství

Československo, 1966, 68 min

Geniální filmový zákusek Jana Němce. Absurdní jsou nejen veškeré slavnosti a oslavy, jichž se účastníme nebo neúčastníme (Evald Schorm byl úchvatný). Nesmyslná byla i pravidla hry, jež museli občané v naší nesvobodné zemi dodržovat dlouhých čtyřicet let. "Překročil čáru! On překročil čáru!"(10.7.2009)

Němcovým současným filmům nerozumím a sotva bych si nějaký pustil dvakrát. Ale tahle alegorická hříčka o podivné slavnosti a ještě zvláštnějších hostech je jedním z vrcholů české nové vlny. Je tu napětí, humor, nejistota, uvolnění, vše střídáno s neuvěřitelnou lehkostí a dávkováno s lékárnickou přesností. Osobnost výtvarnice Ester Krumbachové v pozadí se nezapře.(25.10.2007)

Říkám to nerad, ale film mě zklamal. A o to je to horší, že ke mne přišlo zlamání zrovna v jednom z mých nejoblíbenějších filmových období - v České nové vlně. Původně jsem chtěl dát pouze dvě hvězdičky, ovšem tu jednu musím přidat, z důvodu toho, že se jedná o dílo, které je o něčem, má smysl a něco říká. Já však bohužel plně nezjistil o čem, jaký a co.(14.9.2007)

Skoro to připomíná Franze Kafku. Dnes už to tolik neoceníme, ale v šedesátých letech tenhle film řezal do živého.(20.11.2014)

• lamps

Chápu skryté poselství, které je mimochodem naprosto primitivní, a obdivuji takto otevřené buřičství v době tvrdého politického útlaku, ale tohle přesto není ten druh filmového umění, které bych vyhledával a klaněl se mu. Neherci jsou vesměs strašně nesympatičtí a mechanicky odříkávají směšné dialogy, které nejsou ani k zamyšlení, ani k pobavení. Co je mi po tom, že symbologové tu mají hotové žně, když mě osobně všechno před kamerou od první minuty irituje a tedy vůbec nezajímá? Respekt před díly nové vlny, ale tohle je pro mě příklad podívané neprodyšně uzamčené ve svém čase a prostoru...(10.5.2016)

• - Roli ptáka si zahrál hudební skladatel Jan Klusák. Nabídla mu ji Ester Krumbachová poté, co ho viděla řádit na jisté společenské akci. (Brtniik)

• - Zatímco režisér Němec o svém filmu řekl, že: "Má velmi málo společného se socialismem", vedoucí stranický ideolog Auersperg usoudil, že: "Může být vykládán jako pokus o zesměšnění socialistické společnosti". (raininface)

• - Kompozice hostiny byla provedena na základě rozestavení stolů a židlí při udělování Nobelových cen. (hippyman)