O slavnosti a hostech

The Party and the Guests

(festivalový název)

Podobenství

Československo, 1966, 68 min

ACH TY ŽENY. VIDÍTE, TO JE MOUDROST. ŽENA VÍ, ŽE SE MUSÍ ZAPOMENOUT. A TO JE NUTNÉ, ZAPOMÍNAT SE MUSÍ.(26.9.2007)

• lamps

Chápu skryté poselství, které je mimochodem naprosto primitivní, a obdivuji takto otevřené buřičství v době tvrdého politického útlaku, ale tohle přesto není ten druh filmového umění, které bych vyhledával a klaněl se mu. Neherci jsou vesměs strašně nesympatičtí a mechanicky odříkávají směšné dialogy, které nejsou ani k zamyšlení, ani k pobavení. Co je mi po tom, že symbologové tu mají hotové žně, když mě osobně všechno před kamerou od první minuty irituje a tedy vůbec nezajímá? Respekt před díly nové vlny, ale tohle je pro mě příklad podívané neprodyšně uzamčené ve svém čase a prostoru...(10.5.2016)

Absurdita dialogů a konání, spousta narážek. Záměrně vybrané typové postavy a davové šílenství. Úslužnost a pasivita. Závěrečný hon na vyděděnce, štěkot psa a konečný střih. Škoda kratší délky (rozvedený závěr by mohl mít ještě silnější dopad) a vzhledem k nastíněnému charakteru vyloučeného mi trochu vadil podivný zvrat v jeho chování (když s něčím nesouhlasím, tak mlčím a uteču? To je dle tvůrců idea vzbouřence?). Stejně tak jsem nebyl úplně spokojen s absencí smysluplnějšího příběhu (možná je to jenom můj problém ale pro film ho považuju za důležitý), a proto hodnotím pouze slabšími 4*. Snímek, který si říká o další zhlédnutí (a díky bezvadnému spratkovi Rudolfovi tuhle prosbu v budoucnu někdy vyslyším).(17.6.2012)

Geniální.... "Český Passolini" Ivan Passer opět zazářil scénaristicky!(28.7.2008)

Němcovým současným filmům nerozumím a sotva bych si nějaký pustil dvakrát. Ale tahle alegorická hříčka o podivné slavnosti a ještě zvláštnějších hostech je jedním z vrcholů české nové vlny. Je tu napětí, humor, nejistota, uvolnění, vše střídáno s neuvěřitelnou lehkostí a dávkováno s lékárnickou přesností. Osobnost výtvarnice Ester Krumbachové v pozadí se nezapře.(25.10.2007)