Tom a Jerry - Hanna-Barbera era (1940) (série)

Jak kočka dostala padáka (S01E01)

(epizoda)
  • USA Puss Gets the Boot

Absolútne prvé dobrodružstvo Jaspra a Jynxa, dvoch notoricky známych postavičiek animovaného kráľovstva, ktorí sa neskôr preslávili ako Tom a Jerry. Jasper (Tom) dostáva ultimátum od svojej paničky, že ak nedokáže byť ticho, pošle ho pred dvere. Jynx, naslúchajúc, nemôže odolať svojmu vytrvalému prenasledovateľovi urobiť napriek. (Richard_Ba)

Martin00x

Kocour Jesper zde honí (prozatím bezejmennou) myš, po chvíli ho napadne, že by mohl na zeď inkoustem namalovat falešnou myší díru a k ní přemístí cedulku s nápisem "Domov, sladký domov", kterou myš mívá u svojí díry. Myš mu na to skočí, snaží se marně dostat do falešné díry, přičemž se omlátí o zeď. Kocour pak sleduje reakce myši, ale po chvíli myš využije příležitosti a píchne kocoura svým drápkem do oka, ten bolestí vyskočí a rozbije dekorativní antický sloup. Toho si všimne jeho panička, dá mu koštětem za vyučenou a kocourovi řekne, že jestli něco ještě rozbije, tak půjde z domu. To uslyší myš a začne schválně shazovat číše, talíře a jiné nádobí, zatímco kocour se je snaží chytat. Později, když má náruč plnou vysokého sloupu talířů, šálků a mís, tak se s ním myš snaží zatřást, aby kocourovi vše popadalo, což se také stane, kocour opět dostane koštětem od svojí paničky a ta ho vyhodí z domu. A myš se nyní spokojeně vrací do svojí skutečné myší díry. Zkrátka skvělé ! ()

igi B.

Možná jsem u téhle dvojky (postav hrdinů i jejich autorů ;-) trošku nekritický, ale já tyhle ulítlé příběhy Toma & Jerryho prostě miluju. A když je miluješ, není co řešit... :-) Zkrátka a dobře - ty epizody v režii pánů Hanny a Barbery (v případě tohohle >nultého< dílu navíc ještě Rudolfa Isinga) - a že jich pod jejich vedením vzniklo v MGM od roku 1940 do roku 1958 rovných 114 - podle mě nelze hodnotit jinak, než všema hvězdama na kočičím nebi, myší ráj nevyjímaje. Všechny!... :-))))) - - - P.S. Kocour se v tomhle premiérovém dílu ještě jmenoval Jasper, myšák pak měl být Jinx. Tolik historie... ()

silentname

Tom a Jerry sa akosi už stali súčasťou nášho detstva. Myslím, že rovnako ako sa každý z nás v detstve stretne s čarovným svetom Disney, rovnako sú mu predstavení i Tom A Jerry. A úprimne, mnoho týchto krátkych animovaných dielov stále dokáže veľa ponúknuť. A odkedy sa tieto rozprávky držia? Od roku 1940. A generácie detí si stále tohto kocúra a myšiaka vybavia ako fantastickú dvojku. Poďme sa teda spolu pozrieť v čom to tkvie. Skúsme zistiť, prečo sú tieto príbehy stále tak úspešné. A začneme absolútne prvým príbehom Toma A Jerryho s názvom - PUSS GETS THE BOOT. Príbeh je klasickou naháňačkou Toma a Jerryho (alebo v tomto prípade sa volali ešte Jasper a Jynx), kde počas ich hrátok a naháňačiek Tom zhodí stĺp s kvetináčom a všetko porozbíja. Jeho panička (prezývaná - Mommy Two Shoes) mu povie, že ak rozbije ešte jednu jedinú vec, skončí vonku. A Jerry sa to samozrejme rozhodne využiť a čo najskôr spôsobiť katastrofu, aby držal svojho nepriateľa v šachu a súčasne sa ho mohol kedykoľvek zbaviť. Je to jednoznačne kultovou klasikou, ktorá si zasluhuje pozornosť. Animácie v tomto diely sú síce o niečo slabšie (najmä čo sa týka na postavách), ale dávam im kredit, bol to prvý Tom a Jerry krátky film vôbec. Postavy sú fantastické. Tom sa s Jerrym skôr zahráva a baví ho to. Jerry na prvý pohľad pôsobí ako nevinný myšiak, no ukrýva sa v ňom malý diabol. A Tomova majiteľka akosi vždy vedela pridať komédiu. Keď si však predstavím tento diel chýba mi tu viac akcie a humoru. A väčšinou je to len o tom ako sa Tom snaží všetko pochytať a Jerry, ktorý chce čokoľvek zničiť. Vtipná je však momentka, kedy sa Jerry modlí Otčenáš.A rovnako aj Tom je vtipný keď ešte skutočne prská ako mačka. No občas ma irituje, že tak ako sa Tom rád s Jerrym hral, tak Jerry sa vyžíva v trápení Toma. Toto je fakt postava, ktorú si máme obľúbiť? Úprimne, koľko je tu fanúšikov Toma? Celkovo ale diel nemá v sebe nič zlé a rozhodne patrí medzi tie, ktoré si treba pozrieť. Videl som ho miliónkrát a ešte aspoň toľkokrát si ho chcem pozrieť. Hodnotenie: B+ ()

Deimos

YouTube/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +první animáč, který svedl tyto dva nerozlučné kamarády dohromady -ta panička mi celkem vadila/// Týýý vado, tohle už jsem viděl několikrát! Tohle, že je první díl! Tak to je mazec. I poněkolikáté je to stále zábavné a to, že se jmenuje Jesper mi nevadí, všichni víme o koho jde./// Celkem 82%/// ()

H34D

Je zajímavé, jak se tvůrci v prvním díle nekonečných laškovaček mezi kočkou a myší snažili zachovat nějaký kontakt s realitou - Tom má, jako správný kocour, očividně navrch a nebýt jeho jediného opravdového nepřítele - paní domácí, pohrával by si s Jerrym až hanba. Myška je však chápavá a bleskurychle obrátí situaci ve svůj prospěch... Pozor talíř! 8/10 ()

• První krátký film ze seriálu Tom a Jerry, ve které se ústřední dvojice ještě jmenovala Jasper a Jinx. V hollywoodských studiích MGM poté hledali lepší jména. Ta se losovala z klobouku, do kterého animátor John Carr vložil jména "Tom a Jerry". Když jeho návrh uspěl, dostal odměnu 50 dolarů. (zdeny99)