darthvader77

Drná to epizoda z neodpouštějícího prostředí amerických věznic. Ukazuje se jak myšlenka nápravy vězňů je šíleně naivní, jak můžeme vidět na konliktu mezi úředníčky a samotými vězni. Představa, že do konce svých dnů strávíte mezi těmito čtyřmi stěnami je děsivá. Samozřejmě sexuální násilí je na denním pořádku jak víme vždycky a naturalistické vytetování hákového kříže vyděsilo. Simmons v roli nácka boduje, ale oni ostátatní měně známí kolegové nejsou moc pozadu. Postraumatická stresová porucha může být i u vězňů, kteří pak jsou mentálně nestabilní a vede ke zvýšené agresivitě. Aneb jak má člověk se bránit jinak proti pokusům o zneužívání než silou. Závěrečný táborák ukazuje jak systém může totálně selhat. ()

Kanee

Tvrdý, drsný život ve věznici Oz, takto jde popsat úvodní díl tohoto seriálu. To, co jsem viděl, popisuje realitu v zahraničních věznicích, nejen násilím, ale chováním a respektem i odlišností. Skvělý. ()

Arkanoid

„Oz. That’s the name of the street for the Oswald Maximum Security Penitentiary.“ Úvodná znelka rutinných napínavých tónov a väzenských záberov diváka naladí. Hrá tu aj Edie Falco v úlohe dozorkyne, ktorá vysvetľuje hneď začiatkom piatej minúty väzňom rutinu, známa pre fanúšikov neskoršieho seriálu ako Carmela Soprano. Pre fanúšikov Spidermana je tu zasa J.K. Simmons ako väzeň Vern Schillinger, neonacista vybavený „armor“, brucho vystlané novinami a s namakanými rukami. Fanúšikov Lost zaujme Adewale Akinnuoye-Agbaje, tu v úlohe Adebisiho, spoluväzňa nováčika, tam ako záhadný Eko. Začína sa vysvetlením pojmu Oz z úst černocha s bielymi zubmi. Začína sa od zamestnancov väznice, černocha wardenom (správcom väznice) Lea Glynna a bieleho McMannusa, ktoré divákom predstavujú svoj deň. McMannus chce zavádzať nové postupy v bloku 5, čo sa nestretáva s wardenovým pochopením. Warden súhlasí s určitou prevýchovou brutálneho zabijaka, ak si McMannus zoberie aj petty drug dealera, ktorý je wardenovým bratrancom. Do väznice prichádza bývalý právnik, ktorý zisťuje, že to bude mať ťažké a populárny výbušný moslim amerického pôvodu, ktorý pripravuje peknú rozbušku aj vnútri väzenia. Bitkárska scéna v sprchách plná hnevu nabudí adrenalínom a vytvorí výborný dramatický oblúk. Napätie tu máme nielen medzi väzňami a bacchrmi, rasami a etnikami, ale aj medzi homofóbnymi väzňami či bacharmi a gaymi. Seriál obsahuje peknú väzenskú doktorku, ktorú skopíroval neskorší Prison Break. Dialógy s ňou sa však vedú reálnejšie. Temná hudba s presným strihom sadnú pri nútenom kŕmení junkieho Sancheza. Od HBO tradične potešia vtipné dialógy plné hlášok a kvalitná kamera s presným strihom. Kamera sa nakláňa a to ešte nie sme pri temných činoch postáv. Príbeh ponúka skladačku poviedok jednotlivých väzňov a stavia na kvalitných základoch asi ako všetky zaľudnené seriály od HBO. Záverom vraví, že dokáže diváka prekvapiť, aj keď na tú udalosť splietli tvorcovia hneď niekoľko dejových línií. „He ate his parents.“ „He killed them, carved them up, and he ate them.“ „What can you do with him?“ „I’ll teach him table manners.“ –„Beecher. I’m guessing you are not Italian. What are you in for? Shaving strokes off your golf score?“ –„Don’t smile. Ever.“ –„I won’t be fucking you, prag. At least, not tonight.“ -„Vern Schillinger. I understand.“ –„Me? Jewish? I don’t even like Barbra Streisand.“ –„Livestock. That’s what you are. My livestock. Because now Tobias... Your ass belongs to me.“ –„They call this the panl system, but it’s really the penis system.“ –„Don‘t you fuck with me, my brother.“ –„He ate his mother.“ „Get out of here.“ „So I heard. He killed her, then he blew off her head, smothered it in onions.“ „What, no garlic?“ „He had his father in the freezer.“ –„See me riding a bicycle?“ „What?“ „I ain‘t a messenger boy. You got something to tell Nino, tell him yourself.“ –„Hit me in the face. Again. Harder.“ –„I was faithful by choice. In here I don’t got a choice.“ –„Hey, you hear that? Are you on drugs, McMannus? If you’re not, you should start.“ –„but you, you’re arrabbiato.“ –„Jesus, one of my kids.“ –„Well, your brother’s a fag, Keane. They say it runs in families. You a fag too?“ „Why don’t you suck my dick and find out?“ Jazykové okienko: ad-seg; prag; fanny; wop; grease-ball; cracker; mick; spic; kike; gook; goombah. () (méně) (více)