Odpočívej v pokoji (TV seriál)

Six Feet Under

Drama / Komedie

USA, 2001, 63x55 min

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, Emily Kuroda, Nicole Richie, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Tara Karsian, Kellan Lutz, Smith Cho, Jillian Armenante, Thomas Kopache, Brent Sexton, Ken Davitian, Andy Umberger, Jim Holmes, Ted Garcia, Chris Pine, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Judith Hoag, Jim Beaver, AJ Michalka, Nicholas D'Agosto, Jordan Ladd, Eddie Jemison, Tate Taylor, Tuc Watkins, Lucinda Jenney, Jonathan Tucker, Jordan Garrett, Chase Ellison, Scoot McNairy, Alan Poul, Stanley Kamel, James Morrison, Erik Stolhanske, Zach Shaffer, Kim Gillingham, Mageina Tovah, Terence Knox, Rachel Thorp, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Michele Greene, Brian Stepanek, Cleo King, Ann Cusack, Diane Delano, Paula Malcomson, Mimi Michaels, Michael McCafferty, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Sarah Rafferty, Elise Robertson, George Cheung, Jordan Brower, Barbara Gruen, Hal Ozsan, Ken Abraham, Jed Allan, Ted Marcoux, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Michael Hagerty, Blake Adams, Christi Lake, Ronn Moss, Allison Kyler, Mark L. Taylor, Romy Rosemont, Angela Goethals, Amanda Foreman, Deirdre O'Connell, Julie Brown, Tara Buck, Robin Riker, Molly Hagan, Amanda Leighton, Barbara Tarbuck, Ben Weber, Michael Bofshever, Timothy V. Murphy, Leyna Weber, Ron Roggé, Michael Mantell, Lee Weaver, Carol Ann Susi, Jayne Taini, Michael Cudlitz, Michelle L. Gardner, Jamie McShane, Michael Hyatt, Tim DeZarn, Victor Campos, Victor McCay, Ivonne Coll, Benjamin King, Ellen Albertini Dow, Kate McGregor-Stewart, Julia Vera, Mandy June Turpin, Cynthia Stevenson, John Capodice, Nan Martin, Ellen DeGeneres, Graham Beckel, Donna Bullock, Dennis Anderson, David Andrews, Rusty Schwimmer, Elizabeth Ruscio, John Billingsley, Daniel Zacapa, Kim Myers, David Knell, Michael Cornacchia, Patrick Cavanaugh, Leeza Gibbons, Brad Greenquist, Timothy Landfield, Rick Overton, Matt McCoy, W. Earl Brown, Daniel Roebuck, Elaine Kagan, Tony Longo, Joe Nieves, Danny Goldring, Anil Kumar, Shashawnee Hall, Ben Scott, Travis Wester, Kevin Brief, Amy Hill, Hallee Hirsh, Tim Kelleher, Jim Abele, Tamara Taylor, Audrey Wasilewski, Gabriel Olds, Richard Lynch, Cullen Douglas, James MacPherson, Thomas Garner, Steven St. Croix, Jean Carol, Darcy Donavan, Pamela Adlon, Matt Ross, Fred Stoller, Joe Bell, Tom Virtue, Evan Arnold, David Wells, Steffani Brass, David Shatraw, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Christine Estabrook, Scott Atkinson, Adrienne Frantz, Maury Sterling, Kim Coles, Judy Prescott, Jack Wallace, Lindsey Ginter, Joel Brooks, Mo Collins, Tony Perez, Page Kennedy, Stephanie Erb, Ron Dean, Rachel Zeskind, Chip Heller, Franc Ross, Jeff Corbett, Jennifer Griffin, Tim Mikulecky, Leonard Kelly-Young, Sabrina Culver, Kenneth Kimmins, Rob Evors, Jack Lindine, Charles C. Stevenson Jr., James Waterston, Vincent De Paul, Karen Landry, Michael Dempsey, Jeff Ross, Luck Hari, Joel McKinnon Miller, Julianna Mccarthy, Karl Makinen, Lois Hall

Scénografie:

Marcia Hinds

Kostýmy:

Jill M. Ohanneson

Every day above ground is a good one. Znáte takové ty seriály, kde se hlavním hrdinům dějí samé prapodivné a neobvyklé věci? Kde se jde z jedné absurdní zápletky do druhé? Tak přesně takový Six Feet Under není. Je to seriál o normálním životě. Skuteční muži a skutečné ženy žijí svoje skutečné životy, které jsou mnohem zajímavější, než všechny vykonstruované zápletky světa. Ovšemže ne pro ně, oni prostě jen chodí do práce, randí, scházejí se a zase rozcházejí, tráví čas s přáteli, prostě žijí. To samo o sobě by samozřejmě nebylo nic zajímavého, ale Alan Ball má neuvěřitelný vypravěčský talent, porozumění pro lidskou duši, a navíc se nebojí řešit témata, od kterých dávají mnozí ruce pryč. Hned dvě z nich jsou stěžejní pro celý seriál. Tím prvním je smrt. Ústřední rodina Fisherových vlastní pohřební ústav, a každý díl se tak alespoň trochu točí kolem nebožáka, který zemře při otvíračce. Jeho (či její) smrt pochopitelně nějak koresponduje s životy hlavních hrdinů a ukazuje, že není smrti bez života, a není pořádného života bez smrti. Tím druhým je potom homosexualita. Téma, které se dá velice snadno nechtěně zlehčit či zesměšnit, je prostřednictvím hlavních hrdinů Davida a Keitha zobrazené na televizní obrazovce snad vůbec nejpřesněji a nejrealističtěji, jak to jen jde. Aby to ale nevypadalo, že Six Feet Under je seriál akorát pro gaye a funebráky (bez ohledu na to, že tyhle témata se týkají ať už více či méně každého z nás), barvité realistické charaktery všech hlavních i vedlejších postav se vás tak jako tak dotknou, protože je zkrátka nemožné, abyste se alespoň v někom z nich neviděli. Můj velice dobrý kamarád I. Kačur prohlásil: "Sledovat ten seriál mě baví víc než žít svůj vlastní život." A já mu to nezazlívám. Sám na tom tak občas jsem. Při prvním sledování to nebylo tak docela patrné, ale při druhém, třetím a dokonce čtvrtém opakování všech třiašedesáti dílů už to nešlo přehlédnout. Jestli je jeden seriál, který je lepší než všechny ostatní, je to právě Six Feet Under.(13.5.2007)

Které slovo charakterizuje tento seriál lépe - "život" nebo "smrt"? Jsou to jednoduše obě, neboť jedno bez druhého stejně nemůže existovat. Six Feet Under vyobrazuje život, smrt a všechny strasti postmoderní společnosti naprosto dokonale a přirozeně, na nic si nehraje, nemoralizuje, v rámci možností nepřehání a nikdy nezkresluje (mimo jiné překonává i můj milovaný Cold Feet). Charaktery jsou natolik propracované, že propracovaností vůbec nepůsobí - jsou to lidé jako my a přesto si je oblíbíte víc, než kdejakého seriálového leadera (tahouna), nebo hrdinu v pravém slova smyslu. Jedinou pihou na kráse je, že děj někdy malinko poleví na dramatičnosti, ovšem stále v rámci 5 hvězdiček. PS: Závěr byl emocionálně to nejsilnější, co jsem kdy na /obrazovce/ viděl - brečel jsem jak malý kluk. 10/10(22.1.2009)

Absolutní srdcovka až za hrob. Doslova. Bravurně namíchaný absurdní a přitom tolik reálný koktejl Alana Balla plný černočerného humoru, cynismu, pesimismu i optimismu a především živoucích postav, které si do jedné zamilujete i navzdory jejich mnohých charakterovým vadám (či právě pro ně?). Žádný jiný seriál není tolik a tak trefně o životě jako právě tento a na málokteré audiovizuální dílo tak moc sedí ohrané "že nastavuje zrcadla", díky čemuž to bez problému ustojí i slabší (v kontextu seriálu jako celku; sama o sobě je v zásadě více než obstojná) třetí sérii. Prostě nezapomenutelných pět let ve společnosti rodiny Fisherových. A pokud si jejich osudy poctivě prožijete spolu s nimi (tady o pouhém sledování nemůže být řeč), tak teprve poté opravdu doceníte a plně pochopíte, proč je závěrečná desetiminutovka právem považována za jednu z nejemocionálnějších scén vůbec.(3.8.2004)

Promyšlené, cynické, smutné, veselé, napínavé, legrační, chytré. Hlavním tématem seriálu sice je smrt, ale životnost z ODPOČÍVEJ v POKOJI přímo kape. Realisticky napsané i ztvárněné charaktery bravůrně zachycují ten čas, který nám byl dán a který nám všem utíká před očima. R.I.P. 25.3.2010.(28.10.2009)

Hloubavé otázky o životě a smrti. Six Feet Under nikam nepospíchá a nese se v pomalém tempu. Díky skvěle napsaným postavám a scénáři ale rozhodně nenudí. Příběh nás zavádí do rodinného domku rodiny Fisherů, kteří již léta provozují pohřební ústav a vytvoří vám funus přesně podle vašeho přání. Seriál vás provede radostmi i starostmi, které rodina prožívá a pokud na zvláštní a hloubavou atmosféru přistoupíte, strávíte s nimi pěkných pár hodin. Navíc vynikající závěr u kterého pookřehne srdce i toho největšího tvrďáka a skvělý song (Sia - Breathe me), který k seriálu padne jako ulitý(21.7.2013)

• - Třetí epizoda čtvrté série (4x03) : Předposlední scéna dílu s Brendou a Joem se nevešla do původního natáčecího plánu a tak byla natočena zvlášť samotným autorem předlohy. (DaViD´82)

• - Druhá epizoda třetí série (3x02) : První z dílů kdy vidíme na začátku více než jednu smrt a zároveň i jediná epizoda, kdy se ne všechna těla právě zemřelých z předtitulkové scény dostala do rukou hrdinů seriálu. (DaViD´82)

• - Herečka Kathy Bates (mimo jiné i držitelka Oscara) režírovala dvě epizody v první sérii seriálu. Od třetí série se v něm objevila i herecky jako Ruthina střihlá přítelkyně Bettina. (DaViD´82)