Vězení

Prison

Švédsko, 1949, 98 min

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman

Begmanovi sluší spíše až jeho pozdější období. Vězení je zvláštní kompilací upovídanosti a lehce nepřehledné snovosti. Obojí nenapomáhá sdělnosti toho, co měl autor na mysli. I přes krátkou stopáž jsem byl docela rád, když film skončil.(1.5.2016)

INGMAR BERGMAN, VĚZENÍ (1949). Po životě je pouze smrt. Víc vědět nepotřebuješ. Sentimentální či vyděšení lidé se mohou obrátit na víru, znudění a lhostejní mohou spáchat sebevraždu... ____ Nikdo mne nevaroval, že první film, který Bergman natočil podle vlastního scénáře, bude film, který se 'nedá natočit'. ____ Vítejte v hravém světě Bergmanova probouzejícího se génia. Film příznačně otevírá zvuk filmového 'gongu' (dobová klapka). A stejný gong, film také uzavírá. Že by film ve filmu? Snad. Ještě jeden pokus: Film, příběh a sen, které plynou vedle sebe, a tu a tam přechází jeden ve druhý. Mé věčně utlačované pedantní já se právě chystá zařvat, že to vlastně bylo několik filmů, několik příběhů a sny že byly také minimálně dva, a že ne vždy si mohlo být zcela jisto, ve které z oněch vrstev reality se právě nacházelo. Při tom celých 80 minut vše šlapalo jako hodinky. ____ Film o filmu ve fimu (vášniví naratologové si už dosaďí sami...), v němž Bůh mlčí, vzal si dovolenou, nebo něco na ten způsob, a předal žezlo Ďáblovi. Nějak zvlášť to nejspíš nepoznáte, slovy jedné z postav: dál chodíte do kostela. Pár změn by tu bylo: třeba po smrti už prostě není nic. A taky tu párkrát umře naděje. Jenom nečeká ve frontě jako poslední... Asi vám v hlavě zbydou otázky, nad kterými rukou nemávnete. A skoro žádné odpovědi. Takovéhle filmy se přeci 'točit nedají'. Protože: co pak s těmi nenechavými otázkami? Na koho byste se s nimi chtěli obracet, že.. ?!? Na Ďábla? ____ Post Scriptum: Namísto bergmanovsky výmluvně mlčících tváří: ještě spousta dialogů, na úkor obrazů. Ale jinak tu vše již v zárodcích naleznete. ___ Zatím ještě bez Svena Nykvista. Jejich první spolupráce datována Večerem kejklířů (1953)(18.10.2008)

Zvláštní, myšlenkově bohatý a zároveň poněkud těžkopádný film. Vězení nabízí velmi zajímavé filosofování o smrti, sebevraždě a ďáblovi, slušně propracovanou psychologii duševně nevyrovnaných postav, poněkud cynický humor, sociálně-kritické téma se „společnicí“ a jejími „ochraniteli“, více než působivou hru světla a stínu v symbolistickém balení (Birgittiny vidiny/sen) a jako bonus vtipnou grotesku. Tyto prvky však vytváří poněkud nevyrovnaný celek, který pohromadě příliš nefunguje, pouze části samy o sobě. Navíc pokládá otázky, na které už nenabízí odpověď. Velmi podnětný snímek, kterému však díky výše jmenovaným negativům dávám pouze slabší 4*. "Člověk musí chtít spáchat sebevraždu, když o tom chvíli přemýšlí."(16.10.2013)

Drama i komedie. Hodně dlouhou dobu ale spíše komedie. Bergman, tak jak ho známe z pozdějších snímku, je tu cítit jen na pár místech. Především na začátku. Na Vězení jsou zajímavé některé filmové postupy. Například způsob expozice celého filmu (proslov starého učitele a následný předěl "titulkami") nebo sledování němé grotesky asi v polovině filmu (je to ta samá groteska, která se později probleskne v úvodní scéně Persony?). Už tady hrají svou významnou roli detaily lidských tváří a často se tu pracuje s jízdou. Ve výsledku je ale film ještě hodně kostrbatý - Bergman se tu teprve učil. Ale závěrečných patnáct minut je perfektních!(16.6.2011)

Zpočátku trochu roztříštěný příběh se ve druhé půli filmu stává více uceleným, přesto se ale jedná o jeden ze slabších režisérových snímků...za nejlepší část bych označila až surrealisticky pojatý sen Brigitty Caroliny plný symbolů a poté okamžik její sebevraždy...(22.1.2012)