Benova návštěva na statku všechny ve svízelné okupační situaci povzbudila. Jednak je Beno moudrý a zkušený a jeho názory jsou pro svatoštěpánské relevantní, jednak je s ním legrace. Všichni vidí, že i Beno v jejich společnosti ožil, když mu, vozíčkáři, umožnili jízdu na koni a chovají se k němu bez falešného sentimentu. Společně s Benem přijel na statek i Lojza, další kamarád a spoluvězeň, a bude pracovat jako brigádník. Proradný Hejl zaslechne na Svobodné Evropě komentátorský názor, že tu okupanti zůstanou, lekne se a chce zmařit představení Braniborů. Těsně před premiérou přichází na statek nový člověk Eda, synovec Franty Hartmana, který zemřel na nemoc z ozáření. Svému synovci doporučil, aby v případě nouze požádal o pomoc Maděru. Mladý muž se na statku objeví za dramatických okolností a brzo je jasné, že nebohý veterinář Harry bude navždy z Ivančina srdce vymazán. (Česká televize)

topi80

Díl, kde se toho zdánlivě moc neděje. Viděl jsem jich víc najednou, tak snad se trefím. V paměti mi utkvěla slova Bena o tom, pro koho je či není emigrace. Rovněž od minulého dílu vidíme, kterak se nám stejní lidé vždy dokáží chopit příležitostí a být vždy u toho. Lze to roztáhnout do mnohem delšího časového umění a dědí se to z generace na generaci. Jen si vzpomeňme, kterak příslušníci rodin Šabatů, Uhlů, Pajerů, Pithartů, Dienstbierů a dalších dokázaly věšet nekomunisty v 50. letech, být u Pražského jara, být u samotové "revoluce" a poté se agilně pustit do dalšího budování nadnárodního socialistického ráje, tentokrát nikoliv pod patronací Moskvy, ale Bruselu. ()

• Televizní přístroje v epizodě jsou Tesla 4211U „Lotos“ a Tesla 4202A „Akvarel“. (sator)
  • Natáčeno v obci Úterý, Dvoře Chýnov u Radiče. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)