Reklama

Reklama

Zdivočelá země

(seriál)
Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Hrají:

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(45)

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (276)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Komunistov nemôžem ani len cítiť, a tento seriál odhaľuje viacero faktov, prečo tomu tak je. Takže idea a námet ma celkom zaujali. Lenže to príšerné televízne spracovanie sa mi trávi ťažko. Však čo nemôžem prekusnúť vôbec, je otrasné herectvo niektorých predstaviteľov. Nie, nemám na mysli Dejdara, ten robil, čo mohol. No taký Langmajer to kurvil statočne. On sám musel mať za komunistov poriadnu protekciu, keď vyštudoval hudobno-dramatický odbor na Pražskom Konzervatóriu a bol obsadzovaný. Aj tá mladá generácia hercov, čo sa v "Zdivočelej zemi" objavila, nestála ani za psí prd. ** ()

Hans. 

všechny recenze uživatele

To je moje ,,srdcovka". Nádherná hudba a hlavně skvělé vyobrazení neslavné doby, od které se dnešní komunisti distancují a omlouvají se za ní a myslí si, že se tím vše smaže a zapomene. Děkuji tvůrcům za tento seriál, jen víc takových. Na tyto časy se nesmí zapomínat! I přes mírný pokles kvality v posledních dvou sériích nemůžu dát méně než 5*. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si ZZ po letech oživil. Zatímco první řada je českou parafrázi westernu, druhá hutným průvodcem po komunistických lágrech. Třetí oživuje největší národní trauma ze socialismu (fascinuje mě na ní téma kompromisů, kdy už nešlo o život) a čtvrtá je již vcelku zbytečným dovětkem, i když porušuje pár klišé. Nyní už bych se za seriál tak nebil, ale stále je pro mě v podstatě historickou ságou určitého období našich dějin, které se daří reflektovat tu dobře, tu hůř, stejně jako ostatním (Četnické humoresky, Vyprávěj). Škoda pozdějšího televizního zpracování, oceňuju odstup některých řad od sebe tak, aby přirozeně stáli i herci. A souhlasím, že téměř všechny smrti hlavních postav seriálu jsou na hranici uvěřitelnosti. ()

Zdeňka 

všechny recenze uživatele

Co mě celých těch 52minut drželo přikovanou v sedačce byla touha vyslechnout si tu přenádhernou hudbu v závěrečných titulcích. Nejraději mám první sérii, kdy kluci jsou ještě mladí kovbojíci, starají se o zvířata, zajímá je jen, kde si odložili svůj klobouk a na které pastvině ještě nebyli. Tohle všechno se odehrává na pozadí tragických událostí socialistického Československa, ale proč se jen tak nekochat přírodou a přestat se trápit, co komunisti byli za ha**le. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Bývalý západní letec Antonín Maděra je Dejdarovou životní rolí. Jde o velmi povedenou a zfilmovanou kroniku našeho národa. Jak jiste víme, tak naše dějiny nebyly vždycky procházkou růžovým sadem. Byla tu pěkně divoká období, která mapuje seriál. Považuju tenhle porevoluční seriál za jeden z nejlepších. Vždy ho sleduju, když davají reprízy. Neustálé připomínání takových událostí, které se zde odehrávají, není vůbec na škodu. Lidé rádi zapomínají a to je problém. ()

Galerie (354)

Zajímavosti (118)

  • Tábor byl postaven v bývalém vojenském prostoru Milovice. (Pjootr)
  • Nápis na bráně pracovního lágru je: „Prací ke svobodě.“ Na branách koncentračních táborů v Německu byly obdobné nápisy, jako například: „Arbeit macht frei.“ Překrucováním původního významu je dnes chápáno jako cynické heslo, které zesměšňuje oběti a zastírá nelidské zacházení v koncentračních táborech, v nichž nucená práce sloužila k podrobení, vykořisťování, ponižování a vraždění lidí. Původ tohoto hesla je u filozofa Søren Kierkegaarda, který napsal toto: „Povinnost pracovat, abychom mohli žít, je projev svobody. Právě prací se člověk osvobozuje, prací se stává pánem země, prací konečně dokazuje, že je nad přírodou.“ (sator)
  • Čtvrtá série seriálu se natáčela na statku v Koloredově, který patřil Schwarzenbergům a během natáčení byl skutečně opravdovými zedníky částečně opraven. Na statku v Radíči totiž byly značně předělané budovy a vlastnila ho nová majitelka, která nebyla natáčení nakloněna. (JoranProvenzano)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Reklama

Reklama