Reklama

Reklama

Zdivočelá země

(seriál)
Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Hrají:

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(45)

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (276)

andriy 

všechny recenze uživatele

Každý komouš by se na tento seriál měl povinně dívat. Update po poslední sezóně: Jsem rád, že mě ani nové díly nezklamaly, pořád se bylo na co koukat. Důstojné vyvrcholení téhle ságy, kterou jsem vlastně sledoval od mladých let. A ano, stále si myslím, že by to bývalým estébákům v domovech důchodců měli pouštět místo Večerníčku. ()

Praxis 

všechny recenze uživatele

Zdivočelá země mě uchvátila. průměrný český divák dostal konečně možnost vidět na vlastní oči nejdříve vysídlení českého pohraničí, následně postupující kolektivizaci a socializaci. A zcela jistě si stojím za tím, že pro mě nejlepší díly vznikly v době, kdy byl Martin Dejdar uvězněn v pracovním táboře. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Bývalý západní letec Antonín Maděra je Dejdarovou životní rolí. Jde o velmi povedenou a zfilmovanou kroniku našeho národa. Jak jiste víme, tak naše dějiny nebyly vždycky procházkou růžovým sadem. Byla tu pěkně divoká období, která mapuje seriál. Považuju tenhle porevoluční seriál za jeden z nejlepších. Vždy ho sleduju, když davají reprízy. Neustálé připomínání takových událostí, které se zde odehrávají, není vůbec na škodu. Lidé rádi zapomínají a to je problém. ()

Dannysek4U 

všechny recenze uživatele

Co do hereckych vykonu jde bezesporu o jeden z lepsich ceskych serialu, stejne tak co do myslenkovyho obsahu, ale pribehove, chcete-li scenaristicky, je to trochu divocina. Asi za to muze fakt, ze bylo nutny bsahnout prilis velkej casovej usek a v nem prilis mnoho udalosti, ale to na vysledku bohuzel nic nemeni. S takovejma oriskama si proste musi dobrej scenarista umet poradit. Coz se zde uplne nepovedlo. I tak ale patri z cesky televizni produkce ZZ k mejm nejoblibenejsim poradum. A jako velkej klad je samozrejme nutny chapat to, ze 50. leta nepredklada divakovi formou suchyho dokumentarni vyctu, ale skrze dej. I kdyby vsechno selhalo, uz jen pro tohle nebyla Bocanova prace zbytecna. P.S. - Dojmologie a la uzivatel Oskar me moc bavej :o))) ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Dosti věrohodný obraz událostí v ČSR po roce 1945. Řada skvělých herců a vynikající prostředí, které by si ovšem zasloužilo větší finanční podporu. Maděra jako ztělesnění kruté nespravedlnosti režimu i odhodlaní straníci, kteří chtěli budovat bez násilí. Určitě se nejedná jen o jednostranný, čistě proti-komunistický pohled. A nakonec i režisérova zkušenost je v seriálu znát. ()

Galerie (354)

Zajímavosti (118)

  • Statek v Radíči objevili tvůrci seriálu náhodou, a to když jim ho doporučil architektův taxikář s tím, že ho vlastnil jeho známý. V den první návštěvy měli Hynek Bočan s kameramanem Ivanem Šlapetou v plánu navštívit ještě čtyři lokace, ale k tomu již nedošlo. (JoranProvenzano)
  • Nápis na bráně pracovního lágru je: „Prací ke svobodě.“ Na branách koncentračních táborů v Německu byly obdobné nápisy, jako například: „Arbeit macht frei.“ Překrucováním původního významu je dnes chápáno jako cynické heslo, které zesměšňuje oběti a zastírá nelidské zacházení v koncentračních táborech, v nichž nucená práce sloužila k podrobení, vykořisťování, ponižování a vraždění lidí. Původ tohoto hesla je u filozofa Søren Kierkegaarda, který napsal toto: „Povinnost pracovat, abychom mohli žít, je projev svobody. Právě prací se člověk osvobozuje, prací se stává pánem země, prací konečně dokazuje, že je nad přírodou.“ (sator)
  • Při natáčení poslední série byl režisér spokojený s tím, že se tato začala natáčet s dostatečným časovým odstupem, a na hercích tak šlo vidět, jak přirozeně zestárli. Na Martinu Dejdarovi (Maděra) šlo zestárnutí vidět nejméně, a tak ho přinutili nechat si narůst vousy a stříbřili mu vlasy. (Attta)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Reklama

Reklama