poster

Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 9x25 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (282)

 • golfista
  *****

  Miloval jsem sešity Rychlých šípů a kupoval jsem je jako blázen. Knižní "Záhadu hlavolamu" jsem opatroval jako klenot. Pak přišla tahle televizní podoba, Jan Tříska jako Široko, Václav Sloup jako Mažňák a najednou jsem nevěděl co je lepší :-)(13.3.2003)

 • Galadriel
  ****

  Velmi dobré zpracování těžce zfilmovatelné knížky.(19.12.2003)

 • Tosim
  ****

  Myslím, že seriálu poněkud uškodila Stínadla postavená ve studiu a třicátníci, kteří hráli třináctileté kluky, ale jinak ze seriálu dýchá Foglarova atmosféra tak, jako z žádného jiného díla předtím ani potom...(27.5.2003)

 • Matty
  ****

  Jako mladistvý plantážník jsem Rychlé šípy hltal jedním dechem a tato seriálová podoba jejich nejznámějšího dobrodružství vůbec nedopadla špatně. Až na toho Mirka Dušína velice pozitivní dojem. A koho volím? Jakožto nestraník pochopitelně "třeba Bažňáka". :-) 85% Zajímavé komentáře: pshimi, filmator, packa(11.7.2007)

 • Enšpígl
  ****

  Opravdu vynikajicím způsobem zpracovaná knižní předloha. Úplně se zde nepromítla někdy děsivá atmosféra z knížky,ale i tak na mě působil film pěkně temně.Od Foglara jsem v dětství toho přečetl hodně,ale nejzajímavjší postava je Červanáček, kterého zde skvěle ztvárnil Roman Skamene. Tajemný Široko v podobě Jana Třísky je také skvělý.A tak nějak když se procházím koleme kostela Sv.Jakuba a vidím ty všechny ty pizzerie ,puby,prodejny s fotbalovými šálami,přemýšlím jaký to asi muselo být tenkrát, tenkrát když se stínadla ještě bouřila. Zřejmě krásné, tajemné, dobrodružné, plné klukovství, tak jako tento seriál.(22.9.2006)

 • Renton
  ****

  Hodně dobrý český seriál podle Foglara s výbornou černobílou atmosférou. Jen ti "přestárlý" kluci..(28.3.2005)

 • Radek99
  ****

  Výborný seriál podle knížek Jaroslava Foglara, takže v našich zemích vysoce kultovní záležitost a až legendární text o životech světců:-) Tedy Mirka Dušína, Jarka Metelky, Červenáčka, Jindry Hojera a Rychlonožky...Rychlé šípy... Klasickému seriálu Hynka Bočana velmi prospěl černobílý filmový materiál a především výběr lokace, stará křivolaká Praha je přímo geniem loci Stínadel, tajemné čtvrti, kam se Rychlé šípy tak rádi vydávají za dobrodružstvím... Příběh Ježka v kleci, legendárního hlavolamu, je příběhem kolektivním, který si prožil nejspíš každý český kluk v dětství. Trochu mi vadil výběr později televizně zprofanovaných známých tváří (proč musel znesvářené vůdce vontovských klanů hrát právě téměř dospělý Krampol se Štěpánkem, to nechápu, o Jaroslavu Satoranském coby Vojtěchu Vontovi nemluvě...mezi těmi zástupy komparzu v dětském věku se vyjímali dosti nepatřičně...) a dost krátká stopáž jednotlivých dílů (25 minut skutečně ulétne jak voda)... Jinak je Záhada hlavolamu důstojnou adaptací Foglarových krásných knížek...(21.12.2007)

 • AngelAngie
  ****

  Výborné i v dnešní době.(17.8.2008)

 • Lateef
  *****

  Prvně je třeba říci, že všechna dobrodružství kolem Ježka v kleci si v mé hlavě vyryla několikeré nesmazatelné paměťové stopy. Foglarovkami jsem jako kluk žil a zejména Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta jsem přečetl nesčetněkrát a vždy jsem si vše živě představoval. Musím přiznat, že jako malému mi seriál naháněl občas nefalšovaný strach. Samozřejmě mluvím o Širokkovi, který svým antré každý díl seriálu otvíral. Ta jeho bezforemná bílá šraboška s výřezy pro oči byla prostě hrůzu nahánějící. Ale i všechno další bylo jaksi tajemné a záhadné. Hlas Radoslava Brzobohatého, tajuplná čtvrt Stínadla a její nespočetné uličky, zákoutí, plácky, dvory a pavlače. Obdivoval jsem Rychlé šípy a chodil na odpolední toulky za město se švihadlem obtočeným kolem pasu. Nejvíc jsem jim ale záviděl to, že můžou prozkoumávat tak nepřístupnou část města, jakou Stínadla byla. Že přišli na kloub něčemu, o čem ani místní vontové neměli potuchy, že byli nebojácní, ale zároveň čestní. A že se dokázali postavit Širokkovi, co má ruce jako svěráky...(30.7.2011)

 • Kulmon
  ****

  Je to sice foglarovsky naivní, ale sežral jsem to i s navijákem.(18.4.2012)

 • RHK
  ***

  Hrají: Roman Skamene (ČERVENÁČEK), Martin Kapoun (RYCHLONOŽKA), Jiří Lukeš (kdysi Malý Bobeš, zde přerostlý MIREK DUŠÍN), Tomáš Hádl (JARKA METELKA), Zdeněk Jánský (JINDRA HOJER), Jaromír Hanzlík (JAN TLESKAČ), Jaroslav Moučka (EM), Jaroslav Satoranský (VOJTĚCH VONT), Václav Sloup (MAŽŇÁK), Petr Štěpánek (VONT), Jan Tříska (ŠIROKO), Ivan Vyskočil (LOSNA) a další. V mládí má oblíbená kniha (s ostatními dvěma díly), seriál za ní však pokulhává. Ukázka: http://www.pohadkar.cz/video/zahada-hlavolamu-7dil/(22.2.2009)

 • choze
  ****

  "MIRKU, ALE TADY JSOU JEN ČTYŘI ŠPENDLÍKY..." Knižní předloha je mojí nejoblíbenější dětskou četbou vůbec, takže tenhle seriál nemůžu nemít rád, i když hodně zjednodušený scénář, předpotopní technická stránka (dlouhé záběry, málo střihů, zjevně ateliérová Stínadla), podivné obsazení dospělých herců do rolí Vontů a proměnlivé herecké výkony ještě umocňují naivitu, která bývá předloze vyčítána. Tvůrci se rozhodli propojit obě knihy do jednoho celku s tím, že si z obou vybrali to nejlepší a to nám ve svižném, ne nutně původním sledu servírují, takže třeba Široka se dočkáme už ve druhé epizodě. Spousta věcí se samozřejmě do scénáře nevecpala (psaní Tam Tamů, Bratrstvo Kočičí pracky) a tvůrci odolali i natočení notoricky známého seznámení jednotlivých členů ikonického klubu, třebaže nám na úvod dopřáli několik klasických epizodek z rychlošípáckých komiksů (divadlo, samoletka, lovení bobříka odvahy...). Atmosféra ateliérových Stínadel (z těch kulis měli po natáčení udělat zábavní park) každopádně nemá chybu.(15.12.2009)

 • Segrestor
  ***

  Člověk se přeci jen rozmlsá, když vidí adaptace podle knižní nebo komiksové předlohy. Zvykne si, že postavy ve filmu jaksi odpovídají své kreslené předloze. Bohužel u Záhady hlavolamu těžce divák narazil. Pravda, Jindra Hojer, Červenáček a Metelka docela se povedli, ale proč tak potlačili Červenáčkův potenciál obtloustlého vtipálka a chlapce s rozhledem, který sice je šašek, ale blbec to není. A konečně, proč vybrali na roli vůdce týmu Mirka Dušína takové nemotorné jelito, které, a ruku na srdce, připomíná Aničku s Downovým syndromem z filmu Rekviem pro panenku. Proč? Trochu to ještě vykompenzovali Širokem neboli Janem Třískou, ale nikdo mi už nevysvětlí toho Dušína. Bohužel jsem příliš úzkoprsý, abych se nad to povznesl a tak jdu s hodnocením dolů.(20.7.2011)

 • flanker.27
  *****

  Prostředí, tajemno a docela strašidelná atmosféra. I když jsem od Foglara četl hodně, tak Rychlé šípy zrovna ne, a nějak se mi ani nechtělo, možná by to nebylo tak ono. Jako dobrodružná věc pro děti naprosto dokonalý seriál.(17.7.2007)

 • StarsFan
  ****

  Nikdy dřív mě nenapadlo, že se Stínadla podobají tvrdé gangsterké čtvrti zasazené do České republiky. (Poznámka: Ty třicetileté herce hrající dětské hrdiny si sice mohl seriál odpustit, ale vždy zvednu palec radši pro Jana Třísku než pro tu lemru, co hrála Mirka Dušína.)(25.9.2008)

 • sportovec
  *****

  Osmašedesátnické uvolnění se atmosférou, která jím byla vyvolána, spoluzasloužilo jednak o prodloužení filmové vlny a tolerance šedesátých let až k rokům 1971-1973, jednak již tehdy bouralo na tu dobu až neuvěřitelné množství tabu a zapovězeností vůbec. Rozmach obnoveného skautského hnutí se spoluzasloužil i o oživení foglarovských hrdinů. Z tohoto klasického seriálu, dnes jednoho z jádrových děl naší tvorby pro děti a mládež, se stala nezpochybňovaná hodnota. Citlivost položení do historického jádra Prahy, přesnost dobového posunu i zdařilý způsob vedení dětských i hereckých ztělesnitelů řady rolí, které jsou zde obsaženy, jsou hlavní příčinou tohoto nadčasového úspěchu. Mluvit retrospektivně o vhodnosti volby toho kterého představitele a vytýkat tak přímo i nepřímo nejen Hynku Bočanovi, ale i dalším členům tvůrčího týmu seriálu, že v roce 1968 neměli znalosti druhé poloviny osmdesátých a devadesátých let, je značně nešťastné. Ve všech případech se totiž jednalo o herce když ne z abslutní tehdejší špičky, tak nepochybně z tehdejšího i dnešního vysokého nadprůměru. Výtky tohoto druhu (nikomu tím nechci brát právo na názor) jsou tak trochu jako mořský příliv a odliv: přicházejí a mizí. Kvalita, ke které se vztahují, zůstává. Foglar i z nebes, odkud se na nás již drahně let dívá, může být nespokojen jen s jedním: s nedostupností seriálu na moderních nosičích. Je to nepochopitelné zřejmě nejen pro mě.(1.4.2008)

 • Hellboy
  ***

  Nijak zvlášť zdařilá adaptace, jejíž univerzální obliba mi uniká. Mizerně zvolení herci, příliš okaté kulisy, žádná tajemná atmosféra či napětí (až na dvě tři scény, které se teda opravdu povedly). Příliš mnoho "vycpávkových" scén, které neslouží budování příběhu a měly by být normálně vystřihnuty - tenhle seriál na nich snad staví. Tohle nejsou Rychlé šípy, o kterých jsem si četl.(29.4.2013)

 • Gilmour93
  ****

  Gotham má Batmana, Stínadla Široka. Češi mají mocenský souboj Sexy mozek vs. Valach s gulama, Vonti zase záležitost podobně nechutného charakteru Losna vs. Mažňák. Kdo neviděl tuto poměrně temnou vizi Rapid Arrows je plantážník a doteď si myslí, že guru Bratrstva kočičí pracky se říká Dlouhé Bidlo kvůli tělesné výšce..(21.8.2009)

 • Aluska88
  ****

  Nezapomenutelné, legendární a geniální Rychlé Šípy. K jejich komiksům a knížkám mě ještě jako mladé dítko přivedl můj starší bráška. A já mu za to velmi děkuji a nikdy mu to nezapomenu. Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Mirek, Jarka, Jindra, Červenáček a Rychlonožka. Bratrstvo Kočičí pracky v sestavě Dlouhého Bidla, Štětináče a Bohouška:) Jan Tleskač a jeho létající kolo. Podivný Em a záhadný Širokko. Tajemná Stínadla a Vontové. Žluté špendlíky, Žlutý květ a Kostel Sv. Jakuba. A především také ten hlavní, malý a legendární předmět. Ježek v kleci. Jako fanynka Rychlých šípů jsem velmi potěšena, že vznikl takto podařený a notnou dávkou atmosféry a skvělé hudby obdařený seriál, který se tomuto jejich nejdobrodružnějšímu pátrání věnuje. A obrovské množství klasických hlášek, pojmů, postav, spojitostí či významů jsou pro fanouška danou povinností:) Svět by tak strašně moc potřeboval hochy, jako jsou Rychlé Šípy. Jenže by nejspíš stejně v dnešní zkažené době nevydrželi. A i se svými zásadami a vlastnostmi, jako čestnost, boj proti bezpráví a pomoc slabším by v takové převaze zla, špatností a bezohlednosti neměli nejmenší šanci... "Ježek v kleci je můj, jenom já mám na něj právo!", "Jeden z nás zůstane doma." - "A kdo to bude?" - "Ty, Červenáčku." - "Já, proč zrovna já?" - "Protože ty jsi tam byl VČERA!" :)(22.7.2011)

 • Ainy
  *****

  Příběhy Rychlých šípů jsem četla jako malá holka. Sama jsem vyrůstala na trampských písničkách, horských procházkách, později na vandrech s turistickým oddílem a s tím je spojená moje láska k Foglarovkám.(25.7.2012)

 • Divočák
  *****

  Kultovní seriál mého mládí. Černobílé zpracování seriálu určitě jen prospívá a z Širokovy strašidelné masky mi ještě teď naskakuje husí kůže.(26.2.2007)

 • paascha
  ****

  Klasika z dob, kdy se ještě smělo. Je nezbytné znát Foglara a mít ho v malíku, jinak je to nesmysl o bandě nějakých divných kluků, co se perou s jinejma divnejma klukama. Ale když víte o co jde, rázem je jasno. Taky dost oceňuju herecké obsazení, zvlášť trojice Moučka, Sloup, Skamene mě uchvátila:-))(20.7.2007)

 • NinadeL
  ***

  Jako neskalnímu příznivci mi více sedla celovečerní podoba Záhady hlavolamu a Vorlova miniatura Rychlé šípy.(28.2.2009)

 • kinej
  *****

  Seriál Záhada hlavolamu patří k tomu nejlepšímu, co kdy v oblasti tvorby pro mládež na Kavčích horách vzniklo. Z Foglarovy předlohy se podařilo vypíchnout to nejzajímavější a kvalitně to převést do seriálové podoby. Velkou zásluhu na působivé atmosféře seriálu mají kulisy. Sice jsou zcela evidentní, ale pocitvé. Seirál má navíc obrovské štěstí, že byl natočen na černobílý film, protože toto provedení ještě umocňuje ponurý efekt prostředí Stínadel. Temné uličky, oprýskané zdi, bizarní postavy v oknech, to bylo pro mě, coby dítě hororové prostředí. A myslím, že i dnes je na co se dívat. Vynikající je i casting, či hudba. Ani se neumím představit, že by podobně kvalitní produkt mohl vzniknout dnes.(8.3.2010)

 • Phobia
  ****

  Foglarovky jsem měla příležitost číst až po revoluci, naštěstí jsem tou dobou stále ještě byla dítě a tito kladní hrdinové a jejich dobrodružství mi měli co nabídnout. Trochu mě mrzí, že se ke mně "Rychlé šípy" nedostaly přece jen o něco dřív... Seriál jsem si oblíbila, učarovala mi temná atmosféra Stínadel, záhadný příběh a tehdy mě nikterak netrápila ona celková naivita a přeslazenost "Rychlých šípů" (to až o několik let později se ze mě stal cynik se zálibou v záporných postavách:-)). Trošku mi haprovalo obsazení některých rolí - jak třeba mohl Václav Sloup hrát ve svých 33 letech kluka o polovinu mladšího; to skutečně nesehnali nějakého mladšího nebo alespoň mladě vyhlížejícího herce?;-) Příjemná klasika, lepší než většina seriálů pro děti natočených po revoluci. 79%(3.7.2009)

 • Jacinda
  *****

  Rychlé šípy jsou moje. Jako malá i teenager jsem četla skoro všechny "Foglarovky". Některé dívky si četly romány, já vyrostla na napínavých dobrodružstvích chlapců. Seriál mě nezklamal, jen už se na něj odstupem času dívám trochu s úsměvem. Pořád je to ale seriál mého dětství(12.1.2009)

 • Sarkastic
  ****

  Jako, ne že bych Foglarovky zase tak "žral", ale tohle je prostě klasika. O příběhu nemá cenu psát, zná ho snad každý (až na Stridera, že? ;-)). Film má atmosféru a také něco (neumím to přesně pojmenovat, snad napětí, poutavost), čím mě opravdu zaujal a neomrzel. K hercům nemám výhrady (a člověk přivře oči i nad těmi trochu staršími "kluky").(21.5.2008)

 • Davies182
  ****

  Samozřejmě že snaha byla, a docela se to i povedlo, ovšem radši bych ocenil, kdyby Rychlé Šípy nikdy neopustily stránky knih a komiksů. Nicméně smekám před téměř dokonalou podobou hlavní pětice s jejich vzory z "okének".(1.6.2009)

 • LiVentura
  *****

  Klasika, bez které by to nebylo ono... Tajemní Vontové, Široko a Pan "M", vrah, který shodí z věže geniálního vynálezce Tleskače. :-)(20.12.2010)

 • Stegr
  ****

  80% - Viděl jsem to vždycky jen jako malej kluk a pokaždý mi to nahánělo hrůzu...(9.10.2007)

 • Ruut
  ****

  Hezké, opravdu hezké když jsem byl malý. Teď bych to asi znova vidět nechtěl. Nemyslím že Sloup s Třískou byly zrovna nejlíp vybraní představitelé. Ale přesto přeze všechno vždy když se objevil ježek v kleci tak jsem ani nedutal.(1.1.2007)

 • Webb
  ****

  Naprostá seriálová klasika kterou jsem hltal už od mala. Jen škoda že to trochu přepískli s věkovými kategoriemi členů. Na sešitech Rychlých šípů jsem také vyrůstal a přečetl skoro všechny výtisky.(23.1.2008)

 • salahadin
  ****

  Foglarovky mě nikdy nebraly a brát nebudou, ale tenhle seriál splňuje do puntíku pojem klukovské dobrodružství. Křivolaké uličky, tajné chodby, tajemný ježek v kleci, postava se škraboškou, ukryté předměty, Vontové a k tomu parádní černobílá stylizace. Kdoví, jestli dneska ještě kluky vytrhne tak jako hovadiny typu transformers a bionicle. Líbí se mi přímočarost, s jakou seriál odsýpá - zkrátka všechno fachá jak létací kolo. Akorát škoda, že se v určitých rolích objeví profláknutí herci. Hanzlík mi jako Tleskač vůbec neseděl.(27.2.2009)

 • WANDRWALL
  ***

  V 80.letech jsem bojoval o znovu vysílání tohoto seriálu a vydávání foglarovek. Zažil jsem přitom dost zajímavého. Inu dospívání.(7.8.2010)

 • Beastmaster4
  ****

  Nejlepší zpracování Foglarova díla. Stejně tajemné a ponuré jako kniha. Jako kluk jsem byl ze seriálu naprosto unešený. Novější film už nedosahuje kvalit tohoto starého seriálu. Naprostá klasika plná dnes již zvučných jmen.(25.6.2011)

 • Mariin
  *****

  Seriál pro děti v tom správném věku cca 7 - 12 let. Rafinovaně udržované napětí a tajemno...(26.6.2007)

 • Zazie
  *****

  Nejen výborná adaptace románu, ale i skvělý seriál pro děti se srávně odměřenou strašidelnou atmosférou. Pozdější barevný celovečerák je jen hodně slabý odvar. Jen by mě zajímalo: - Proč chodili Rychlé šípy do Stínadel jen za tmy? Podle oblečení to nebylo v zimě, takže kvůli odpolednímu vyučování asi ne. - Kde byli dospělí a holky ve Stínadlech? Po ulicích chodí jen Vontové, pár dospělých je uvnitř domů, holka nikde žádná.(20.7.2007)

 • packa
  *

  Už jako dítěti se mi hnusila díla, která se kolegům dětem snažila namluvit, že kdejakej desetiletej fracek je mnohem chytřejší, zdatnější a bystřejší než ostatní dospělí. Foglarovky jsou dokonalým zhmotněním podobných blábolů. Děcka, vykašlete se na různé bobří řeky a přečtěte si raději Julese Verna.(20.6.2006)

 • Crocuta
  ****

  Oproti filmu, který se víc drží knižní předlohy jsou v tomhle seriálu spojeny romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří, ale je to dobrý, moc dobrý.(26.6.2007)

 • duklak2
  *****

  Měl jsem rád foglarovky. Je to zajímavý seriál s ještě zajímavějším námětem. Mirek Dušín byl mým oblíbencem v dávným dobách mého mládí.(17.6.2008)

 • Sifaka
  *****

  Výborný dětský seriál, super atmosféra Stínadel. Atmosféře pomohlo, že to bylo ČB. Vždy se těším na další opakování seriálu.(9.1.2009)

 • Kothy
  ****

  Známá Foglarova parta luští zahadu ve Stínadlech. "Koho volíš? Losnu nebo Mažňáka? Ale třeba Bahňáka." :D(20.2.2013)

 • Kimon
  ****

  Dětskýma očima mohu hodnotit bez výčitek čtyřmi hvězdičkami. Dnes ale mé již dávno dospělé oči vidí tento seriál poněkud kritičtěji z hlediska způsobu zpracování a obsazení jednotlivých postav poněkud přestárlými chlapci. O tom už ale tady v komentářích byla řeč. Ty čtyři hvězdičky tedy zůstanou ze sentimentu a nostalgie.(11.8.2009)

 • BoPo
  ****

  Kultovka československej tvorby. Herci tu dokázali navodiť takú atmosféru, že si ju človek vybaví bez problémov aj po rokoch. Skutočná seriálová lahôdka z našich končín.(19.2.2011)

 • Caelos
  *****

  Věrné zpracování předlohy pana Foglara. Temné, napínavé, parádní. Tak co, koho volíš? Losnu nebo Mažňáka?(22.5.2009)

 • Kryton
  *****

  Nesmrtelná klukovská klasika. Kdo v mladí nečetl a neviděl rychlé šípy nebyl :P. Tahle stará verze se Skamenem jako Červeňáčkem nemá chybu.(8.5.2003)

 • Džejkop
  *****

  Nezapomenutelné převedení nejznámějšího Foglarova díla do seriálové podoby. Tajemná atmosféra Stínadel, umocněna černobílým kabátem, je prostoupena všemi díly .Ať už se jedná o poslední chvíle Jana Tleskače ve svatojakubském kostele nebo o záhadnou postavu s bílou škraboškou přes obličej, Široka. Překročit rozdělovací třídu a vstoupit na území Vontů je tvrdým oříškem i pro chlapce kalibru Rychlých šípů.(16.2.2007)

 • Adman
  ****

  Od dětství jsem miloval veškeré Foglarovky, měl jsem přečtené snaad všechny (asi 3/4 ze všech vydaných knih od Foglara určitě). Je to o maldých a dospívajících chlapcích a dívkách, jak chodí na skauta a do unáku, plní bobříky všeho možného, chovají se lsušně, nemluví sprostě. i já jsem do skauta asi rok chodil, ale přestalo mě to bavit. Kdo nechce číst knížku, tak tento film ale musí vidět.(21.9.2004)

 • Damiel
  *****

  90 % - Škoda, že Bočan netočil v exteriérech, Praha byla tehdy ideální, dneska by to už v opraveném a reklamně polepeném centru nešlo...(4.11.2005)

 • vypravěč
  *****

  Nerezavějící klíč k dobrodružství.(4.3.2008)

 • Rakosnicek77
  *****

  Jestli v pohádce S čerty nejsou žerty, exceluje Hynek Bočan na pohádkové scéně, tak na té seriálové je to určité právě tohle zpracování, snad nejlepší Foglarovy knihy o dobrodružství legendárních Rychlých šípů. Jaroslav Moučka jako tajemný Em, Roman Skamene jako červenáček a třeba Jaroslav Satoranský v roli velkého Vonta. Tahle verze Záhady hlavolamu je úžasně natočená, tajemná, záhadná a hlavně skvěle obsazená. Vždy se na ni podívám rád a s chutí znova.(7.12.2014)

 • blackrain
  ****

  Jako malou mě děsila ta těžká atmosféra a všudypřítomná tma. Postava Jaroslava Moučky mě strašila po nocích. Napětí a tajemno je velmi dobře servírováno a dávkováno. Taky jsem uměla ježka z klece vyndat za zády. Dnes už to neumím. Přišly jiné věci.(19.2.2009)

 • Big Bear
  ***

  Tohle bylo opravdu poprvé, kdy mi kniha asi zkazila film. V mládí jsem na Rychlých šípech ujížděl. A to jak na knihách J.Foglara, tak později na komixech kreslených p. Fischerem a Čermákem. Když jsem měl konečně možnost vidět filmovou verzi, byl jsem zklamán. Když jsem viděl ty pubescentní habány se špatně zaretušovanými rašícími knírky... Hlavně představitel Mirka Dušína byl pro mne šokem. Jinak samozřejmě zpracování je provedeno skvěle, Stínadla se celkem povedla - takhle jsem si nějak představoval. Povedený a lehce strašidelný byl i příběh o Tleskačovi. Bohužel, stejně jako Foglarovky dnešním mladým moc neříkají, asi ani tento seriál je nijak výrazněji neosloví. Doba Široka, Rychlých šípů, Stínadel i žlutých kvítků už je bohužel pryč... a to je věčná škoda. * * *(14.8.2012)

 • liquido26
  *****

  Kultovní seriál. Perfektní témná atmosféra Stínadel, sípající Em a tajemná postava Široka. Sice jsem nikdy nepřišel na chuť Mirkovi Dušínovi, ale jinak k tomu není co dodat. Ruku na srdce. Kdo z nás nechtěl mít při sledování tohodle seriálu ježka v kleci? :-)))(25.7.2008)

 • Rosalinda
  *****

  Seriál mého dětství. Pořádně tajemný, chvílemi až strašidelný s dokonalou atmosférou staré Prahy umocněné černobílými obrázky. Viděno dětskýma očima, uchováno ve vzpomínkách. Nechci si je kazit, takže znovu už se nedívám. Těšila jsem se tenkrát nedočkavě na každý díl. Hltala jsem foglarovky jednu za druhou (některé tehdy ještě vydávané samizdatem), ale dech Stínadel s tajemným Širokem byl nejpoutavější. "Losnu, nebo Mažňáka?" "Já nevím, třeba Bahňáka." :-)(8.8.2011)

 • Anglie
  ****

  Velice věrná a velice pěkná adaptace Foglarova románu. Zajímavá je role Romana Skameneho jako Červenáčka. A Tříska jako Širokko prostě nemá chybu!!(27.3.2003)

 • FilmFan24
  *****

  Takhle nějak jsem si při čtení knížky Stínadla představoval...Nadmíru povedené televizní zpracování kultovního románu Jaroslava Foglara.(16.8.2008)

 • fragre
  ****

  Seriál má své mouchy, ale nostalgie pracuje a ponurá Stínadla jsou v černobílém provedení nádherná. Maska Širokka byla působivá, ale pro mne byl nejstrašidelnější nedlouhý záběr, kde se do obrazovky obrátil muž s vyrážkou/nádorem na obličeji. To ve mně hrklo. Velkou chybou je absence Bratrstva kočičí pracky. Jak je mohli tvůrcové seriálu vynechat?(2.1.2010)

 • Thomassi
  ****

  Záhada hlavolamu byla moje možná nejoblíbenější foglarovka. Už televizní verze z roku 1993 byla velmi dobrá, přesto jsem se k tomuto seriálu dostal až teď. A právě seriál je možná věrohodnější než film, na druhou stranu film mi přišel působivější. Přesto i tak se jedná o devět krásných dílů, které svojí délkou vůbec nenudí a člověk je hltá jedním dechem. Je to nezapomenutelné dobrodružství, které mě zřejmě neomrzí v jakýchkoli letech.(11.8.2011)

 • Trainspotter
  *****

  Vynikající adaptace knižní klasiky Jaroslava Foglara. Takhle jsem si vždycky Stínadla představoval. Záhadní Vontové, Tleskač a jeho ježek v kleci, bratrstvo Kočičí pracky a parta Rychlých šípů jsou nádherně vykresleni na pozadí tajemně hutné atmosféry nekompromisních Stínadel.(6.11.2006)

 • janek85
  *****

  Tady tato verze natočena podle románu Jaroslava Foglara, se mi zdála nejlepší a nejpřesnější, pak je tady ještě jedna Záhada hlavolamu (1994), ta je spojena v jeden film a to právě mi nedá a musím dát zapravdu, že tato je lepší. Tady jsou lepší herci, jsou tady takoví více otevřeni, než v té nové, ale hudba je rozhodně lepší v té druhé. Celkový dojem:Hrozně moc rád jsem četl, čtu a budu číst Rychlé Šípy a vždy mi to přineslo nějakou radost, pobavení, moudro...93%Přístupnost:přístupný(12.3.2007)

 • L_O_U_S
  ***

  Pěkný seriál, kterému jsem ochoten odpustit i nedržení se knižní předlohy. (272.)(17.7.2007)

 • Petroff
  *****

  Bezvadnej seriálovej Foglar... Co mi vždycky vadilo: že Mirkovy Dušínovi tu je asi 20 a Jarka Metelka je cikán.(23.3.2012)

 • rt12
  ****

  Foglar to byla moje četba. I teď, když si chci odpočinout, vezmu komiksy Rychlých šípů a hned je líp. Takže ty **** jsou jasné.(21.5.2014)

 • contrastic
  ***

  z Mirka Dušína se mě dělalo trochu nevolno, ale jinak docela dobrý....(6.3.2008)

 • Sandiego
  ****

  Jako pro malýho kluka pro mě byla modlou celovečerní verze z roku 1993, která mě nepřestávala mrazivě fascinovat. Seriálová verze mi naopak celé dětství unikala - nejspíš proto, že byla černobílá, televizní a že tam hráli dospělí herci. Až nyní jsem se rozhodl rest napravit a pustit si všechny díly. Zážitek byl sice poněkud uhlazenější a méně morbidní, ale na druhou stranu, seriál se může pochlubit unikátní atmosférou ateliérových stínoher a až expresionistických vizuálních náznaků a hlavně kvalitnějším hereckým i typovým obsazením hlavních postav. Zpočátku sice je trochu statičtější, s kolísavým tempem a minimem akce, ale od pátého dílu se Bočanovi podařilo dosáhnout působivého tahu na branku a velmi dobře dávkovat napětí a plnohodnotně rozvíjet dějové situace. Především epizody z vontské války, Tleskačova deníku a honu na Široka jsou na televizní produkci až nezvykle dynamické a vynikají na pozadí klaustrofobických ateliérových scén. Kultovní předloha se tak dočkala poctivého i vynalézavého zpracování s trvalou hodnotou, které oproti filmové verzi lépe odpovídá duchu předlohy (včetně mírné naivity a úsměvnosti) a méně sází na efektní pojetí a nadsazené dramatizování. To však neznamená, že bych výrazněji přehodnotil Kotkovu verzi z roku 1993, jež je pro mě stále povedenou adaptací přizpůsobenou modernějšímu a trochu odrostlejšímu divákovi i výraznějšímu tempu nutnému pro celovečerní stopáž.(29.9.2013)

 • Lolita
  ****

  Koho budeš volit? Losnu, nebo Mažňáka? a kdo nezná odpověď, nechť mi neleze na oči! :)(17.1.2012)

 • NinonL
  ****

  Bylo to hodně strašidelné a bála jsem se u potemnělého seriálu. Pak jsem se ale naučila číst a knížky Jaroslava Foglara se staly mými nejoblíbenějšími.(7.8.2012)

 • matezzz
  *****

  Komiksové Rychlé šípy jsem zbožňoval a i teď se k nim občas vracím, knižní Záhadu hlavolamu a další dvě pokračování jsem přečetl mnohokrát (stejně jako většinu Foglarovek), a proto se není čemu divit, že i televizní zpracování se mi hodně zalíbilo. Tedy, vlastně je se čemu divit, protože zfilmovat tuto knižní předlohu tak, aby se jí výsledek svou atmosférou alespoň přiblížil, je téměř nadlidský výkon. Hynku Bočanovi se to povedlo.(9.1.2009)

 • DominikV
  *****

  Na tomto seriálu jsem takřka vyrůstal. Rychlé šípy byli něco jako můj vzor a tak jsem jim to oplácel věčným sledováním tohoto seriálu. Dokonalá atmosféra temných Stínadel, kterou ještě podporuje černobílá kamera.(31.10.2009)

 • BoredSeal
  ****

  Tvůrci se určitě potýkali s tím, kolik toho z původní knížky přenést na obrazovku - proto nechápu, že příběh seriálu je zpatlanec z prvního dílu Záhady hlavolamu a zároveň dvojky Stínadla se bouří, jednotlivé události autoři prohazují jak se jim hodí, často nesmyslně - např. pro neinformovaného zbytečná několikaminutá scéna s listem gingko biloba. Jako otrávený ortodoxní fanda bych dal i tři hvězdy, ale vizuální stránka seriálu je úžasná a zjevně nákladná, až se nechce věřit, že všechny ty chátrající domy jsou v ateliéru - dokonce se podařilo i obsazení a za úspěch s dvojníky Rychlých šípů tleskám. Celkem věrohodně se přenesly i jejich charaktery (vždycky jsem si myslel, že Mirek Dušín je čestný robot a ten herec tomu odpovídá). :-)(12.8.2010)

 • Blackros
  ****

  Leč bych herce vybíral jinak, pobavil jsem se a přiznávám, mám k rychlým šípům jistou slabost.(9.11.2009)

 • daEmoNickY
  odpad!

  Pedobear by z vas mel radost.(22.7.2009)

 • Gavin87
  ****

  Jediné, co bych vytknul, je to ateliérové prostředí, které mi vyloženě vadilo.(9.9.2011)

 • ainny
  *****

  Díky nim jsem přečetla skoro kompletního Foglara. Měla jsem snad všechny komiksy, které komanč dovolil vydat. Měla jsem ježka v kleci a milovala Široka. Těšila se na každý díl. A vůbec... ani dneska si je nenechám utéct, když se v telce objeví.(11.4.2015)

 • Decker
  ****

  Vyborny serial podle Foglarovi predlohy. Bocan jednoznacne urcuje smer, kterym serial chce smerovat a jednoznacne se mu to dari. Skoda ze se tento serial neobjevil jiz delsi dobu na televiznich obrazovkach, nebot bych si na nej cas s chuti znova nasel.(19.3.2006)

 • Tomesh
  *****

  Koho volíš? Losnu nebo Mažňáka? - Ale třeba Bahňáka.. Jak typické! Výborné dílo, do kterého se na tehdejší dobu narval děsnej balík, tak ho radši komunistický svině zavřou ze směšnejch důvodů na dvacet let do trezoru..(14.10.2008)

 • Splasher
  *****

  No tak dobře, já byl vždycky Jindra Hojerů.(9.4.2009)

 • tuntavala
  *****

  Bal jsem se nejen Siroka.(26.3.2011)

 • Kamkon
  *

  Ne, ne, ne HRŮZA - takhle příšerně splíst dohromady dvě knížky bez zásadní dějové linky té druhé? Celou trilogii jsem četla opět magicky třikrát, ale tady se tak akorát dosti nevydařeně předvádějí možný mladí talenti ( a co z nich zbylo...). Jedna hvězda za snahu, která se tady plno lidem tak líbí, uff - jinak Vás, pane Bočane, velmi obdivuji(14.8.2011)

 • Nihlathak
  ***

  Sice se mi moc nezdá ten výrazně viditelný věkový a výškový rozdíl kluků z Rychlých šípů a strašně strašný studiový zvuk bez uvěřitelných ruchů a s podivnými detaily, celky a hlasovými projevy představitelů, a dokonce se přenesu i přes jistou umělost a chatrnou konstrukci nastávající situace, která je zřejmě při převodu TAKOVÉHO komiksu do filmu nutná... a za těmito nedostatky je hutný, atmosferický seriál o přátelství a nepřátelství. Rychlé šípy jsou mojí dětskou vášní a vždycky zůstanou a vážím si jakékoliv jejich inscenace.(24.8.2011)

 • DruidKarel
  *****

  1293. hodnocený film:(23.10.2012)

 • Danny F.
  ****

  Taky jsem hodně sledoval a moc se mi tento seriál líbil. 75%(13.2.2010)

 • honz
  ****

  Jeden z našich nejlepších černobílých seriálů, který ani časem neztrácí nic ze své působivosti tajemna, záhadných prostor a zákoutí, a umění ukončit každý jednotlivý díl v takovém okamžiku, že divák s napětím čeká na další pokračování...(25.11.2011)

 • Nach
  *****

  Pro mě jeden z nejlepších tuzemských seriálů, ze kterého Foglar doslova dýchá. Ta tajemnost, místy až hororovost v kombinaci s nebarevným filmem... tohle jinak, než za plný počet ani nejde. Kultovní záležitost a doslova povinnost pro všechny milovníky kvalitní a napínavé podívané. 95%(5.5.2012)

 • Endyis
  ****

  Výborný zpracování, ale ten Mirek Dušín, ten sráží jednu hvězdu :)) Jinak tak nějak souhlasím s celkovým hodnocením...(24.5.2007)

 • ssfan
  *****

  Měl jsem rád všechny foglarovky, proto jsem se díval na tento seriál, který je napínavý od začátku do konce.(14.4.2008)

 • raimi
  ***

  Ten Mirek Dušín se tvůrcům nepovedl. V komiksech to je hoch atletické postavy, tady pytel brambor se svěšenýma ramenama, kterej navíc vypadá mezi ostatníma Šípákáma, kteří jsou o dvě hlavy menší, jako pedofil. Ale Stínadla vypadají parádně.(13.2.2010)

 • lennyd
  ****

  Foglarovu předlohu jsem četl snad tisíckrát (včetně obou pokračování), a tak přišel (konečně) čas i na filmové zpracování (dobrá, kdysi dávno jsem seriál už viděl, ale v době, kdy jsem snad ani netušil kdo to Foglar byl). Teďka jsem si celý seriál hezky vychutnal - během dvou večerů jsem jej zhltnul celý - a resumé? Foglar se rozhodně nezapře a tím je polovička úspěchu dána. Atmosféra výborná, potemnělá Stínadla strašidelná (i když chvilkama mi kulisy přišly trošku fórové) - ale co mi rozhodně vadilo byl hlavní představitel Mirka Dušína - Jiří Lukeš. Kromě toho, že se do této role vůbec nehodil, tak se navíc ani jako Mirek Dušín moc nechoval (schválně si všimněte, že kdykoliv o něco šlo, tak to musel odedřít Jarka Metelka). A druhá věc (když už jsem u té kritiky) - scény, u kterých o něco šlo jsou (bohužel) zkráceny na minimum (volba Velkého Vonta trvá snad 2 minutky), zatímco scény o ničem (válka mezi Vontskými skupinami či prozkoumávání kanálů) zabírají každá snad celý díl. Ale celkově dobré pocity převažují ...(3.8.2010)

 • WolfR
  ****

  Někteří tím byli “odkojení“, já ne, ale přesto se mi tenhle seriál o partě Rychlých šípů líbil, i přesto jak byl staromilský, 4 hvězdy.(13.6.2013)

 • Mylouch
  ***

  Hoši od Hlasatele v příběhu z doby na hranici Stínadel. Nedostupná knižní předloha mě zastihla až v pokročilejším chlapeckém věku (a seriál ještě o hodně později), i proto si udržuju jistou distanci, plynoucí z příběhu neprožitého s plným ponorem, i když magie starého města je moje gusto. Krásně mrazivý obecný symbol rozpadu starého pevného řádu, o to více v klukovském světě. kamera Jiří Kadaňka(11.2.2015)

 • solskjaer
  *****

  Jsem přesvědčený, že tato verze tohoto kultovního filmu je verzí nejlépe zpracovanou a to po všech možných stránkách. Od hereckého obsazení až po tajemnou atmosféru u které jsem se jako malý opravdu dost bál. Precizně natočené dílo, které je opravdu dotažené do konce a z kterého , když na něj koukám cítím určité tajemno, které Foglar ve své knize tak perfektně vylíčil. Když jsem četl Foglarovu klasiku vždy jsem se octl v úplně jiném světě a pokaždé na mě dýchla určitá temná atmosféra, kterou tak brilantně dovedl režisér tohoto snímky převést na plátno a patří mu za to obrovský dík, neboť jde opravdu o vyjímečný kousek!(28.11.2004)

 • Tomatáš
  *****

  Klasika postavená na klasice..Foglar a jeho Rychlé šípy v plné šíři příběhu..Souhlasím s názorem, že přestárlí herci prostě nemohou nahradit 13 leté hochy..;)(1.6.2008)

 • antoninvezekmin
  *****

  Koho volíš? Losnu nebo Mažňáka? Ále třeba bahňáka :o). Tento seriál má duši a dokáže v každém vyvolat vzpomínky na dětství. Příběhy Rychlých šípu jsem vždycky miloval, neméně i tento velice zdařilý seriál.(16.11.2008)

 • deckardx
  *****

  Kultovni cesky serial.. Temna atmosfera,kdyz sem to videl poprve, tak sem se nemohl dockat dalsiho dilu.. Opravdu perfektni...(15.8.2007)

 • Sagara
  ***

  Videl som to ako malý chlapec zanechalo to vo mne tento dojem - pamatam sa na to ako to najdepresivnejsie z ceskej tvorby.(5.1.2011)

 • noriaki
  ***

  Původně jsem doufal že si spravím chuť po stejnojmenném filmu z devadesátých let, ale ejhle, nakonec mě napadla kacířská myšlenka že seriál je ten horší. Zklamání z toho že scénář zmatlal dvě knížky dohromady už vyprchalo, ale všechno ostatní zůstalo. Stínadla jsou sterilní, hodně jim ublížilo že se seriál natáčel v ateliérech a ne v živém a dýchajícím městě. Díky tomu už příběh nepůsobí to mrazení v zádech co si pamatuji. Herecké výkony, tolik kritizované ve filmu, v seriálu výrazně lepší nejsou. Chlapci hrají zapomenutelný průměr, a ten stačí. Obsazení je trochu rozpačité, Rychlé šípy se na sebe moc nepodobají, a ostatní hlavní postavy jsou zbytečně přestárlé. Z původních pěti hvězdiček jsem tak skončil na třech.(10.10.2012)

 • PollyJean
  ***

  Nevím proč, ale vždycky jsem Rychlé šípy raději četla než se na ně dívala.(22.6.2009)

 • Theraphosa
  ****

  Jako vášnivej čtenář Jaroslava Foglara a bejvalej dlouholetej skautík je tohle pro mě třešnička na dortu. U všech plantážníků! 80%(8.5.2006)

 • LEATHERFAC
  *****

  Vážení přátelé... tak Široko v podání Jendy Třísků mi opravdu utkvěl v mé dětské paměti. Dokonce mi maminka musela ušít tu bílou tajemnou škrabošku, se kterou jsem pak přeskakoval ze střechy na střechu... (rozuměj - z křesla na gauč) A mladej Vyskočil se Sloupem jako Losna a "Bahňák" (ve skutečnosti jim už táhlo na třicítku a Sloup měl doma dvě děti) no to je prostě kultovní záležitost mého raného věku (:o))(4.1.2007)

 • rozbris
  ****

  Kdo je fanda Foglarovek a obzvláště Rychlých šípů tak tohle mu nesmí ujít. Asi jako každý malý kluk, jsem i já četl tuhle báječnou knížku a proto mi nesměli ujít i filmové provedení. Byl jsem spokojen 4*, ale kniha je lepší, to se musí nechat.(9.1.2009)

 • Aqualung
  ****

  Inu kdo čítával Foglara, tak ví, že je to krásný seriál, který se povedl.Nemá smysl se dál rozepisovat.(11.1.2010)

 • ondrula
  ****

  Nejlepší je tam mezi těma harantama třiatřicetiletej Vašek Sloup. Asi jejich děda.(18.4.2011)

 • Martin741
  *****

  Chalupari, Takova Normalni Rodinka a tento serial su podla mna najlepsie normalizacne serialy. 95 %(18.5.2013)

 • sator
  ****

  Nic lepšího zatím bohužel nevzniklo...(26.2.2014)

 • spiritus
  ****

  Jelikož jsem jako malý zbožňoval knihy o RŠ, komiks a vůbec všechno co s nimi souviselo, je pochopitelné, že mi sedl i tento seriálek. Povedlo se v něm zachytit onu skvělou atmosféru, která je pro RŠ příznačná.(18.8.2006)

 • kebom
  *****

  Ku kalite seriálu tu už asi bolo povedané všetko, vie mi však niekto vysvetliť, čo znamená ten odporný kolísavý zvuk v pozadí (ktorý dobre počuť pri tichých scénach), ktorý je prítomný v každom momente seriálu?(5.2.2007)

 • ondrech
  *****

  miluji foglarovky, přestože se jim žádné filmové zpracování nemůže vyrovnat, díky bohu za ně.(9.2.2007)

 • Skuby47
  *****

  Jako mladá holka jsem s nadšením četla Rychlé šípy ve starém křesle u půdy a trošku mi tenkrát vadilo, že pan Foglar nebral do party děvčata. Toto více než čtyřicet let staré televizní zpracování literární předlohy je skvělé. Není lehké dostat takový chlapecký dobrodružný příběh na filmový pás s ohledem na období a prostředí, do kterého je zasazen. Černobílá podoba seriálu vystihuje temnou atmosféru Stínadel a nočních klukovských výprav za tajemstvím Vontů. V menších rolích se zde objevila řada našich předních herců, ale je škoda, že hlavní klukovští představitelé působí trošku koženě, což jim ale budiž s ohledem na stáří seriálu odpuštěno. Je otázka, zda uspěje toto klasické pojetí u dnešní mladé počítačové generace, která dává přednost jiným druhům klukovské zábavy. Snad se bude líbit, stejně jako Zemanova Cesta do pravěku, která si zde v hodnocení stojí dokonce o něco líp v porovnání s mnohem současnějším Jurským parkem. Já mám tento seriál moc ráda a znovu mě okouzluje v té podobě v jaké byl natočen, protože tak nějak jsem si to kdysi při četbě představovala a hlavolam "Ježek v kleci" jsem si z nostalgie při první příležitosti pořídila.(1.9.2011)

 • vitekpe
  *****

  Nejlepsi zfilmovani nenapodobitelne atmosfery Foglarova sveta. Dobrodruzne, tajemne a pritom detske...bavilo me to driv, bavi me to i ted. :-) (Mirek je sice trosku "bez charisma", nebo jak to popsat, ale cert to vem...)(24.1.2012)

 • CSSML
  *****

  Povedený seriál, který, ač je zaměřen na dětského diváka, snese i kritičtější oko dospělého. Jediná škoda je, že Rychlé šípy patří mezi uvědomělou prvorepublikovou mládež, takže se divák s katolickým prvkem setká jen letmo na pozadí jejich pátrání.(22.9.2013)

 • kapibara
  *****

  Široko pro mě bude už vždycky jen Jan Tříska.(21.12.2006)

 • brooklyn73
  *****

  Pro mne jasna zalezitost.Zpusob jakym pan Bocan a spol vytvorili Sinadla se velice blizi me vlastni osobni predstave teto ctvrti.Jan Triska a Siroko jedno jsou,skvela volba.Chtel bych timto podekovat Tvurcum za natoceni tohoto serialu a samozrejme panu Foglarovi.(1.12.2007)

 • thunnus
  ***

  Oproti knížkám je to slabý odvar, ale dívat se na to dá.(29.12.2007)

 • Foxhound#1
  *****

  Do skauta nebo něčeho podobnýho jsem nechodil a Foglara nikdy nečet. Přesto mě tenhle seriál chytil a to z několika důvodů: celkem sympatické obsazení, délka epizod během které se divák ani na chvíli nenudí a tajemnost prostředí. Někomu se nemusí líbit, že je seriál černobílý. Ale právě barva obrazu je hlavním důvodem, proč je seriál tak napínavý a místy skoro až strašidelný. Jakmile skončí epizoda, hned máte nutkání si pustit další až takhle shlédnete celý seriál během večera (cca něco přes 3 hodiny čistého času). Skutečně to je jeden z klenotů československé seriálové tvorby.(10.11.2009)

 • klúčik
  *****

  Jaroslav Foglar a Rychlé šípytak to je klasika. Osobne som vyrastal na kreslených zošitoch, ktoré sa u nás objavili na konci 60tych rokoch. Je to moje detstvo. Aj tento seriál k tomu patrí úplne jasne.....90%.(19.10.2010)

 • Movie Gourmet
  *****

  Rychlé šípy na filmovém plátně. Kvalita zpracování? Verdikt: 3*? a 70 %?(19.12.2014)

 • Saj
  *****

  Zlatej Foglar. Jeden z autorů, na kterym jsem vyrost.(9.6.2007)

 • vitajak
  *****

  Tak jsem se konečně dočkal - od 3.7.2007 vysílají na ČT !!!!!! Legendární seriál se vrací na obrazovky České televize po osmi letech.(21.6.2007)

 • arcticsky
  *****

  Tento Bočanův seriál jsem viděl jako 10 letý hned po natočení. Celou normalizaci jsem na něj nezapoměl a pokaždé, když ho reprízují neopomenu se na to dívat. Vždy mne to opět vtáhne. Jeden z vpravdě kultovních seriálů... Vynikající Tříska, Sloup, Vyskočil...(22.1.2008)

 • Ještěřák
  ****

  Mistrně vybudované genius loci Stínadel mě nutí zkonstatovat, že jsem nikdy neviděl nic tak infantilního a zároveň strašidelného. Prapodivné je, že skoro stejný duch místa mnohem později přinesla i videohra Thief: Deadly Shadows (jmenovitě čtvrť Old Quarter), kdy docela předpokládám, že ve studiu ION Storm Foglara skoro určitě nečetli. Totální nadčasovost.(3.11.2010)

 • Jeremiah
  ****

  Seriál, který nabídne zvídavým klukům vše po čem ve své mysli touží - dobrodružství, napětí, tajemno a život v partě stejně naladěných a nadšených jedinců. Mimo toho se Jaroslav Foglar ve své knižní předloze snaží vštípit těmto ještě nevyzrálým kloukům něco navíc, a to pocit zodpovědnosti a také čestnost a spravedlnost do jejich chování a činů. Myslím, že toto se vcelku scenáristovi do seriálu podařilo dostat, a proto se jedná o kvalitní dílo, které si své 4 hvězdičky určitě zaslouží.(4.4.2011)

 • bo.rec
  *****

  ...třeba Bahňáka... :-) kolikrát jsme to všichni slyšeli i v běžném životě...?! :-)(13.10.2011)

 • Paity
  *****

  Tohle je prostě klukovská klasika. Navíc seriál vůbec neurážel původní psanou/kreslenou podobu. A to je na tom tak skvělé. Navíc Jan Tříska, co by tajemná postava, byl dokonalý. Určitě i po čtyřech dekádách nutné vidět.(12.4.2012)

 • Kevadros
  *****

  Úžasná podívaná nejden pro příznivce Foglara a jeho Rychlých šípů. Ta atmosféra z celého seriálu přímo sálá, díky bohu že je černobílý, působí tak stejně tajemně jako Foglarova kniha.(28.4.2008)

 • blazenka
  *****

  Seriál, kterímu dám s chutí 5*, za jeho skvělé obsazení, za Jana Třísku v roli Široka, za to, že jsem se moc těšila na pokračování, za Jaroslava Foglara, za ten příjemný strach, který ve mě vyvolával - se vším všudy 95%.(13.6.2008)

 • ViktorD
  *****

  Velmi zdařilá adaptace dvou Foglarových románů, které scenáristé umně skloubili v jeden celek samozřejmě za cenu rezignace na úplnost, a tudíž s vypuštěním mnoha motivů a celkovým překopáním fabule, což ovšem nijak nesnižuje nezpochybnitelnou charismatičnost sugestivně pojatého černobílého ztvárnění a celkové vyznění snímku, korunované mistrnou hudbou Jiřího Šusta. Nepřekonatelné...(18.8.2009)

 • amokey
  ***

  Knížky Rychlých šípů mám strašně moc ráda, ale tenhle seriál se nikdy mým oblíbeným nestal. Vždy mi vadil Roman Skamene jako Červenáček a Mirek v podání Jiřího Lukeše. Také někteří herci, kteří už jsou prostě přestárlí (Mažňák, Komour, Široko, ale i Losna). Když už, tak mám radši TV film Záhada hlavolamu, který se aspoň drží knižní předlohy.(7.6.2010)

 • rakovnik
  ****

  Super atmosféra, napětí, podobně jako v knihách a časopisech. Hltal jsem každý díl, stejně jako psané příběhy Rychlých šípů. Každý díl mi velmi rychle utekl a lituji, že nebylo natočeno více podobných seriálů či filmů, protože námětů od pana Foglara je dostatek.(24.12.2010)

 • Oxymoron
  ****

  Ze začátku jsem se smál - zpracování, hereckým výkonům (které jsou zde podle mě ještě o řád horší než ve filmovém bratříčkovi z devadesátých let - a to dokonce i výkony v té době už velkých herců) a vůbec všemu. Ale pak jsem si pustil druhý díl, třetí, čtvrtý... najednou mě to chytlo a já za jediný večer zkouknul všech devět dílů. A kdyby jich bylo víc, koukám snad až do teď. Už jen to, že celá Stínadla byla postavená z kulis a přesto splňovala pořádnou temnou atmosféru, je něco neuvěřitelného. Jen opravdu škoda těch hereckých výkonů no :( PS - Doufám, že jste pochopili, kdo byl předlohou pro Vřískot a zároveň zakladatelem adrenalinového parkourového běhu - Širokko na Hrad :)(2.3.2011)

 • Hanes88
  ****

  Vůbec se nedivím, že je tento seriál tak dobře hodnocený. Má to svoji kvalitu a nejeden malý kluk by chtěl být v takové partě :).75%.(6.12.2012)

 • herr_carter
  ****

  Tak kdo by tohle neměl rád, asi každý normální kluk. Roman Skamene tu roli asi tak prožíval, že zůstal malej napořád...........moje hodnocení = 8 z 10.(22.9.2014)

 • Joll
  *****

  Rychlé šípy, kterej kluk odkojenej na Foglarovkách by této seriálové perle nedal 5 hvězd? :)(31.5.2007)

 • Pavelpi
  *****

  Jarolav Foglar a jeho knihy byly moje mládí.Protože tenkrát ( až na pár měsíců v roce 1968 ) Rychlé šípy nesměly vycházet,četl jsem je v časopise Mladý Hlasatel a Vpřed,které měl schované můj otec.Když natočili tento seriál,bylo mi celkem jedno jaké má nedostatky a měl jsem ho rád.Když nemohl být později promítán,sehnala mi matka někde Knihu na půjčení a pak mi jí pomohla opsat,protože jsme netušili,jestli ještě někdy vyjde.Podobně jsem pokračoval s druhým dílem Stínadla se bouří.Nemůžu jinak hodnotit než plným počtem bodů.(15.4.2011)

 • Vierunka
  *****

  Moje nejvíc nejsrdečnější seriálová záležitost.(26.11.2011)

 • Kochanski
  *****

  Nej adaptace Foglara(20.8.2003)

 • Carreen
  *****

  Tento seriál mě kdysi přivedl k foglarovkám. Přestože byl točen ve studiu, bylo z něj cítit úžasné napětí, dobrodružství, prostě v něm bylo vystiženo všechno to, co jsem pak našla v samotných Foglarových knížkách. A hlavně mě zaujali všichni herci s výjimkou Mirka Dušína. Konec tohoto seriálu jsem strašně obrečela a pak jsem chodila po Praze a hledala Stínadla:o)(4.11.2003)

 • Besyn
  *****

  Pokud přivřu oči nad dospělými herci hrající mladé kluky,tak tu máme skvěle natočenou adaptaci slavného románu s vystříbenou atmosférou a dobrými hereckými výkony.Filmová verze z roku 1993 tomu nesahá skoro nikam.(5.5.2004)

 • filmator
  ****

  Úžasně navoděná atmosféra Foglarových knih - směs dobrodružství, akce i napětí, někdy hraničícího s hororovou atmosférou. "Em" stoupající po schodech do zvonice, kdy poze vidíme blížící se lucernu a slyšíme jeho sípot, pátrání ve Stínadlech, válka Vontů... Nezapomenutelné okamžiky. Stejně jako "vřískoťácká" postava Širokka. A ježek v kleci. Naštěstí je to celé černobílé, což dodává kulisám na věrohodnosti.(14.12.2005)

 • Rannveig
  *****

  Jarka Metelka Zde Dokonale Naplnil Mé Představy O Jarkovi Metelkovi... Nebo Možná Spíše Představy Jana Fišera"-)(8.7.2007)

 • ceBBek
  ****

  Úplně na mě dolehla ta tíseň Stínadel a jejich temných zákoutí:) Nicméně tento seriál trochu sráží některé herecké výkony, které jsou tak strojené, že to ani vzhledem k nízkému věku herců nejde přehlížet.(8.10.2009)

 • Black-star
  *****

  Tak na tomhle seriálu jsem jako malá odrostla stejně jako na komiksech rychlích šípů. Už jen proto že tu vidím všechny známé herce české scény jako mladé hochy. Ale především proto že si seriál zachovává napětí. A skvěle zpracovává Foglarovu tématiku Stínadel a celou záhadu hlavolamu. Je to klasika na svou dobu velmi povedená. 95%(26.10.2009)

 • otaznick
  *****

  Z českých seriálů mám tenhle nejraději. Skvěle vystihuje stínadelskou atmosféru a vůbec dělá výbornou reklamu foglarovkám.(27.4.2011)

 • SkyCaptain
  *****

  Jsem velkým fanouškem knih i komiksů s rychlými šípy. Tento seriál podle mě knihu vystihnul naprosto dokonale a temná atmosféra a napětí na diváka doslova dýchají.(4.1.2012)

 • HH
  ****

  Čtyři hvězdičky za nostalgii a taky za Komoura a Širokko a Červenáčka a Mažňáka s Losnou....(30.12.2003)

 • Fifipek
  *****

  Tak tohle se neda hodnotit jinak! Protoze Americe patri vsichni ti Batmanove, Spider-manove a nam zase Rychle sipy! Skvela atmosfera, napinavy pribeh a hlavne Mirek Dusin rulez! U vsech plantazniku za 5* !(19.11.2004)

 • gombarix
  ****

  Je třeba především ocenit, s jakou grácií hoši všech 9 dílů chodili kolem těch tří ztemnělých papundeklových baráků :) ... a to hvězdné obsazení!(19.10.2007)

 • ihonzik
  ***

  Musím předeslat, že se tahle Záhada hlavolamu natočila dlouho předtím, než jsem se narodil, takže jsem nezažil to prvotní nadšení, ale upřímně řečeno mě poměrně dost zklamala. Jednak tím, že to je ateliérovka - tahle Stínadla mně vážně strach nenahánějí (daleko lepší zpracování mají ve filmu z roku 1994). Režisér navíc splácal dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří, takže pro znalce Foglara je to trošku přeházené, někde se vůbec předlohy nedržel (zajetí Červenáčka Mažňákem) a rozdělovací třída v podobě jakési kovové brány je fakt průser...(12.3.2008)

 • BačaXXX
  ****

  Kdyby herci kteří hráli Rychlé šípy vypadali o něco starší (Romanovi Skamene bylo v době natáčení sice 15 ale hádal bych mu tak 11 let), a na druhou stranu kdyby zase Losna nevypadal v podání Ivana Vyskočila jako přerostlé děcko, takže to celé působilo hrozně uměle, dal bych plné hodnocení. Z dalšího úhlu pohledu seriál nabízi něco, co je přímo vynikající a místy jsem měl husí kůži jak si pan Bočan poradil s předlohou, řeč je například o Širokovi - charismatickém Velkém Vontovi v nezapomenutelném podání Jana Třísky, nebo o pasáží kdy Rychlé šipy čtou kroniku Vontů. Celkově je to ale super seriál který se vedle své knižní podoby rozhodně nemusí stydět.(1.10.2008)

 • Jeand´Boa
  *****

  Není to přesně kniha, ale i tak je to chytlavé...čistá zábava, která je příjemně uchopená - už jen samotným výběrem představitelů všech notoricky známých hrdinů...(17.5.2009)

 • Košoun
  ****

  Když jsem byl menší, tak mě příběhy Rychlých šípů i dalších knih Jaroslava Foglara bavily a mám pocit, že mi neunikla ani jedna jeho knížka. Záhada hlavolamu je skvěle natočeným seriálem, který přesně vykresluje Stínadla i Rychlé šípy. Takhle jsem si to jako malý představoval.(1.7.2009)

 • Hyger
  *****

  Krásná vzpomínka na staré dobré časy. Kéž by však byly opravdu takové, jak se o nich psalo ve foglarovkách...(22.7.2010)

 • Valentin
  ****

  Jako dítě hltající Záhadu hlavolamu i Stínadla se bouří je pro mě tohle jeden z oblíbených seriálů mládí. Knihy jsou samozřejmě lepší, ale hrůzný Tříska jako Široko mě dost dlouho děsil ve snech.(23.9.2011)

 • netahlo
  ****

  Nebylo to spatne, ba prave naopak. Ale z knih jsem si to predstavoval trosku jinak a hlavne Mirka Dusina uplne jinak!(30.12.2012)

 • maaan
  *****

  Jan Tleskač je hrdina snad větší Mirka Dušína!(11.1.2014)

 • KdG
  ***

  Tak u tohodle sem se fakt docela bál. Černobíle natočené, s depresivní a zároveň napínavou atmosférou. wow(20.2.2007)

 • asentra
  ****

  Naprosto kultovní záležitost mého mládí.(12.7.2007)

 • hribisko
  *****

  Dnes mi připadají ztemnělé Stínadelské uličky obzvláště nehostinné. Mám divný pocit kolem žaludku, nejradši bych tu dnešní výpravu za dobrodružstvím vzdal, ale vím, že by se mi všichni ostatní vysmívali. To nesmím připustit. Jen odvahu a pevné nervy. Krok za krokem, píď za pídí pronikám hlouběji, dál do jámy lvové. Co to? Ze tmy se ke mně blíží nějaká tajemná postava, kdo to jenom může být? Hrůza mi lomcuje tělem. Ne, tady už nezůstanu ani minutu. Cítím, jakoby mi žlutý špendlík vypaloval do prsou cejch vetřelce a škodné. Dávám se do běhu, ale ta zlověstná postava mne pořád pronásleduje. U Jóviše! To je určitě Em! Uplně cítím jeho zkažený dech, jak mi sípá za zátylkem. Proboha, už mne téměř dostihl, stanu se jeho kořistí, ne to nem(24.9.2007)

 • Sosak
  ***

  Zfilmovaná verze onoho známého příběhu Foglara. Rychlý šípy se mi pochopitelně v dětství jako komiksy hodně líbili, ale v tomhle filmu jsem jim prostě nevěřil. Možná vina herců, možná režie, těžko říct. Prostě tam nebyla ta atmosféra. Ale jinak jako film samotnej docela dobrý.(13.1.2008)

 • Stefan_M
  *****

  Myslim, ze taketo detstvo by bolo uzasne. Dnesne deti prichadzaju o vela. Toto by boli tie prave prazdniny.(17.3.2009)

 • bull!nka
  *****

  Vyrostla jsem na legendě Rychlých šípů...miluji je se vším všudy, absolutně, vracím se často a ráda k sešitové i knižní podobě...černobílý seriál přesně vystihl tajemnost i atmosféru příběhů...(30.5.2009)

 • DoneyGal
  ****

  Hodnocení tohoto populárního seriálu je obtížné. Stínadelskou trilogii jsem vždy miloval a znám ji prakticky nazpaměť. Seriál měl úžasný vstupní potenciál - Bočanovi se podařilo vytvořit nádhernou stylizovanou atmosféru Stínadel díky nápadu postavit celou čtvrť v hostivařských filmových ateliérech a barrandovském ateliéru č. 6, vybral perfektní představitele chlapeckých rolí (na rozdíl od nešťastného režiséra Kotka ve stejnojmenném filmu) i další protagonisty - vynikající Tříska jako Širokko, Sloup jako Mažňák a další. Seriál měl výbornou kameru, hudbu, ale ten scénář... Nikdy jsem nepřišel na to, proč Hynek Bočan s dramaturgem Václavem Šaškem vytvořili takový "hybrid" - kombinaci obou románů (tedy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří) bez jakékoliv vypointovanosti a logické propojenosti jednotlivých částí. Přitom knížky mají, jako u Foglara vždy, perfektní logickou stavbu a gradaci. Obě knížky jsou nešťastně spojeny, gradace děje nekoresponduje s předlohou (boj Losny s Mažňákem je vrcholem Záhady hlavolamu - zde nesmyslně závěr seriálu), chybí klíčová část, kdy Širokko vyloví ježka v kleci ze stínadelské stoky atd. Je to velká škoda, protože to byla v historii České i Československé televize (a zřejmě i filmu) možná jediná šance na kvalitní převedení jednoho z nejúspěšnějších románů v historii české i světové literatury pro děti a mládež.(26.2.2010)

 • mazadlo
  *****

  Nejkrásnější ,,hororová" trilogie od nejlepšího spisovatele mého dětství (Foglara) se dočkala několika svých televizních zpracování. A naštěstí i jednoho kvalitního. Krásné obsazení , černobílý obraz který dává stínadlům naprosto odlišný rozměr než barvy..a nádherný příběh propojený ( a pozor tady ŠIROKO by klidně mohl být předchůdce slasher žánru a také prvním vřískotem :D ) krásnou hudbou , atmosférou a vším co k Foglarovy patří. Miluji tento seriál stejně jako miluji Foglarovy knihy.(7.5.2011)

 • Haniczka
  ****

  Velmi kultovní! Tohle se dostalo Foglarovi asi nejblíž, jak to jde. Dokonce i ta č/b tomu dost pomohla. A na Třísku, Sloupa, Krampola a Skamene se nedá v těchto rolích zapomenout.(7.6.2011)

 • AxelWers
  *****

  Zaujímavý seriál nielen pre mladých.(20.7.2011)

 • Judy65
  *****

  Televizní seriál, při kterém jsem vyrůstala, je pro mne základem pro celý můj život. Milovala jsem Mirka Dušína, Jarka Metelku, Červenáčka, Jindru Hojera, Rychlonožku, psa Bublinu, ale i Štětináče, Bidlo, Bohouše, Široka... byli to pro mne kamarádi celého mého dětství. Komiksové sešity, které jsme měli doma, jsme chovali jako poklad a půjčili jsme je jen těm nejlepším kamarádům a kamarádkám, o kterých jsme věděli, že nám je zase v pořádku vrátí. Teď jako dospělá jsem si nedávno přečetla "Rychlé šípy" znovu, ale ovšem ve svázané knižní podobě. Kdyby byli všichni tak čestní, jak tito Foglarovi kluci, jak by bylo na světě jinak. ;-)(15.8.2013)

 • Bukiet
  ****

  Na tenhle seriál jsem se léta těšil, až ho zase uvidím. A uviděl jsem. Atmosféra zůstala báječná, jen jsem si uvědomil, že Mirek Dušín je odporná lemra. :-)) Na druhé straně, ve filmové novější verzi je zase Mirek Dušín jediný normální kluk v partě Rychlých šípů. Tak jak to s tebou je, Mirku?(2.12.2005)

 • pepino
  ****

  Parádní seriál. Rychlošípáky jsem celkem žral a proto mě těší že byli tak skvěle zfiolmováni. Jediný šrám je herec ztvárňující Dušína, páč ten se mi k němu vůbec ale vůbec nehodí. Z knih a komixů jsem si ho představoval jinak.(17.8.2006)

 • dawydx
  *****

  Kdo by si nepamatoval na klasickou znělku a nájezd kamery na Široka držícího Ježka v kleci, kdo by zapomněl na závěrečnou volbu Velkého Vonta, na děsuplné předčítání Tleskačova deníku, na atmosféru Stínadel... Kdo by si nepamatoval??(18.3.2007)

 • Rodin
  ****

  Výborné zpracování vynikající předlohy. Ovšem jednu hvězdu prostě musím ubrat za neskutečně špatně obsazeného Mirrka Dušína. Už vidím, jak tenhle kapoun "krááásně běží". Spíš se mi vždycky do hlavy dostala věta "co tam dělají ti chlapci s tím polenem (míněn tento Dušín)?".(9.2.2010)

 • Stíba
  *****

  Tak jsem se zase po letech mohl vrátit do mého dětství, kdy jsem v posteli s rozsvícenou lampičkou četl Foglarovy knížky o Rychlých šípech. Tenhle seriál má krásnou napínavou atmosféru, je skvěle zahraný všemi hlavními aktéry (akorát Mirek Dušín mi byl trochu proti srsti) a pro milovníky příhod ze Stínadel je určitě klenotem.(18.2.2010)

 • Yarwen
  *****

  Foglarovy vynikající romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří! byly zfilmovány dvakrát - jednak jako celovečerní film, jednak jako tento seriál - a v obou případech velmi úspěšně. Každopádně, co se atmosféričnosti týče, seriál jednoznačně boduje - temné interiéry vzbuzují tajemnost a záhadno, to vše je dokreslováno charismatickými herci, zejména v postavě Velkého Vonta (Tříska ho zahrál výtečně) a Mažňáka (Sloup). Byť zakončení je takové neslané - nemastné a seriál se liší od knižní předlohy, přesto jej řadím k mým nejoblíbenějším.(16.4.2011)

 • Indy21
  ****

  Moje srdečni zaležitost...Rychlí šipy mam přečteny všechny, akorat jsem tento seriál celý neviděl. Jinak je docela dobrý,(27.7.2011)

 • MikeManson
  ****

  Jo, Rychlé Šípy... Tohle jsem v dětství hodně četl, co se týče tištěných předloh (ať už knižní Stínadelské trilogie nebo komiksového seriálu)... Kdysi jsem (v době kdy jsem to četl) viděl jen pár dílů tohodle seriálu a dohnal jsem to teprv nedávno.. x) Osobně bych ale doporučil jedině předlohu, i přesto, že je to jako hraný seriál zmáknutý relativně hezky (na svou dobu s přimhouřenym okem). Tištěné předloze bych dal z fleku pět hvězd, seriál má odřené čtyři x)..(15.5.2012)

 • amim
  *****

  Jeden z nejlepších kinematografických skvostů, které kdy česká ruka stvořila. Tečka.(6.12.2012)

 • Peck
  *****

  Musím dát 5*. V době premiéry seriálu mi bylo kolem šesti let a byl jsem jím nadšený. A musím konstatovat, že to kouzlo je tam do dneška. Má to atmosféru, má to skvělou hudbu, i ti klukovští herci jsou fajn. A víte, že představitel Mirka Dušína hrál předtím mj. Malého Bobše? To asi udělali Jestřábovi naschvál :-)(11.7.2007)

 • MrMir
  *****

  Škoda Mirka Dušína. Ten si zasloužil lepší převod na plátno. Ale ta atmosféra, lidi ta atmosféra. Jako od Foglara :o)(9.12.2008)

 • DooFooS
  ****

  Přiznávám, že po shlédnutí v současných dnech je to spíše k smíchu a těžko to osloví současné kluky, ale jako capart jsem to hltal.(21.1.2009)

 • waska
  *****

  Jako malej jsem žral všechny díly sešitů Rychlých šípů. Kdo by neznal hrdiny Foglarových hitů? A pátraní po ježku v kleci mám asi nejraději, stejně jako tajemnou postavu Široka.(26.1.2009)

 • Albyx
  *****

  Jak ja jsem to hltal!(19.2.2009)

 • Robbi
  ****

  Ve skutečnosti 4,75. Ony výtky, že kluky hráli třicetiletí... to je vždycky dost složitá záležitost. Vzpomeňte na kultovní filmy Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Kolik bylo tam třeba takovému Peškovi nebo Filipovskému, kteří hráli septimány, tedy vlastně ještě teenagery, a oběma bylo taky přes třicet. Spíš bych řekl, že pokud se na film dívá dospělý, vidí ten rozdíl daleko ostřeji než děti, kterým byl určen. Mně spíš vadilo, pokud něco, tak že Rychlé Šípy, tak krásně v barvě vyvedení Janem Fischerem, byli vlastně všichni stejně velcí, a když si ve filmu stoupl vedle sebe Mirek (Jiří Lukeš) a Rychlonožka (Martin Kapoun), tak bych řekl, že je mezi nimi rozdíl dobrých deseti let. Jako největší nedostatek jinak vynikajícího seriálu (měl jsem to štěstí, že jsem ho jako školou ještě nedotčený jinoch viděl a moc dlouho jsem pak nechápal, proč ho nemohu vidět znova) považuji zmatenou kombinaci knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Vím, že to pan Bočan vysvětloval, ale s ohledem na napsanou předlohu to je škoda. Jinak nemá smysl hodnotit kvalitu předlohy, je tam spousta nadnesených věcí, ale ruku na srdce - kdo jednou Foglarovi propadne, bude se k němu vždycky rád vracet. Stejně jako k tomuto seriálu. "... když natočíme ježka nejdelším ostnem nejširším otvorem klece..."(24.2.2009)

 • Charpy
  *****

  Miluji foglarovky o Rychlých šípech a Stínadlech, přesně takhle jsem si je představoval. Jen dospělost hlavních vontských představitelů je kaňkou a celém seriálu.(25.6.2009)

 • Guinivieve
  ****

  Hvězdička dolů za strašného Dušína. Toho jsem nikdy nevydejchala.(27.6.2009)

 • radimartin
  ****

  [Literární předloha: Jaroslav Foglar - Záhada hlavolamu](2.7.2009)

 • JasonV
  *****

  V atmosfere a vizualnom stvarneni moze tento cesky serial konkurovat bez problemov svetovej spicke. Urcite najlepsi serial, ktory som ako decko videl.(29.10.2009)

 • zla.ovce
  *****

  Skvělé zpracování mých oblíbených Rychlých šípů. Dokonalost seriálu kazí pouze přestárlí "kluci" v rolích Mirka Dušína a některých Vontů, ale i tak dávám 5*.(21.4.2010)

 • xxlch
  *****

  Hrdě se hlásím k Foglarovské generaci a snad není knížka nebo povídka ap. kterou bych nečetla.Doba,kdy se tendle seriálek vysílal,byla stejně temná jako todle dílko a všechna mládež tehdejší doby jej sledovala velmi náruživě.Pamatuji,že jej vysílali během vánočního volna ze školy a každý den jeden dílek.No a po odvysílání se vedly horlivé debaty a netrpělivě se čekalo na další den a další díl.U nás na dvorku dokonce vznikla,z vyhozených vánočních stromečků,scéna jak vystřižená ze seriálu a bojovalo se sněhovýma koulema,kdy bojovala jedna strana dvorku proti druhé- naštěstí bez úrazu a byl to upně suprový zážitek.Jediné co bych vytkla je to,že se jaksi pozapomělo na "plantážnice".Nicméně ani fakt,že se tendle seriál týkal pouze kluků,neubral nám holčinám touhu po napětí a dobrodružství.Pan Fogla si nemůže přát lepčejší reklamu-i když pro dnešní koukatele to asi není IN-pro mou generaci je to stále (i když dnes už nostalgická) přeci jenom PECKA!(12.8.2011)

 • vozralec
  ****

  Seriálová klasika.(25.8.2011)

 • Homodej
  ****

  Atmosféra stínadel je naprosto dokonalá. Přehnaná, všichni chlapi jsou vrazi, všechny ženy čarodějnice, ale přesto to tak skvěle pasuje, až jde mráz po zádech. Tříska je jako Široko bezchybný. Také kladně hodnotím nápad prvních dílů, které uvádějí do děje. Rozhodně zdařilejší, než filmová podoba.(1.1.2013)

 • CRYPT
  **

  Jako to, že se to téměř nedrží knižní předlohy a uzpůsobuje si snímek sám celou dějovou linku ze dvou dílů trilogie o stínadlech bych ještě překousl, to že minisérie působí strašně lacinným dojmem také, ale vyloženě držky "Rychlých Šípů" lépe řečeno Rychlých hňupů už ne. Naprosto odporné postavy, ale skutečně odporné, Mirek Dušín vypadá jako degen, který o ctnosti, síle a odvaze slyšel snad jen při vyhulování cigaret od kámošů, Jarka Metelka, který vypadá jako ubrečené vystrašené děcko, Jindra Hojer, který se svou odpornou vizáží korunoval no říkám potěš koště. Zato červenáček nebyl špatný a rychlonožku jsem si představoval kapku jinak, ale také se dal. Výprava byla nudná, vzhledem k tomu že se vše natáčelo v Barrandově a vše byly kulisy a stálo to 2 mega, tak jako paskvil. Jestli nebylo lepší natáčet přímo v částech starého města, případně v jiném městě. Hudba nebyla špatná. Se sebezapřením dávám 2 hvězdy a to za nepovedený pokus navodit atmosféru, kterou mistr Foglar dokázal skvěle vybarvit a za ježka v kleci... Jinak brak(22.1.2013)

 • Simako
  *****

  No jasně!! Já to nebudu protahovat!! Miluji Rychlý šípy!! Vynikající seriál, za pět!!!(10.1.2003)

 • Dass
  ****

  Krasna atmosfera, verohodne vykresleni Stinadel a spousta zabavy. Film prevysuje o nekolik radu.(5.8.2003)

 • A-ha
  ****

  Mám nahrané všechny díly, kromě toho nejlepšího 4. jak tam bojujou. Miluju tenhle seriál a vždycky když ho vysílají tak se na to dívám.(18.5.2005)

 • Skeevee
  ****

  Se vsi uprimnosti...u tohohle sem se jako mala docela dost bala =))) Vyborny =))(24.7.2006)

 • Lewaso
  *****

  Tento serál jsem absolvoval aspoň pětkrát. A pětkrát jsem to prožíval. I letos. Dávám za 5, plantážníci.(11.9.2007)

 • mrLotus
  *****

  Každý fanoušek pana Foglara a Rychlých šípů jistě promine malé foo-pa s výběrem herců.Sám r.Hynek Bočan říkal,že natáčení provázela obava,že se seriál ani nestačí dotočit a půjde rovnou do trezoru.Hodně pospíchali.To vše vysvětluje.Hlavní je konečný výsledek celého seriálu.Kult se vším všudy.Jan Tříska jako Široko.Tajemný Em(Moučka).....(28.1.2008)

 • D.Paulus
  **

  Nejvíce mi na tomto seriálu vadí změny oproti knižní předloze, z níž nezůstal prakticky kámen na kameni. Děj je podivným ztvárněním dvou dílů stínadelské trilogie, které je plné neumělých kulis a podivných příběhových konstrukcí. Jediné plus má seriál za postavu Široka, která mi v dětství učarovala. Co na tom, že má seriál vskutku hvězdné obsazení Janem Třískou počínaje a Jaromírem Hanzlíkem konče. Třicátníci v dětských rolích prostě působí hloupě.(3.2.2008)

 • Johannka
  *****

  Milované Rychlé šípy. Lituji toho, kdo neprošel obdobím lásky ke svým kamarádům a snahou založit podobný klub...V této verzi byl sice Mirek Dušín, který si (a podporoval tím tvrzení většiny,) vybíral do dvojce vždy nebohého maličkého Červenáčka, označován jako ,,Pedofil jedné tváře", Jindra Hojer jako ,,Nějaké zvířátko, alenevímjaké", Rychlonožka jako týrané dítě a Jarka Metelka jež se svým vzhledem minul dobou a nezapomnutelný červenáček-nebohý otrok Mirka Dušína....Miluji Rychlé šípy a pana Foglara....Mají 5*, ale to jen díky tomu kouzlu již zapomenutého a padlého přátelství a lásky chlapci k chlapci, přičemž to nehraničí s pornem....;o)(14.8.2008)

 • mr.bredok
  *****

  Dostat postavičky Rychlých šípů do seriálové podoby v šedesátých letech bylo odvážné. Tajemná atmosféra - ta nejdůležitější složka předlohy se minimalistickými prostředky zachovala a to je moc fajn.(8.5.2009)

 • Verunka84
  *****

  Koho volíš, Losnu nebo Mažnáka - Ale, třeba Bahňáka. Kultovní věc a Tříska jako Velký vont, vynikající atmosféra, Sloup je pro mě prostě Mažňák stejně jako Vyskočil je Losna...(30.8.2009)

 • MeGab
  *

  Pryč s nostalgií. Onehdy jsem se sjel celým seriálem non-stop a náramně jsem se nasmál. Příšerné herecké výkony, předvádějící Rychlé šípy posrané strachy, kterak bloudí zásadně v noci Stínadlami (to jim doma rodiče povolili se toulat takhle pozdě venku?), nelogičnosti (stoka ukončená za zdí kostela asi metr nad jeho podlahou), Mirek Dušín s křivýma zádama a stylem běhu mírně otylého slona. Vím, že se na to z nostalgie zase jednou podívám, přesto však seriálu srážím 4 hvězdy, čímž mu zůstává jediná.(21.9.2009)

 • Spielbergo
  ***

  Děsivé obsazení = děsivé herecké výkony.(25.10.2009)

 • Efreeti
  ***

  Obavám se, že dnešní mládeži (nedejbože dalším generacím) už to bude spíše pro smích(23.12.2009)

 • drim87
  *****

  Jako čtu u několika dalších hodnotících, mohu potvrdit, že jsem se dříve u toho seriálu také docela bál :) Atmosféra ve stínadlech opravdu parádní + dokonalé kulisy 100%(27.9.2010)

 • Czudas
  *****

  Kultovní seriál o záhadné záhadě a intrikách ve Stínadlech. Bylo pro mne velkým zážitkem vidět své hrdiny, o kterých jsem předtím jenom četl doma při baterce pod dekou.(21.10.2010)

 • Kloktaldo
  ****

  Poměrně zdařilá série o dobrodružných výpravách Rychlých šípů do temných Stínadel s krásně tajemnou atmosférou. Když jsem byl malej tak mi nejvíc naháněl hrůzu sípavý dech záhadného Em.(9.12.2010)

 • lolaloka
  ****

  Mně studiová Stínadla vůbec nevadila, jako dítě jsem se jich docela dost bála- studio nestudio. Některé tajemné momenty jsem hodně hluboce prožívala, jako třeba postava tajemného Široka a jeho hlas kdykoli se zjevil, a ten klapot bot.... velmi kvalitní dobrodružný seriál pro děti, zajímalo by mne, jak to vnímá dnešní generace 10-14 letých. No a hudba a znělka byla taky velmi podařená. Jen těch pár minut uteklo jako voda. Zatímco seriál Váleček se nekonečně táhl :-)(9.6.2011)

 • greymon
  *****

  Pro mě velká klasika, která nepotřebuje větší komentář. Se seriálem jsme velmi spokojen.(4.9.2011)

 • Gig
  *****

  Vynikající seriál pro děti. Dnes už generace mladých bohužel nečtou příběhy hochů od Bobří řeky nebo Rychlých šípů. Škoda. Moc by jim to prospělo.(3.5.2012)

 • filmmovier
  *****

  Nádhera. Miluju stínadelskou trilogii, pro její neopakovatelnou a nervy drásající atmosféru a příběh, jehož napětí se neustále stupňuje. A hlavně to jsou Rychlé šípy. Tato devítidílná adaptace je jedna velká dokonalost. Je černobílá, což působivé atmosféře tajuplných uliček jen pomohlo a hlavně tady jebezkonkurenčně nejlepší Jan Tříska. Výborný počin, který tady nemá obdoby. 100%.(29.6.2012)

 • Nellie Lovett
  *****

  Mám úplně chuť uvázat si švihadlo kolem pasu a vyrazit někam za dobrodružstvím :) Je to klasika a taky vzpomínka na dětství, ačkoliv u některých scén v těch setmělých Stínadlech se bojím ještě teď. Je to prostě drsný příběh - vražda na zvonici, téměř mučení Červenáčka už v druhém díle, tajemný Široko... Jen ten Mirek Dušín mi to trochu kazí, toho jsem nikdy neměla ráda a jeho představitel mu moc sympatií nepřidává. Nejradši mám tu část, kdy čtou starou Vontskou kroniku.(4.11.2012)

 • senecek
  *****

  Koukatelné v každé době,kvalitní dětský seriál napříč všemi generacemi! Výborně se k němu hodí černobílé provedení.(3.1.2013)

 • mkubalikova
  *****

  Seriál mého dětství! 100%(2.6.2013)

 • Skyfall
  ****

  Jaroslav Foglar, Rychlé šípy, Stínadla, Vontové, tajemná postava Široko, EM a nakonec ježek v kleci ukrávající tajemství Jana Tleskače. Dnes již záhada, kterou ocení především pamětníci. Četl jsem obě knihy a seriál mi příjde povedený / výborný.(5.12.2013)

 • Stanix
  ****

  Vydařené herecké obsazení tohoto Noir seriálu Rychlých šipek je snad až na Dušína celkem dosti podařené. Atmosféra funguje dost dobře a dá se na to koukat i dneska.(11.7.2014)

 • Boudyy
  *****

  Prostě bezchybné. Atmosféra 60. let, temná černobílá Stínadla se všemi svými zákoutími a zákonitostmi, skvělá zápletka složená ze dvou knih a hlavní představitelé taktéž dost dobří. Mnozí si stěžují, že takto "splácat" dohromady dvě knihy bylo špatně, ale já jsem názoru, že jelikož jsou to skoro čtyři hodiny materiálu dohromady, scénáristé museli příběh nějak vyšpikovat a třeba ten pohled to vontské historie (bitva o budoucnost, která vyvrcholila zabitím Komoura, je úchvatná) nebo dějová linie se Širokem tam náramně sedí. Dalším skvělým plusem je hudba, ať už hlavní znělka, neustálé podbarvování jednotlivých scén nebo ta válečná píseň Vontů, to je výborné. A co se týče toho kritizovaného Mirka Dušína, mě tady celkem seděl.(28.8.2014)

 • kaktusacek13
  *****

  Strašidelná atmosféra Stínadelských uliček a k tomu přízračný Široko :-)(10.9.2014)

 • bosshunter78
  *****

  Tento seriál je moji "srdeční" záležitiostí poprvé jsem ho zhlédl v porevolučním uvedení na čt když ho dávali o vánočním týdnu dodnes se mi vybavuje ta atmosféra a jak jsem se těšil na každý nový díl. Zároveň seriál u mě nastartoval "Foglarománii" a díky tomu jsem přečetl většinu Foglarových knih a nedám na tento žánr dopustit. Nej seriál mých klukovských let.(17.12.2014)

 • panPsax
  ****

  Jediné seriálové zpracování. I díky tomu jsem to baštil. Mirek mi sice neseděl, ale zbytek byl bezva. Široko, sípající Em, sv. Jakub... P.S:: pro Matty - nebyl to Bažňák - https://www.youtube.com/watch?v=ZAQMnnEEsSg(17.1.2015)

 • spable
  ****

  Ach, žluté špendlíky!!(31.10.2006)

 • ballerina
  *****

  Typicky Cesky serial, super divacky zazitok... Ma to svoje charakteristicke caro !(20.7.2007)

 • godycz
  ****

  Moooooc faj. A těch známých xichtů.............(17.8.2008)

 • FrankieCZ
  *****

  Asi nejhorší Mirek Dušín ze všech, ale Tříska jako Širokko je vynikající... A Sloup? Kapitola sama pro sebe - "Já se 'menuju Mažňák, kdybys to, náhodou, nevěděl..."(7.2.2009)

 • Stejšn
  **

  Přestože komiksy Rychlých šípů jsem přečetl všechny snad stokrát, tady u toho seriálu musím použít hodnocení mého dědečka - vlastníka těch komiksů, který to ocejchoval slovy: " No to je partička, podivej se na ně. Dyť voni choděj po tech Stínadlech jak posraný!" A měl pravdu, myslím že to šlo natočit mnohem líp a hlavně role Mirka Dušína měla být rozhodně obsazená někým jiným.(3.7.2009)

 • Miyamoto
  ****

  Skvělý seriál, i přes zastaralé zpracování neztrácí napětí a dobrodružnou atmosféru.(6.8.2009)

 • Khare
  *****

  Skvělé zpracování foglarovské klasiky, i po tolika letech úžasná podívaná : )(21.8.2009)

 • Peršanka
  ****

  Tenkrát- 100% Teď 50%(30.11.2009)

 • HnaTula
  ****

  Jako malá holka jsem příhody Rychlých šípů přímo hltala z obrazovky. Nedávno jsem to viděla znovu a zase jsem si připadala, jako by mi bylo pět....má to prostě svoje kouzlo. Vždycky jsem chtěla být součástí takové party......(6.1.2010)

 • Danulinda
  ***

  První polovina seriálu byla poměrně nudná a scénáristicky chudá, protože se téměř nic nedělo a někteří diváci se museli jistě hodně přemáhat, aby neodešli od děje předčasně a zklamáni (alespoň to byl můj případ). Vše se začalo rozjíždět až zhruba ve druhé polovině kolem 5. dílu, kde už začínaly být příběhy o něco napínavější. Pro dnešní děti jsou Rychlé šípy a spol. zajímavým důkazem toho, jakých drobností a nicotností si tehdejší děti vážily a co byly schopny udělat pro získání např. tzv. Ježka v kleci, pro kterého by dnešní mládež ani nehnula prstem. Tehdy si však dokázaly děti vážit i "bezvýznamných" maličkostí. Herecky obsazené solidně, výborný výkon předvedl Jan Tříska, ale nenechali se zahanbit ani ostatní dnes již "hvězdní" kolegové jako např. Honza Kraus, Jarda Hanzlík, Vašek Sloup atd.(20.2.2010)

 • pavliCZECH
  *****

  Himbajs, místy strašidelný, plantážníci.(12.5.2010)

 • keyzar
  *****

  Perfektní zpracování rychlých šípů a výborní herci. Seriál je bezkonkurenční a jsem rád, že se do něj Hynek Bočan pustil.(7.5.2011)

 • bezdiakritiky
  ****

  dřív něž jsem dokázala číst, uměla jsem nazpaměť přeříkat některé sešity Rychlích šípů (četli mi je starší příbuzní)... logicky se mi ani film ani seriál nedokázal vyhnout. obojí má něco do sebe. půvabně strašidelná městská zákoutí. slušná hudba, sympatičtí mladí hrdinové. Vontové třeste se!(8.7.2011)

 • Thorgerda
  *****

  Temná, temná Stínadla! Úžasná atmosféra, a tajemný Široko jako idol mého dospívání.(25.7.2011)

 • ggggg
  *****

  Tohleto je moje srdeční záležitost. Jako malý jsem si vydupal knížku kde byly všechny komixy téhleté partičky. Zároveň jsem vlastnil všechny kazety do kazeťáku a měl nahraný na kazetách jak film tak i tenhle celej seriál. Prostě bomba na kterou nedám nikdy dopustit. 100%(20.9.2011)

 • TheMe
  ****

  Ježek v kleci je nesmrtelný.(12.8.2012)

 • Coliseum
  *****

  K Panádlový polívce, himbajs-šůviks, jak dělaný! Mazanec v torně nemám.(19.8.2012)

 • donnovann
  ****

  Perfektní zpracování Foglarovy nejlepší knižní předlohy. Pokud bych měl něco vytknout, tak obsazení Mirka Dušína, herectví Rychlonožky, Jindry Hojera a na můj vkus zbytečně dlouhá pasáž historie Vontů. Co ale musím vyzdvihnout je výborné ztvárnění Červenáčka Romanem Skamene a ponurou atmosféru kterou se mohla pyšnit celá knižní trilogie. Celkový dojem 80%.(2.9.2012)

 • Himbajz
  ****

  Nejlepší zpracování co je. A upřímně - těžko překonatelné. Po zhlédnutí mám pokaždé chuť píchnout si žlutý špendlík do klopy.(9.2.2014)

 • Cryptkeeper
  *****

  Naprostá klasika,super herci a dokonalá atmosféra. Pěkný a důstojný obraz knižní předlohy.(29.7.2014)

 • ap2001
  *****

  Rychlé šípy jsem četl jen v legendární komixové podobě a nikdy jsem neholdoval podobným příběhům ani "KOD". Černobílý Široko mě však jako chlapce děsil víc než dnes Ghostface ve Vřískotech.(4.2.2003)

 • usDAVEcsp
  ****

  Super klasika dětských let.Doufám že se dočkám nějaké reprýzy.(10.3.2007)

 • squire
  *****

  Pět hvězd - samozřejmě z nostalgie. Herecké výkony rychlošípáků totiž byly dost otřesné, sololitovo-hobrovo-překližková výprava vyžadovala od diváka značnou míru fantazie a zároveň tolerance...a přesto - jako devítiletý hoch jsem se v den vysílání seriálu budil o hodinu dřív, nemoha dospat vzrušení, že dnes TO bude! Teď už bych se nebudil, ale přesto se na seriál podívám vždycky rád. Tak proč ne pět hvězdiček?(14.2.2009)

 • smrtubohem
  *****

  Velmi, velmi dobré zpracování příběhu kolem ježka v kleci(27.3.2009)

 • BLStryker
  ****

  Jako příznivec Foglarovy předlohy mohu říci: jsem s tímto seriálem spokojen. Představitelé Rychlých šípů mi sice přišli trošku (s)kamení nebo lépe řečeno prkenní, ale vše bohatě vynahrazuje perfektní atmosféra a hlavně ztvárnění a ponurost Stínadel. V zajímavostech se píše, že celá Stínadla byla postavena v ateliéru, čemuž naprosto tleskám, protože se povedla na výbornou. Pan architekt Bosák by si zasloužil pusu, eh chci říci Oscara nebo alespoň čestnou plaketu od generálního tajemníka ;-) Řekl bych, že nějak takhle jsem si Stínadla představoval i při čtení knížky. Hodně se mi také líbily "flashbacky", ve kterých se ukazovala bitva mezi přívrženci Machoňe a Komoura alias Krampola a Štěpánka a pak také celý ten příběh Jana "Hanzlíka" Tleskače a jeho konflikt s typově dobře obsazeným a dýchavičným eM-Moučkou. Spoiler: Rychlé šípy sice nakonec ježka v kleci nezískaly, ale našly Bublinu a to je hlavní! ;-)(6.6.2010)

 • miza
  ****

  Skvělé zpracování díla J.Foglara.Bylo to pro mnohé zjevení,že někdo tohle natočil a vysílala to státní televize.(8.8.2010)

 • Mr.Sido
  *****

  Atmosféra na mě dýchala z každého zákoutí starých pražských uliček. Napínavý děj podle legendárního komiksu zde neměl chbu. Už jako malý kluk sem tento seriál sledoval a s nadšením se těšil na další pokračování dobrodružství pětice kluků jako já, co měli zážitky, které sem chtěl mít i já a zaznamenával je na svou VHS kazetu. pravda je, že jsem se někdy i dost bál :) Vždy mě Záhada hlavolamu dokáže strhnout.(27.8.2010)

 • rigby
  ****

  Možná trochu prkenní dětští herci, zejména Mirek Dušín se svou kamennou tváří. Ale jinak naprostá klukovská klasika, na kterou se dá pořád dívat a neustále se z toho tají dech.(11.12.2010)

 • filiperros
  *****

  Výbornej seriál, kterej se zařadil vedle všech foglarových knich o o týhle fabulous five i komiksových vydání a dotvořil jejich legendu.(17.1.2011)

 • aannemer
  ****

  V rámci možností a s přihlédnutím k okolnostem, za jakých tento seriál vznikl, je to mimořádný filmový počin. Přesto si ale myslím, že románová předloha dostala dost na frak.(10.3.2011)

 • Fracek
  **

  Tak jen snad za pana Foglara dám ty dvě hvězdy. Jako kluk jsem četl rychlé šípy snad tisíckrát a ještě jednou dokola. Pak si pamatuji, že v televizi běžel tento seriál a já tam marně hledal tu energii a krásu sršící ze stránek Mladého hlasatele a Vpřed rychlé šípy. Pamatuji si jen postavy pobíhající v uličkách sem a tam, herecké antipostavy Rychlých šípů a totálně nedušínovského Mirka Dušína. A Jan Tříska mi tam se svým už tehdy Shakespírovským hlasem taky nesedl... mělo by se to natočit znovu jako Sin City a pak by to byl úlet...:))(16.3.2011)

 • Pucmeloud
  *****

  Díky Pražskému jaru 1968 jsme jako kluci poznali Foglarovky a tátové nám řekli, kdo byli Rychlé šípy. A pak to vypuklo...fenomém Rychlých šípů a znovuvydané romány Jaroslava Foglara nás doslova strhly a ukázaly nám jiný svět, svět dobrodružství v obyčejném městě, svět rytířství a kamarádství mezi obyčejnými kluky....Ani následná tuhá normalizace to v nás už nedokázala potlačit. Každej jsme žili tak trochu jako Hoši od Bobří řeky....aspoň na vandrech. Tenhle seríál považuji za vynikající adaptaci Foglarových knížek a je jen s podivem, že Foglarova tvorba se nestala předmětem filmových námětů. Možná je to dnes už vyčpělé téma pro filmaře, možná těžko uchopitelný svět klukovské fantazie. Každopádně Hynku Bočanovi se to podařilo na 5 hvězdiček. Ať si kdo chce co chce říká....(14.7.2011)

 • marien1039
  **

  Zbožňuju Rychlé šípy, jejich Záhadu hlavolamu, Stínadla se bouří a hlavě poslední díl Tajemnství velkého Vonta. Toto je bohužel chaotická a ne moc povedená slátanina prvních dvou knížek. Kromě toho, že to postrádá logický sled, tak zde je i mnoho věcí úplně jinak, proto nedávají smysl a mnoho věcí je zde zbytečně navíc. Nejvíce mě udivila scéna, kdy ta banda kluků šla prozkoumávat dlohou sklepní chodbu. Šli, šli a šli až za 15 minut došli na konec, kde VŮBEC NIC NEBYLO!!! Otočili se a další 3 minuty šli zpátky, pak změnili směr a šli jinam. Dále chápu, že se pořád mluví Tříska sem, Tříska tam, ale bože, vždyď mu je tam 33! Má mu být tak polovina.(11.9.2012)

 • Naghavi
  ***

  Atmosféru to nějakou má, ale nápad tvůrců smíchat 2 knížky dohromady a chronologicky tak nesmyslně, to mi nějak nebral mozek, nemluvě o spoustě nesmyslů, které jsou v knihách úplně jinak...Bud' jsem byl slepý, ale ani v jednom záběru jsem neviděl Bratrstvo kočičí pracky, nějaká zmínka o Tam-Tamu by taky nebyla na škodu...No, je toho více, co by se dalo vytknout, o hereckém obsazení ani nemluvě...Copak se může ucházet o Velké Vonství 33-letý kluk ? :-)(3.1.2013)

 • 2sistem
  *****

  Kult, který oslovil každýho kluka. I já měl kovovýho ježka v kleci.(25.4.2013)

 • EddieIron
  **

  Vysoké hodnocení mě překvapuje,já na ten seriál mám stejný názor,jako Jaroslav Foglar:Nelíbil se mi!(22.6.2013)

 • reccal
  *****

  Dlouho jsem se bála černobílého seriálu se začínajícími hereckými hvězdami. Díkybohu zbytečně! I dětským hercům věřím od první minuty všechno, dialogy nenásilné, příjemné. Potěšilo mě, že se v seriálu objevily scény počátečního boje o Stínadla, postavy Komoura a Široka, což ve filmu vůbec není zmíněno. A ačkoli se režisér vyjádřil, že představitel Dušína se moc nepovedl a zde v komentářích taky nesklízí moc chvály, vypadá skoro jako přítel zamlada, takže se mi jeho postava naopak moc líbí:) Zasloužený plný počet, na Záhadě hlavolamu jsem vyrostla. Mám však tři větší výtky. Co dělá dospělý Hanzlík v roli klučíka Tleskače (to je fakt mimo) , jaktože takoví kluci lítají po nocích venku (protože zima evidentně není, takže se stmívá kolem 9, a kluci chodí za úplné tmy), no a nakonec je to Tleskačův deník. Krasopisný zápis posledních okamžiků jeho života je těžko k uvěření, pokud by psal ve spěchu a vystrašený...(23.6.2013)

 • fafejt001
  *****

  Pro mne zásadní seriál mého dětství . Klíčový . Jedinečný . Neopakovatelný .(12.7.2013)

 • legenda
  *****

  Docela stará česká klasika.rychlé šípy je dost dobrý román natoš když je zfilmovaný :)no na večer docela dobrej snímek no každý kdo tento film ještě neviděl měl by tomu dát šanci.přeju hezkej film(20.7.2013)

 • Memfiska
  *****

  Jako malá jsem dostávala od babičky postupně všechny knížky od pana Jaroslava Foglara. Všechny jsem četla vždy se zatajeným dechem a moc těšila se až dostanu další. Filmové zpracování Rychlých šípů mě nezklamalo. Zvlášť postava Široka v podání pana Třísky je úžasná a správně strašidelná a temná. Když se na tento seriál dívám, zase bych chtěla být malou holkou a prožívat příhody a dobrodružství, které pan Foglar tak krásně popisoval ve svých knížkách. Jen škoda, že se filmového zpracování dostalo jen Rychlým šípům. I ostatní knížky byly neméně pěkné a bylo by zajímavé je vidět převedené na filmové plátno.(29.1.2014)

 • MickeyStuma
  ****

  Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy. Kdo by je neznal. Klukovské dobrodružství, jaké si už dnes nikdo ani nedokáže představit. Román 'Záhada hlavolamu' je výborná napínavá četba, která neskončila zrovna šťastně a tak později vznikla i další dvě pokračování. Knížky byli tak vyhledávané, že se po tom tehdejší Československá televize rozhodla sáhnout a zfilmovat. Kvůli velké obsáhlosti to však nebyl úkol jednoduchý. Tvůrci se rozhodli pro zamíchání prvních dvou dílů dohromady. Tedy skoro. Z druhého dílu 'Stínadla se bouří' si vypůjčili tajemnou postavu Široka a začlenili ho do prvního příběhu. Podle mě vyložená blbost. Akorát tak pokazili ono kouzlo literárního počinu. Kdo to četl ví, že když tajemný M, tedy Tleskačův mistr, upustil do podzemní kanalizace hlavolam Ježka v kleci, byl to právě Široko, který ho později vylovil. Naopak úplně vynechali noviny Rychlý šípů -TAM TAM- a dobře známé Bratrstvo kočičí pracky. Nechápu takové prznění děl. Seriál se však vcelku povedl. Kazí to jen dospělost některých herců. Černobílý obraz dobře skrývá studiovost, ale na druhou stranu to zase prozrazuje ozvučení. S tím si měli zvukaři více pohrát. Jedna se o první zpracování a na dobu vzniku trošku přivírám oko. Děj ubíhá plynule a místy napínavé sekvence opravdu upoutají. Jeden by jim takové dobrodružství i záviděl.(28.3.2014)

 • Snilek1379
  ****

  Musím říct, že jsem byla velice mile překvapená. Jistě, bylo zde pár drobností, které by se daly vytknout, ale jelikož nemám s českými filmy moc dobré zkušenosti, tak jsem ani od tohoto seriálu moc nečekala. Velice se mi líbilo obsazení herců, zvláště u hlavní pětice, Rychlých šípů. (Tedy, až na Mirka Dušína. Ten mi, po pravdě řečeno, moc nesedl.) Atmosféra filmu byla perfektní, skvěle dokázala vtáhnout do děje, za což se určitě zasloužila i úžasná hudba. Uteklo mi to tak rychle, že jsem si ke konci každého dílu stýskala, že už to končí. Celkově podle mne není tento seriál žádný trhák, či špička filmové tvorby, ale mnohonásobně předčil mé očekávání a na své možnosti je to rozhodně zdařilý kousek.(9.6.2014)

 • Mahalo
  *****

  Seriálu nejde ani nic záporně komentovat ... jediná chvíle kdy jsem byl totálně na dně byla, když jsem dokoukal poslední díl a zjistil, že další díly už nejsou, sice jsem si to pak vše pustil znovu, ale prostě jsem se nedokázal přestat koukat, tak výborný seriál to je :)(9.7.2014)

 • DarthArt
  *

  Jako kdysi fanatický milovník Foglarových románů a prvních dvou příběhů ze Stínadel (Tajemství Velkého Vonta už bylo trochu slabší) budu asi neobjektivní, ale tenhle seriál se do mé představy tajemného a hrozivého stínadelského světa opravdu netrefil. Role většiny kultovních postav se naprosto nepovedly (výjimkou je snad jen Jan Tříska jako Široko), všechno tajemství a napětí je tatam, herci své role jakoby jen odříkávají a i tak mystické scény jako zasedání Vontské rady v kostele sv. Jakuba jsou plytké a nudné až běda. Když k tomu navíc připočítám totálně gulášový mix děje dvou původních knížek a sice relativně temné, ale jaksi papundelkové prostředí stínadelských uliček, můžu si udělat čárku, že jsem první ze dvou zpracování Záhady hlavolamu viděl, ale určitě se k němu nebudu vracet. A snad ani nemůžu říct, že je to škoda, protože ten kouzelný svět, který z Foglarových knížek dýchá, si rád ponechám soukromě ve svém srdci a ve vlastních představách.(12.2.2015)

 • Lumen007
  ****

  Povedený seriál, který nedělá knižní předloze ostudu. Jedinou zásadní chybou je obsazení Mirka Dušína. Takový tlouštík by v závodě s Černými jezdci neobstál, i kdyby se chovali čestně a sportovně.(21.12.2006)

 • vulture
  ****

  širokko je nesmazatelně vrytej do mýho dětství.(17.10.2008)

 • Naranyan
  *****

  Zde nemám vlastně ani moc co řici. Viděl jsem to mnohokrát, ale jako velmi malý klučina, takže si to pamatuji jen velmi matně, nicméně jedno vím velmi dobře, zbožňoval jsem Záhadu hlavolamu. Až případně jednou budu mít děti, tohle jim určitě rád pustím.(3.5.2010)

 • Brandon7
  *****

  Jistě, dalo by se tomu vytknout pár drobností, ale jako celek působí seriál velmi povedeně. Nikomu se už asi nepodaří natočit Rychlé šípy s tajuplnější atmosférou, která se vznáší nad tajemnými Stínadly. A nepolapitelný Široko v podání Jana Třísky? Ta nejlepší volba.(27.12.2010)

 • pepito25
  *****

  Foglarove príbehy sú jasnými zábleskmi v tunely, ktorým sa pozeráme na samých seba ako malých chlapcov, vyrastajúcich z jedných nohavíc do druhých rýchlejšie, ako sa striedali ročné obdobia. To boli priateľstvá posvätné. Kamaráti z detstva zostali navždy zapísaní v riadkoch o nás, kde sa rozoberá, čo z nás nakoniec vyrástlo. Rýchle šípy bažiace po poznaní - to sme my všetci. Plní ideálov a života, ktorý v nás piští radosťou. Sú oslavou generácie, ktorá prichádza vždy po tej predošlej a vždy pred tou nasledujúcou. Budem ich čítať a pozerať znova. So svojimi deťmi, vnukmi...(5.3.2011)

 • camomilla
  ****

  Naprosta klasika, skvele zpracovana atmosfera. Doslova z mala vytezeno maximum.(17.8.2011)

 • valmet
  *****

  Ta atmosféra seriálu, potažmo Stínadel, musí pohltit každého. Že se jí podařilo z literární předlohy beze zbytku dostat na filmový pás, respektive televizní obrazovky, považuji za zázrak. A Roman Skamene tu opravdu hrál!!(21.8.2011)

 • beedol
  *****

  Jako mladší jsem byla velký fanda Rychlých šípů, kdo by nechtěl objevovat různá tajemství a pátrat po ježku v kleci. Televizní zpracování velmi dobře odpovídá tomu knižnímu. Nezbývá mi nic jiného, než tenhle skvělý český seriál, který absolutně nezapadá do dnešní moderní doby (hurá), doporučit dětem a dospělým, kteří se chtějí zavzpomínat na chvíli vrátit do dětských let.(11.10.2011)

 • tuberatanka
  *****

  Dobrý lo-fi seriál. Mrazivo nostalgický. Namiesto doslovného prepisu knihy, seriál je skôr kompiláciou z kníh Záhada hlavolamu a Stínadlá se bouří, ako aj z komiksových príbehov Rýchlych Šípov a iných epizódiek. Držalo ma to teda v napätí aj napriek tomu, že knihy som čítal. Výsledný efekt je pre človeka, ktorý na foglarovkách vyrastal, totálna šupa - film síce nekopíruje knihu, ale totálne verne zachytáva atmosféru foglaroviek. Temné uličky (síce kulisy, ale skvele spracované a patrične strašidelné), vojna v kameňolome vedená trinásťročnými deťmi, naháňačky so Širokom - celé je to napriek kulisám a občas priveľmi kŕčovitým hereckým výkonom fakt silné a funguje to. Naozaj poctivo urobené dielo, dobrodružné, strašidelné a nostalgické zároveň. Film kde takmer niet dospelého človeka (nerátajúc pár vedľajších postáv, a samozrejme dospelých hercov hrajúcich chlapcov na pokraji puberty:). Ešte drobné upresnenie, ide o film rozkúskovaný na 9 častí, čiže nie o seriál kde nezáleží na tom, v akom poradí človek sleduje epizódy.(23.11.2011)

 • rainbof
  *****

  Nejlepší zpracování prvního dílu triologie. za nevýhodu považuji odtržení od komixové a částečně i knižní verze na druhou stranu dnes by toto natočit prostě nešlo. Velkou škodou je že zbytek triologie zůstal nenatočen ale i tak Děkuji je to napínavý příběh i po letech.(13.4.2013)

 • melica
  ****

  Nevadilo by mi, že scénář spojil a promíchal dvě knihy, mnoho z nich vynechal a mnoho jiného doplnil, kdyby to ve výsledku nevedlo k nelogičnostem ve scénáři, které staršího diváka musejí tlouct do očí. Za co z předělávek a přidělávek dávám plus: scénky z komiksů v 1. dílu; Marynčák (Jan Kraus) ukryt v bedně - opět narážka na komiks; bitva mezi Komourem a Machoněm ve 3.-4. dílu. Ale přes veškeré výhrady tento seriál prostě žeru od nejútlejšího dětství až dodnes, s chutí si ho pouštím kdykoliv znova, a tak pod čtyři hvězdičky jít nemůžu.(20.4.2013)

 • JPMT
  *****

  Kdybych se na ten seriál díval dnešníma očima, asi bych našel spoustu vad a legračních momentů. Třeba to, co píšou i další uživatelé - že vlastně docela malé kluky hrají mnohem starší herci. Ale v našich dětských očích to bylo asi to nejúžasnější a nejtajemnější, co kdy Československá televize vysílala. A nejenom v mém rodném městě (Moravské Třebové) si všichni kluci (nevím jistě jestli i holky) hráli na Stínadla a uličkami kolem Kostelního náměstí se prý také objevoval Široko :-) Ze záběru na Široka ve škrabošce nám běhal mráz po zádech. A pak nám to všechno zakázali.. Jestli se o něčem dá říct "kultovní" (dnes tento přídomek dostává kdejaká pitomina), tak to byl (je?) určitě tento seriál..Ale svět se přece jen mění :-)(28.4.2013)

 • GzL
  *****

  Miluju tenhle seriál, miluju Rychlý šípy, ale co mně vždycky na tomhle vždycky flustrovalo je fakt, že ježek nebyl vlastně nikdy žádnej hlavolam. Stačilo ho totiž rozšroubovat uvnitř klece a pak obě části snadno vypadly. Ale koho by zajímaly takový drobnosti, když se to vyprávění panu Foglarovi tak povedlo!(11.9.2013)

 • lisbon
  ****

  Super seriál, který mě bavil a baví. Je to sice svým způsobem nemožné, ale je to pěkně ztvárněný jeden z dětských snů.. Taky jsem si jako malá přála, jak budeme mít s kamarádkama klub a budem prožívat nebezpečné dobrodružství, přitom všechno půjde jak na drátku!!! :-) Jediné, co mo nesedí, je postava Mirka Dušína, která je mi krajně nesympatická.(11.9.2013)

 • Filooos
  *****

  Tady není co komentovat - orgasmus v nalezení ztělesnění představ, které se mi mihotaly když jsem ty knihy četl....epos!!!!(14.2.2014)

 • carl oesch
  ***

  Není možné neporovnat s filmem z roku 1993. Foglar se obecně těžko dá filmovat a základem musí být scénář, jehož autoři se rozhodnou, zda budou "psát" pouze pro znalce a příznivce a nebo pro širší často nepoučenou veřejnost. Pánům Bočanovi i Šaškovi lze udělit v tomto směru naprosté absolutorium, mimo jiné i za odvahu se kterou zkombinovali dvě knihy i za způsob, jakým zachovali logiku děje. Skvělá je hudba, vyprávění má až vražedné tempo (v kladném slova smyslu) a to zejména tehdy, když si člověk pustí všech devět dílů po sobě a vynechá jak titulky tak rekapitulace. Z cca 225 minut se pak stane tak 180 a tím by vznikl nabitý delší film. Jenže....ostatní věci už zas tak skvělé nejsou. Hynek Bočan byl a je nesporně velmi dobrý režisér, ale je otázka, jestli z hereckého materiálu, který měl k dispozici, šlo dostat něco lepšího. S výjimkou Romana Skamene, který byl dokonalý Červenáček (jedna z jeho dvou životních rolí) a Jana Třísky byli herci buď neuvěřitelně prkenní (zejména ostatní Rychlé šípy, ale i řada dalších menších dětských postav - viz. Vontská rada) nebo na roli se nehodící fyzicky a věkem (kvarteto Mažňák - Sloup, Losna - Vyskočil, Satoranský - Vojtěch Vont i menší retrospektivní role M. Štěpánka a J. Krampola) a vypadající jako dospěláci, hrající neochotně kluky. Výhrady bych neměl asi pouze k Jaromíru Hanzlíkovi, tomu bylo v době natáčení přes dvacet. Nicméně znovu - jediný skutečně kvalitní herecký výkon podal Jan Tříska a paradoxně Radoslav Brzobohatý za scénou - jeho hlas skvěle dokresloval jak atmosféru, tak seděl k na české poměry k velmi dobré a propracované hudbě Jiřího Šusta. No a úplně nejhorší byly (jak je už zde mnohokrát zmiňováno) - kulisy, ve kterých se děj odehrával. Pár uliček, které se zejména při jednorázovém shlédnutí rychle okoukají a navíc nemají realistické proporce a celkově příliš divadelní výprava. Nekonzistentnost kulis vynikne třeba právě porovnáním oněch papundeklových uliček a interieru továrny, kde mažňákovci plánují lov na Široka. Perličkou budiž samo létací kolo, které by s tak malými křídly létat nemohlo ani náhodou a to přes to, že od té doby se pokusy a konstrukce v reálu již i podařily. Prostě - není to špatné, tam kde je seriál z roku 1969 dobrý je film z roku 1993 slabý a naopak a tak se nabízí otázka, jestli by to nestálo ještě za třetí pokus....nakonec, řada klasických děl byla úspěšně zfilmována až na bůhvíkolikátý pokus. I když při absenci scénáristů v dnešním českém filmu a veškeré té povrchnosti a klouzání po povrchu nevím nevím. Ale třeba se se dožijeme lepšího času a budeme příjemně překvapeni. Fenomén Rychlé šípy, stále živý a znovu a znovu objevovaný dalšími a dalšími generacemi by si to zasloužil. Viděl bych to celkově na slušných 65%, ale jelikož je to tématika mně osobně v dětství blízká, jsem možná přísnější, než by tomu bylo u opusů, které mně až zas tak dlouhodobě nezajímaly.(14.11.2014)

 • Ozzy2
  *****

  Mirek Dušín byl mastodont?Já myslel,dle knižní předlohy i komiksů,že to byl vysportovaný atlet-ale když tohle pominu,tak dávám ŠEST hvězd!(14.11.2014)

 • UsernamePass
  *****

  Teda tenhle Široko s tou bílou maskou pro mě byla opravdová noční můra!(5.6.2015)

 • BigJohn02
  ****

  Nikdy jsem z Rychlých šípů nebyl odvařenej. Když jsem byl malý, působil na mě tenhle komix depresivně - každou chvíli tam někdo umřel (utopení, blesk, Maxmilián Dráp atd...) a Foglar káravě zvedal prst: "Vidíš, dobře ti tak, já ti to říkal!" Kniha i komixová podoba Záhady hlavolamu se mi naopak docela líbila, i když i tady se umíralo. Tenhle seriál byl kompilát, ale byl výborně obsazený a měl spád. Jen mě vždycky lezlo na nervy, že ty díly byly tak kraťounké.(14.8.2015)